« August 2010 | Main | October 2010 »

33 posts from September 2010

September 22, 2010

So. Florida Football Schedule - Week 4

Here is a look at this week's South Florida high school football schedule:

MIAMI-DADE
WEDNESDAY
Palmetto at Coral Reef (Harris), 7

THURSDAY
Miami High at Columbus (Tropical), 4
Northwestern at Hialeah Miami Lakes (Milander), 4
Killian at Homestead (Harris), 7
Champagnat at Mourning (North Miami), 7
North Miami Beach at American (Milander), 7
Miami Springs at Central (Traz), 7
Sunset at Ferguson (Tropical), 7

FRIDAY
Gulliver at Archbishop Carroll, 3:30
Jackson at Hialeah (Milander), 4
Hialeah Gardens at Belen Jesuit, 4
Coral Shores at Palmer Trinity, 4
North Miami at Carol City (Traz), 7:30
Archbishop Curley at Florida Christian, 7:30
Coral Gables at Booker T. Washington (Curtis), 7:30
Somerset Academy at Doral Academy, 7:30
Dade Christian at Miami Country Day, 7:30
Coral Park at South Miami (Tropical), 7:30
Barbara Goleman at Dr. Krop (North Miami), 7:30
Norland at Westland Hialeah (Milander), 7:30
Palm Beach King’s Academy at Ransom Everglades, 7:30
Southridge at South Dade (Harris), 7:30
Marathon at Key West, 7:30

SATURDAY
Braddock at Reagan (Milander), 7
Southwest at Varela (Tropical), 7

BROWARD
THURSDAY

Pine Crest at Coral Springs Charter, 7
West Broward at Stranahan (Lockhart), 7

FRIDAY
Westminster Academy at Calvary Christian, 4
Olympic Heights at Hallandale, 7
Sheridan Hills at Upperroom Christian (Webb Park), 7
Miramar at Plantation (PAL), 7
MacArthur North at Coral Springs Christian, 7
Ely at Deerfield Beach, 7
Dillard at Douglas, 7
Everglades at Western, 7
Hollywood Hills at Flanagan, 7
Cardinal Gibbons at St. Thomas Aquinas, 7
Coconut Creek at Boyd Anderson, 7
Monarch at Cooper City, 7
Taravella at Coral Glades, 7
Pompano Beach at Nova, 7
Pines Charter at Fort Lauderdale (Lockhart), 7
Piper at South Plantation, 7
Summit Christian at Zion Lutheran, 7
North Broward Prep at Plantation American Heritage, 7:30

SATURDAY
LaSalle at Chaminade-Madonna, 1

THE PALM BEACHES
THURSDAY

University School at Inlet Grove, 7

FRIDAY
Archbishop McCarthy at Wellington, 7
Berean Christian at St. Andrew’s, 7
Pahokee at Cardinal Newman, 7
Seminole Ridge at Boca Raton, 7
Lake Worth at Forest Hill, 7
Royal Palm Beach at Glades Central, 7
Fort Pierce Central at Port St. Lucie Centennial, 7
Village Academy at Glades Day, 7
Holy Trinity at John Carroll, 7
John I. Leonard at Spanish River, 7
Martin County at Port St. Lucie, 7
Okeechobee at Sebastian, 7
Vero Beach at Jupiter, 7
Park Vista at Palm Beach Central, 7
Treasure Coast at Palm Beach Gardens, 7
Palm Beach Lakes at West Boca Raton, 7
Boynton Beach at Santaluces, 7
Fort Pierce Westwood at Titusville, 7
Pope John Paul II at Delray American Heritage, 7

September 21, 2010

Holliman, Merritt and Newberg on radio


Hsfootballpage1
As we head toward week 4 of the 2010 high school football season, the Maroone High School Gridiron Report continues to keep you informed on the top teams and players in South Florida.

On Wednesday night (9-10) on WQAM (560 AM), Larry Blustein and Mike Levine have an impressive lineup of guests.

Joining the show this week are Miami Southridge safety Gerod Holliman, Miami Christopher Columbus head coach Chris Merritt and longtime recruiting analyst Jamie Newberg.

HOLLIMAN IS ONE OF THE BEST
There are some impressive football players in the state of Florida, but very few have the skill level and athletic ability like Holliman, who is considered by many as the top safety in South Florida.

The 6-0, 185-pounder Ole Miss commitment has gotten the Spartans off to a perfect 2-0 start as they prepare for a huge district matchup against the South Dade team that knocked them out of the playoffs and handed them their only loss in the past two years.

Holliman and teammate Andrew Johnson chose Ole Miss over impressive programs such as FSU, West Virginia, Louisville, Nebraska, Maryland and more.

UNBEATEN AFTER THREE GAMES
When you lose so many quality players, including 80 percent of your offense, being 3-0 after the first three games of the season has Coach Merritt and his Explorers marked down as one of the major surprises in South Florida.

A perennial district champion, the Explorers will look to get off to a 4-0 start against Miami High at 4:00 on Thursday.

Merritt has this year's team playing very good with the defense shutting the door on the first three opponents, which include Palmetto, rival Belen Jesuit before 13,000 fans and last week, South Dade!

NEWBERG ON THE MOVE
For over two decades, Newberg has been one of the most respected figures on the national recruiting scene.

Having worked for a number of recruiting websites throughout the years, Newberg's Countdown To Signing Day was one of the most watched and anticipated recruiting shows.

Today, Newberg, a St. Petersburg resident and native, is working for ESPN, where he is on a weekly panel TV show, BLOGS for ESPN's recruiting page and appears as a guest on numerous radio shows across the country.

