« September 2011 | Main | November 2011 »

25 posts from October 2011

October 31, 2011

Fernandez, Jimenez and Harriott on radio

Maroonefronters1
The Maroone High School Gridiron Report will return again this Tuesday night on WQAM (560 AM) from 9-10 with a tremendous guest list.

Joining Larry Blustein on this week's show will be Miami Herald Prep Writer Andre Fernandez, Miami Beach head coach Ralph Jimenez and University School head coach Roger Harriott.

BREAKING DOWN THE PLAYOFFS
Nobody has a better pulse on what teams are in and what programs need to win this week to stay in the playoff race than Fernandez, who has covered high school sports for over a decade in South Florida.

Fernandez will take a look at the playoff picture as we head into the final week of district play across the state of Florida.

Want to see where your team is headed, listen to Andre at 9:05 and you'll find out for sure!

RIDING THE WAVE
Over the past few years, Miami Beach has watched more talent and football prospects come out for the program, and at the center of the resurgence in Hi Tide football is Jimenez, who has kept high profile players such as Ricardo Louis at home, helping this program turn the corner.

With a win this week and a loss by Goleman, the Hi Tides will return to the playoffs after a long period away from the post season limelight. If Goleman and Miami Beach both win, there would be a three-way tie with American and a tie-breaker would be played.

But for Jimenez and his team, this has been a season that actually got going two years ago when the foundation was being laid. There are big time athletes on both sides of the ball, and that adds up to plays being made.

Set your clocks to catch Coach Jimenez at 9:20.

THEIR PLACE IN THE SUN
University School's football team has been somewhat of a mystery to some - while those who have followed the program from the start, understand that what college recruiters, analysts and fans saw during the spring was perhaps one of the best team in the state.

Every college who saw Coach Harriott's Suns perform during the spring and summer came away convinced that it would tough to find more prospects - 9th to 12th grade - anywhere, and so far, this team has lived up to that billing.

After a thrilling 52-51 win to open the season on the road at South Carolina power, Goose Creek, University School has continued to run over and away from the opposition. The latest win came last week in the district championship game against Chaminade-Madonna. The Suns won 45-16.

Hear everything that Coach Harriott has to say at 9:35.

YOUTH IN MOTION
They are in the playoffs around the youth football leagues, and nobody has a better grasp on what's going on than Jonah Woullard of Generation Nexxt, who joins thew show each week.

Check out the news from around the leagues at 9:50.

You can catch the show on the internet at www.wqam.com - or via the archives at sfhighschoolsports.com/

Joe Pinkos Forecast - Week 10

Florida High School Football

Forecast Record
Last Week 189-46, 80.4%
Season 1,763-430, 80.4%

How does our forecast record stack-up with the statewide picks of others? A comparison appears below the conclusion of this week’s forecast.

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games.

Class 8A
Alonso 1 over Wharton
Apopka 17 over Wekiva
Boone 43 over Cypress Creek
Braddock 25 over Sunset
Coral Gables 4 over Coral Park
Coral Springs 15 over Deerfield Beach (Monday)
Coral Springs 1 over Taravella
Cypress Bay 18 over Everglades (Monday)
Cypress Bay 13 over Western
DeLand 37 over Flagler Palm Coast
Douglas 9 over Piper
Dr. Phillips 11 over Freedom-Orlando
East Lake 1 over Palm Harbor University
East River 18 over University-Orlando
Everglades 33 over West Broward
Fletcher 32 over Mandarin
Hialeah 3 over Dr. Krop
Killian 12 over Miami Palmetto
Lake Brantley 38 over University-Orange City
Lake Mary 25 over Sanford Seminole
Lyman 1 over Hagerty
Miami High 5 over Coral Gables (Monday)
Miramar 27 over Western (Monday)
Miramar 23 over Flanagan
North Miami 19 over North Miami Beach
North Port 2 over Sarasota Riverview
Olympia 26 over Ocoee
Palm Beach Central 17 over Boca Raton
Palm Beach Gardens 25 over Wellington
Park Vista 24 over John I. Leonard
Plant 40 over Bloomingdale
Sandalwood 19 over Spruce Creek
Seminole Ridge 22 over Jupiter
South Miami 23 over Miami High
South Plantation 34 over Douglas (Monday)
South Plantation 18 over Deerfield Beach
Southridge 1 over Coral Reef
Taravella 35 over Piper (Monday)
Timber Creek 11 over Winter Park
Varela 11 over Braddock (Monday)
Varela 14 over Southwest Miami
Vero Beach 4 over Treasure Coast

Class 7A
American 12 over Goleman
Atlantic-Delray Beach 8 over Lake Worth
Boyd Anderson 51 over Coconut Creek
Brandon 7 over East Bay
Charlotte 44 over Port Charlotte
Clearwater 1 over Northeast-St. Pete
Countryside 22 over St. Petersburg
Durant 48 over Riverview
East Ridge 6 over South Lake
Edgewater 33 over Lake Howell
Ely 4 over Boyd Anderson (Monday)
Ely 24 over Coral Glades
Evans 46 over Lake Minneola
First Coast 25 over Ed White
Fort Pierce Central 29 over Port St. Lucie
Freedom-Tampa 18 over Wiregrass Ranch
Gulf Coast 4 over Lemon Bay
Haines City 3 over George Jenkins
Kissimmee Osceola 39 over Gateway
Lakeland 12 over Ridge Community
Leesburg 28 over (6A) Lake Weir
Liberty 52 over Celebration
Lincoln 22 over Ocala Forest
Manatee 61 over Sarasota
Martin County 18 over Viera
McArthur 15 over South Broward
Miami Beach 66 over Miami Springs
Northeast-Oakland Park 39 over Coral Glades (Monday)
Northeast-Oakland Park 35 over Monarch
Nova 8 over Plantation
Oak Ridge 4 over (8A) West Orange
Oviedo 32 over Winter Springs
Pinellas Park 26 over Seminole
Plant City 20 over Newsome
St. Cloud 25 over Harmony
St. Thomas Aquinas 15 over Cooper City
Steinbrenner 15 over Chamberlain
Tampa Bay Tech 6 over Gaither
Venice 30 over Braden River
West Boca Raton 8 over Santaluces
West Port 5 over Buchholz
William T. Dwyer 12 over Royal Palm Beach

