« October 2010 | Main | December 2010 »

31 posts from November 2010

November 30, 2010

Broward All-Star Game, Dec. 16

Bcaa1
Each year, the Broward County Athletic Association does more for its athletes than perhaps any other association in the country.

From all-star events in every sport to banquets, awarding academic excellence, the BCAA has set standards that people across the country continue to follow.

One of the most exciting events that takes place is the yearly North vs. South All-Star Football Game, which has produced some impressive players over the years.

The event, which is designed to help the athletes gain additional college exposure by practicing and playing in the game, is going to be held this year on Thursday, Dec. 16 at Lockhart Stadium in Fort Lauderdale.

Here is a schedule of events that will surround this quality event:

All-Star Football Practice Schedule at Fort Lauderdale Dillard High.
December 6-9 (Mon-Thur) –
4:30pm – 7:30p.m.
December 13 (Monday) - Practice at Lockhart & team meal by South Florida, Catering, 4pm-8pm.
December 14 (Tuesday) - Picture Day & Walk thru at Lockhart, 4:30pm - 7:30pm
December 15 (Wednesday) - Banquet for cheerleaders, players, coaches, & parents at Signature Grand, 7pm.
December 16, 2010 (Thursday) – All-Star Football Game at Lockhart Stadium, 7pm.

BCAA NORTH ROSTER
Jean-Lue Abelard, WR, 6-3, 180, Coral Glades
Lebert Barrett, OL, 6-4, 260, Plantation
Brandon Bloomquist, DT, 6-3, 265, Monarch
Shane Bluestein, DE/LB, 6-0, 205, Coral Springs
Jeremy Brown, WR, 6-4, 200, Coral Springs
Mike Brown, LB, 5-11, 205, Boyd Anderson
Zachary Buckner, 5-9, 295, RB/DL, Pompano
Tim Burton, WR/DB, 5-9, 165, Cardinal Gibbons
Imonni Carswell, QB, 6-1, 180, Plantation
Noel Cesar, LB/SS, 5-11, 175, Northeast
Kimberly Cetoute, LB, 5-9, 175, Fort Lauderdale
Lemuel Petit-Compere, LB, 5-7, 185, Fort Lauderdale
Pedro Correa, WR, 6-2, 180, Deerfield Beach
Dominick DeMauro, WR, 6-0, 190, Monarch
Galilee Desir, OL/DL, 5-9, 295, Pompano
Jason Donker, DB, 5-11, 175, Douglas
Daniel Donnelly, OL/DL, 6-4, 290, Monarch
Elroy Douglas, DB, 5-11, 178, Fort Lauderdale
Bryant Dubose, DE/TE, 6-4, 230, Northeast
Damian Edwards, Athlete, 5-6, 160, Pompano
Sampson Saint-Felix, DT, 6-0, 240, Coral Springs
Kevin Greisel, DB, 5-10, 180, Coral Glades
Brandon Haire, DE, 6-3, 230, Coral Glades
Robert Higgins, LB, 6-0, 225, Piper
Chris Holmes, OL/DL, 6-3, 305, Taravella
Shawn Hogan, OL, 6-3, 255, Piper
Kadeem Hunt, DB, 5-10, 175, Coconut Creek
Dane James, QB, 6-1, 190, Boyd Anderson
John Jones, WR, 5-7, 155, Piper
Dante Lombardi, WR, 6-1, 170, Monarch
Dominick Lopez, OL/DL, 6-1, 290, Taravella
Cassio Marques, OL, 6-2, 305, Deerfield Beach
Brandon Metz, PK, 6-0, 165, Douglas
Terrance Mitchell, RB/DB, 5-11, 180, Plantation
Andrew Palermo, P, Northeast
Rhijantae Randall, RB, 5-9, 180, Plantation
Lindley Reid, WR, 5-10, 175, Monarch
Daniel Ring, TE/DE, 6-2, 245, Cardinal Gibbons
Robert Roach, WR, 5-10, 190, Coral Glades
Lejaun Robbins, DB, 5-8, 175, Northeast
Geordan Robinson, OL/DE, 6-5, 230, Piper
Greg Rozier, OL, 6-2, 285, Blanche Ely
Jason Severe, OL, 6-4, 305, Douglas
Kelsey Smith, DE/LS, 6-2, 200, Blanche Ely
Kourtney Standifer, DE/LB, 6-2, 185, Blanche Ely
Aaron Stephens, S, 6-0, 180, Northeast
Matt Talley, RB/S, 6-0, 200, Deerfield Beach
Joshua Tennie, OL/DL, 6-3, 250, Coral Glades
Corey Tindal, RB, 5-11, 185, Boyd Anderson
Tyler Turner, OL/DL, 6-2, 275, Piper
Stefano Visca, LB, 5-10, 180, Coral Springs
Abraham Walker, RB, 5-7, 170, Piper
Darren Walters, LB, 6-0, 190, Coconut Creek
Jabazz Washington, DB, 5-8, 175, Coconut Creek
Reed Webster, WR/TE, 6-2, 180, Taravella
Marquis White, RB, 5-10, 180, Coconut Creek
Matthew Wiesner, OL, 5-9, 230, Coral Glades
Michael Williamson, LB, 6-2, 215, Deerfield Beach
Denzel Wimberly, RB/SS, 5-10, 200, Cardinal Gibbons

BCAA SOUTH ROSTER
Nick Allen, OL/DL, 6-0, 265, Cooper City
Alvin Arnold, DE/OLB, 6-4, 215, Hollywood Hills
Randall Bailey, WR, 5-9, 170, Everglades
Alex Belmonte, PK, 5-8, 165, Cypress Bay
Robert Bender, QB, 6-2, 215, Flanagan
Scott Boyette, OL, 6-6, 305, South Broward
Jordan Burdi, OL/DL, 5-10, 255, Miramar
Grant Burke, DL, 6-1, 258, West Broward
Kashawn Butler, LB, 6-1, 210, Nova
Kenneth Cooper, LB, 5-11, 200, Hallandale
Will Coyne, QB/S, 5-11, 175, Western
Taylor Cutler, DB/WR, 5-9, 155, Pines Charter
Matthew D’Attile, DL, 5-11, 210, St. Thomas Aquinas
Steven Day, DE, 6-0, 170, Cooper City
Anthony Drayton, WR, 5-10, 180, Stranahan
William Dukes, WR, 6-3, 185, Dillard
Danny Epstein, RB, 5-10, 195, Cypress Bay
Pastel Francis, DB, 5-11, 175, Hollywood Hills
Mike Frattiani, TE, 6-5, 240, West Broward
Kendall Fullington, DB, 5-11, 170, Cypress Bay
Shondu Grinkley, DB, 5-11, 175, Pines Charter
Joe Guerra, OL/DL, 6-1, 240, South Plantation
Markies Hall, LB, 6-1, 210, Miramar
Andrew Harris, DB, 6-1, 175, Western
Daniel Harris, WR/DB, 6-0, 187, Miramar
Joe Henry, DL, 6-3, 240, Everglades
Kurt Joseph, LB, 6-1, 220, South Plantation
Shaquille Kearse, RB, 6-0, 177, Miramar
Thomas Kelleher, DE, 6-2, 215, St. Thomas Aquinas
Andres Lamieu, DE/TE, 6-1, 215, Hollywood Hills
Shenard Martin, OL, 6-2, 285, Stranahan
Reginald McKnight, WR, 6-1, 170, Hollywood Hills
Andy Moas, OL, 6-6, 322, West Broward
Dwayne Montgomery, OL, 6-4, 265, Dillard
Clavion Nelson, DE, 6-4, 235, South Broward
Nick North, DB, 6-1, 190, McArthur
Myles Notkin, QB/DB, 5-10, 170, Cooper City
Eddie Oliphant, OL, 6-2, 260, Nova
Joshua Owen, OL, 6-2, 270, McArthur
Michael Paen, LB, 6-1, 190, St. Thomas Aquinas
Cory Peart, WR/DB, 5-9, 165, Western
Allen Ramsey, DB, 6-10, 180, Dillard
Andrew Ricardo, LB, 5-10, 205, Flanagan
Andres Rodriguez, WR, 6-1, 175, Flanagan
Jon Rollins, LB, 5-11, 205, Everglades
Matthew Sost, LB, 6-2, 200, Pines Charter
Irvin Steele, DE/LB, 6-2, 220, Stranahan
Junior Sylvestre, S/RB, 6-1, 205, South Broward
Trey Twitty, WR, 6-0, 185, Nova
Joshua Victorin, FB, 5-9, 245, Hallandale
Austin Warnock, OL/DL, 5-10, 235, Flanagan
Daerius Washington, LB/SS, 6-0, 190, Dillard
Gary West, DE, 6-2, 200, South Plantation
Atwon Whaley, DB, 5-9, 170, Dillard
Kevin Williams, DT, 5-10, 305, Flanagan
Robert Wilson, DB, 5-11, 180, McArthur
Jadrin Witherspoon, DB, 6-10, 180, Hallandale
Otis Wright, RB, 6-0, 180, Dillard
Anthony Yerou, OL/DL, 5-11, 245, Hollywood Hills
David Youssef, OL, 6-0, 250, Western

November 27, 2010

Playoff Scoreboard - Week 2

6A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Orange Park 29, Daytona Beach Mainland 28
DeLand 6, Jacksonville Sandalwood 0
Sanford Seminole 46, Orlando Timber Creek 14
Winter Park 35, Altamonte Springs Lake Brantley 21
Orlando Oak Ridge 34, Apopka 14
Orlando Dr. Phillips 52, Orlando Olympia 3
Delray Atlantic 7, Port St. Lucie Treasure Coast 3
Loxahatchee Seminole Ridge 37, Vero Beach 15

REGIONAL SEMIFINALS
Orange Park 14, Deland 6
Sanford Seminole 48, Winter Park 31
Orlando Dr. Phillips 45, Orlando Oak Ridge 0
Loxahatchee Seminole Ridge 23, Delray Atlantic 20

REGIONAL FINALS
Sanford Seminole (10-2) at Orange Park (8-4)
Loxahatchee Seminole Ridge (11-1) at Orlando Dr. Phillips (12-0)

SOUTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Oakland Park Northeast 28, Davie Western 21
Miramar 24, Deerfield Beach 21
Weston Cypress Bay 37, Miami Dr. Krop 0
North Miami Beach 36, Miramar Everglades 20
Miami Central 55, Miami High 0
Miami Northwestern 27, Miami Columbus 24
Miami Southridge 50, Miami Braddock 14
Homestead South Dade 49, Miami Varela 20

REGIONAL SEMIFINALS
Oakland Park Northeast 21, Miramar 12
Weston Cypress Bay 50, North Miami Beach 14
Miami Central 42, Miami Northwestern 27
Homestead South Dade 47, Miami Southridge 27

REGIONAL FINALS
Weston Cypress Bay (10-2) at Oakland Park Northeast (8-4)
Homestead South Dade (11-1) at Miami Central (11-1)

5A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Jacksonville First Coast 49, Flagler Palm Coast 13
Orange Park Fleming Island 41, Neptune Beach Fletcher 16
Oviedo 10, Kissimmee Osceola 0
Lakeland 56, Oviedo Hagerty 35
Tampa Plant 47, Tampa Plant 18
Lithia Newsome 49, Tampa Alonso 20
Tampa Bay Tech 14, Tarpon Springs East Lake 10
Clearwater Countryside 46, Brandon 14

REGIONAL SEMIFINALS
Orange Park Fleming Island 27, Jacksonville First Coast 25
Lakeland 35, Oviedo 3
Tampa Plant 50, Lithia Newsome 23
Clearwater Countryside 34, Tampa Bay Tech 21

REGIONAL FINALS
Orange Park Fleming Island (12-0) at Lakeland (12-0)
Clearwater Countryside (12-0) at Tampa Plant (10-2)

SOUTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Venice 13, St. Petersburg 10
Bradenton Manatee 35, St. Petersburg Northeast 13
Melbourne Bayside 46, Greenacres John I. Leonard 6
Lake Worth 20, Melbourne 10
Lauderdale Lakes Boyd Anderson 21, Wellington 12
Pompano Beach Blanche Ely 32, West Boca Raton 30
Cooper City 10, Hollywood South Broward 7
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 59, Coconut Creek 0

REGIONAL SEMIFINALS
Bradenton Manatee 41, Venice 28
Melbourne Bayside 55, Lake Worth 27
Lauderdale Lakes Boyd Anderson 26, Pompano Beach Blanche Ely 19
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 49, Cooper City 7