His ESPN job sends Newberg all over the southeast and into Texas.

You can also catch the show, BLOG and video on www.wqam.com. Follow recruiting via Twitter at www.twitter.com/larryblustein.

2010 Ivy League Floridians

Ivy11
While there are some impressive football players competing at different levels of football across the country from the Sunshine State, it's always fun to check out what athletes from Florida are combining education and athletics.

There are 54 players from this state who are currently competing at these prestigious Ivy League institutions. Impressive!

BROWN (6)
Stephen Fox, OL, DL, 6-2, 260, So., Eagle Lake Lake Region
Kyle Johnson, WR, 6-2, 205, Sr., Ft. Lauderdale St. Thomas Aquinas
Benjamin Noury, DB, 5-11, 200, So., Spring Hill Springstead
Clayton Paino, OL, 6-3, 270, Fr., Tarpon Springs
Joseph Rettig, DL, 6-1, 260, Jr., Clearwater Central Catholic
Zachary Tronti, RB, 5-11, 210, Sr., Ponta Vedra Beach Nease

COLUMBIA (5)
Will Claunch, LB, 6-1, 220, Jr., Stuart South Fork
Tyler Feely, PK, 6-0, 155, Fr., Tampa Jesuit
Nathan Lenz, FB, 5-11, 225, Sr., Clearwater Central Catholic
Chris Rapka, QB, 6-4, 205, Fr., Ft. Lauderdale Cardinal Gibbons
Robert Sigmon, WR, 5-11, 185, So., Viera

CORNELL (4)
Ben Heller, S, 6-2, 207, Sr., Miami Dr. Krop
Jordan Heller, WR, 6-2, 198, Jr., Miami Dr. Krop
Max Martinez, DB, 5-10, 190, So., Miami Belen Jesuit
Nick Booker-Tandy, RB, 5-7, 160, Jr., Pompano Beach Ely

DARTMOUTH (10)
Shawn Abuhoff, DB, 5-11, 190, Jr. Miami Dade Christian
Anthony DiBlasi, FS, 6-1, 185, Jr., Miami Belen Jesuit
Alex Douglas, FS, 6-2, 185, So., St. Johns Bartram Trail
Chad Hollis, DB, 5-10, 180, Jr., Longwood (Phillip's Academy)
Matthew Kelly, PK, 6-3, 210, Sr., Tampa Catholic
Conner Kempe, QB, 6-4, 225, North Palm Beach Benjamin
Aaron Mondshine, OL, 6-4, 285, Fr., Ft. Lauderdale Pine Crest
Dominick Pierre, RB, 6-0, 200, Fr., Ft. Lauderdale Calvary Christian
Diego Fernandez-Soto, LB, 6-0, 205, Sr., Miami Belen Jesuit
Garrett Waggoner, S, 6-0, 205, Sarasota Riverview

HARVARD (7)
Nico Amaro, DB, 5-11, 170, Sr., Pembroke Pines Charter
Reynaldo Kirton, S, 6-2, 200, Fr., Ft. Lauderdale St. Thomas Aquinas
John Kolhauff, TE, 6-2, 240, So., Ft. Myers
David Leopard, OL, 6-2, 250, Fr., Ocala Trinity Catholic
Colton Lynch, DB, 5-10, 170, Fr., Ft. Myers Evangelical
Josue Ortiz, DT, 6-4, 260, Sr., Avon Park
Grant Sickle, DE, 6-4, 235, So., Riviera Beach Suncoast

PENN (12)
Ryan Becker, QB, 6-0, 205, Fr., Ft. Lauderdale St. Thomas Aquinas
Drew Goldsmith, DE, 6-3, 250, Sr., North Palm Beach Benjamin
Joey Grosso. LB, 6-0, 205, Fr., Boca Raton Pope John Paul II
Zach Heller, LB, 6-0, 235, Sr., Orlando Lake Highland Prep
A.J. Hewitt, LB, 6-0, 225, Sr., Winter Park Trinity Prep
Peter Hobson, LB, 6-0, 220, So., Tampa Jesuit
Alex Paino, LB, 6-0, 220, Sr., Tarpon Springs
Zach Perlman, WR, 6-4, 215, Jr., Ft. Lauderdale Pine Crest
Anthony Ramirez, OL, 6-3, 290, Jr., Orlando Dr. Phillips
Jason Rasmussen, LB, 6-1, 225, Jr., Orlando Lake Highland Prep
Mason Smith, RB, 6-2, 200, Fr., Satellite
Daniel Wallach, DL, 6-3, 250, Sr., Palm Beach Central

PRINCETON (4)
Malik Jackson, QB, 6-4, 215, Fr., Jacksonville Ribault
Taylor James, DB, 6-1, 185, Fr., Davie University School
Weston Palmer, DB, 6-0, 180, Sr., Wauchula Hardee
Grant Sieron, DB, 6-0, 210, Jr., Jacksonville Bolles

YALE (6)
Greg Carlson, P, 6-0, 182, Fr., Orlando Boone
Gio Christodoulou, WR, 5-10, 185, Sr., Miami Belen Jesuit
Dylan Drake, OLB, 6-3, 235, So., Ft. Lauderdale St. Thomas Aquinas
Colin Kruger, OL, 6-3, 268, Jr., Sarasota Riverview
Javi Sosa, RB, 5-9, 196, So., Miami Belen Jesuit
James Talerico, OL, 6-4, 270, Fr., Boca Raton Pope John Paul II

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information

Beef O'Brady's State Poll – Week 3

Beefs
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) remains the #1 team in the Beef 'O' Brady's Top 25, Florida's only all-classification poll.