Class 6A
Archbishop McCarthy 11 over (2A) Champagnat Catholic
Armwood 41 over King
Barron Collier 7 over Palmetto Ridge
Bartram Trail 32 over Wolfson
Bayside 27 over (5A) Westwood
Boca Ciega 8 over Dixie Hollins
Choctawhatchee 20 over Fort Walton Beach
Columbia 15 over Leon
Fort Myers 29 over Bishop Verot
Gainesville 58 over Lecanto
Hernando 30 over Mitchell
Jefferson 53 over Strawberry Crest
Kathleen 13 over Sebring
Lake Gibson 26 over (7A) Lake Region
Lakewood Ranch 21 over Seminole Osceola
Land O’ Lakes 11 over River Ridge
Largo 15 over Tarpon Springs
Mainland 12 over Seabreeze
Melbourne 37 over Eau Gallie
Miami Central 13 over Belen Jesuit
Naples 44 over (5A) Lely
Nature Coast 19 over Springstead
Navarre 17 over Mosley
New Smyrna Beach 9 over Deltona
Niceville 4 over Crestview
Northwestern 16 over Homestead
Okeechobee 1 over Olympic Heights
Orange Park 23 over Oakleaf
Pace 7 over (3A) Pensacola Catholic
Palm Bay 34 over Heritage
Palm Beach Lakes 6 over Forest Hill
Pembroke Pine Charter 9 over Hollywood Hills
Pensacola 47 over Escambia
Pensacola Washington 9 over Tate
Pine Forest 12 over Milton
Ridgeview 8 over Middleburg
Riverdale 33 over North Fort Myers
Robert E. Lee 19 over Englewood
Sebastian River 4 over South Fork
Sickles 51 over Leto
St. Augustine 16 over Atlantic Coast
South Fort Myers 20 over Ida Baker
Stranahan 12 over Fort Lauderdale
Sunlake 61 over Central-Brooksville
Vanguard 39 over Citrus
Winter Haven 26 over Bartow

Class 5A
American Heritage-Plantation 19 over Dillard
Anclote 27 over Hudson
Arnold 26 over Bay
Astronaut 25 over Titusville
Atlantic-Port Orange 18 over Lake Nona
Baker County 10 over Bishop Kenny
Bishop Moore 31 over Tavares
Blake 2 over Gibbs
Cape Coral 9 over East Lee County
Cardinal Gibbons 1 over Hallandale
Clay 22 over Forrest
Creekside 7 over Nease
Crystal River 32 over Belleview
Cypress Lake 4 over East Lee County (Monday)
Cypress Lake 9 over Mariner
Dunedin 27 over Lennard
Eustis 2 over Poinciana
Fivay 41 over Ridgewood
Glades Central 48 over Boynton Beach
Godby 9 over Wakulla
Gulf Breeze 9 over Rutherford
Hardee 28 over DeSoto
Immokalee 15 over Golden Gate
Jensen Beach 2 over Suncoast
Lake Wales 27 over Auburndale
Lakewood 4 over Spoto
Lehigh 3 over Estero
Merritt Island 14 over Satellite
Mulberry 8 over Tenoroc
Norland 36 over Key West
North Marion 21 over Dunnellon
Palatka 7 over Matanzas
Palmetto 10 over Southeast
Pasco 27 over Zephyrhills
Paxon 5 over Terry Parker
Ponte Vedra 28 over Menendez
Rickards 11 over Suwannee
Robinson 29 over Middleton
Rockledge 6 over Space Coast
Santa Fe 1 over Eastside
Wesley Chapel 12 over Gulf
West Florida Tech 13 over (7A) Chiles

Class 4A
Avon Park 56 over Gateway Charter
Bolles 38 over Andrew Jackson
Booker T. Washington 33 over Monsignor Pace
Bradford 3 over Mount Dora
Clewiston 23 over LaBelle
Cocoa 35 over Lake Highland Prep
Dunbar 15 over Avon Park (Monday)
Dunbar 16 over Booker
East Gadsden 39 over Walton
Gulliver Prep 18 over Edison
Inlet Grove 10 over Pine Crest
Jones 21 over Cocoa Beach
Keystone Heights 29 over Interlachen
LaSalle 6 over Doral Academy
North Broward Prep 21 over Somerset Academy
Raines 25 over Ribault
South Sumter 31 over Umatilla
Taylor County 17 over Marianna
West Nassau 26 over Fernandina Beach
Yulee 64 over (2A) Calvary-Ormond Beach

Class 3A
American Heritage-Delray 38 over Calvary-Fort Lauderdale
Archbishop Carroll 26 over Miami Country Day
Berkeley Prep 15 over Tampa Catholic
Cardinal Newman 35 over Benjamin
Chaminade 53 over Archbishop Curley
Clearwater Central Catholic 34 over St. Pete Catholic
Fort Meade 21 over Cardinal Mooney
Frostproof 7 over Lakeland Christian
King’s Academy 39 over Poe John Paul II
Madison County 42 over Florida High
Melbourne Central Catholic 3 over Holy Trinity Episcopal
Providence 26 over Bishop Snyder
The First Academy 57 over Orangewood Christian
Trinity Catholic 11 over Fort White
Trinity Christian-Jacksonville 20 over Episcopal
Trinity Prep 14 over John Carroll
University School 7 over Red Lion Christian DE
Westminster Christian 42 over (Ind.) Ransom Everglades