REGIONAL FINALS
Bradenton Manatee (12-0) at Melbourne Bayside (10-2)
Lauderdale Lakes Boyd Anderson (9-3) at Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (12-0)

4A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Pensacola Pine Forest 42, Crestview 6
Navarre 28, Niceville 7
Tallahassee Lincoln 34, Orange Park Ridgeview 0
Crawfordville Wakulla 19, Jacksonville Ed White 0
Gainesville 41, Tarpon Springs 12
Spring Hill Springstead 40, Wesley Chapel Wiregrass Ranch 8
Lakeland Kathleen 27, Orlando Edgewater 23
Lakeland Lake Gibson 27, Orlando East River 7

REGIONAL SEMIFINALS
Navarre 20, Pensacola Pine Forest 18
Tallahaseee Lincoln 35, Crawfordville Wakulla 16
Gainesville 30, Spring Hill Springstead 7
Lakeland Lake Gibson 21, Lakeland Kathleen 3

REGIONAL FINALS
Navarre (11-1) at Tallahassee Lincoln (8-4)
Lakeland Lake Gibson (9-3) at Gainesville (10-2)

SOUTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Seffner Armwood 35, Tampa Sickles 3
Tampa Hillsborough 41, Largo 14
Punta Gorda Charlotte 49, Naples Gulf Coast 11
Cape Coral 23, Palmetto 3
Melbourne Palm Bay 35, Stuart Martin County 14
New Smyrna Beach 41, Fort Pierce Central 21
Palm Beach Gardens Dwyer 45, Fort Lauderdale Stranahan 3
Hollywood Hills 45, Okeechobee 0

REGIONAL SEMIFINALS
Seffner Armwood 39, Tampa Hillsborough 6
Punta Gorda Charlotte 7, Cape Coral 0
Melbourne Palm Bay 27, New Smyrna Beach 14
Palm Beach Gardens Dwyer 42, Hollywood Hills 0

REGIONAL FINALS
Punta Gorda Charlotte (12-0) at Seffner Armwood (12-0)
Palm Beach Gardens Dwyer (11-1) at Melbourne Palm Bay (12-0)

3A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Pensacola 29, Jacksonville Andrew Jackson 0
Fort Walton Beach Choctawhatchee 30, Jacksonville Bishop Kenny 10
Green Cove Springs Clay 34, Palatka 10
St. Augustine 16, St. Johns Bartram Trail 15
Citra North Marion 35, Brooksville Hernando 21
Ocala Vanguard 28, Dunnellon 0
Dade City Pasco 27, St. Petersburg Lakewood 20
Tampa Jefferson 54, Land O'Lakes 19

REGIONAL SEMIFINALS
Pensacola 25, Fort Walton Beach Choctawhatchee 7
St. Augustine 43, Green Cove Springs Clay 28
Ocala Vanguard 29, Citra North Marion 6
Tampa Jefferson 41, Dade City Pasco 14

REGIONAL FINALS
Pensacola (12-0) at St. Augustine (12-0)
Ocala Vanguard (10-2) at Tampa Jefferson (12-0)

SOUTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Winter Haven 41, Bradenton Braden River 16
Bradenton Southeast 21, Lake Wales 20
South Fort Myers 33, Naples Barron Collier 2
Naples 49, Fort Myers Riverdale 14
Southwest Ranches Archbishop McCarthy 19, Fort Pierce Westwood 8
Merritt Island 23, Hallandale 20
Miami Belen Jesuit 42, Miami Jackson 13
Miami Norland 19, Miami Booker T. Washington 16

REGIONAL SEMIFINALS
Bradenton Southeast 21, Winter Haven 20 (2 OT)
South Fort Myers 28, Naples 21
Southwest Ranches Archbishop McCarthy 50, Merritt Island 27
Miami Norland 21, Miami Belen Jesuit 7

REGIONAL FINALS
Bradenton Southeast (11-1) at South Fort Myers (11-0)
Southwest Ranches Archbishop McCarthy (11-1) at Miami Norland (11-1)

2A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Tallahassee Godby 20, Jacksonville Ribault 13
Madison County 43, Jacksonville Raines 6
Orlando Bishop Moore 25, Titusville Astronaut 7
Cocoa 14, Orlando Jones 9

REGIONAL FINALS
Madison County 26, Tallahassee Godby 0
Cocoa 14, Orlando Bishop Moore 7

STATE SEMIFINALS
Cocoa (12-0) at Madison County (12-0)

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Tampa Robinson 42, Immokalee 7
Tampa Jesuit 23, Wauchula Hardee County 13
Plantation American Heritage 33, Riviera Beach Suncoast 8
Belle Glade Glades Central 28, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons 14

REGIONAL FINALS
Tampa Robinson 21, Tampa Jesuit 7
Belle Glade Glades Central 31, Plantation American Heritage 19

STATE SEMIFINALS
Belle Glade Glades Central (11-1) at Tampa Robinson (10-2)

2B
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Perry Taylor County 41, DeFuniak Springs Walton 13
Pensacola Catholic 41, Fort White 15
Ocala Trinity Catholic 41, Yulee 15
Jacksonville Bolles 56, Mount Dora 34

REGIONAL FINALS
Pensacola Catholic 14, Perry Taylor County 7
Ocala Trinity Catholic 35, Jacksonville Bolles 14

STATE SEMIFINALS
Ocala Trinity Catholic (12-0) at Pensacola Catholic (8-4)

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Cape Coral Island Coast 28, Tampa Catholic 0
Orlando Lake Highland Prep 20, Fort Myers Dunbar 6
Miami Monsignor Pace 49, West Palm Beach Cardinal Newman 21
Davie University 28, Hollywood Chaminade-Madonna 19

REGIONAL FINALS
Cape Coral Island Coast 42, Orlando Lake Highland Prep 21
Davie University 28, Miami Monsignor Pace 6

STATE SEMIFINALS
Davie University (12-0) at Cape Coral Island Coast (11-1)

1A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Freeport 27, Bristol Liberty County 14
Bratt Northview 20, Blountstown 7
Jacksonville Trinity Christian 42, Orlando First Academy 20
Jacksonville Providence 44, Melbourne Central Catholic 27

REGION FINALS
Bratt Northview 21, Freeport 12
Jacksonville Trinity Christian 42, Jacksonville Trinity Christian 41 (3 OT)

STATE SEMIFINALS
Bratt Northview (11-1) at Jacksonville Trinity Christian (12-0)

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Tampa Berkeley Prep 29, Jasper Hamilton County 22
Fort Meade 48, The Villages 14
Delray American Heritage 41, Miami Westminster Christian 0
West Palm Beach King's Academy 36, Miami Dade Christian 14

REGIONAL FINALS
Fort Meade 35, Tampa Berkeley Prep 14
Delray American Heritage 33, West Palm Beach King's Academy 3

STATE SEMIFINALS
Fort Meade (11-1) at Delray American Heritage (9-3)

1B
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Monticello Jefferson County 41, Hawthorne 0
Mayo Lafayette 24, Cottondale 12
S. Daytona Warner Christian 60, Maitland Orangewood Christian 6
Deltona Trinity 47, Lake Mary Prep 19

REGIONAL FINALS
Monticello Jefferson County 27, Mayo Lafayette 20
S. Daytona Warner Christian 63, Deltona Trinity 0

STATE SEMIFINALS
Monticello Jefferson County (10-2) at S. Daytona Warner Christian (11-0)

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Lakeland Victory Christian 17, Sarasota Out-of-Door Academy 6
St. Petersburg Admiral Farragut 51, Fort Myers Evangelical Christian 20
Jupiter Christian 48, Pompano Highlands Christian 0
Belle Glade Glades Day 51, Florida City Barrington Christian 30

REGIONAL FINALS
Lakeland Victory Christian 24, St. Petersburg Admiral Farragut 20
Belle Glade Glades Day 35, Jupiter Christian 29

STATE SEMIFINALS
Lakeland Victory Christian (12-0) at Belle Glade Glades Day (8-4)

November 25, 2010

Gridiron Report: Playoff edition

November 23, 2010

Beef O'Brady's State Poll - Week 12

Beefs
JACKSONVILLE – The Beef ‘O’ Brady’s Top 25 still has the same top 5 teams, but the shifting has begun after recent first-round upsets.
 
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (5A) remains the overall #1 team, leading Bradenton Manatee (5A) by 12 points. Seffner Armwood (4A) and Cocoa (2A) are tied for third while Orlando Dr. Phillips (6A) remains fifth. Palm Beach Gardens Dwyer (4A) is sixth followed by Pensacola (3A), Miami Central (6A), Tampa Jefferson (3A) and Jacksonville Bolles (2B).
 
Entering the Top 25 for the second time this season after a 27-24 playoff victory over previously-ranked #10 Miami Columbus is Miami Northwestern. The Bulls dropped from the rankings after losing back-to-back games to Miami Central and Miami Columbus. They avenged that loss last Thursday and face off with Central this Friday.  The Bulls re-entered the poll at #23.
 
Also entering the rankings for the first time this season were Winter Haven (3A) at #22 and Orange Park Fleming Island (5A), tied at 24th with Miami Columbus.
 
 
RN    School (FPV)   Class W/L                       
1     St. Thomas Aquinas (9)      5A      11-0   1  343
2     Manatee  (2)      5A      11-0   2  332
3T    Armwood                     4A      11-0   4  308
3T    Cocoa  (2)      2A      11-0   3  308
5     Dr. Phillips (1)      6A      11-0   5  302
6     Dwyer                       4A      10-1   6  281
7     Pensacola                   3A      11-0   7T 257
8     Miami Central               6A      10-1   7T 252
9     Jefferson                   3A      11-0   9  250
10    Jacksonville Bolles         2B      11-0  11  217
11    Lakeland                    5A      11-0  12  215
12    Punta Gorda Charlotte       4A      11-0  14  185
13    St. Augustine               3A      11-0  13  170
14    Madison County              2A      11-0  16  163
15    Jacksonville First Coast    5A      11-0  15  161
16    South Fort Myers            3A      10-0  17  127
17    Naples                      3A      11-0  18  122
18    Melbourne Palm Bay          4A      11-0  20   94
19    Ocala Trinity Catholic      2B      11-0  22   87
20    Glades Central              2A      10-1  21   81
21    Clearwater Countryside      5A      11-0  23   71
22    Winter Haven                3A       9-2  NR   36
23    Miami Northwestern          6A       9-2  NR   33
24T   Fleming Island              5A      11-0  NR   25
24T   Miami Columbus              6A      10-1  10   25
 
ALSO RECEIVING VOTES - Winter Park (6A, 11-0), Tampa Plant (5A, 9-2) - 22; Davie University (2B, 10-0) - 16; Tampa Jesuit (2A, 11-0),  Fort Meade (1A, 10-1) - 10; Jax. Trinity Christian (1A, 9-2) - 7; Cape Coral Island Coast (2B, 11-0), Bradenton Southeast (3A, 9-2) - 6; Miami Norland (3A, 10-1) - 3; Gainesville (4A, 9-2) - 2; Taylor County (2B, 11-0) - 1.

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information

November 22, 2010

STATE PLAYOFFS: Round 2

6A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Deland (9-2) at Orange Park (7-4)
Winter Park (11-0) at Sanford Seminole (9-2)
Orlando Oak Ridge (8-3) at Orlando Dr. Phillips (11-0)
Delray Atlantic (7-4) at Loxahatchee Seminole Ridge (10-1)

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Miramar (8-3) at Oakland Park Northeast (7-4)
North Miami Beach (8-3) at Weston Cypress Bay (9-2)
Miami Northwestern (9-2) at Miami Central (10-1), Traz Powell
Miami Southridge (9-2) at Homestead South Dade (10-1), Harris Field

5A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Jacksonville First Coast (11-0) at Orange Park Fleming Island (11-0)
Oviedo (9-2) at Lakeland (11-0)
Tampa Plant (9-2) at Lithia Newsome (8-3)
Tampa Bay Tech (7-4) at Clearwater Countryside (11-0)

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Venice (8-3) at Bradenton Manatee (11-0)
Melbourne Bayside (9-2) at Lake Worth (9-2)
Lauderdale Lakes Boyd Anderson (8-3) at Pompano Beach Blanche Ely (9-2), Lockhart.
Cooper City (8-3) at Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (11-0)

4A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Navarre (10-1) at Pensacola Pine Forest (9-2)
Crawfordville Wakulla (8-3) at Tallahassee Lincoln (7-4)
Spring Hill Springstead (6-5) at Gainesville (9-2)
Lakeland Kathleen (7-4) at Lakeland Lake Gibson (8-3)

REGIONAL QUARTERFINALS
SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Tampa Hillsborough (8-3) at Seffner Armwood (11-0)
Cape Coral (10-1) at Punta Gorda Charlotte (11-0)
New Smyrna Beach (7-4) at Melbourne Palm Bay (11-0)
Hollywood Hills (7-4) at Palm Beach Gardens Dwyer (10-1)

3A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Fort Walton Beach Choctawhatchee (8-3) at Pensacola (11-0)
Green Cove Springs Clay (9-2) at St. Augustine (11-0)
Ocala Vanguard (9-2) at Citra North Marion (10-1)
Dade City Pasco (11-0) at Tampa Jefferson (11-0)

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Winter Haven (10-1) at Bradenton Southeast (10-1)
South Fort Myers (10-0) at Naples (11-0)
Southwest Ranches Archbishop McCarthy (10-1) at Merritt Island (8-3)
Miami Norland (10-1) at Miami Belen Jesuit (9-2), FIU South.