The Raiders rolled over Boyd Anderson 52-13 and claimed four first place votes with 304 total points to outdistance Palm Beach Gardens Dwyer (4A) by 14 points. Dwyer collected three first place votes and remained #2, followed by Pensacola (3A)and Seffner Armwood (4A) tied for third with 279 points. Cocoa (2A), which has yet to play an in-state opponent, is fifth with five first place votes and 278 points.

Manatee (Bradenton - 5A) struggled with unranked cross-town rival Southeast and fell from fifth to sixth, followed by Tampa Jefferson (3A) Miami Northwestern (6A), Orlando Dr. Phillips (6A) and Miami Central (6A).

The second ten looks like this. Belle Glade Glades Central (2A) is 11th followed by Lakeland (5A), Miami Washington (3A) and St. Augustine (3A). Tampa Plant, which was the #1 team after week one - fell to sixth last week and tumbled to 15th after a loss to Texas power Abilene.

Deland (6A) is sixteenth, followed by Jacksonville Bolles (2B), Pompano Beach Ely (5A), Tampa Robinson (2A) and Jacksonville First Coast (5A).

The final five are Niceville (4A), Punta Gorda Charlotte (4A) Miramar (6A) Apopka (6A) and Lake Wales (3A) jumped into the poll after Orlando Olympia (6A) was hammered 49-0 by Dr. Phillips and fell from the Top 25.

RN School (FPV) Class W/L LW Pts.
1 Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (4) 5A 2-0 1 304

2 Palm Beach Gardens Dwyer (3) 4A 2-1 2 290
3 Pensacola 3A 3-0 3 279
3T Seffner Armwood 4A 2-0 4 279
5 Cocoa (5) 2A 3-0 7 278
6 Bradenton Manatee (1) 5A 3-0 5 274
7 Tampa Jefferson 3A 3-0 8 256
8 Miami Northwestern 6A 3-0 9 244
9 Orlando Dr. Phillips 6A 3-0 10 232
10 Miami Central 6A 2-1 11 202
11 Belle Glade Glades Central 2A 3-0 12 192
12 Lakeland 5A 3-0 13 183
13 Miami Booker T. Washington 3A 3-0 14 157
14 St. Augustine 3A 3-0 17 137
15 Tampa Plant 5A 2-1 6 131
16 Deland 6A 3-0 15 129
17 Jacksonville Bolles 2B 3-0 18 122
18 Pompano Beach Ely 5A 3-0 19 110
19 Tampa Robinson 2A 2-0 20 77
20 Jacksonville First Coast 5A 3-0 21 69
21 Niceville 4A 3-0 22 61
22 Punta Gorda Charlotte 4A 3-0 24 49
23 Miramar 6A 1-1 23 46
24 Apopka 6A 2-1 16 28
25 Lake Wales 3A 2-0 NR 21

Others receiving votes: - South Fort Myers (3A, 2-0) 17; Miami Columbus (6A, 3-0) 15; Naples (3A, 3-0) 11; Madison County (2A, 3-0) 10; Lake City-Columbia (4A, 3-0) 7; Clearwater Countryside (5A, 3-0) 6; Lakeland Kathleen (4A, 2-1), Melbourne Palm Bay (4A, 2-1) 3; Miami Norland (4A, 3-0) 2; Miami Jackson (3A, 2-1) 1

September 20, 2010

Florida State Poll - Week 3

The Associated Press top 10 state football poll for Week 3.
Class 6A
1. Miami Northwestern (12), 2-0, 138     
2. Miami Central, 2-1, 121

3. Orlando Dr. Phillips (2), 3-0, 114
4. Miramar, 1-1, 94
5. Miami Southridge, 3-0, 80

6. DeLand, 3-0, 69
7. Winter Park, 3-0, 49
8. Miami Christopher Columbus, 3-0, 43
9. Apopka, 2-1, 35
10. Orlando Olympia, 2-1, 6
OTHERS RECEIVING VOTES: Lake Worth Park Vista Community 6, Vero Beach 5, Clermont East Ridge 4, Altamonte Springs Lake Brantley 2, Plantation 2, Port St. Lucie Treasure Coast 1, Hialeah 1.

Class 5A
1. St. Thomas Aquinas (8), 2-0, 134

2. Bradenton Manatee, 3-0, 132
3. Lakeland, 3-0, 110
4. Pompano Beach Blanche Ely, 3-0, 90
5. Tampa Plant, 2-1, 82
6. St. Petersburg, 3-0, 71
7. Clearwater Countryside, 3-0, 50
8. Fleming Island, 3-0, 44
9. Lauderdale Lakes Boyd Anderson, 2-1, 30
10. Jacksonville First Coast, 3-0, 7
(tie) Venice, 2-1, 7  
OTHERS RECEIVING VOTES: Melbourne 4, Melbourne Bayside 3, Gainesville Buchholz 2, Palm Harbor University 2, Sarasota Riverview 1, Fort Lauderdale Dillard 1.

Class 4A
1. Seffner Armwood (11), 3-0, 136
2. Palm Beach Gardens Dwyer, (3), 2-1, 127
3. Punta Gorda Charlotte, 3-0, 107
4. Niceville, 3-0, 99
5. Lake City Columbia, 3-0, 71
6. Lakeland Kathleen, 2-1, 63
7. Melbourne Palm Bay, 2-1, 57
8. Orlando Edgewater, 1-2, 43
9. New Smyrna Beach, 2-1, 22
10. Tallahassee Lincoln, 2-1, 20
OTHERS RECEIVING VOTES: Davenport Ridge Community 7, Cape Coral 7, Lynn Haven Mosley 6, Largo 2, Tallahassee Leon 1, Tampa Sickles 1, Lakeland Lake Gibson 1.