Class 2A
Admiral Farragut 18 over Cambridge
Bradenton Christian 6 over Keswick Christian
Canterbury 49 over Northside Christian
Carrollwood Day 15 over Calvary-Clearwater
Eagle’s View Academy 70 over St. Johns Country Day
Evangelical Christian 21 over St. John Neumann
First Baptist 12 over Community School
Foundation Academy 29 over Central Florida Christian
Glades Day 56 over Zion Lutheran
Highlands Christian 12 over Summit Christian
Jupiter Christian 14 over Village Academy (Monday)
Jupiter Christian 45 over Coral Springs Christian
Lake Mary Prep 28 over Mount Dora Bible
North Florida Christian 31 over FAMU DRS
Out-of-Door Academy 36 over St. Stephen’s
Southwest Florida Christian 35 over (Ind.) Boca Raton Christian
St. Edward’s 22 over Father Lopez
St. John Lutheran 3 over Trinity Christian-Deltona
St. Joseph 1 over St. Francis
University Christian 2 over Oak Hall
Victory Christian 23 over Santa Fe Catholic
Village Academy 7 over (Ind.) St. Andrew’s
Warner Christian 26 over Florida Air Academy

Class 1A
Baldwin 21 over Chiefland
Bell 19 over Bronson
Blountstown 13 over West Gadsden
Bozeman 13 over South Walton
Chipley 12 over Holmes County
Crescent City 24 over Taylor-Pierson
Freeport 24 over Jay
Graceville 10 over Cottondale
Jefferson County 17 over Hamilton County
Lafayette 39 over Branford
Liberty County 15 over Port St. Joe
Northview 9 Baker
The Villages 11 Wildwood
Trenton 18 over Hawthorne
Union County 45 Newberry
Vernon 6 over Sneads

Independent
Agape Christian 35 over (2A) Orlando Christian Prep
Aucilla Christian 13 over Rocky Bayou Christian
Barrington Christian 48 over (2A) Sheridan Hills Christian
Bishop McLaughlin 1 over Merritt Island Christian
Cedar Creek Christian 21 over Vanguard School
Coral Shores 11 over Palmer Trinity
Florida Christian 14 over (3A) Marathon
Hialeah-Miami Lakes 45 over Mourning
Hillel Community Day 9 over Northwest Christian
Landmark Christian 25 over Shorecrest Prep
Life Christian 12 over All Saints’ Academy
Maclay 69 over John Paul II Catholic
Mater Academy 32 over Hialeah Gardens
Ocala Christian 16 over First Academy-Leesburg
P.K. Yonge 4 over Christ’s Church Academy
Reagan 24 over Westland Hialeah
Seffner Christian 42 over Master’s Academy-Oviedo
Temple Christian Academy 3 over Peniel Baptist
Westminster Academy 55 over Berean Christian
Williston 7 over (1A) Dixie County
Windermere Prep 37 over Florida Deaf

FORECAST DERBY

Season Records
Pinkos 1,763-430, 80.4%
Freeman Ratings (Maxpreps/Calpreps) 1,487-406, 78.6%
Laz Index 1,664-459, 78.4%
Massey Ratings 1,623-475, 77.4%

Season to-date, when picks differed, our selections have beat the Massey Ratings 152 of 241 times; we’ve topped the Laz Index 141 of 237 times for contests where forecasts differed; and bested the Freeman Ratings in 121 of 208 games.

Last Week
Pinkos 189-46, 80.4%
Massey Ratings 184-41, 81.8%
Laz Index 188-45, 80.7%
Freeman Ratings (Maxpreps/Calpreps) 166-41, 80.2%


Joe Pinkos Power Rating - Week 10

Florida High School Football

RANKINGS
(Based on games through Saturday, October 29, 2011)

Rankings, based on Joe Pinkos’ Power Ratings, of Florida’s top high school football teams overall and by classification.

FLORIDA’S POWER 25 listings show rank, team, record and classification in parentheses, and power rating. Rankings for each classification show rank, team, record in parentheses, and power rating.

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. To determine the forecasted margin of victory between any two teams, simply figure the difference in the respective power ratings.

FLORIDA’S POWER 25
1. Manatee (6-2, 7A) 212.0
2. Armwood (9-0, 6A) 201.5
3. Madison County (8-1, 3A) 201.4
4. Miramar (7-0, 8A) 200.6
5. St. Thomas Aquinas (7-1, 7A) 198.3
6. First Coast (7-0, 7A) 197.0
7. Miami Central (7-0, 6A) 196.7
8. Plant (7-1, 8A) 195.6
9. Norland (7-0, 5A) 193.9
10. Palmetto (7-1, 5A) 192.9
11. University School (9-0, 3A) 192.6
12. Cocoa (4-4, 4A) 191.5
13. Glades Central (8-0, 5A) 190.2
14. Lake Brantley (9-0, 8A) 190.1
15. William T. Dwyer (7-1, 7A) 189.6
16. Booker T. Washington (7-1, 4A) 189.3
17. Lincoln (7-1, 7A) 188.4
18. Columbus (6-2, 8A) 188.3
19. Fort Pierce Central (5-1, 7A) 188.0
20. Venice (6-1, 7A) 187.9
21. Charlotte (7-1, 7A) 187.3
22. St. Augustine (7-1, 6A) 187.2
23. American Heritage-Delray (6-1, 3A) 187.1
24. Bolles (7-1, 4A) 186.8
25. Winter Haven (8-0, 6A) 186.5

CLASS 8A POWER 10
1. Miramar (7-0) 200.6
2. Plant (7-1) 195.6
3. Lake Brantley (9-0) 190.1
4. Columbus (6-2) 188.3
5. DeLand (7-1) 186.3
6. Cypress Bay (4-3) 186.0
7. Southridge (3-3) 182.6
8. Coral Reef (7-1) 181.2
9. Park Vista (7-0) 178.9
10. Seminole Ridge (6-2) 178.3

CLASS 7A POWER 10
1. Manatee (6-2) 212.0
2. St. Thomas Aquinas (7-1) 198.3
3. First Coast (7-0) 197.0
4. William T. Dwyer (7-1) 189.6
5. Lincoln (7-1) 188.4
6. Fort Pierce Central (5-1) 188.0
7. Venice (6-1) 187.9
8. Charlotte (7-1) 187.3
9. Fleming Island (7-2) 186.2
10. Cooper City (8-0) 183.4