2A
NORTH
REGIONAL FINALS

Tallahassee Godby (5-6) at Madison County (11-0)
Cocoa (11-0) at Orlando Bishop Moore (9-2)

SOUTH
REGIONAL FINALS

Tampa Robinson (9-2) at Tampa Jesuit (11-0)
Belle Glade Glades Central (10-1) at Plantation American Heritage (7-4)

2B
NORTH
REGIONAL FINALS

Pensacola Catholic (7-4) at Perry Taylor County (11-0)
Jacksonville Bolles (11-0) at Ocala Trinity Catholic (11-0)

SOUTH
REGIONAL FINALS

Orlando Lake Highland Prep (9-2) at Cape Coral Island Coast (10-1)
Davie University (11-0) at Miami Monsignor Pace (10-0)

1A
NORTH
REGIONAL FINALS

Bratt Northview (10-1) at Freeport (9-2)
Jacksonville Providence (10-1) at Jacksonville Trinity Christian (11-0)

SOUTH
REGIONAL FINALS

Tampa Berkeley Prep (9-2) at Fort Meade (10-1)
West Palm Beach King's Academy (10-1) at Delray American Heritage (8-3)

1B
NORTH
REGIONAL FINALS

Monticello Jefferson County (9-2) at Mayo Lafayette (10-1)
Deltona Trinity (10-1) at S. Daytona Warner Christian (10-0)

SOUTH
REGIONAL FINALS

St. Petersburg Admiral Farragut (9-1) at Lakeland Victory Christian (11-0)
Belle Glade Glades Day (7-4) at Jupiter Christian (10-1), Roger Dean Stadium

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information

McCray, Guandolo and Burrows on radio


Hsfootballpage1
Special night, special show this week on the Maroone High School Gridiron Report on WQAM (560 AM).

On Tuesday night (9-10), Larry Blustein and Mike Levine welcome in South Dade quarterback Jovani McCray, Cypress Bay head coach Mark Guandolo and Southridge head coach Patrick Burrows to the special playoff edition.

All three guests on the show are gearing up for the second round of the state playoffs.

FLYING BENEATH THE RADAR
If any player in South Florida has not received the attention he truly deserves is McCray, who has led the Buccaneers to a pair of state playoff appearances, advancing to the third round last year before losing to Central.

McCray and his district championship teammates will host Southridge, a team they had beaten earlier this year, 20-0, but this is the playoffs and things always change.

The 6-1, 180-pounder has been among the top quarterback prospects the past two years.

GUANDOLO IS BACK!
At the start of the season, Guandolo and his young football program felt that a playoff appearance could be a possibility if the team came together and matured.

With a district championship in hand and a convincing first round win over Dr. Krop, the objective this week is a talented North Miami Beach squad that beat Everglades in the opening round last week.

Cypress Bay has a number of young athletes mixing with veteran players as Guandolo and the Lightning look to make a statement on Friday night at home.

NEW SEASON, DIFFERENT ATTITUDE
Nobody has changed the landscape of South Miami Dade County like Burrows has the past three years as a coach at Southwest Miami and then Southridge, where he led the Spartans to a district title a year ago and then finished second this season.

There is a lot at stake this week as Army All-American Gerod Holliman and the Spartans look to avenge an early season loss to South Dade as well as a setback last year in the playoffs.

Burrows and his team came up with a huge opening round win last week against Braddock.

You can also listen to the show via the internet at www.wqam.com and follow the recruiting action year round on www.twitter.com/larryblustein

November 20, 2010

Playoff Scoreboard - Week 1

6A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Orange Park 29, Daytona Beach Mainland 28
DeLand 6, Jacksonville Sandalwood 0
Sanford Seminole 46, Orlando Timber Creek 14
Winter Park 35, Altamonte Springs Lake Brantley 21
Orlando Oak Ridge 34, Apopka 14
Orlando Dr. Phillips 52, Orlando Olympia 3
Delray Atlantic 7, Port St. Lucie Treasure Coast 3
Loxahatchee Seminole Ridge 37, Vero Beach 15


SOUTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Oakland Park Northeast 28, Davie Western 21
Miramar 24, Deerfield Beach 21
Weston Cypress Bay 37, Miami Dr. Krop 0
North Miami Beach 36, Miramar Everglades 20
Miami Central 55, Miami High 0
Miami Northwestern 27, Miami Columbus 24
Miami Southridge 50, Miami Braddock 14
Homestead South Dade 49, Miami Varela 20

5A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINALS

Jacksonville First Coast 49, Flagler Palm Coast 13
Orange Park Fleming Island 41, Neptune Beach Fletcher 16
Oviedo 10, Kissimmee Osceola 0
Lakeland 56, Oviedo Hagerty 35
Tampa Plant 47, Tampa Plant 18
Lithia Newsome 49, Tampa Alonso 20
Tampa Bay Tech 14, Tarpon Springs East Lake 10
Clearwater Countryside 46, Brandon 14

SOUTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Venice 13, St. Petersburg 10
Bradenton Manatee 35, St. Petersburg Northeast 13
Melbourne Bayside 46, Greenacres John I. Leonard 6
Lake Worth 20, Melbourne 10
Lauderdale Lakes Boyd Anderson 21, Wellington 12
Pompano Beach Blanche Ely 32, West Boca Raton 30
Cooper City 10, Hollywood South Broward 7
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 59, Coconut Creek 0


4A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Pensacola Pine Forest 42, Crestview 6
Navarre 28, Niceville 7
Tallahassee Lincoln 34, Orange Park Ridgeview 0
Crawfordville Wakulla 19, Jacksonville Ed White 0
Gainesville 41, Tarpon Springs 12
Spring Hill Springstead 40, Wesley Chapel Wiregrass Ranch 8
Lakeland Kathleen 27, Orlando Edgewater 23
Lakeland Lake Gibson 27, Orlando East River 7

REGIONAL QUARTERFINALS
SOUTH

Seffner Armwood 35, Tampa Sickles 3
Tampa Hillsborough 41, Largo 14
Punta Gorda Charlotte 49, Naples Gulf Coast 11
Cape Coral 23, Palmetto 3
Melbourne Palm Bay 35, Stuart Martin County 14
New Smyrna Beach 41, Fort Pierce Central 21
Palm Beach Gardens Dwyer 45, Fort Lauderdale Stranahan 3
Hollywood Hills 45, Okeechobee 0

3A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Pensacola 29, Jacksonville Andrew Jackson 0
Fort Walton Beach Choctawhatchee 30, Jacksonville Bishop Kenny 10
Green Cove Springs Clay 34, Palatka 10
St. Augustine 16, St. Johns Bartram Trail 15
Citra North Marion 35, Brooksville Hernando 21
Ocala Vanguard 28, Dunnellon 0
Dade City Pasco 27, St. Petersburg Lakewood 20
Tampa Jefferson 54, Land O'Lakes 19

SOUTH
REGIONAL QUARTERFINAL

Winter Haven 41, Bradenton Braden River 16
Bradenton Southeast 21, Lake Wales 20
South Fort Myers 33, Naples Barron Collier 2
Naples 49, Fort Myers Riverdale 14
Southwest Ranches Archbishop McCarthy 19, Fort Pierce Westwood 8
Merritt Island 23, Hallandale 20
Miami Belen Jesuit 42, Miami Jackson 13
Miami Norland 19, Miami Booker T. Washington 16

2A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Tallahassee Godby 20, Jacksonville Ribault 13
Madison County 43, Jacksonville Raines 6
Orlando Bishop Moore 25, Titusville Astronaut 7
Cocoa 14, Orlando Jones 9

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Tampa Robinson 42, Immokalee 7
Tampa Jesuit 23, Wauchula Hardee County 13
Plantation American Heritage 33, Riviera Beach Suncoast 8
Belle Glade Glades Central 28, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons 14

2B
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Perry Taylor County 41, DeFuniak Springs Walton 13
Pensacola Catholic 41, Fort White 15
Ocala Trinity Catholic 41, Yulee 15
Jacksonville Bolles 56, Mount Dora 34

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Cape Coral Island Coast 28, Tampa Catholic 0
Orlando Lake Highland Prep 20, Fort Myers Dunbar 6
Miami Monsignor Pace 49, West Palm Beach Cardinal Newman 21
Davie University 28, Hollywood Chaminade-Madonna 19

1A
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Freeport 27, Bristol Liberty County 14
Bratt Northview 20, Blountstown 7
Jacksonville Trinity Christian 42, Orlando First Academy 20
Jacksonville Providence 44, Melbourne Central Catholic 27

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Tampa Berkeley Prep 29, Jasper Hamilton County 22
Fort Meade 48, The Villages 14
Delray American Heritage 41, Miami Westminster Christian 0
West Palm Beach King's Academy 36, Miami Dade Christian 14

1B
NORTH
REGIONAL SEMIFINALS

Monticello Jefferson County 41, Hawthorne 0
Mayo Lafayette 24, Cottondale 12
S. Daytona Warner Christian 60, Maitland Orangewood Christian 6
Deltona Trinity 47, Lake Mary Prep 19

SOUTH
REGIONAL SEMIFINALS

Lakeland Victory Christian 17, Sarasota Out-of-Door Academy 6
St. Petersburg Admiral Farragut 51, Fort Myers Evangelical Christian 20
Jupiter Christian 48, Pompano Highlands Christian 0
Belle Glade Glades Day 51, Florida City Barrington Christian 30

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information

November 18, 2010

S. Floridians star at Utah State

PHOTO CUTLINE: Front (L-R): #80 FR WR Travis Reynolds (Lauderdale Lakes/Boyd Anderson HS), #6 FR CB Nevin Lawson (Lauderhill/Piper HS), #3 SO CB Quinton Byrd (Miami/Miramar HS). Back (L-R): #12 FR CB/WR Rashard Stewart (Miami/Miami Jackson HS), #5 SO WR Mikhail Morgan (Port Charlotte/Port Charlotte HS), #16 FR LB Tavaris McMillian (Miami/Miami Jackson HS).

2010 Utah State play1
By Adam Nettina
USU Athletic Media Relations

South Florida is a long way away from Logan, Utah – both in distance, and in culture. But tucked within the quaint northern Utah community of Cache Valley, several former Grapefruit state prep stars have made their collegiate home at Utah State and are thriving under the guidance of one of college football’s brightest defensive minds.  

Once more, they’re doing it just months after receiving their high school diplomas.

“They are quality young men,” said Utah State head coach Gary Andersen of the six Floridians, all freshmen and sophomores, on the Utah State roster. “Every single one of them has contributed as freshman in a very positive way. That’s really unheard of.”

Utah State fans have gotten a taste of that success the last two weeks.

Two weeks ago, sophomore cornerback Quinton Byrd, a Miami native and Miramar High School product, preserved Utah State’s 27-22 win over New Mexico State by coming up with a key pass break-up in the waning seconds on NMSU’s fourth-down try.

On Nov. 13, former Piper High School standout and Lauderhill native Nevin Lawson sealed an Aggie victory over San Jose State with a last second interception in the endzone.

And some in attendance may have done a double take when looking at Lawson’s bio in their game programs, his play came as no surprise to diehard Aggie fans, who’ve watched  the program quietly – but aggressively – recruit the Grapefruit State ever since the arrival of Andersen after the 2008 season.

“It’s become extremely important to this program,” Andersen said. “It’s a big, big part of our program now, and we’ll continue to grow it, and recruit Florida hard.”

Recruiting Florida is one thing. Signing and delivering south Florida prep stars to one of the nation’s most homogenous college towns is another. Nevermind that Logan has a population of just under 50,000 people.