Class 3A
1. Tampa Jefferson (8), 2-0, 133
2. Pensacola (4), 3-0, 124
3. St. Augustine (1), 3-0, 100
(tie) Lake Wales (1), 2-0, 100
5. Miami Booker T. Washington, 3-0, 89
6. Fort Pierce Westwood, 3-0, 67
7. Miami Belen Jesuit, 2-1, 40
8. Winter Haven, 2-1, 35
9. Naples, 3-0, 23
10. North Marion, 2-1, 18
OTHERS RECEIVING VOTES: Miami Jackson 16, Miami Norland 15, Bradenton Southeast 5, South Fort Myers 2, Ocala Vanguard 1, Sebring 1, Dade City Pasco 1.

Class 2A
1. Cocoa (11), 3-0, 137
2. Belle Glade Glades Central (3), 3-0, 128
3. Tampa Robinson, 2-0, 100
4. Madison County, 3-0, 84
5. Orlando Jones, 3-0, 79
OTHERS RECEIVING VOTES: Tampa Jesuit 19, Baker County 7, Jacksonville Raines 6.

Class 2B
1. Bolles School (14), 3-0, 140
2. Pensacola Catholic, 3-0, 120
3. Ocala Trinity Catholic, 3-0, 114
4. Jacksonville University Christian, 2-0, 83
5. Pahokee, 2-1, 27
OTHERS RECEIVING VOTES: Orlando Lake Highland 24, Davie University School 13, Lake Butler Union County 12, Taylor County 8, Miami Monsignor Pace 7, Hollywood Chaminade-Madonna College Prep 6, Miami Gulliver Prep 6.

Class A
1. Fort Meade (13) , 3-0, 137
2. Melbourne Central Catholic, 2-0, 112
3. Jacksonville Trinity Christian, 1-2, 77
4. Delray American Heritage (1), 1-2, 76
5. Tampa Berkeley Prep, 2-1, 39
OTHERS RECEIVING VOTES: Miami Dade Christian 29, Clearwater Central Catholic 27, Bristol Liberty County 16, Jacksonville Providence 14, West Palm Beach King's Academy 14, Vernon 7, Bratt Northview 6, Cross City Dixie County 6.

Class 1B
1. Jupiter Christian (14), 3-0, 140
2. S. Daytona Bch. Warner Christian, 3-0, 126
3. Lakeland Victory Christian, 3-0, 107
4. Hawthorne, 3-0, 74
5. Monticello Jefferson County, 2-1, 67
OTHERS RECEIVING VOTES: Belle Glade Glades Day 28, St. Petersburg Admiral Farragut 6, Mayo Lafayette 6, Sarasota Out-of-Door Academy 6.

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information

Game on for 17th Wendy's Heisman


Wendy's hesiman
Wendy’s® is looking for the next class of remarkable students who excel in academics, athletics and community involvement. Celebrating its 17th year, the 2010 Wendy’s High School HeismanTM award application process is underway. Now through Oct. 3, 2010, eligible students (graduating class of 2011) can apply and submit their applications at www.WendysHeisman.com.

“I’m proud to be part of a program that honors young men and women who embody the spirit of the Heisman tradition of hard work, dedication and an outstanding record both on and off the field,” said Archie Griffin, two-time collegiate Heisman Memorial Trophy winner (1974 – ‘75). “The Wendy’s High School Heisman award recognizes those individuals who have put forth tremendous effort in the classroom, in sports and in the community to deliver excellence in all they do.”

The Wendy’s High School Heisman (WHSH) award is a joint program between Wendy’s and the Heisman Memorial Trust, host of the Collegiate Heisman Memorial Trophy. Just as the Heisman is known for being the top award in college football, WHSH is known for being the most prominent award at the high school level. To date, more than 250,000 high school students have represented their schools.

The elite recognition of the WHSH award also gives students the leverage they need to shine on their college applications and stand apart from their peers in the competitive process. "Being recognized as the Wendy's High School Heisman Winner has opened so many doors for me and has reinforced my confidence in taking on whatever challenges and opportunities may arise," said Kyle Pollock, 2009 WHSH winner.

All eligible seniors may submit an application online through Oct. 3, 2010. The first 41,100 applicants will receive a Wendy’s gift card randomly valued from $5 to $50. From the completed applications, one male and one female winner will be chosen to receive the Wendy’s High School Heisman award. For more information, students can visit www.WendysHeisman.com, call (800) 205-6367 or contact their local high school principal, guidance counselor or athletic director. Students can also visit the WHSH fan page on Facebook at http://www.facebook.com/wendyshighschoolheisman.

September 19, 2010

National Junior College Top 10

There is no doubt that having junior college football in Florida would make this impressive state even more dominating than it is now.

While we are waiting for the Legislature to some day award the state junior college programs, we will have to watch our many athletes elevate schools from all over the country.

In the latest National Junior College Football Poll, a number of Floridians are making an impact from Mississippi, Iowa and all the way to Texas and Arizona.