CLASS 6A POWER 10
1. Armwood (9-0) 201.5
2. Miami Central (7-0) 196.7
3. St. Augustine (7-1) 187.2
4. Winter Haven (8-0) 186.5
5. Pensacola (7-1) 186.4
6. Mainland (7-1) 185.0
7. Vanguard (6-2) 184.2
8. Belen Jesuit (7-1) 183.8
9. Gainesville (7-2) 183.5
10. Northwestern (5-3) 183.2

CLASS 5A POWER 10
1. Norland (7-0) 193.9
2. Palmetto (7-1) 192.9
3. Glades Central (8-0) 190.2
4. Baker County (6-2) 186.1
5. Jesuit (8-1) 185.9
6. Lake Wales (7-1) 185.1
7. Immokalee (8-1) 184.5
8. Hardee (7-1) 184.3
9. Godby (8-0) 183.4
10. Pasco (9-0) 182.8

CLASS 4A POWER 5
1. Cocoa (4-4) 191.5
2. Booker T. Washington (7-1) 189.3
3. Bolles (7-1) 186.8
4. Raines (6-2) 180.8
5. Yulee (5-3) 178.2

CLASS 3A POWER 5
1. Madison County (8-1) 201.4
2. University School (9-0) 192.6
3. American Heritage-Delray (6-1) 187.1
4. Berkeley Prep (8-0) 185.2
5. Trinity Catholic (4-3) 178.6

CLASS 2A POWER 5
1. North Florida Christian (7-0) 185.6
2. Warner Christian (6-3) 155.8
3. FAMU DRS (8-0) 155.1
4. Dade Christian (7-1) 155.0
5. Evangelical Christian (9-0) 154.2

CLASS 1A POWER 5
1. Union County (8-0) 175.9
2. Chipley (7-1) 159.5
3. Northview (5-2) 158.9
4. Jefferson County (4-4) 157.7
5. Trenton (8-0) 156.0