That’s a far cry from the scenes many a south Florida football star grew up amidst, and that’s not even taking into account the most obvious geographic difference. It is, as Lawson has learned, quite cold here.

“I don’t like anything about it, but it’s part of life and you just got to go with it,” said Lawson of the cold weather. “I like the community, the school, football, I like it all. But the cold is not me.”

What on earth would drive players like Lawson, who also had a scholarship offer from the University of Miami, to a place like Logan? And how does a coaching staff built up of young, energetic, but mostly inner mountain-based coaches sell the Utah State experience to prep players from Florida?

The answer lies in a former NFL player and Louisiana native whose charismatic, father-like coaching style has shattered preconceptions and opened new doors.

Corey Raymond played for the NFL’s Giants and Lions during the mid-1990s before serving as an assistant at LSU under Les Miles. Watching a University of Utah defense dismantle Alabama in the 2008 Sugar Bowl, he jumped at the chance to join the former Utah defensive coordinator Gary Andersen when the latter was handed the job of rebuilding the Utah State program at the end of 2008. Described by his players as a “father figure,” Raymond has connected with the diverse group of players out of south Florida, and shown them that considering a place like Utah, especially after growing up amidst an urban background, may not be so crazy, after all.

“I just tell them about how the place of Logan is a good community,” Raymond said. “Some of the guys, they come from real rough areas, and I think they appreciate coming to Logan and coming to a safe place where their parents don’t have to worry about them.”

According to Lawson, Raymond helped him see that the opportunities available through a college experience in Logan were too good to pass up. That the players of south Florida – ever mindful of a future in the NFL – could learn under the guidance of a former pro cornerback has been an added plus.

“Coach Raymond is a good guy,” said Lawson. “He gave me my first offer out of high school and with him, the sky’s the limit.”

“He knows what he’s talking about and teaches the right technique, and he is just there when you need him,” the true freshman added.

Raymond said he hears a lot of negative recruiting against Utah State while on the trail, with other schools’ coaches spreading misinformation to potential prospects. According to Raymond, the key to dispelling the often erroneous preconceptions about the state of Utah and its predominantly white and predominantly Mormon population is through education and getting the recruits to step foot on campus.

“Recruiters will be like, ‘why do you want to come up there?’ But once the kids get up here it’s totally different. People can say something to them, but if they haven’t been here to understand it, they don’t know. This is a really good place to be.”

Count Lawson as exhibit A. He was so impressed by Utah State on his visit, even an 11th hour offer to ACC powerhouse Miami couldn’t stop him from committing. Andersen wasn’t surprised. He knows what Logan and Utah State have to offer, and he’s confident that Lawson’s case isn’t as unique as some would think.

“Utah State is a great place to be a student-athlete because you get the true college experience, on the field and off the field,” Andersen said. “Once recruits walk into the city and once they walk into the campus, they see our facilities, they see the university and they see the energy that surrounds the university. This place sells itself once they get on campus.”

Other key factors for Florida recruits involve the safety of the community and the chance to play early. Byrd, who is second on the team with three interceptions, was one of the first Floridians to commit under Andersen, said that the Florida natives on USU’s roster don’t mind the difference in culture.

“The cornerbacks that we have here that come from Florida seem to like it up here,” Byrd said. “The coaches love us too. I’m pretty sure they’re going to recruit more, and the ones that they do recruit; I’m pretty sure they’ll like it up here.”

One element of Utah State they’ve already grown to like, if not love, is the program’s up-and-coming stature. After nearly stunning Oklahoma in the season-opener, Utah State returned to a nationally televised audience on Oct. 1 and thoroughly dismantled Brigham Young. For Andersen and his staff, the atmosphere showcased in that game speaks for itself on the recruiting trail.

“It was huge, absolutely huge,” Andersen said. “You cannot put a price tag on that. It’s great for us.”

Andersen and his staff say they’ll continue to target Florida recruits over the next few seasons, with a goal to bring in “four to six” players per year. While it might seem like an impossible task for some, Raymond is confident that under-the-radar prospects looking for a chance to make an impact early and to succeed off the field will follow their eyes, and ears, to Logan.

“There are a lot of kids who get over-looked out there and stuff like that, because there are so many good athletes down there. The one thing about kids from Florida is that they’ll follow each other.”

Future plans are in order to possibly move another assistant into Florida to assist Raymond, but for the time being, Andersen is relishing the contributions of the young Floridians on his team.

“The youthful excitement that they bring everyday to practice is awesome. They carry themselves extremely well and they’re great young men to have in our program.”” Andersen said. “They’re tremendous young men and they’re tremendous athletes. I admire them for the way they handled things. They basically graduated from high school and hopped on an airplane and here they are, and we’re very excited to have them.”

November 16, 2010

Floridians Playing in Division 3

Throughout the 2010 season, we have tracked Florida high school products at every level across the nation.

From the former D1AA all the way to D2, D3 and junior colleges, we have kept an eye on our athletes from the Sunshine State.

Today,we look at the 763 plus football talent competing at the Division 3 level.

If there are any additions or subtractions to this list or any other than we put up, please e-mail Larry Blustein at LBlustein@miamiherald.com.

AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE (17)
HARDIN-SIMMONS COWBOYS (1)

James Calzavara, WR, Fr., Miami Columbus

LOUISIANA COLLEGE WILDCATS (2)
Aaron Freeman, DT, Fr., Milton
Darius Owens, DT, Fr., Milton

MISSISSIPPI COLLEGE CHOCTAWS (14)
Kolby Boesen, DB, So., Pace
Martin Brown, LB, Fr., Tampa Cambridge
Willie Brown, DB, Sr., Plantation
Brandon Cervenka, OL, So., Tallahassee N. Florida Christian
Emel Dorleans, DB, Sr., Winter Haven
David Gionotti, Jr., WR, Fr., Pensacola
Brian Kirk, DL, Jr., Fort Meade
Dustin Retherford, DB, Jr., Pace
Demetrious Randolph, QB, So., Pompano Beach
Anthony Schneider, LB, Fr., Fort Lauderdale Calvary Christian
Earnest Sims, RB, So., Miami MacArthur North
Brian Whitehurst, RB, Fr., Fort Meade
Frederick Williams, WR, So., Miami Jackson
Cory York, OL, Sr., Okeechobee

ATLANTIC CENTRAL FOOTBALL CONFERENCE (2)
WESLEY WOLVERINES (2)

Sebastien Thelisma, DT, Fr., Wellington
Jarrett Williams, DB, Jr., Bartow

CENTENNIAL CONFERENCE (13)
FRANKLIN & MARSHALL DIPLOMATS (2)

Cameron Budde, FB, Fr., Vero Beach St. Edward's
Matt Gibbons, OL, Fr., Tampa Catholic

DICKINSON RED DEVILS (5)
Austin Burlington, LB, Fr., Miami Gulliver Prep
Cam Di Fede, WR, Jr., Miami Palmer Trinity
Eric Lopez, OL, Jr., Miami Columbus
Joe Scaglione, WR, Fr., Davie University School
Emmanuel Stern, RB, Fr., Miami Ransom Everglades

JOHNS HOPKINS BLUE JAYS (6)
Scott Barletta, FB, Fr., Sarasota Cardinal Mooney
Jared Beekman, DB, Fr., St. Cloud Harmony
Devin Collins, DL, Sr., Eau Gallie
James Fanto, DT, Fr., Satellite Beach
Robert Matey, QB, Fr., Orlando Dr. Phillips
Jonathan Riguad, RB, So., Pembroke Pines Charter

COLLEGE CONFERENCE OF ILLINOIS & WISCONSIN (22)
ELMHURST BLUE JAYS (15)

Daniel Berzon, DE, Fr., Parkland Douglas
Jamie Butler, S, Fr., Winter Springs
Angelo Camelo, WR, Fr., Fort Pierce John Carroll
Alvin Chackungal, DB, Fr., Miami Ferguson
George DeMaria, LB, Fr., West Boca Raton
Daven Shawen-Geiskopf, LB, So., Cocoa Beach
Harewood Higgs, DT, Fr., Delray American Heritage
Charlie Homoky, OL, So., West Boca Raton
Jamall Lane, DB, So., Miramar Everglades
Kevin Mujica, WR, Fr., Westland Hialeah
Nick Patterson, LB, Fr., Parkland Douglas
Jeff Pierre, DE, So., Delray Atlantic
Adam Smith, Ol, So., St. Petersburg Calvary Christian
Bobby Vavlas, WR, So., Tarpon Springs
Jake Zalka, LB, Fr., Parkland Douglas

NORTH CENTRAL CARDINALS (3)
Nick Hicks, WR, Sr., Plantation American Heritage
Noah Pressley, DB, Jr., Plantation American Heritage
Zach Sloan, LB, Jr., Sarasota Cardinal Mooney

WHEATON THUNDER (4)
Conner Bourne, OL, Sr., Orlando Lake Highland Prep
John Carnegie, LB, Jr., Bradenton Prep
Brannen Dorman, FB, Jr., Sebring
Davis Skinner, FB, So., Jacksonville Bolles

EASTERN COLLEGIATE FOOTBALL CONFERENCE (44)
ANNA MARIA AMCATS (1)

Coy Carter, WR, Fr., Bradenton Southeast

BECKER HAWKS (2)
Ronald Burgess, DB, Jr., Deerfield Beach
Paul Casimir, RB, Sr., Miami Archbishop Carroll

CASTLETON STATE SPARTANS (2)
Mike McIsaac, LB, Jr., Southwest Ranches Archbishop McCarthy
Dustin Young, LB, Jr., Dunnellon

GALLAUDET BISONS (2)
Jimmy Gardner, QB, Sr., St. Augustine Florida Deaf
Jamie Groff, OL, Fr., Neptune Beach Fletcher

HUSSON EAGLES (3)
Donald Louissaint, WR, Jr., Fort Lauderdale
Ivan Somerville, DB, So., Tampa Sickles
Meshach Waite, FB, Fr., South Plantation

MOUNT IDA MUSTANGS (6)
Markus Chaney. RB, Fr., Frostproof
Shane Gardner, S, Sr., Oakland Park Northeast
Brandon Goldstein, WR, Fr., Lake Worth
Printiss Hardemon, DL, Fr., Lake Worth
Daniel Heavenson, LB, Fr., Boynton Beach
Zach Siegenthaler, DE, Fr., Parkland Douglas

NORWICH CADETS (16)
Zach Angelos, QB, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
Cody Baker, DB, Fr., Coral Springs Charter
Ryan Brosnan, DE, Fr., New Port Richey Mitchell
Brendan Carroll, LB, So., Wellington
Chris Denton, WR, So., South Plantation
Michael Estiverne, DL, Fr., Deerfield Beach
Orwin Etkins, RB, So., Miramar
Kerry Gaspard, LB, So., Hallandale
Guerschom Jean-Gilles, QB, Sr., Oakland Park Northeast
Alex Harris, OL, Fr., New Port Richey
Kevin Joseph, DB, Fr., Miramar
Jeramie Little, DB, Jr., Port St. Lucie Centennial West
Steve Losse, OL, Fr., Miramar Everglades
Carlos Nieto, DL, Fr., Winter Springs
Derius Silas, DB, Fr., Miramar
Robert Vick, DB, So., Coral Springs Coral Glades

SUNY-MARITIME PRIVATEERS (12)
Gary Bigham, FB, Fr., Jacksonville Bolles
Thomas Boney, DE, So., Jacksonville University Christian
Nick Tisevich-Ciucci, OL, Fr., Brooksville Nature Coast Tech
Noah Collins, OL, Fr., Satellite
Robert Dodds, DE, Fr., Lakeland George Jenkins
Benthley Dorcin, DB, So., Miami Central
Fritz Jean, RB, So., Flagler Palm Coast
Madison Leary, WR, Sr., Tavares
Jake Levinson, LB, Fr., Plantation Posnack
Mihael Neimes, DE, Jr., Jacksonville Stanton Prep
Tim Swinehart, LB, Fr., Clearwater Central Catholic
Xavier Torres, DB, So., Orlando Colonial

EMPIRE 8 (6)
ITHACA BOMBERS (2)

Nick Passarella, S, So., Coconut Creek North Broward Prep
Chris Hyuck-Trout, OL, Fr., Orlando Bishop Moore

SPRINGFIELD PRIDE (4)
Andres Galarza, DT, Fr., Brandon
Brendan Ramsey, OL, Fr., Oviedo
Greg Rein, OL, Fr., Clearwater Central Catholic
Mark Safer, RB, Jr., St. Johns Bartram Trail