The recent National Junior College Football Poll includes:

1. Arizona Western College:
Drayquan Crawford, S, South Miami
Artice Kellum, DB, Miami Gulliver Prep
Bryan Robinson, DL, East Gadsden
Kenny Shaw, DL, Palm Beach Gardens Dwyer
Keelen Wilks, LB, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
Terrell Williams, WR, Boca Raton

2. Mississippi Gulf Coast Community College:
Javon Bell, WR, Jacksonville Ribault

3. Butler Community College - KS:
Ben Axon, RB, Bradenton Manatee
Angelo Hadley, DB, Armwood
Dennell Wesley, DL, St. Augustine Menendez

4. Ellsworth Community College:
Ken Bishop, DL, Sunrise Piper
Chris Charles, DB, Coral Springs Charter
Jhony Faustin, DB, Naples Lely
Dexter Holmes, WR, Pahokee
Denard Lucas, WR, Orlando Boone
Darby Lundy, DB, Hallandale
Venson Marcellon, DL, Fort Lauderdale Stranahan
Romanthi Mathurin, WR, Naples Lely
Dyron Maxwell, WR, Plantation
T.J. McCullough, WR, Citra North Marion
Miraldo Michel, DL, Sunrise Piper
Travon Montgomery, LB, Palmetto
Demetrius Rhaney, OL, Fort Lauderdale Stranahan
Nyron Ross, QB, Marathon
Julian Smith, WR, St. Petersburg Catholic
Willie Tindal, QB, Fort Lauderdale Stranahan
John Wallace, RB, Boyd Anderson

5. Grand Rapids Community College:
Leeward Brown, OL, Miramar
Jeremiah Hicks, DB, Miramar
Marquis Hood, LB, Orlando Dr. Phillips
Shakeem Jefferson, DT, Miramar
Devonte Jones, OL, Fort Lauderdale Dillard
Sam Jones, LB, Tampa Bay Tech
Brian Parker, WR, Bradenton Prep
Deandre Queen, WR, Tampa Plant
Octavious Washington, WR, Bradenton Lakewood Ranch

6. Hutchinson Community College:
Bradley Gallon, DB, Apopka
Travis Thomas, WR, Orlando
Zee Ware, DB, Winter Park

7. Coffeyville Community College:
Talris Brown, LB, Milton
Duron Carter, WR, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
Steven Jenkins, LB, Pensacola Pine Forest
NuKeese Richardson, DB, Pahokee

8. Blinn College:
Kevin Lowery, DL, Gainesville

9. Iowa Western Community College:
B.J. Cooper, OT, Tampa Sickles
Jermaine Hicks, LB, Lakeland Lake Gibson
Dontavious Pyron, DL, Tampa Chamberlain
Fabian Simpson, DE, Bartow
Jalen Singleton, RB, Orlando Bishop Moore

10. Navarro College:
Delmar Taylor, DL, Miami Beach

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information

September 16, 2010

So. Florida Football Schedule - Week 3

Here is the complete third week of the season schedule for South Florida teams:

BROWARD
THURSDAY

North Broward Prep at Port Orange Spruce Creek, 6
St. Thomas Aquinas at Boyd Anderson, 7
Everglades at Miramar, 7
Cardinal Gibbons at University School, 7
West Broward at Coral Glades, 7
Piper at Coral Springs, 7
Cypress Bay at Deerfield Beach, 7
Northeast at Dillard, 7
South Broward at Douglas, 7
Taravella at Blanche Ely, 7
Nova at Fort Lauderdale (Lockhart), 7
South Plantation at Hallandale
Pines Charter at McArthur, 7
Pompano Beach at Somerset Academy, 7
Sheridan Hills Christian at Westminster Academy, 7
 
FRIDAY
Plantation American Heritage at Jacksonville Bolles, 7
Boca Raton St. Andrews at Pine Crest, 4
South Florida HEAT at Highlands Christian, 7
 
MIAMI-DADE
WEDNESDAY

Boca Raton Christian at Princeton Christian, 4
Doral Academy at Mourning (North Miami), 7
Hialeah Miami Lakes at Hialeah Gardens (Milander), 7
Sunset at Miami High (Curtis), 7
 
THURSDAY
Coral Springs Charter at Archbishop Carroll, 3:30
Southwest at Homestead (Southridge), 4
Belen Jesuit at Gulliver Prep, 4
Central at Miami Beach (Memorial), 4
Hillel at Palmer Trinity, 4
Jackson at Norland (Traz), 7
South Dade at Columbus (FIU), 7
North Miami Beach at Edison (Curtis), 7
Booker T. Washington at North Miami (North Miami), 7
Northwestern at Hialeah (Milander), 7
Killian at South Miami (Tropical), 7
Ransom Everglades at Miami Country Day, 7
Varela at Southridge (Harris), 7
 
FRIDAY
Champagnat at Village Academy, 4
Archbishop Curley at Naples St. John Neumann, 7
Upperoom Christian at Miami-Dade Christian, 7
Westminster Christian at Mater Academy, 7
Summit Christian at Florida Christian, 7:30
 
MUNROE
FRIDAY

Coral Shores at Marathon, 7:30
St. Cloud at Key West, 7:30 p.m.
 