October 28, 2011

STATEWIDE SCOREBOARD - WEEK 9

Florida Scoreboard11

FRIDAY
Admiral Farragut (St. Petersburg) 56, Northside Christian 0
Agape Christian (Orlando) 54, Lake Mary Prep 20
Alonso (Tampa) 31, Tampa Catholic 15
American (Hialeah) 19, North Miami 15
Anclote (Holiday) 13, Wesley Chapel 0
Archbishop McCarthy (Sunshine Ranches) 20, Fort Lauderdale 7
Armwood (Seffner) 21, Plant 0
Arnold (Panama City) 41, West Florida 20
Astronaut (Titusville) 10, Rockledge 0
Auburn, Ala. 28, Niceville 14
Baker County (Glen St. Mary) 49, Forrest 0
Bartow 8, Sebring 6
Bayshore (Bradenton) 14, DeSoto County 7
Belen Jesuit (Miami) 43, Mater Academy 7
Bell 54, Seven Rivers Christian 28
Berkeley Prep (Tampa) 35, Orlando The First Academy 14
Bishop Moore (Orlando) 56, Lake Nona 24
Bishop Snyder (Jacksonville) 19, Branford 6
Bishop Verot (Fort Myers) 17, North Fort Myers 7
Booker (Sarasota) 58, Gateway Charter 0
Booker T. Washington (Miami) 49, Gulliver Prep 14
Bradford County (Starke) 49, Interlachen 0
Brandon 48, Plant City 36
Calvary Christian (Clearwater) 14, Bradenton Christian 13
Cambridge Christian (Tampa) 45, Seffner Christian 31
Cape Coral 8, Lehigh 7
Central (Miami) 37, Northwestern 18
Charlotte (Punta Gorda) 28, South Fort Myers 3
Chiles (Tallahassee) 24, West Port 21
Chipley 34, Freeport 19
Citrus (Inverness) 14, Lake Weir 6
Choctawhatchee (Fort Walton Beach) 35, Gulf Breeze 7
Clearwater Central Catholic 28, Lemon Bay 0
Cocoa Beach 16, Eau Gallie 10
Columbia (Lake City) 20, Orange Park 3
Crestview 32, Mosley 22
Dade Christian (Miami-Dade) 58, Sheridan Hills Christian 8
Dixie County (Cross City) 28, Chiefland 8
Dunedin 29, Middleton 20
Dunnellon 24, Crystal River 14
Durant (Plant City) 45, East Bay 28
Eagle’s View (Jacksonville) 55, St. Francis 7
East Ridge (Clermont) 39, Lake Minneola High School 0
Edison (Miami) 41, LaSalle 19
Estero 27, Mariner 14
Evangelical Christian (Fort Myers) 61, St. Petersburg Catholic 42
Fivay (Hudson) 48, Zephyrhills 42
Flanagan (Pembroke Pines) 42, West Broward 0
Fleming Island (Orange Park) 62, New Smyrna Beach 21
Fletcher (Neptune Beach) 24, Spruce Creek 3
Florida Christian (Miami) 30, Ransom Everglades 0
Fort Lauderdale Calvary Christian 32, Benjamin 15
Fort Meade 25, Auburndale 15
Fort Pierce Westwood 8, Suncoast 0
Fort White 31, Rickards 7
Gaither (Tampa) 27, Chamberlain 20
George Steinbrenner (Lutz) 56, Wiregrass Ranch 0
Glades Central (Belle Glade) 63, Jensen Beach 7
Glades Day (Belle Glade) 41, Summit Christian 6
Godby (Tallahassee) 43, Tate 19
Gulf (New Port Richey) 33, Hudson 17
Hagerty (Oviedo) 41, Sanford Seminole 28
Hardee County (Wauchula) 21, Southeast 19
Harmony 42, Gateway 35
Harvest Community (Jacksonville) 52, Seacoast Christian 12
Hawthorne 26, Bronson 0
Hernando (Brooksville) 35, Nature Coast Tech 14
Hialeah 49, Miami Springs 0
Highlands Christian (Pompano Beach) 35, Zion Christian 0
Hillsborough (Tampa) 28, King 0
Immokalee 41, Moore Haven 0
Indian Rocks (Largo) 58, Carrollwood Day 55
Inlet Grove (Riviera Beach) 16, Boynton Beach 7
Jefferson (Tampa) 79, Leto 0
Jesuit (Tampa) 31, Gibbs 0
Jupiter 48, Santaluces 25
King’s Academy (W. Palm Beach) 28, Pine Crest 14
Kissimmee Osceola 50, Liberty 21
LaBelle 23, Lake Placid 7
Lafayette (Mayo) 49, P.K. Yonge 34
Lake Brantley (Altamonte Springs) 35, Lake Mary 20
Lake Gibson (Lakeland) 23, Kathleen 22
Lake Howell (Winter Park) 35, Winter Springs 28
Lake Region (Eagle Lake) 29, Haines City 27
Lakeland Christian 49, Shorecrest Prep 28
Landmark Christian (Haines City) 27, Christ’s Church 24
Land O’Lakes 52, Brooksville Central 3
Largo 42, Lakewood Ranch 22
Leesburg 30, South Lake 27
Leon (Tallahassee) 30, Ridgeview 28
Lyman (Longwood) 29, University (Orange City) 14
Madison County 21, Gainesville 17
Manatee (Bradenton) 29, Palmetto 26
Melbourne 39, Heritage 7
Menendez (St. Augustine) 17, Palatka 8
Merritt Island Christian 49, Lake Wales Vanguard 6
Merritt Island 20, Space Coast 17
Miami Beach 58, Coral Park 13
Miami Carol City 25, Homestead 23
Middleburg 42, Oak Leaf 28
Mitchell (New Port Richey) 21, Springstead 20
Monsignor Pace (Miami) 44, Doral Academy Charter 0
Mount Dora 57, Umatilla 14
Naples 43, North Miami Beach 0
Navarre 35, Fort Walton Beach 14
Nease (Ponta Vedra) 27, Matanzas 7
Newsome (Lithia) 52, Riverview 6
Northeast (St. Petersburg) 18, Seminole 17
Northview (Bratt) 47, Vernon 6
Oak Hall (Gainesville) 63, St. Johns Country Day 0
Ocala Forest 52, Buchholz 36
Okeechobee 16, Palm Beach Lakes 0
Olympia (Orlando) 42, Wekiva 12
Orangewood Christian (Orlando) 21, Taylor 14
Ormond Beach Calvary Christian 33, Father Lopez Catholic 14
Osceola 14, Dixie Hollins 13
Oviedo 29, Oak Ridge 26
Oviedo Master’s Academy 22, Leesburg The First Academy 14
Pace 49, Milton 35
Pahokee 36, Pope John Paul II 0
Palm Bay 34, Bayside 0
Pasco (Dade City) 52, Ridgewood 0
Peniel Baptist (Palatka) 28, Ocala Christian 27
Pensacola 28, Washington 0
Pine Forest (Pensacola) 56, Escambia 7
Plantation American Heritage 35, Cardinal Gibbons 10
Ponte Vedra 19, Creekside 13
Port Orange Atlantic 50, Poinciana 28
Port St. Lucie 22, John Carroll Catholic 0
Reagan (Doral) 55, Mourning 6
Ridge Community (Davenport) 38, George Jenkins 0
Riverdale (Fort Myers) 14, Island Coast 6
Robinson (Tampa) 20, Lakewood 13
Royal Palm Beach 13, Atlantic Community 0
Rutherford (Springfield) 52, Panama City Bay 14
Santa Fe Catholic (Lakeland) 42, Central Florida Christian 0
Sarasota 36, Riverview 0
Satellite 21, Titusville 0
Seabreeze (Daytona Beach) 41, Pine Ridge 21
Sebastian River 59, Forest Hill 13
Seminole Ridge (Loxahatchee) 53, Boca Raton Community 7
Sickles (Tampa) 37, Strawberry Crest 0
Southwest Miami 24, Ferguson 14
South Fork (Stuart) 46, Olympic Heights 0
Spoto (Tampa) 44, Lennard 2
St. Augustine 54, R.E. Lee 0
St. Cloud 55, Celebration 7
St. John Neumann (Naples) 21, Southwest Florida Christian 14
St. Petersburg 55, Clearwater 41
Sunlake (Land O’Lakes) 20, River Ridge 13
Tampa Bay Tech 69, Tampa Freedom 0
Tarpon Springs 31, Boca Ciega 0
Tavares 35, Eustis 14
Taylor County (Perry) 34, Suwannee 21
Tenoroc (Lakeland) 20, Frostproof 6
The Villages 44, Hamilton County 22
Trenton 61, Hilliard 21
Union County (Lake Butler) 61, Williston 21
University Christian (Jacksonville) 54, St. Joseph Academy 19
University School (Davie) 45, Chaminade-Madonna 16
Vero Beach 35, Wellington 14
Victory Christian (Lakeland) 68, Foundation Academy 0
Viera 35, Melbourne Central Catholic 10
Warner Christian (S. Daytona Beach) 48, St. John Lutheran 25
Westminster Christian (Miami) 49, Archbishop Curley 6
West Boca Raton Community 23, Spanish River 0
West Nassau County 49, Providence 30
Wharton (Tampa) 18, Blake 6
Winter Haven 13, Lake Wales 10
Winter Park 19, Colonial 14
Yulee 36, Trinity Christian-Jacksonville 35

THURSDAY
Atlantic Coast (Jacksonville) 44, Wolfson 8
Baldwin 27, Newberry 25
Bishop Kenny (Jacksonville) 44, Terry Parker 8
Boone (Orlando) 42, East River 25
Clay (Green Cove Springs) 41, Paxon 20
Coral Reef (Miami) 21, Palmetto 11
Coral Springs Christian 42, Coral Shores 36
Deland 45, Mandarin 0
Dr. Phillips (Orlando) 35, Evans 15
Dwyer (Palm Beach Gardens) 43, Lake Worth 0
Ed White (Jacksonville) 21, Ribault 20
Edgewater (Orlando) 35, Apopka 29
Englewood (Jacksonville) 21, Stanton Prep 13
First Coast (Jacksonville) 36, Raines 7
Florida Air (Melbourne) 28, St. Andrews 7
Freedom (Orlando) 45, Jones 42
Hialeah Miami Lakes 60, Hialeah Gardens 0
Jackson (Miami) 24, Killian 10
Mainland (Daytona Beach) 49, Deltona 3
Miami Country Day 49, Hillel 6
North Marion (Citra) 35, Eastside 0
Sandalwood (Jacksonville) 47, Palm Coast 17
Santa Fe (Alachua) 46, Bellview 0
Somerset (Pembroke Pines) 34, Westminster Academy 21
Southridge (Miami) 21, South Dade 7
South Broward (Hollywood) 27, Hollywood Hills 0
Stranahan (Fort Lauderdale) 34, Pines Charter 31
Temple Christian (Titusville) 26, Cedar Creek Christian 22
Timber Creek (Orlando) 49, University 20
West Orange (Winter Garden) 20, Ocoee 6