HEARTLAND COLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE (44)
ANDERSON RAVENS (3)

Tyler Ayers, DL, Fr., S. Daytona Warner Christian
Torrance McCollum, Fr., RB, Coral Springs Coral Glades
Cody Yearty, DL, Fr., Palm Beach Gardens

BLUFFTON BEAVERS (2)
Joe Maldanado, LB, So., Zephyrhills
Birchel Ralph, S, Fr., Cape Coral Island Coast

DEFIANCE YELLOW JACKETS (12)
Brian Arcario, OL, Fr., Melbourne Bayside
Josh Edwards, DB, Fr., Fort Myers Riverdale
Mo Garces, WR, Fr., N. Fort Myers
Zach Joseph, QB, Fr., Hollywood Sheridan Hills
Jordan Knight, LB, Fr., Naples Palmetto Ridge
Thomas McCrea, DB, Fr., Fort Myers Dunbar
Brian Mircovich, WR, Fr., Tarpon Springs East Lake
Johnny Pineda, DB, Fr., Miami Sunset
Cameron Rude, DB, Fr., Tampa Alonso
Joemese Scott, DL, Jr., Oviedo
Kadeem Watson, DB, Fr., Miami Dr. Krop
Luis Zequeira, DB, Fr., South Miami

EARLHAM QUAKERS (5)
John Edoussaint, RB, So., Palm Beach Lakes
Bon Endicott, NG, So., Sebastian River
Austin Manahan, DB, Sr., Orlando University
Richard Martinez, DB, Fr., Hialeah Mater Academy
Joe Molina, OL, Jr., W. Palm Beach Cardinal Newman

FRANKLIN GRIZZLIES (2)
Taylor Drane, DE, So., Tampa Sickles
Collins Lee, WR, So., Ponta Vedra Beach Nease

HANOVER PANTHERS (8)
LeLand Alyea, LB, So., Crawfordville Wakulla
Dylan Dunlop, K/P, Fr., Miami Palmetto
Xavier Jackson, WR, Jr., Stuart Martin County
Devon Kondaki, DL, Fr., Parkland Douglas
Javier Milian, DL, So., Hialeah Mater Academy
Sean Prieto, DL, Fr., Miami High
Cameron Rode, DL, Sr., Hollywood Chaminade-Madonna
Tom Wall, DL, Fr., Ocala Lake Weir

MANCHESTER SPARTANS (2)
Eddie Mendez, DB, Jr., Plantation American Heritage
Kyle Riggot, QB, Jr., Fort Lauderdale Calvary Christian

MOUNT ST. JOSEPH LIONS (7)
Milton Bronson,S, Fr., St. Cloud Harmony
Andrew Floren, DB, Fr., Longwood Lyman
Gregory Gibson, RB, Fr., Jacksonville Wolfson
Mike Klekotka, FB, Fr., Miami Palmetto
Jason Kubicek, WR, Fr., St. Cloud Harmony
Ronald Regula, TE, Fr., Miami Palmetto
Hunter White, LB, Fr., St. Cloud Harmony

ROSE-HULMAN ENGINEERS (3)
Patrick Hartnett, LB, So., Miami Ferguson
Cody Rivers, LB, Fr., Coconut Creek Monarch
Kris Geyer-Roberts, WR, So., Davie Nova

INDEPENDENTS (38)
HUNTINGDON HAWKS (22)

Wes Adkison, OL, So., Vernon
Matt Brazell, OL, Fr., Orlando Boone
Jake Campbell, LB, Fr., Lake Placid
Demi Dixon, DL, Sr., Fort Walton Beach Choctawhatchee
Garrett Fletcher, RB, Fr., Niceville
Chad Hollifield. TE, Fr., Tallahassee N. Florida Christian
Dakota Hooper, DB, Fr., Baker
Leron Hoover, LB, Fr., Graceville
Steven Penewitt, DL, Sr., Panama City Bay
Tyler Reeves, OL, Sr., Crestview
Jimmy Rich, DB, Jr., Brooksville Nature Coast Tech
Corry Robertson, PK, So., Springfield Rutherford
Tyler Schmidt, DL, Fr., Crawfordville Wakulla
Eric Stroud, OL, Jr., Dade City Pasco
A.J. Swift, OL, Jr., Cocoa Space Coast
Brandon VanCamp, DL, So., Gulf Breeze
Brad Witt, DL, Jr., Alachua Sante Fe
Derik Wolfe, OL, So., Flagler Palm Coast
Derrick Wood, OL, Fr., Orlando Boone
Chris Works, DB, Fr., Graceville
Cody Wood, DL, Fr., Gonzalez Tate
Austin Worley, WR, So., Milton

LAGRANGE PANTHERS (15)
Justin Allred, DB, Fr., Ponta Vedra Beach Nease
Devin Billings, WR, Sr., Gainesville
Anthony Cochran, DB, So., Clearwater Central Catholic
Nick Griffin, DB, Sr., Jacksonville Forrest
Riley Hill, WR, Jr., Orange Park Ridgeview
Tim Hill, DB, Sr., Jacksonville Terry Parker
Trevor Lane, OL, So., OL, So., Dade City Pasco
Tim Lassiter, DL, Jr., Middleburg
Jordan Masaw, WR, So., Greenacres John I. Leonard
Sean McNamee, LB, So., Fernandina Beach
R.J. Miles, WR, So., Melbourne
Tray Roux, LB, Fr., Bell
Sterling Sprouse, WR, Fr., St. Johns Creekside
JoJo Sweet, RB, So., Miami Doral Academy
Emory Wingard, QB, So., Fernandina Beach

MACALESTER SCOTS (1)
Clark Bledsoe, QB, So., Jacksonville Episcopal

IOWA INTERCOLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE (24)
CENTRAL DUTCH (3)

Jerry Hatch, DB, So., Jacksonville Arlington Country Day
Brent Piester, WR, Fr., St. Cloud Harmony
Triston Welch, OL, Fr., Jacksonville Eagle's View

CORNELL RAMS (11)
Zach Baumgard, OL, So., Parkland Douglas
Andrew Burdick, QB, So., Tampa Lennard
Thomas Connor, WR, Jr., Deltona
Marnel Desir, DB, So., Port St. Lucie West Centennial
Zachary Freeman, DL, Sr., Miami Monsignor Pace
Christopher Holihan, LB, Fr., Longwood Lyman
Maxwell Martin, DL, Fr., Niceville
Shane McNally, TE, So., Pembroke Pines Charter
George Mumm, LB, Fr., Port Orange Spruce Creek
Vincent Osborne, RB, So., Riviera Beach Suncoast
Zach Smoak, DL, Fr., Ormond Beach Calvary Christian

DUBUQUE SPARTANS (8)
Jajuan Burton, DB, Sr., Hollywood South Broward
Austin Chatman, OL, Jr., Tampa Chamberlain
Terrence Dunlop, FB, So., North Fort Myers
Demacus Fleming, WR, Jr., Deerfield Beach
Antonio Hayes, DL, Jr., Tampa Bay Tech
Albert Hightower, DL, Sr., Miami Jackson
David Ingham, DB, Sr., Hollywood Hills
Jeff Moise, DB, So., Loxahatchee Seminole Ridge

SIMPSON STORM (1)
Keith McCarthy, OL, Jr., New Port RicheyRidgewood

WARTBURG KNIGHTS (1)
Jeloni Jones, WR, Fr., Miramar Everglades

LIBERTY LEAGUE (42)
HOBART STATESMEN (2)

Michael Green, OL, Fr., Clearwater
Justin O'Farrill, FB, Fr., Palm Beach Lakes

MERCHANT MARINE MARINERS (18)
Matthew Bozich, RB, Jr., Ponta Vedra Beach Nease
Marcus Broeder, DB, Sr., Sarasota Cardinal Mooney
Patrick Clarke, DB, Fr., Tampa King
Alex Covielo, RB, So., Cape Coral
Chaise Dunn, WR, Fr., Dade City Pasco
Westin Haddock, WR, Fr., Merritt Island
Zach Humphreys, OL, So., Longwood Lyman
Tobie Malo, TE, So., Naples St. John Neumann
Mickei McGann, RB, Fr., Bellview
Gabriel Nin, LB, So., Coconut Creek N. Broward Prep
Barry Preusch, LB, Jr., Tampa Freedom
Joshua Richer, OL, Fr., Longwood Lyman
Kevin Stapf, LB, Jr., Fort Pierce Westwood
Brandon Vazquez, TE, Fr., Tarpon Springs East Lake
Brandon Volanti, LB, So., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
John Witte, OL, So., Tarpon Springs East Lake
Grant Wright, TE, Sr., Orlando Cypress Creek
Michael Youngblood, P. Fr., Orange Park Fleming Island

RPI ENGINEERS (6)
Mike Bonavita, DL, Sr., Jacksonville Bolles
Reggie Colas, WR, Fr., Miami Belen Jesuit
Nick Herrera, DB, Jr., Miami Belen Jesuit
Brandon Marshall, OL, Sr., Coconut Creek North Broward Prep
Joe Stenz, OL, Jr., W. Palm Beach Cardinal Newman
T.J. Strunk, RB, So., North Palm Beach Benjamin

ST. LAWRENCE SAINTS (10)
Quantavious Burch, RB, Fr., Mulberry
Christopher Dris, PK, So., Clearwater Central Catholic
Justin Eaddy, DB, jr., Davie University School
Louis Jenkins, DB, Sr., Sunrise Piper
Danny Lobo, LB, Fr., Oakland Park Northeast
Jarrell Roberts, DB, Jr., Longwood Lyman
James Stephens, DB, So., Brooksville Hernando
Alcee Waker, WR, Sr., Riviera Beach Inlet Grove
Marcus Washington, FB, Jr., Pahokee
Reuben Wolf, OL, fr., Coral Springs Coral Glades

UNION DUTCHMEN (6)
Jon Campbell, DB, Jr., Coconut Creek N. Broward Prep
Chris Coney, RB, Sr., Fort Lauderdale Westminster Academy
Ben Dexter, RB, Fr., North Palm Beach Benjamin
Mitch Pfeiffer, QB, Jr., Tampa Jesuit
Brian Reigle, DB, Fr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
Richard Sixto, Jr., LB, Jr., Miami Columbus

MICHIGAN INTERCOLLEGIATE ATHLETIC ASSOCIATION (2)
ALBION BRITONS (1)

Bruce Davis, DB, So., Panama City Bay

TRINE THUNDER (1)
Daniel Doll, RB, Fr., Orlando Freedom

MIDDLE ATLANTIC CONFERENCE (5)
FARLEIGH DICKENSON-FLORHAM DEVILS (2)

Michael Mancino, LB, Fr., Weston Cypress Bay
Travis Mullen, PK, So., Tarpon Springs East Lake

WIDENER PRIDE (1)
Jordan Anderson, OL, Fr., Parkland Douglas

WILKES COLONELS (2)
Dave Cinalli, OL, So., Miami Archbishop Carroll
Shawn Leslie, LB, So., Miami Archbishop Carroll

MIDWEST CONFERENCE (30)
BELOIT BUCCANEERS (9)

Eddie Boyd, TE, So., Oviedo
Joel Edouard, DB, Fr., Orlando Central Florida Christian
Bryan Fayer, TE, Jr., Pembroke Pines Flanagan
Quentin Layne, DT, Sr., Clermont East Ridge
Roland Malivert, DE, Sr., Fort Pierce Central
Brian Maughn, QB, Jr., Davie Western
Zach Prevatt, OL, So., Loxahatchee Seminole Ridge
Vince Salucci, DB, Jr., Fernandina Beach
Terence Steward, RB, Jr., Tampa Jefferson

ILLINOIS COLLEGE BLUE BOYS (1)
Evan Breyley, DL, Fr., North Fort Myers

KNOX PRAIRIE FIRE (1)
Mike Pinter, QB, So., Naples Palmetto Ridge

LAKE FOREST FORESTERS (6)
Edwin Esperanza, OL, So., Orlando Colonial
Shawn Henderson, DL, Fr., Coconut Creek
Marc Johnson, OL, Fr., Tampa Plant
Justin Novak, QB, So., Miami Coral Park
Will Savor, OL, So., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
Mike Somma, LB, Fr., Southwest Ranches Archbishop McCarthy

LAWRENCE VIKINGS (1)
Gabor Bukszar, DL, Fr., Naples Gulf Coast

MONMOUTH SCOTS (2)
Danny Hardaway, DB, So., Leesburg
Matt Shepherd, WR, Sr., Leesburg