THE PALM BEACHES
THURSDAY

West Boca Raton at John I. Leonard, 7
Jupiter at Seminole Ridge, 7
Palm Beach Gardens at Royal Palm Beach, 7
Santaluces at Wellington, 7
Spanish River at Park Vista, 7
Suncoast at Palm Beach Lakes,
Inlet Grove at Palm Beach Central, 7
Okeechobee at Stuart South Fork, 7
Stuart Martin County at Eau Gallie, 7
 
FRIDAY
John Carroll at Pope John Paul II, 7
Jupiter Christian at Lake Worth, 7
King’s Academy at Orlando Bishop Moore, 7
Pahokee at Dwyer, 7
Port St. Lucie at Fort Pierce Central, 7
Treasure Coast at Palm Bay, 7
Delray American Heritage at Glades Central, 7
Glades Day at Clewiston, 7
Fort Pierce Westwood at Vero Beach, 7
Atlantic at Boynton Beach, 7

Statewide Scoreboard - Week 3

FRIDAY’S GAMES
Admiral Farragut (St. Petersburg) 42, Northside Christian 0
Anclote 41, River Ridge 33
Andrew Jackson (Jacksonville) 18, Godby 14
Archbishop Curley (Miami) 44, St. John Neumann 0
Arlington Country Day (Jacksonville) 14, Florida Christian 8
Arnold (Panama City) 56, Munroe Day 0
Atlantic Community (Delray) 41, Boynton Beach 0
Baker County 14, Bradford 0
Barrington Christian (Florida City) 18, Choice Prep 0
Barron Collier (Naples) 42, Palmetto Ridge 14
Bartow 42, George Jenkins 28
Bartram Trail (St. Johns) 36, Menendez 14
Bayshore (Bradenton) 61, Cardinal Mooney 21
Belleview 28, Wildwood 27
Bishop Kenny (Jacksonville) 22, Clay 21
Bishop McLaughlin (Tampa) 47, Landmark Christian 37
Bishop Snyder (Jacksonville) 17, Branford 0
Bishop Verot (Fort Myers) 43, LaBelle 7
Bolles School (Jacksonville) 31, Plantation American Heritage 24
Bradenton Prep 48, Potter’s House Christian 12
Bronson 8, Father Lopez Catholic 7
Brooksville Central 30, Fivay 0
Calvary Christian (Fort Lauderdale) 44, St. Andrew’s 27
Cambridge Christian (Tampa) 21, Bradenton Christian 14
Cardinal Newman (W. Palm Beach) 55, Forest Hill 0
Carrollwood Day (Tampa) 49, Faith Baptist 12
Celebration 14, Heritage 10
Champagnat (Hialeah) 12, Village Academy 8
Chipley 17, Blountstown 0
Clearwater Central Catholic 42, Mitchell 28
Colonial (Orlando) 16, West Orange 12
Columbia (Lake City) 22, Buchholz 14
Cottondale 36, Maclay 0
Dade Christian (Miami) 46, Upperroom Christian 0
DeLand 21, Seabreeze 7
Deltona 21, New Smyrna Beach 12
DeSoto County (Arcadia) 20, North Port 7
Dr. Phillips (Orlando) 49, Olympia 0
Dwyer (Palm Beach Gardens) 52, Pahokee 0
Eagle’s View (Jacksonville) 30, Englewood 22
East Gadsden 14, Rickards 10
East Ridge (Clermont) 49, Eustis 7
East River (Orlando) 24, Cypress Creek 7
Edgewater (Orlando) 14, Apopka 13
Episcopal (Jacksonville) 28, Nease 15
Escambia (Pensacola) 14, Pensacola Washington 7
First Coast (Jacksonville) 48, Ed White 24
Flagler Palm Coast 14, Pine Ridge 11
Fleming Island 53, Ridgeview 7
Fletcher (Neptune Beach) 46, Wolfson 9
Florida Christian (Miami) 52, Summit Christian 0
Forrest (Jacksonville) 14, R.E. Lee 6
Fort Meade 35, Mulberry 0
Fort Pierce Central 20, Port St. Lucie 17
Fort Pierce Westwood 22, Vero Beach 21
Fort White 52, Suwannee 22
Foundation Academy 34, Leesburg The First Academy 0
Franklin County 42, Rocky Bayou Christian 7
Freeport 42, Jay 6
Glades Central (Belle Glade) 20, Delray American Heritage 18
Glades Day (Belle Glade) 29, Clewiston 20
Gulf (New Port Richey) 25, Ridgewood 13
Hawthorne 48, Aucilla Christian 0
Highlands Christian (Pompano Beach) 41, South Florida HEAT 0
Holmes County (Bonifay) 49, Sneads 27
Holy Trinity Episcopal (Melbourne) 41, St. Petersburg Catholic 34
Indian Rocks (St. Petersburg) 48, Calvary Christian 7
Interlachen 33, Port St. Joe 18
Jones (Orlando) 26, Zephyrhills 0
Jupiter Christian 49, Lake Worth 28
Kathleen (Lakeland) 52, Auburndale 8
Key West 21, St. Cloud 13
King’s Academy (W. Palm Beach) 14, Bishop Moore 7
Lafayette (Mayo) 41, St. Francis 13
Lake Placid 7, Avon Park 6
Lake Wales 42, Lake Gibson 14
Lake Wales Vanguard 72, Peniel Baptist 29
Lakeland 42, Tenoroc 7
Lakewood Ranch (Bradenton) 34, East Lee County 20
Land O’Lakes 34, Springstead 15
Lecanto 35, Citrus 0
Lely (Naples) 15, Immokalee 13
Leon (Tallahassee) 42, Eastside 33
Liberty (Kissimmee) 38, Gateway 0
Lincoln (Tallahassee) 45, Florida 7
Madison County 42, Trinity Christian-Jacksonville 16
Mainland (Daytona Beach) 20, Kissimmee Osceola 0
Manatee (Bradenton) 31, Southeast 24
Mandarin (Jacksonville) 35, Terry Parker 12
Marathon 55, Coral Shores 0
Matanzas 66, Oakleaf High School 13
Melbourne 14, Space Coast 7
Merritt Island 21, Rockledge 17
Middleburg 38, Orange Park 37, OT
Mosley (Lynn Haven) 49, Rutherford 20
Mount Dora 35, Tavares 28
Naples 50, Gulf Coast 12
Nature Coast Tech (Brooksville) 31, Crystal River 14
Niceville 17, Pine Forest 14
North Florida Christian (Tallahassee) 28, Wakulla 27
North Marion (Citra) 38, Dunnellon 17
Oak Ridge (Orlando) 46, Evans 14
Ocala Forest 41, West Port 0
Ocala Trinity Catholic 48, Tampa Catholic 7
Ocala Vanguard 47, Lake Weir 0
Orlando Freedom 12, Ocoee 10
Orlando The First Academy 27, Lakeland Christian 3
Orlando University 59, Lake Nona 21
Out-of-Door Academy (Sarasota) 33, First Baptist 6
Oviedo Master’s Academy 34, Hernando Christian 8
P.K. Yonge (Gainesville) 20, Dixie County 6
Pace 34, Ft. Walton Beach 9
Palatka 27, Titusville 24, 2OT
Palm Bay (Melbourne) 14, Treasure Coast 3
Palmetto 41, Hardee 14
Pasco (Dade City) 37, South Sumter 14
Pensacola Catholic 42, Navarre 21
Pensacola 38, West Florida 7
Ponte Vedra 47, Stanton College Prep 0
Pope John Paul II (Boca Raton) 27, John Carroll Catholic 26
Providence (Jacksonville) 71, Fernandina Beach 0
Ridge Community (Davenport) 14, Frostproof 7
Sandalwood (Jacksonville) 34, Ribault 8
Santa Fe Catholic (Lakeland) 35, All Saints 14
Sarasota 23, Braden River 21
Sebastian River 35, St. Lucie West Centennial High School 7
Sebring 28, Lake Region 7
South Lake (Groveland) 34, Leesburg 10
South Walton 17, Bozeman School 16
St. Augustine 53, Creekside 0
St. Edward’s (Vero Beach) 42, Merritt Island Christian 20
St. John Lutheran (Ocala) 34, Seven Rivers Christian 12
St. Johns Country Day 24, Oak Hall 21
St. Joseph Academy (St. Augustine) 54, Lighthouse Christian 0
St. Stephen’s Episcopal 40, Southwest Florida Christian 6
Sunlake 45, Hudson 0
Tate (Gonzalez) 41, Crestview 33
Taylor 14, Lake Mary Prep 0
Taylor County 37, Chiles 20
The Villages 48, Umatilla 0
Trenton 47, Bell 6
Union County (Lake Butler) 27, Keystone Heights 17
University Christian (Jacksonville) 33, Hamilton County 14
Venice 53, Booker 6
Victory Christian (Lakeland) 48, St. Petersburg Canterbury 12
Victory Prep (Jacksonville) 26, Potter's House 0
Viera 31, Satellite 24
Warner Christian (S. Daytona Beach) 60, Crescent City 0
Wekiva 34, Timber Creek 7
Wesley Chapel 17, Wiregrass Ranch 14
Westminster Academy (Fort Lauderdale) 27, Sheridan Hills Christian 7
Williston 66, Chiefland 0
Winter Haven 28, Haines City 7
Winter Park 31, Boone 17
Yulee 35, Atlantic Coast 6
Zion Christian (Deerfield Beach) 38, Coral Springs Christian 33