WEDNESDAY
Christopher Columbus (Miami) 49, South Miami 24

Have any scores to add or change? Please let us know, so we can get the scoreboard correct and up to date. College coaches across the country view the page every week. Floridakids1@aol.com.

October 26, 2011

Miami-Dade football playoff scenarios

Columbus won the District 14-8A title tonight with a 49-24 win against South Miami.

Here are the rest of the playoff scenarios going into this weekend.

DISTRICT 13-8A

Krop (3-4, 2-0): Can clinch district championship with win next week vs. Hialeah; has clinched playoff berth.

Hialeah (3-4, 2-0): Can clinch district championship with win next week vs. Krop; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: North Miami (1-6, 0-2), North Miami Beach (0-7, 0-2).

DISTRICT 14-8A

Columbus (6-2, 4-0): District Champion.

South Miami (6-2, 2-1): Can't clinch or be eliminated this week.

Miami High (5-2, 1-1): Can't clinch or be eliminated this week.

ELIMINATED: Coral Gables (0-6, 0-2); Coral Park (0-7, 0-3).

DISTRICT 15-8A

Southwest (4-3, 2-0): Can clinch playoff berth with win AND Braddock loss.

Varela (3-4, 2-0): Can clinch playoff berth win.

Braddock (3-3, 1-1): Needs win to avoid elimination.

Ferguson (4-4, 1-2): Needs win AND Braddock loss to avoid elimination.

ELIMINATED: Sunset (1-7, 0-3).

DISTRICT 16-8A

Coral Reef (6-1, 2-0): Can clinch district championship with win AND Southridge loss.

Killian (5-2, 2-1): Can clinch playoff berth with Southridge AND Palmetto losses.

Southridge (2-4, 1-1): Needs win OR Coral Reef loss to avoid elimination.

South Dade (5-3, 1-2): Needs win AND Coral Reef loss to avoid elimination.

Palmetto (3-3, 0-2): Needs win to avoid elimination.

DISTRICT 16-7A

American (4-3, 2-0): Can clinch district championship next week with win; can clinch at least playoff berth next week with Miami Beach loss.

Miami Beach (5-2, 1-1): Can force district championship tiebreaker next week with win AND American loss; can clinch at least playoff berth next week with win AND Goleman loss.

Goleman (6-2, 1-1): Can clinch district championship next week with win AND Miami Beach loss; can at least force district championship tiebreaker next week with win AND Miami Springs loss.

ELIMINATED: Miami Springs (0-7, 0-2).

DISTRICT 16-6A

Belen (6-1, 3-0): Can clinch playoff berth with Northwestern loss.

Central (6-0, 2-0): Can clinch playoff berth with win.

Northwestern (5-2, 1-1): Needs win to avoid elimination.

Homestead (3-4, 0-2): Needs win AND Central loss to avoid elimination.

ELIMINATED: Carol City (2-5, 0-3).

DISTRICT 16-5A

Norland (8-0, 1-0): Can clinch district championship next week with win.

Jackson (6-2, 1-1): Can clinch playoff berth next week with Key West loss; can clinch district championship tiebreaker next week with Norland loss.

Key West (3-3, 0-1): Needs win next week to force district championship tiebreaker.

DISTRICT 8-4A

Gulliver (6-1, 3-0): Can clinch district championship with win; can clinch playoff berth with Edison AND Pace losses.

Booker T. (6-1, 3-0): Can clinch district championship with win AND Pace loss.

Monsignor Pace (3-2, 2-1): Needs win OR Booker T. loss OR Edison win to avoid elimination.

Edison (4-3, 1-2): Needs win AND Gulliver loss to avoid elimination.

ELIMINATED: Doral (2-5, 0-3), La Salle (1-6, 0-3).

DISTRICT 8-3A

University School (8-0, 5-0): Can clinch district championship with win; has clinched playoff berth.

Chaminade-Madonna (7-0, 4-0): Can clinch district championship with win; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Westminster Christian (5-2, 3-2), Marathon (2-5, 2-3), Archbishop Carroll (3-4, 1-3), Miami Country Day (2-6, 1-4), Archbishop Curley (2-6, 0-4).

DISTRICT 8-2A

Dade Christian (6-1, 2-0): District champion.

Champagnat (2-3, 2-1): Has clinched playoff berth.

ELIMINATED: South Florida HEAT (4-3, 1-2), Sheridan Hills Christian (0-4, 0-2).

Broward football playoff scenarios

Here's a look at the football playoff scenarios for Broward teams with 2 weeks of district games left.

DISTRICT 11-8A

Taravella (6-1, 3-0): Can clinch district championship with win AND a Coral Springs loss; can clinch playoff berth with win AND losses by Deerfield Beach and South Plantation.

South Plantation (5-2, 2-1): Can't clinch or be eliminated this week.

Coral Springs (6-1, 2-1): Can't clinch this week, but needs a win OR Taravella loss to avoid elimination.

Deerfield Beach (2-4, 2-1): Can't clinch or be eliminated this week.

ELIMINATED: Piper (2-5, 0-3), Douglas (1-6, 0-3).

DISTRICT 12-8A

Miramar (7-0, 3-0): Can clinch district championship with win.

Western (4-2, 2-1): Can't clinch or be eliminated this week.

