« Killian baseball team circling the wagons; GMAC baseball field looks set | Main | Edison High chooses one of its own to try to lead it back to the football playoffs »

2009 Spring Football Games

As a service to football fans and loyal readers of this website, the Miami Herald will post spring football games and jamborees across the state of Florida. If you have one to add to this list, just e-mail Larry Blustein at [email protected]

This is just another way of showing how the Miami Herald is the best year-round source for high school football recruiting and information nationally!

Watch for our pre-summer state 100 and top 30 players in Miami-Dade and Broward, coming in the first week of June after we visit over 75 practices and games this spring, watching athletes live.

If you haven't sent your game films to Larry Blustein, you can do so by forwarding them to P.O. Box 3181, Hallandale Beach, Fl. 33009

UPDATED: May 14, 2009

May 14
Gainesville Oak Hall at Ocala St. Johns Lutheran

May 15
West Florida High at Alma Bryant High School in Grand Bay, AL
Tallahassee Maclay, John Paul II, Munroe at Aucilla
Pompano Beach Highlands Christian at Miami Country Day
Moore Haven at Hollywood Sheridan Hills Christian
Highland Christian at Miami Country Day
Tampa Berkeley Prep at Orlando Lake Highland Prep
May 16
Dade Christian at Benjamin
Village Academy at Kendall Westwood Christian
St. Augustine St. Joseph at St. Johns Country Day

May 19
Bristol Liberty County, Wewahitcka at Bozeman

May 20
Coconut Creek North Broward Prep at Cardinal Gibbons, 4 p.m.
Pines Charter at Cooper City
Monarch at Taravella (Coral Springs)
Miami Ferguson at Miami Springs (Hendricks)
St. Cloud at Viera, 6:30
Palm Bay Bayside at Space Coast

May 21
Mater, Miami Beach and Doral, 6 p.m.
Carol City vs. Miami Northwestern (Traz Powell)
Miami Sunset at Miami Killian
Miami Beach at Doral Academy (Hendricks Stadium)
Hialeah Gardens at Hialeah Barbara Goleman (3:30)
Fort Lauderdale at South Broward
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas Blue-Gold, 3:15
Miami Booker T. Washington at Miami Monsignor Pace
Doral Ronald Reagan at Sunrise Piper
Marathon at Hollywood Chaminade (4 p.m.)
Deerfield Beach at Pembroke Pines Flanagan
Coral Glades at Hollywood McArthur
Plantation American Heritage at Glades Day
Parkland Douglas at Everglades
Westlake Prep at Pompano Beach
Miami Barrington Christian at Hillel School
Sneads at Cottondale
Bradenton Southeast at Sarasota Cardinal Mooney
Interlachen at Palm Coast Matanzas
Crawfordville Wakulla, Chiles, Godby, Leon, Lincoln at Rickards (Gene Cox Stadium, Tallahassee)
Franklin County at Rocky Bayou Christian
Jacksonville Creekside, Fletcher, Sandalwood at Terry Parker
Jacksonville Bishop Kenny at Bradford High School
East Gadsden at Defuniak Springs Walton
Master's Academy at Lake Mary Prep, 7
Tavares at The Villages
Deltona Trinity at Father Lopez
Daytona Beach Warner Christian at New Smyrna Beach
Deltona Pine Ridge at St. Augustine
Jacksonville First Coast, Ed White at Jackson
Jacksonville Stanton, Paxon, Ribault at Englewood
Bushnell South Sumter at Leesburg
Middleburg at Ridgeview
West Palm Beach King's Academy at Greenacres John I. Leonard
American Heritage Delray Beach at Dwyer
Inlet Grove at Miramar Parkway Academy
Summitt Christian at Posnack Day
Punta Gorda Charlotte at Cape Coral

May 22
Miramar Red vs Blue
Coconut Creek at Plantation
Hollywood Hills at Coral Springs
Hialeah Westland at Braddock (Tropical, 4 p.m.)
Dr. Krop at Miami Belen Jesuit, 4 p.m.
Miami MacArthur North at Archbishop Carroll
Miami Varela at Miami Coral Park (4 p.m.)
Miami La Salle at Melbourne Central Catholic (7 p.m.)
Southwest Miami vs. American (North Miami Stadium - 5 p.m.)
Miami Edison at North Miami (6 p.m.)
Miami Gulliver at Miami Ransom Everglades, 7:30 p.m.
Jacksonville Bolles, Raines, Forrest at Lee
Lake City Columbia, Jacksonville Wolfson at Jacksonville Mandarin
Green Cove Springs Clay at West Port
Gainesville Buchholz, Gainesville, Eastside at Santa Fe
Tampa Lennard, Tampa Catholic at Spoto
Tampa Jesuit, Leto, Alonzo at Sickles
Dunnellon, Lake Weir, Citrus at North Marion
Plant City, Durant, Newsome at Armwood
Tampa Middleton, Chamberlain, Hillsborough at Gaither
Tampa King, Tampa Bay Tech, Tampa Wharton at Freedom
Valrico Bloomingdale, Brandon, Riverview at Gibsonton East Bay
Cedar Creek Christian at Bishop Snyder
Bell at Branford
Cypress Creek at Gateway
Sarasota Booker at North Port
Bradenton Bayshore at Sarasota
Bradenton Christian at St. Petersburg Shorecrest
Tampa Blake, Jefferson, Robinson at Plant
Panama City Mosley at Port St. Joe
Agape Christian at Pierson Taylor
Orlando Bishop Moore at University
Orange Park at Baker County
Cross City Dixie County at Suwannee
Orlando Evans at East Ridge
Orlando Timber Creek at Dr. Phillips
Orlando Olympia at Port Orange Spruce Creek
Orlando Freedom at Winter Park 7 (Showalter Field)
Mount Dora at West Orange
Umatilla at Eustis
Orangewood, Pine Castle at Trinity Prep
Melbourne Florida Air Academy at Celebration
Miami LaSalle at Melbourne Central Catholic
Kissimmee Poinciana at Satellite
Agape Christian at Pierson Taylor
Pine Castle at Trinity Prep
Gonzalez Tate at Pensacola Washington
Pensacola Escambia at Pensacola High
Pensacola Pine Forest at Pace
St. Petersburg Lakewood at Dunedin
West Gadsden at FSU High
Ocala Trinity Catholic at Pinellas Seminole
Fort White at Chiefland
South Walton at Baker
Jupiter, Boca Raton Olympic Heights at Martin County
Sebastian River at West Boca Raton
LaBelle at Naples Palmetto Ridge
Port Charlotte at Fort Myers Bishop Verot
Immokalee at South Fort Myers
Naples Golden Gate at Gulfport Boca Ciega
Fort Lauderdale Calvary Christian at Naples St. John Neumann
Avon Park at Lake Placid