THURSDAY'S GAMES
Abilene, Tx. 27, Tampa Plant 17
Archbishop Carroll (Miami) 35, Coral Springs Charter 14
Armwood (Seffner) 38, Tampa Bay Tech 6
Atlantic (Port Orange) 36, Cocoa Beach 23
Bay (Panama City) 45, Marianna 13
Belen Jesuit (Miami) 23, Gulliver Prep 12
Blake (Tampa) 10, Steinbrenner 0
Blanche Ely (Pompano Beach) 41, Taravella 15
Bloomingdale (Valrico) 49, Leto 0
Booker T. Washington (Miami) 40, North Miami 26
Brandon 31, Plant City 20
Cape Coral 35, North Fort Myers 15
Cedar Creek Christian (Jacksonville) 21, Harvest Community 2
Charlotte (Punta Gorda) 62, Mariner 6
Clearwater 10, Northeast 7
Columbus (Miami) 34, South Dade 8
Community School (Naples) 21, Posnack 8
Countryside (Clearwater) 48, Osceola Seminole 21
Cypress Bay (Weston) 35, Deerfield Beach 19
Dillard (Fort Lauderdale) 25, Northeast 15
East Lake (Tarpon Springs) 26, Tarpon Springs 9
Estero 37, Lemon Bay 18
Fort Myers 19, Dunbar 7
Largo 7, St. Petersburg Gibbs 6
Golden Gate (Naples) 56, Gateway Charter 0
Hillsborough (Tampa) 17, Chamberlain 3
Homestead 47, Southwest Miami 0
Island Coast (Cape Coral) 55, Baker 0
Jefferson (Tampa) 47, Bayside 13
Jesuit (Tampa) 16, Durant 6
Killian (Miami 28, South Miami 16
Lake Brantley (Altamonte Springs) 37, Lake Howell 0
Lake Highland Prep (Orlando) 28, Tampa Berkeley Prep 21
Lakewood (St. Petersburg) 14, Boca Ciega 13
Lehigh 26, Riverdale 21
Lennard (Tampa) 42, Riverview 28
Martin County (Stuart) 31, Eau Gallie 30 (2 OT)
Miramar 20, Everglades 8
Newsome (Tampa) 17, Alonso 14
Norland (Miami) 30, Jackson 29
Northwestern (Miami) 45, Hialeah 19
North Broward Prep (Coconut Creek) 28, Spruce Creek 14
North Miami Beach 40, Edison 13
Nova (Davie) 24, Fort Lauderdale 14
Oviedo 21, Lake Mary 17
Palm Beach Central 36, Inlet Grove 0
Palm Beach Gardens 14, Royal Palm Beach 3
Palm Beach Lakes 23, Suncoast 20
Palm Harbor University 33, Seminole 22
Park Vista (Lake Worth) 60, Spanish River 0
Pine Crest (Fort Lauderdale) 30, LaSalle 19
Pinellas Park 17, Dunedin 12
Pines Charter (Pembroke Pines) 26, McArthur 6
Piper (Sunrise) 14, Coral Springs 12
Pompano Beach 42, Somerset 6
Riverview (Sarasota) 35, Port Charlotte 14
Robinson (Tampa) 35, King 14
Santaluces (Lantana) 22, Wellington 7
St. Petersburg 34, Dixie Hollins 0
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 52, Boyd Anderson 13
Seminole (Sanford) 28, Hagerty 14
Seminole Ridge (Loxahatchee) 35, Jupiter 0
Sickles (Tampa) 31, Freedom 0
Southridge (Miami) 37, Varela 0
South Broward (Hollywood) 58, Douglas 26
South Fork (Stuart) 16, Okeechobee 0
South Fort Myers 39, Cypress Lake 0
South Plantation 26, Hallandale 24
Spoto (Tampa) 20, East Bay 0
Strawberry Crest (Plant City) 48, Keswick Christian 0
Trinity Prep (Winter Park) 30, Orangewood Christian 20
University School (Davie) 7, Cardinal Gibbons 3
West Boca Raton 42, John I. Leonard 12
West Broward (Pembroke Pines) 20, Coral Glades 13
Wharton (Tampa) 10, Gaither 0
Westminster Christian (Miami) 42, Mater 0
Winter Springs 49, Lyman 28