Cypress Bay (4-3, 2-1): Can't clinch or be eliminated this week.

Flanagan (4-3, 1-2): Needs a win to avoid elimination.

Everglades (3-5, 1-2): Needs a win to avoid elimination.

ELIMINATED: West Broward (0-7, 0-3).

DISTRICT 14-7A

Boyd Anderson (6-1, 3-0): Can clinch district championship with win.

Northeast (3-4, 2-1): Can clinch playoff berth with win AND losses by Ely and Monarch.

Blanche Ely (5-2, 2-1): Needs win OR Northeast loss to avoid elimination.

Monarch (2-5, 1-2): Needs win to avoid elimination.

Coral Glades (1-6, 1-2): Needs win to avoid elimination.

ELIMINATED: Coconut Creek (0-7, 0-3).

DISTRICT 15-7A

Cooper City (7-0, 3-0): Can clinch playoff berth with win.

St. Thomas Aquinas (6-1, 3-0): Can clinch playoff berth with win AND McArthur loss.

McArthur (5-2, 2-1): Needs win to avoid elimination.

Plantation (3-4, 1-2): Needs win to avoid elimination.

ELIMINATED: South Broward (1-6, 1-3), Nova (2-5, 0-4).

DISTRICT 15-6A

Stranahan (3-4, 2-0): Can clinch district championship with win.

Pines Charter (5-2, 2-0): Can't clinch or be eliminated this week.

Hollywood Hills (2-5, 2-1): Can't clinch or be eliminated this week.

Fort Lauderdale (2-5, 0-2): Needs a win AND Stranahan loss to avoid elimination.

ELIMINATED: Archbishop McCarthy (3-4, 0-3).

DISTRICT 15-5A

Cardinal Gibbons (6-1, 2-0): Can clinch district championship with win.

American Heritage (6-1, 2-0): Can't clinch or be eliminated this week.

Dillard (2-4, 2-1): Can't clinch or be eliminated this week.

Hallandale (4-3, 0-2): Needs win AND Cardinal Gibbons loss to avoid elimination.

ELIMINATED: Pompano Beach (2-6, 0-3).

DISTRICT 7-4A

North Broward Prep (6-1, 2-0): Can clinch district next week with win vs. Somerset.

Riviera Beach Inlet Grove (1-5, 1-1): Can clinch playoff berth next week with win AND Somerset loss; OR can clinch tiebreaker for district championship with win AND North Broward Prep loss.

Somerset (1-4, 1-1): Can clinch playoff berth next week with win AND Inlet Grove loss; OR can clinch tiebreaker for district championship with win AND Pine Crest loss.

Pine Crest: (2-4, 0-2): Needs win AND Somerset loss next week to force three-way tiebreaker for runner-up spot.

DISTRICT 7-3A

WPB Cardinal Newman (7-0, 4-0): Can clinch district championship with win; Has clinched playoff berth.

Delray American Heritage (5-1, 4-0): Can clinch district championship with win; Can clinch playoff berth with Calvary Christian loss.

WPB Kings Academy (4-3, 3-2): Needs American Heritage loss AND Calvary Christian win to avoid elimination.

Calvary Christian (5-2, 2-2): Needs win AND American Heritage loss to avoid elimination.

ELIMINATED: NPB Benjamin (2-5, 1-3), Pahokee (1-7, 1-4), Boca Raton Pope John Paul II (1-6, 0-4).

DISTRICT 8-3A

University School (8-0, 5-0): Can clinch district championship with win; Has clinched playoff berth.

Chaminade-Madonna (7-0, 4-0): Can clinch district championship with win; Has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Westminster Christian (5-2, 3-2), Marathon (2-5, 2-3), Archbishop Carroll (3-4, 1-3), Miami Country Day (2-6, 1-4), Archbishop Curley (2-6, 0-4).

DISTRICT 7-2A

Belle Glade Glades Day (4-3, 4-0): Can clinch district championship with win.

Delray Village Academy (5-2, 4-1): Can clinch playoff berth with win.

Jupiter Christian (6-2, 3-1): Can clinch playoff berth with win AND Glades Day win.

WPB Summit Christian (2-3, 2-2): Needs win to avoid elimination.

ELIMINATED: Highlands Christian (3-4, 1-3), Coral Springs Christian (1-6, 1-4), Zion Lutheran (1-6, 0-4).

DISTRICT 8-2A

Dade Christian (6-1, 2-0): District champion.

Champagnat (2-3, 2-1): Has clinched playoff berth.

ELIMINATED: South Florida HEAT (4-3, 1-2), Sheridan Hills Christian (0-4, 0-2).

October 24, 2011

Florida State Football Poll - Week 9

The Associated Press Top 10 Florida high school football poll, with first-place votes in parentheses, records, rating points and previous rankings:

Class 8A
Record Pts Prv
1. Miramar (14) 7-0 140 1

2. Tampa Plant 7-0 125 2
3. Altamonte Springs Lake Brantley 8-0 113 3
4. Miami Christopher Columbus 5-2 90 5
5. Lake Worth Park Vista 7-0 81 6
6. Orlando Dr. Phillips 7-1 64 T7
7. DeLand 6-1 62 T7
8. Miami Coral Reef 6-1 48 9
9. Vero Beach 6-1 23 4
10. Weston Cypress Bay 4-3 10 NR
OTHERS RECEIVING VOTES:
Loxahatchee Seminole Ridge 7, Neptune Beach Fletcher 2, Port St. Lucie West Centennial 2, Miami Killian 1, Coral Springs 1, Palm Beach Gardens 1.

Class 7A
Record Pts Prv
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (12) 6-1 138 1

2. Lakeland (2) 8-0 115 2
T3. Clearwater Countryside 8-0 99 3
T3. Jacksonville First Coast 6-0 99 4
5. Tallahassee Lincoln 7-1 85 5
6. Bradenton Manatee 6-2 75 6
7. Palm Beach Gardens Dwyer 6-1 58 7
8. Orlando Evans 7-0 29 10
9. Fort Pierce Central 5-1 24 9
10. Venice 6-1 16 8
OTHERS RECEIVING VOTES: Plant City 14, Cooper City 11, Orange Park Fleming Island 4, Punta Gorda Charlotte 2, Lauderdale Lakes Boyd Anderson 1.