ST. NORBERT GREEN KNIGHTS (10)
Charles Bennett, WR, Fr., Hialeah Barbara Goleman
Chris Dohmen, OL, Fr., Miami Sunset
Victor Gabaurdi, TE, Fr., Miami Archbishop Carroll
Eric Keldani, DL, Fr., Port St. Lucie West Centennial
Peter Latham, DL, Fr., Bradenton Lakewood Ranch
Spencer McKee, LB, Fr., Sarasota Out-of-Door Academy
Sean ORegan, QB, Fr., Naples Lely
David Prosper, RB, So., South Plantation
Nick Sardone, OL, Fr., Port St. Lucie West Centennial
Chris Welsh, DL, Fr., Port Orange Spruce Creek

MINNESOTA INTERCOLLEGIATE ATHLETIC CONFERENCE (33)
AUGSBURG AUGIES (4)

Matthew Anderson-Jones, OL, So., Plantation
Gelvin Harmon, LB, Fr., Kissimmee Liberty
K.J. Saleem, TE, Fr., Kissimmee Liberty
Alex Velasquez, OL, So., Naples Barron Collier

CARLETON KNIGHTS (1)
Mike Austin, S, So., Coral Gables

GUSTAVUS ADOLPHUS GUSTIES (1)
Eddie Ramos, WR, Fr., Lakeland

HAMLINE PIPERS (3)
Ray Grant, WR, So., Lake Wales
Matt Henderson, DL, Fr., Port Orange Atlantic
Justin Schlumbohm, DB, Fr., St. Cloud Harmony

ST. OLAF OLES (20)
Joey Alarie, LB, Fr., Orlando Olympia
John Bennett, OL, Fr., Deltona Pine Ridge
Dustin Heiser, DT, So., Orlando Olympia
Calvin James, RB, Fr., Lake Mary
Lordson Jonassaint, DE, So., Orlando Freedom
Josh Kerlin, DE, Fr., Orlando Pine Castle Christian
Louis Lepore, OL, Fr., Orlando Edgewater
Casey Leslie, WR, So., Orlando First Academy
Christian Lujan, DB, Fr., Tavares
Keith Nederhoed, TE, Sr., Palm Bay
Tyler Niblack, LB, Fr., Orlando Edgewater
Kevin Odom, WR, Fr., Winter Springs
Julian Proctor, DT, Fr., DeLand
Marco Silveira, WR, So., Melbourne Florida Air Academy
Bobby Skinner, OL, Fr., Melbourne Florida Air Academy
Cameron Smith, DB, Fr., Orlando Timber Creek
Carl Stone, OL, Jr., Melbourne Central Catholic
Cyril Stubbs, WR, fr., Flagler Palm Coast
Reggie Woods, DB, So., DB, So., Flagler Palm Coast
Michael Yanckello, OL, Fr., Oviedo

ST. THOMAS TOMMIES (4)
Matt Allen, TE, Fr., Naples
Garret Calao, QB, Fr., Miami Columbus
Winter Cullen, DB, Fr., Wellington
Kyle Whitley, WR, Fr., Fort Lauderdale Calvary Christian

NEW ENGLAND COLLEGE CONFERENCE - BOGAN (17)
BRIDGEWATER STATE EAGLES (2)

Adam Bernstein, OL, Fr., Miami Sunset
Matt Hike, OL, So., Tampa Riverview

COAST GUARD BEARS (7)
Justin Dougherty, LB, So., Indialantic
Wes Figaro, WR, Jr., Jacksonville
Eric Gerken, WR, So., Tampa Catholic
Luke Kenzik, TE, FR., Daytona Beach Father Lopez
Will Leffler, P, So., Daytona Beach
Michael Packer, OL, So., Plantation
Drew Russo, DB, So., Boca Raton

MASSACHUSETTS MARITIME BUCCANEERS (5)
Sean Carver, DL, So., The Villages
Eddy Ramos, DB, So., Miami Dr. Krop
Frederick Santory, DB, Fr., Land O'Lakes Sunlake
Chase Shortall, LB, Fr., Weston Cypress Bay
George Soha, LB, So., Jacksonville Bishop Kenny

WORCESTER STATE LANCERS (3)
Josh Johnson, WR, Fr., Lakeland George Jenkins
Stephen Payen, RB, Fr., Clermont East Ridge
Johnathon Salvatore, DL, So., Kissimmee Osceola

NEW ENGLAND COLLEGE CONFERENCE - BOYD (20)
EDICOTT GULLS (4)

Juan Fortich, DL, Fr., Miami Sunset
Albert Gonzalez, TE, Fr., Hollywood Chaminade-Madonna
Nick Scozzaro, LB, Jr., W. Palm Beach Cardinal Newman
Damani Wint, RB, Fr., W. Palm Beach King's Academy

MIT ENGINEERS (2)
Ian Fischer, DB, Jr., Parkland Douglas
Justin Kresz, TE, Jr., Tarpon Springs East Lake

NICHOLS BISON (14)
Reggie Belizaire, WR, Jr., Fort Lauderdale
Mtthew Benedict, OL, Fr., Davie Western
Jerome Cotto, DL, Fr., Deltona
Cody Crownover, DB, Fr., Greenacres John I. Leonard
Roosevelt Evariste, Wr, So., Fort Lauderdale
Chris Gallego, LB, Fr., Davie Western
George Jordan, DL, Fr., Lauderdale Lakes Boyd Anderson
Derrick Moore, DL, Fr., Boca Raton
Curtis Perkins, DL, Fr., Fort Lauderdale Dillard
Irie Perry, RB, Fr., Greenacres John I. Leonard
Jacob Shoup, QB, Fr., Boca Raton
Antonio Thurston, FB, Fr., Greenacres John I. Leonard
C.J. Vural, LB, Fr., Coral Springs Taravella
Charlton Walker, LB, Fr., Orlando Jones

NEW ENGLAND SMALL COLLEGE CONFERENCE (14)
HAMILTON CONTINENTALS (1)

Kevin Prindle, LB, So., Gainesville Buchholz

MIDDLEBURY PANTHERS (3)
Andrew Ackerman, DL, So., North Palm Beach Benjamin
Bryant Adams, LB, Fr., Santa Rosa South Walton
Will Peckham, DB, Fr., Vero Beach St. Edward's

TRINITY BANTAMS (3)
Edward Franca, WR, Fr., Miami Belen Jesuit
Conor Garvie, WR, Sr., Naples
Nana Appah-Sampong, RB, Jr., Winter Park Trinity Prep

TUFTS JUMBOS (2)
Joshua Breakstone, OL, Fr., Miami Country Day
David Lloyd, OL, Jr., Punta Gorda Charlotte

WESLEYAN CARDINALS (3)
Dan Giordano, TE, Jr., St. Augustine St. Joseph Academy
Jordan Greene, DB, Jr., Titusville
Adam Schwartz, DT, Sr., Boca Raton St. Andrews

WILLIAMS EPHS (2)
Andre Lafontant, DB, Jr., Green Cove Springs Clay
Tom Wohlwender, RB, Fr., Fort Lauderdale

NEW JERSEY ATHLETIC CONFERENCE (2)
BROCKPORT STATE GOLDEN EAGLES (1)

Grant Leonard, DB, Fr., Sarasota Cardinal Mooney

WESTERN CONNECTICUT COLONELS (1)
Michael Charles, DE, Fr., Palm Beach Central

NORTH COAST ATHLETIC CONFERENCE (31)
ALLEGHENY GATORS (1)

Sean Smith, LB, Fr., Bradenton Manatee

HIRAM TERRIERS (8)
Rodney Jacobs, RB, Jr., Osceola Seminole
Caleb Jones, RB, Fr., Lake Placid
Brandon Nuby, DL, Jr., Brooksville Nature Coast Tech
Tanner Redden, WR, Fr., Fort Myers Bishop Verot
Matt Russell, OL, Fr., Cape Coral
Richard Simpson, WR, Fr., Kissimmee Gateway
Charles Walker, OL, Fr., Cape Coral
Kyle Watts, TE, Fr., Naples Golden Gate

KENYON LORDS (4)
Patrick Brady, OL, Fr., Sarasota Riverview
Francisco Morales, DB, Sr., Miami Ferguson
Michael Morales, WR, Fr., Miami Ferguson
Ryan Poh, DL, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

OBERLIN YOEMEN (5)
Sean Curtis, RB, Jr., Cooper City
Tucker Kable, FB, So., Cocoa Beach
Josh Mandel, QB, So., Davie University School
Matt Richard, DB, So., Cocoa Beach
Zach Richard, PK, Sr., Cocoa Beach

OHIO WESLEYAN BATTLING BISHOPS (2)
De'Joun Fisher, FB, Fr., St. Cloud Harmony
Nick Jackson, WR, Fr., Cottondale

WABASH LITTLE GIANTS (2)
Blake DeAngelo, LB, Fr., Miami Dade Christian
Ric Whittington, DL, Fr., Cross City Dixie County

WITTENBERG TIGERS (2)
Nathan Rathburn, DL, Fr., Naples Barron Collier
Allan Rodriguez, DL, So., Deerfield Beach Zion Lutheran

WOOSTER SCOTS (7)
Hector Clavijo, LB, Jr., Hialeah
Robert Flagg, RB, Jr., Dunedin
Jarid Heffers, QB, Fr., Tampa Riverview
Angel Porras, LB, Fr., Miami Ferguson
Brenden Rego, WR, So., Miami Ferguson
David Smith, Miami Ferguson
Ryan Yerge, OL, Fr., Naples

NORTHERN ATHLETICS CONFERENCE (32)
CONCORDIA COUGARS (26)

Scott Abrams, OL, Jr., Ocala Lake Weir
Renard Allen, DB, Fr., Orlando Colonial
Benji Attilis, DL, Fr., Naples
Dominque Claridy, LB, Sr., Jasper Hamilton County
Khyree Copeland, RB, Sr., Jacksonville Potter's House
Alden Crawford, DB, So., Gainesville Buchholz
Chris Decker, LB, Jr., Ocala St. John Lutheran
Malcolm Godwin, DB, Sr., Ocala Vanguard
Zach Grant, OL, Fr., Stuart Martin County
Brock Harding, LB, Jr., Cape Coral Ida Baker
Cory Howard, LB, Sr., Ocala Vanguard
Savonte Hunt, WR, Jr., Gainesville Buchholz
Cortez James, DB, Fr., Orlando University
Jonathan Johnson, WR, So., Miami Norland
Sherman Jones, WR, Fr., Gonzalez Tate
Alex Mercado, WR, Fr., Stuart Martin County
Terrence Miller, WR, Jr., Jacksonville Potter's House
Tyrell Nichols, RB, Fr., Gainesville P.K. Yonge
Justin Richardson, OL, Sr., Gainesville
Corey Thomas, WR, Fr., Brooksville Hernando
Jamal Thomas, WR, So., Ocala Lake Weir
Mason Thompson, OL, Sr., Ocala Vanguard
Josh Tylski, QB, Fr., Jacksonville Mandarin
Chris Underwood, LB, Sr., Boca Raton Pope John Paul II
Clayton Visman, LB, Fr., Jacksonville Mandarin
Edward Yeboah, DL, Fr., Gainesville

MARANATHA BIBLE CRUSADERS (3)
Adam Bueltel, WR, Fr., Naples (HOME SCHOOL)
Chad Hammontree, OL, Fr., Jacksonville Eagle's View Christian
Phil Littrell, QB, Sr., Valrico Providence Christian

ROCKFORD REGENTS (3)
Joe Finnegan, QB, Fr., Ocala Lake Weir
Anthony Meola, DL, Fr., Ocala Lake Weir
Isaiah Whack, RB, So., Deltona

NORTHWEST CONFERENCE (1)
WILLAMETTE BEARCATS (1)

Lemar Griffin, WR, So., Lakeland George Jenkins

OHIO ATHLETIC CONFERENCE (69)
BALDWIN WALLACE YELLOW JACKETS (4)

Edward Alexander, WR, Fr., Fort White
Keith Darbut, DE, Sr., Miami Palmetto
Ben Pahl, LB, Sr., Miami Gulliver Prep
Devin Woods, WR, Fr., Naples Golden Gate