May 23
Cypress Bay Blue vs. Gold
St. Andrew’s Academy at Miami Archbishop Curley (2 p.m.)
Titusville Astronaut at Merritt Island
Wekiva at Cocoa Beach
Canterbury Christian at CFCA 7
Naples at Venice
Bradenton Prep vs. Sweet Water, Alabama

May 26
Peniel (Palatka) at Florida Deaf
Baldwin, Ponte Vedra, Yulee at Fernandina Beach
Hamilton County at Union County

May 27
Osceola at Dixie Hollins
Miami Palmetto at Coral Gables
Orlando Edgewater at Boone

May 28
Hallandale at South Plantation
Hialeah at Stranahan
Homestead vs Homestead South Dade (Harris Field)
Miami High at West Broward (Cooper City)
Miami Coral Reef at Miami Jackson (Curtis Park)
Ely at Riviera Beach Suncoast
Miami Norland at Dillard
Fort Meade at Lakeland George Jenkins
Fleming Island at Nease
Lake Gibson at Auburndale
Bradenton Braden River at Sarasota Riverview
Keystone Heights at St. Augustine Pedro Menendez
West Nassau, Trinity Christian at Hilliard
Ocala Forest at Ocala Vanguard
Jupiter Christian at Fort Pierce Westwood (Port St. Lucie)
Royal Palm Beach at Delray Beach Atlantic
Lantana Santaluces at Boca Raton
Palmetto at St. Petersburg Northeast
Eau Gallie at Melbourne
Titusville at Rockledge
Clearwater Countryside at Naples Lely
Gulf Coast at Mariner
Port Orange Atlantic at Calvary Christian
Flagler Palm Coast at Bartram Trail
Ridge Community at Kissimmee Osceola 7:30

May 29
North Miami Beach at Stuart South Fork
Glades Central at Miami Central (Traz Powell Stadium)
Pahokee at Boyd Anderson (Lockhart Stadium)
Hialeah Miami Lakes at Key West
Summit Christian at Miami Westminster Christian, 4 p.m.
Archbishop McCarthy at Coral Springs Charter
Wellington at Boynton Beach
Boca Raton Pope John Paul II at West Palm Beach Cardinal Newman
Largo at Bradenton Manatee
Ocala Trinity Catholic at Seminole
Williston at Crystal River
Hawthorne at Bronson
Daytona Beach Seabreeze at Harmony
Daytona Beach Mainland at Cocoa
Palm Bay at Okeechobee
Jacksonville Providence at Episcopal
Fort Walton Beach Choctawatchee at Fort Walton Beach
Crescent City at Palatka
Evangelical Christian at Estero
Seminole at Lake Howell 7
Apopka at Deland
Lake Brantley at Hagerty
Longwood Lyman at Oviedo, 7
Ocoee at Orlando Colonial, 7
Liberty at Lake Region
Oak Ridge at Jones, Florida Citrus Bowl 8
Gainesville St. Francis at Trenton
Jacksonville Arlington Country Day, Mandarin Christian, Eagle's View at University Christian
Arcadia DeSoto at East Lee County
Tarpon Springs East Lake at St. Petersburg Gibbs
Frostproof at Haines City
Wellington at Boynton Beach
Lake Mary at Winter Springs
Brooksville Central, Hernando at Spring Hill Springstead
Cape Coral Island Coast at Bradenton Lakewood Ranch
Fort Myers Dunbar at Fort Cypress Lake
Arcadia DeSoto County at East Lee County
North Fort Myers at Lehigh
Fort Myers Riverdale at Baker
Estero at Fort Myers Evangelical Christian
Treasure Coast at Port St. Lucie

May 30
Miami Southridge Red vs. Black, TBA
St. Lucie West Centennial at Fort Pierce Central (1 p.m.)
Palm Beach Lakes at Clewiston
Tarpon Springs at Lakeland
Newberry at Madison County
Gainesville P.K. Yonge, Taylor County at Mayo Lafayette
Bradenton St. Stephens at Lakeland Victory Christian (Bryant Stadium)
Fort Myers at Naples Barron Collier

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

The comments to this entry are closed.