WEDNESDAY'S SCORES
Hialeah Miami Lakes 49, Westland Hialeah 0
Miami Doral Academy 44, Mourning 7
Miami High 27, Sunset 17

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information

September 15, 2010

Beef O'Brady's State Poll – Week 2

Beefs
St. Thomas Aquinas, riding the momentum of a nationally-televised win over Dallas Skyline 31-3, moved to the top spot of the Beef 'O' Brady's Top 25.

The Raiders, who spent most of last year on top of the poll before being defeated in the post-season by Manatee (#5) picked up only one first place vote, but were consistently ranked second and third in the ballots. Palm Beach Gardens Dwyer, which won last year's Top 25 trophy, is ranked second, followed by Pensacola, Seffner Armwood and Manatee.

Last week's #1 team, Tampa Plant, fell five spots to #6 after back-to-back unimpressive wins over Tampa Bay Tech and Tampa Hillsborough. The Panthers face off with Abilene (TX) Thursday night. Cocoa, which has yet to play an in-state opponent, is up four spots from #11 to seventh after defeating Abilene on the road last week. Tampa Jefferson, Miami Northwestern and Orlando Dr. Phillips round out the top 10.

"There appears to have been some shifting of opinions" said poll coordinator Steve Berrey, host of the Beef 'O' Brady's Scoreboard Show. "While some folks were impressed with Cocoa's out-of-state success, (evidenced by Cocoa's five first-place votes) others were not sold yet on the Tigers".

RN School Class W/L LW Pts.
1 St. Thomas Aquinas (1) 5A 1-0 5 243

2 Dwyer 4A 1-1 2 234
3 Pensacola 3A 2-0 3 232
4 Armwood 4A 2-0 4 230
5 Manatee (1) 5A 2-0 7 228
6 Tampa Plant (3) 5A 2-0 1 225
7 Cocoa (5) 2A 3-0 11 215
8 Jefferson 3A 2-0 8 206
9 Miami Northwestern 6A 2-0 9 203
10 Dr. Phillips 6A 2-0 10 188
11 Miami Central 6A 1-1 7 187
12 Glades Central 2A 2-0 12 168
13 Lakeland 5A 2-0 13 157
14 Miami Washington 4A 2-0 14 127
15 Deland 6A 2-0 15 117
16 Apopka 6A 2-0 16 116
17 St. Augustine 3A 2-0 19 89
18 Jacksonville Bolles 2B 2-0 18 87
19 Pompano Beach Ely 5A 2-0 21 59
20 Tampa Robinson 2A 2-0 20 57
21 Jacksonville First Coast 5A 2-0 24T 43
22 Niceville 4A 2-0 NR 35
23 Miramar 6A 1-1 17 27
24 Punta Gorda Charlotte 4A 2-0 NR 19
25 Orlando Olympia 6A 2-0 NR 11

OTHERS RECEIVING VOTES: South Fort Myers - 3A, 1-0, 9; Lake Wales - 3A, 1-0, 8; Lakeland Kathleen - 4A, 1-1, 8; Citra North Marion - 3A, 1-1, 8; Lauderdale Lakes Boyd Anderson - 5A, 2-0, 8; Melbourne Palm Bay - 4A, 2-0, 7; Clearwater Countryside - 5A, 2-0, 6; Miami Columbus - 6A, 2-0, 4; Madison County - 2A, 2-0, 4; Naples - 3A, 2-0, 3; Miami Jackson -3A, 2-0, 3; Delray Beach American Heritage - 1A, 1-1, 3; Jacksonville Trinity Christian - 1A, 1-1, 1.

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information