HEIDELBERG STUDENT PRINCES (17)
Enrique Almaraz, OL, Fr., Miami Beach
Alex Alvarexz, OL, Fr., Plantation American Heritage
Neil Anton, QB, Fr., Hialeah-Miami Lakes
Alex Castro, DB, So., Miami Braddock
Roy Gomes, WR, Fr., Doral Ronald Reagan
Dominic Hawkins, LB, Fr., Ocoee
Lance James, RB, Fr., Cape Coral
Arthur Johnson, LB, Fr., Tampa Hillsborough
Mike Noel, DL, Jr., South Plantation
Juan Ortiz, OL, Fr., Hialeah-Miami Lakes
Eddie Pope, DL, Fr., Punta Gorda Charlotte
Kyle Schmidt, DL, Jr., North Fort Myers
Trent Stevens, OL, Jr., Fort Myers
Louis Trastoy, RB, Fr., Miami Ferguson
Mack Wallace, OL, So., Fort Myers
Chadd Williamson, DB, Fr., Land O'Lakes
Jacob York, WR, Fr., Cape Coral Ida Baker

JOHN CARROLL BLUE STREAK (5)
Connor Baird, DL, Jr., Clearwater Central Catholic
Luke Gogerty, OL, So., Fort Myers
Adam Miller, OL, Sr., Coral Springs Charter
Josh Varon, LB, Fr., Tampa Plant
Luke Whitworth, LB, Sr., Southwest Ranches Archbishop McCarthy

MARIETTA PIONEERS (11)
Robert Brown, DB, Fr., Jacksonville Forrest
Nolan Carter, OL, So., Orlando Cypress Creek
Keith Cherry, DB, Fr., Live Oak Suwannee
Andrew Gorman, DL, Fr., Ocoee
Jahmaal Jones, WR, Jr., Valrico Bloomingdale
Josh Martin, RB, Fr., Live Oak Suwannee
Juliam Rivera, WR, Fr., Orlando Cypress Creek
Tannon Roberts, WR, Fr., W. Palm Beach Berean Christian
Chad Walker, WR, Jr., Brooksville Central
Chase Walker, RB, So., Brooksville Central
Ashton Watts, OL, So., Ocoee

MOUNT UNION PURPLE RAIDERS (14)
Colton Bridges, DL, So., Plant City Durant
DaRon Brown, LB, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
Jorge Carbonell, LB, Jr., Miami Archbishop Carroll
Jamal Darling, WR, Jr., Bartow
Charles Dieseul, LB, So., Eagle Lake Lake Region
Cody Forbus, OL, So., Longwood Lyman
William Kollmann, OL, So., Fort Myers Bishop Verot
Trevor Lilly, WR, Jr., Miami Ferguson
Aaron Michelet, OL, Sr., Apopka
Julius Moore, WR, So., Lakeland Kathleen
Nicolas-Monsalve Perez, LB, So., Oakland Park Northeast
Matt Piloto, QB, So., Englewood Lemon Bay
Clarence Sconiers, LB, So., Lakeland George Jenkins
Arthur Smith, LB, Jr., Miami Killian

MUSKINGUM MUSKIES (7)
Josh Brown, OL, Fr., Bradenton Prep
Randy Coulter, DB, Fr., Bradenton Prep
Romie Graham, WR, Sr., Lakeland Kathleen
Dennis Hicks, DB, Sr., Plant City Durant
Rob Premdas, DE, Jr., Sarasota Cardinal Mooney
Josh Sams, WR, Sr., Tampa Hillsborough
Jake Walker, WR, Fr., Lake Mary

OHIO NORTHERN POLAR BEARS (8)
T. J. Allen, WR, Fr., Okeechobee
Vince Calloway, DB, Jr., Lanatana Santaluces
Sean Denson, DL, Fr., Coral Shores
Ryan Fleming, WR, Sr., Longwood Lyman
Anthony Holston, DL, Fr., Longwood Lyman
Seadrick Marshall, RB, Jr., Fort Lauderdale Dillard
Rayshard Melton, DB, So., Orlando Oak Ridge
Samuel Petion, DL, Jr., Naples Golden Gate

OTTERBEIN CARDINALS (1)
Fortin Faustin, WR, Jr., Naples Lely

WILMINGTON QUAKERS (2)
Michael Dalberiste, WR, Fr., Miami Central
Fritz Simeon, OL, Fr., Miami Central

OLD DOMINION ATHLETIC CONFERENCE (8)
BRIDGEWATER EAGLES (2)

Will Davis, PK, Jr., LaBelle
Carlos Gonzalez, QB, So., Southwest Ranches Archbishop McCarthy

CATHOLIC CARDINALS (2)
Pat Ferguson, LB, Jr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
Michael David-Lamos, S, Fr., Vero Beach St. Edward's

EMORY AND HENRY WASPS (1)
Jacob Lishen, LB, Fr., Pierson Taylor

HAMPDEN-SYDNEY TIGERS (2)
Bill Doody, FS, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
David Prizzia, DB, Jr., Jacksonville Episcopal

RANDOLPH-MACON YELLOW JACKETS (1)
Abel Simpson, DB, Fr., Miami Ferguson

PRESIDENTS' CONFERENCE (50)
BETHANY BISONS (11)


Justin Baldwin, LB, Fr., Tampa Robinson

Jack Beote, DB, Fr., Middleburg

Kevin Covert, TE, So., Jacksonville University Christian

Sean McBride, LS, Fr., Hilliard

Michael Newman, OL, So., Tampa Robinson

Chris Schamp, DL, Fr., Orange Park Ridgeview 

Dylan Tetting, LB, So., Cocoa Space Coast

C.J. Thomas, WR, So., Jacksonville University Christian

Nick Wallace, DL, Fr., Jacksonville Trinity Christian

Jamaan Webb, DB, Fr., Jacksonvile University Christian

Adrian White, DB, Fr., Tampa Chamberlain

GENEVA GOLDEN TORNADOES (9)

Zach Bakken, OL, Fr., New Port Richey Mitchell

Andrew Cruz, OL, Fr., Lakeland

Trey Dash, LB, Fr., Clermont East Ridge

Dillon Goodell, LB, Fr., Tarpon Springs

Brandon Martin, OL, Fr., Lakeland

Travis Marz, TE, So., Port Charlotte

Fred Maxwell, DB, Fr., Clermont East Ridge

Shawn Normil, DB, Fr., Naples Gulf Coast

Dom Saragusa, RB, Fr., Kissimmee Celebration

GROVE CITY WOLVERINES (1)
Marc Shamley, LB, Jr., Orlando Pine Castle Christian



ST. VINCENT BEARCATS (21)

Tanner Bowling, LB, Fr., Lakeland Victory Christian

Marl Cal, FB, Fr., Miami Columbus

Jose Estevez, FB, Fr., Miami Ferguson

Juan Hernandez, WR, So., Miami Doral Academy

Carl Jeune, WR, So., Miami

Chris Gonzalez-Jacobo, DL, Fr., Miami Columbus

Anthony Johnson, LB, Jr., Fort Pierce Westwood

Jake Keller, LB, Fr., Miami Columbus

Jarius Marlow, RB, Jr., Greenacres John I. Leonard

Donald May, LB, Fr., Lakeland Victory Christian

Rob O'Hearn, DL, Fr., Palm Beach Central

Quillian Reid, DB, Sr., Fort Myers

Bryan Santos, DB, Fr., Miami Columbus

Ukandu Soverall, DB, Jr., Miami Springs

Joe Strickland, FB, Sr., Clearwater Central Catholic

Kyle Thompson, PK, Jr., Fort Myers

Alex Vega, OL, Fr., Lake Placid

Thomas Viale, RB/Fr., Palm Beach Central

Zara Wallace, FS, Jr., Pompano Beach Blanche Ely

Mike Wampler, WR, Jr., Fort Myers

Trevor Wezkiewicz, S, Fr., Sunshine Ranches Archbishop McCarthy

Douby Zamor, DL, Fr., Lehigh Acres East Lee

THIEL TOMCATS (5)

Jason Joens, DE, Sr., Brooksville Nature Coast Tech

Javier Molina, FS, Fr., Miami Ferguson

Cody Sirgey, DB, Sr., St. Petersburg Northside Christian

Sebastian Villadiego, QB, Fr., Miami Ferguson

Bryan Villegas, FS, Sr., Spring Hill Springstead

WASHINGTON & JEFFERSON PRESIDENTS (3)

Andrew McInnis, DB, Fr., Sarasota Out of Door Academy

Matt McKnight, DL, Fr., Vero Beach St. Edward's

DeAndre Simmons, RB, So., Fort Myers Riverside

SOUTHERN COLLEGIATE CONFERENCE (33)
AUSTIN KANGAROOS (1)


Mitch Anderson, PK, Jr., Orange City Trinity Christian

BIRMINGHAM SOUTHERN PANTHERS (10)

Alex Bovamick, PK, Fr., Delray Atlantic

Ryan Carleson, HB, Sr., Fort Walton Beach

Drue Holloway, DB, Sr., Coconut Creek N. Broward Prep 

Tyler Johnson, TB, Fr., Milton

David Langston, WR, Sr., Baker

Johnny Lawroski, WR, So., Ocala Trinity

Shawn Morris, TB, So., Pensacola Pine Forest

Evin Smith, WR, Fr., Pensacola Catholic

Joe Thigpen, QB, Sr., Crestview

Daniel Whitecage, LB, Jr., St. Petersburg Shorecrest

DEPAUW TIGERS (1)

Ben Lauderdale, RB, Fr., Jensen Beach

MILLSAPS MAJORS (6)

Ward Coker, DL, Sr., Pensacola Catholic

Stephen Gates, P, So., Melbourne Holy Trinity 

Dustin Harscher, WR, Fr., Milton

Abe Hutcheson, TE, Fr., Gonzalez Tate

Brent Jerrell, DB, Jr., Pace

Blake Prince, DL, Fr., Gonzalez Tate

RHODES LYNX (8)

Freddie Alequin, WR, Fr., Land O'Lakes

Peter Bilan, DB, Sr., Sarasota Riverview

David Cochrane, OL, Fr., Ponta Vedra Beach Nease

Andrew Gorgen, LB, Fr., Land O'Lakes

Nico Lagueruela, RB, Jr., Miami Ransom Everglades

Andrew Martin, OL, Fr., Jacksonville Stanton Prep

Andrew McIntyre, RB, So., Tampa Berkley Prep 

Eric Rappa, OL, So., Pensacola Catholic

SEWANEE TIGERS (6)

Matthew Cappleman, PK, Fr., Winter Garden West Orange

Jake Fojtik, DL, Fr., Vero Beach St. Edward's

Stefan Furris, OL, Fr., Jacksonville Episcopal 

Bobby Gerzanick, DL, Jr., Orlando Trinity Prep

Will Law, DL. Jr., Jacksonville Episcopal 

Paul Medling, DL, Fr., St. Petersburg Catholic

TRINITY (TX.) TIGERS (3)

Justin Adler, DB, Fr., Sarasota Cardinal Mooney

Tyler Kirkland, WR, Fr., Orlando Lake Highland Prep

Zack Matevia, WR, Jr., Palm Beach Benjamin

UNIVERSITY ATHLETIC CONFERENCE (15)
CARNEGIE MELLON TARTANS (4)

Matt Bente, S, Jr., Cooper City
Nick Brundage, OL, Jr., Clearwater Central Catholic
Kyle Irish, RB, So., Loxahatchee Seminole Ridge
Chris Luther, WR, Sr., Riverview

CASE WESTERN RESERVE SPARTANS (3)
Michael Fioramonti, LB, So., Loxahatchee Seminole Ridge
Al Vallette, LB, Fr., Melbourne Holy Trinity
Andrew Zloch, PK, Fr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

CHICAGO MAROONS (4)
Danny Byrne, TE, Jr., Port St. Lucie
Vincente Fernandez, DB, Fr., Miami Belen Jesuit
Cameron Grimes, LB, Jr., Naples Barron Collier
Charles Winship, OL, Fr., Tampa Jesuit

WASHINGTON U BEARS (4)
Eric Daginella, QB, Fr., Parkland Douglas
Ryan Doll, WR, So., Orlando Freedom
Jayce Holley, TE, So., Fort Walton Beach
Michael Weiss, WR, Jr., Davie University School

UPPER MIDWEST ATHLETIC CONFERENCE (20)
GREENVILLE PANTHERS (3)

Chris Gunn, DB, Jr., Jacksonville Episcopal
Randy Mixson, LB, So., Jacksonville Wolfson
Doug Wilmot, S, So., Port Orange Spruce Creek

MACMURRAY HIGHLANDERS (4)
Da'Marcus Austin, WR, Fr., Jacksonville Paxon
Daniel Davis, DB, So., Baldwin
Ronique Morgan, WR, Fr., Orlando Evans
Jerome Smith, QB, So., Port St. Lucie

MINNESOTA-MORRIS COUGARS (1)
Daniel Garrigan, QB, So., Tallahassee Lawton Chiles

NORTHWESTERN EAGLES (5)
Ben Aycrigg, DL, Fr., Tampa Riverview
Kabakus Clark, LB, So., Bartow
Niko Maclas, QB/WR, Fr., Bradenton Lakewood Ranch
Micah Tarter, QB, Fr., Punta Gorda Charlotte
Mitch Zak, LB, Fr., Ormond Beach Calvary Christian

WESTMINSTER BLUE JAYS (7)
Darian Armstrong, LB, Jr., Naples
Lucious Hinton, WR, Fr., Miami Central
Louvis Johnson, DL, Fr., Naples Golden Gate
Terry Miller, LB, Fr., Miami Central
Jamal Morris, WR, Fr., Fort Lauderdale
Fritz Souffrant, OL, Fr., Miami Central
Louis Vidal, WR, Fr., Hialeah American

USA SOUTH CONFERENCE (116)
AVERETT COUGARS (3)


Adrian Gustave, RB, Fr., Lauderdale Lakes Boyd Anderson

Donald Reed, WR, Jr., Coral Springs Charter

Zachary Richman, P, So., West Boca Raton

FERRUM PANTHERS (2)

Andrew Allwine, OL, Sr., Loxahatchee Seminole Ridge

T.J. Grzesikowski, P, Sr., Sanford Seminole

GREENSBORO PRIDE (12)

Leigh Andre, LB, Fr., New Port Richey Mitchell

Devin Bland, OL, So., Jacksonville Sandalwood

Terry Charles, LB, Fr., Miami Coral Reef

Julian Cinotti, LB, Fr., Jacksonville Sandalwood

Evan Correale, DB, Fr., Cooper City

Kall Daniel, QB, Fr., Brooksville Hernando

Jorge Espinosa, WR, So., Miami Ferguson

David Girard, WR, Fr., Davie Western

Brian Green, DL, Sr., Stuart Martin County

Elliot Mitrani, DL, So., Miami Dr. Krop

Carlos Moreno III, RB, Fr., Miami Archbishop Carroll 

Michael Robinson, DB, So., Lake Mary

MARYVILLE SCOTS (27)

Blake Barnes, DT, Jr., LaBelle

Jacob Berwind, DB, So., Englewood Lemon Bay

Demetrius Christian, DB, Sr., Winter Springs

Tim Conner, QB, Sr., Tavares

Paul Costanzo, RB, Jr., Venice

Beano Duffie, LB, Fr., Winter Park

Zach Duncan, LB, So., Sarasota

Travis Felder, RB, Fr., Orange Park

Phil Garrett, DB, Sr., Bradenton Bayshore

Brandon Gould, WR, Jr., Jacksonville Andrew Jackson

Donald Heath, DB, Fr., Ormond Beach Calvary Christian

Matt Land, TE, So., Pierson Taylor

Matt Likins, WR, So., Sarasota

Colton Madill,OL, Fr., Tavares

Jack Moch, WR, Fr., Orlando Boone

Nick Moore, LB, Fr., Naples

Andrew Noboa, PK, Jr., Deltona

Jamie Owen, LB, So., Venice

Alex Perez, OL, Fr., St. Cloud Harmony

Mario Perone, RB, Fr., Cape Coral Mariner

Nick Perone, FB, Fr., Cape Coral Mariner

Gabe Rojas, WR, Fr., Cape Coral Mariner

Jared Simon, DB, So., Palm Bay

Thomas Soliz, DB, Fr., LaBelle

Chris Spoonhour, DB, Fr., Longwood Lyman

Kevin Walther, OL, Sr., Tallahassee Godby

Dustin Williams, QB, Fr., Jacksonville Sandalwood

METHODIST MONARCHS (44)

Joshua Altman, DL, Fr., Jacksonville University Christian

Christian Arias, DB, Fr., Miami Jackson

Aaron Atkins-Rivers, LB, Fr., W. Palm Beach Summit Christian

Shamai Bell, DB, Fr., Jacksonville Ed White

Daniel Castillo, DB, Fr., Miami LaSalle

Josh Christie, LB, Fr., Jensen Beach

Vaughn Cross, WR, Fr., Seffner Armwood

Andrew Davis, DB, Fr., Clearwater Countryside

Dustin Dichiara, OL, So., Daytona Father Lopez

Matt Doyne, DE, Sr., Palm Bay

Anthony Ducksworth, OL, So., Ocoee

Quincy Dudley, DE, Fr., Vero Beach

Chauncey Edwards, RB, So., Tampa Riverview

John Glenn, QB, So., Jensen Beach

Jonathan Greene, LB, Fr., Haines City

Darius Hay, DE, Fr., Rockledge

Navahri Holden, LB, Fr., Lake Placid

Adaviyan Jenkins, DE, Fr., Ocala Vanguard

Antjuan Jones, LB, Fr., Wauchula Hardee County

Ryan Jones, WR, So., Tampa Bay Tech

Jesse Kane, DB, So., Fort Myers Bishop Verot

Zach Klees, QB, So., Tallahassee N. Florida Christian

Matt Lukat, DE, Fr., Jensen Beach

Christian Marrero, DL, Fr., Orlando Timber Creek

Malcolm McCoy, DB, So., Apopka Wekiva

Corey McGuire, RB, Sr., Tallahassee Leon

Josh McKenzie, OL, Sr., Winter Haven

Seth McNeal, DB, Fr., Vero Beach

Max Mellon, RB, Fr., Kissimmee Osceola 

Jerome Merweather, LB, Fr., Apopka Wekiva

Josh Metzgar, OL, Fr., Haines City

Ronald Milton, TE, Fr., Palm Beach Lakes 

Tyler Mosko, PK, Jr., Plantation American Heritage

Joel Moya, OL, So., Miami High

Chris Nuta, DE, Sr., Davie Western

Mike Reilly, OL, Fr., Wellington

Alex Russell, DE, Jr., Deltona Pine
Salas, OL, Fr., Hialeah

Bryan Tai, WR, Fr., Pembroke Pines Flanagan

Quinton Tate, DB, So., Palmetto

Adam Thomas, WR, So., Jacksonville Eagles View

Brendan Tyner, OL, Fr., W. Palm Beach Cardinal Newman

Doug Williams, DB, So., Plantation

Greg Williams, DB, Fr., Oakland Park Northeast

N. CAROLINA WESLEYAN BATTLING BISHOPS (28)

Wilfredo Acosta, WR, So., Jacksonville Mandarin 

Jeffrey Bosley, OL, Sr., Hollywood Hills 

John Butts, LB, Fr., Fort Lauderdale Calvary Christian

Jalil Byrd, WR, Fr., Orlando Timber Creek

Kevin Corona, QB, Jr., Miami Florida Christian

Branden Davis, DB, Fr., Miami Dr. Krop

Anthony De Calero, WR, Fr., Miramar Everglades

Jeremy Dixon, WR, Sr., Hawthorne

Robsin Emmanuel, S, Jr., Engelwood Lemon Bay

Abelard Eugene, FB, So., Coral Springs

Justin Falk, PK, So., Loxahatchee Seminole Ridge

Ray Faulkner, DE, Sr., Tampa Riverview

R.J Fyne, RB, Fr., Stuart Martin County

Mark Green, DB, Jr., Hialeah American

Jordan Hernandez, FB, Fr., Miramar Everglades

Darrick Johnson, DE, Fr., Boynton Beach

Marcus Klusacek, PK, Sr., Estero

Mark Miller, OL, Fr., North Fort Myers

Michael Miller, OL, Fr., Winter Park Lake Howell

Kadeem Mobley, TE, Jr., Pembroke Pines Flanagan

Macdonald Payoute, DL, Fr., Miami Dr. Krop

Matt Popvich, DL, Fr., Plantation American Heritage

Andre Prenza, LB, Fr., Miami Coral Park

Brent Skipper, DB, Fr., Mount Dora

Hakime Stcyr, OL, Fr., Miami Dr. Krop

Jacob Swift, LB, Fr., Cocoa Space Coast 

Ryan Tuttle, OL, Fr., Apopka

Ryan Walker, WR, Fr., Jacksonville Country Day

Melvin Wilcox, OL, Sr., Davie Nova

WISCONSIN INTERCOLLEGIATE ATHLETIC ASSOCIATION (3)
WISCONSIN STOUT BLUE DEVILS (1)

Antawan Walker, WR, Sr., Palm Beach Gardens Dwyer

WISCONSIN WHITEWATER WARHAWKS (2)
Stephen Guelff, WR, Fr., Lake Placid
Johan Lorenzo, DL, So., Hialeah

OTHER PLAYER LINKS
COMMUNITY COLLEGES

California Junior Colleges
National Junior Colleges


FCS
Colonial Conference
Ivy League
MEAC
Missouri Valley
Northeast Conference
Ohio Valley
Patriot League
Pioneer League
Southern Conference
SWAC Conference


D2
Top D2 Talent
Central Conference
Great Lakes Conference
Gulf Coast Conference
Independents
Northeast
Northern Sun
Pennsylvania Conference
Southern Athletic Conference
Southern Intercollegiate Athletic Conference
West Virginia Intercollegiate Conference

Beef O'Brady's State Poll - Week 11

Beefs
JACKSONVILLE – The latest results of the Beef ‘O’ Brady’s Top 25 sees a little more shifting as the playoffs begin.

St. Thomas Aquinas continues their top spot, but the Raiders no longer hold a commanding lead. Manatee, which defeated St. Thomas in the state semi-finals last year, has closed the gap to within sixteen points. The Hurricanes are #2 and picked up one first place vote. Right behind them is 2A Cocoa. The Tigers jumped up a spot from #4 to #3 and are just one point behind Manatee. Armwood (4A) remains fourth followed by Dr. Phillips(6A), which is fifth, replacing Dwyer (4A).

Dwyer slipped to sixth, followed by Pensacola (3A), Miami Central (6A) Tampa Jefferson (3A) and Miami Columbus (6A).

Jacksonville Bolles (2B) checks in at 11th, followed by Lakeland (5A), St. Augustine, (3A), Punta Gorda Charlotte (4A), and Jacksonville First Coast (5A). Only Dwyer and Miami Central have losses and are ranked in the top 15. Both teams lost to out-of-state opponents. Madison County (2A), South Fort Myers (3A), Naples (3A) Apopka (6A) and Melbourne Palm Bay (4A) round out the top 20.

Belle Glade Glades Central (2A) demolished rival Pahokee 58-0 and is ranked 21st, followed by Ocala Trinity Catholic (2B), Clearwater Countryside (5A), St. Petersburg (5A), Miami Washington (3A) and newcomer Fort Pierce Westwood (3A). Washington is the only two-loss team ranked. The Tornados lost to Miami Northwestern and Miami Central.


RN School (FPV) Class W/L LW Pts.
1 St. Thomas Aquinas (8) 5A 10-0 1 293
2 Manatee(1) 5A 10-0 2 277
3 Cocoa(2) 2A 10-0 4 276
4 Armwood 4A 10-0 3 267
5 Dr. Phillips(1) 6A 10-0 6 254
6 Dwyer 4A 9-1 5 243
7 Pensacola 3A 10-0 7 215
8 Miami Central 6A 9-1 8 215
9 Jefferson 3A 10-0 9 201
10 Miami Columbus 6A 10-0 10 189
11 Jacksonville Bolles 2B 10-0 12 184
12 Lakeland 5A 10-0 11 181
13 St. Augustine 3A 10-0 13 152
14 Punta Gorda Charlotte 4A 10-0 14 148
15 Jacksonville First Coast 5A 10-0 15 136
16 Madison County 2A 10-0 16 119
17 South Fort Myers 3A 9-0 18 89
18 Naples 3A 10-0 19 87
19 Apopka 6A 9-1 20 69
20 Melbourne Palm Bay 4A 10-0 21 67
21 Glades Central 2A 9-1 22 57
22 Ocala Trinity Catholic 2B 10-0 25 41
23 Countryside 5A 10-0 23 31
24 St. Petersburg 5A 10-0 24 30
25T Miami Washington 3A 8-2 17 19
25T Fort Pierce Westwood 3A 9-0 NR 19

Others receiving votes: Winter Haven (3A, 9-1), 12; Lake Wales (3A, 9-1), 10; Davie University (2B, 9-0), 9; Winter Park (6A, 10-0), 6; Tampa Jesuit (2A, 10-0), 2; Tampa Plant (5A, 8-2), 1; Fort Meade (1A, 9-1), 1.

HERALD STATEWIDE INFORMATION
Statewide Information