Class 6A
Record Pts Prv

1. Seffner Armwood (14) 8-0 140 1
2. Miami Central 6-0 126 2
3. St. Augustine 6-1 98 7
4. Pensacola 6-1 91 6
5. Miami Belen Jesuit 6-1 90 8
6. Daytona Beach Mainland 6-1 63 9
7. Miami Northwestern 5-2 42 4
8. Jacksonville Bartram Trail 7-1 39 3
9. Winter Haven 7-0 35 10
10. Gainesville 7-1 14 5
OTHERS RECEIVING VOTES: Naples 10, Daytona Beach Seabreeze 9, Ocala Vanguard 7, Pace 4, Tampa Hillsborough 2.

Class 5A
Record Pts Prv

1. Belle Glade Glades Central (12) 7-0 138 1
2. Miami Norland (2) 7-0 128 2
3. Tallahassee Godby 7-0 112 3
4. Dade City Pasco 8-0 90 4
5. Palmetto 7-0 75 6
6. Tampa Jesuit 7-1 74 5
7. Lake Wales 7-0 58 7
8. Jacksonville Bishop Kenny 7-0 42 8
9. Bradenton Southeast 7-1 28 9
10. Plantation American Heritage 6-1 16 10
OTHERS RECEIVING VOTES:
Citra North Marion 4, Pesnacola West Florida 3, Immokalee 2.

Class 4A
Record Pts Prv
1. Miami Booker T. Washington (13) 6-1 139 2

2. Jacksonville Bolles 7-1 106 1
3. Jacksonville Raines 6-1 105 NR
4. Cocoa (1) 4-3 94 3
5. Miami Gulliver Prep 6-1 80 4
OTHERS RECEIVING VOTES:
Bushnell South Sumter 18, Yulee 6, Miami Monsignor Pace 6, Coconut Creek North Broward 6.

Class 3A
Record Pts Prv
1. Davie University (13) 8-0 139 1

2. Madison County (1) 6-1 122 2
3. Delray American Heritage 6-1 105 3
4. Tampa Berkeley Prep 7-0 102 4
5. Hollywood Chaminade-Madonna 7-0 43 5
OTHERS RECEIVING VOTES:
Ocala Trinity Catholic 31, Jacksonville Trinity Christian 12, W. Palm Beach Cardinal Newman 6.

Class 2A
Record Pts Prv

1. Tallahassee North Florida Christian (14) 6-0 140 1
2. Fort Myers Evangelical Christian 8-0 114 3
3. Tallahassee FAMU 8-0 96 5
4. Jupiter Christian 6-2 89 2
5. Ocala St. John Lutheran 7-0 55 NR
OTHERS RECEIVING VOTES: Belle Glade Glades Day 27, S. Daytona Beach Warner Christian 14, St. Petersburg Admiral Farragut 12, Miami Dade Christian 7, Lakeland Victory Christian 6.

Class 1A
Record Pts Prv

1. Lake Butler Union County (14) 7-0 140 1
2. Bonifay Holmes County 7-0 122 2
3. Trenton 7-0 112 3
4. Chipley 6-1 97 4
5. Bratt Northview 5-2 56 NR
OTHERS RECEIVING VOTES: The Villages 18, Monticello Jefferson County 15.

Admire, Dellenbach and Tyrell on radio

Maroonefronters1
The Maroone High School Gridiron Report returns to Tuesday this week, and it's time to turn up the playoff volume!

Joining Larry Blustein between 9-10 p.m. will be Belen Jesuit quarterback Danny Admire, American Heritage head coach Jeff Dellenbach, Chaminade-Madonna head coach Tim Tyrell and Jonah Woullard from the Generation Nexxt Youth Sports Network.

SHOWING LEADERSHIP
Football fans across the state or still talking about Belen Jesuit's come-from-behind 36-28 thrilling district win against power Northwestern, and one of the players who engineered the win is a senior who has learned and watched through the years to prepare himself for a comeback of that magnitude.

The 5-11, 175-pound Admire is in his second year as a starter for the Wolverines, and his athletic ability and knowledge of the field has helped him become that leader.

The Wolverines will play Mater Academy this week before what appears to be the district title game next Friday at Central.

DISTRICT TITLE UP FOR GRABS, PART 1
In his brilliant 17 year professional football career, there were many things that prepared Coach Dellenbach for the position he's in today.

As his 6-1 Patriots get ready to face off against 6-1 Cardinal Gibbons on Friday night for the district lead, the one time Dolphin, Packer and Patriots offensive lineman is confident that his team is ready.

This is Coach Dellenbach's first year at American Heritage, and like he did in his time at North Broward Prep, he has won quickly and put young athletes in the right positions.

DISTRICT TITLE UP FOR GRABS, PART II
There is no hiding that when the schedule was made in the district this year, all eyes were peeled on that date OCTOBER 28TH. That was the meeting between Chaminade-Madonna and University School.

This Friday, the unbeaten Lions will play host to the unbeaten Suns, and if there's anything that Coach Tyrell has learned in his career as a player (Youngstown State) or as a coach, if you are prepared, you can compete against anyone.

Last year, Chaminade gave University School one of its best games during a season where the Suns advanced to the thrilling 2B state title contest with Ocala Trinity.

YOUTH ON THE RISE
Each and every week, we are joined by Jonah Woullard from the Generation Nexxt Youth Sports Network who fills us in on the top games, players and coaches on youth football fields from Key West to West Palm Beach, highlighting the future high school football stars.

The show can be heard live at www.wqam.com or archived at the popular http://sfhighschoolsports.com.

Joe Pinkos Forecast - Week 9

Florida High School Football

Forecast Record
Last Week 216-39, 84.7%
Season 1,574-384, 80.4%

How does our forecast record stack-up with the statewide picks of others? A comparison appears below the conclusion of this week’s forecast.

FORECAST FOR WEEK 9

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games.

Class 8A
Apopka 4 over (7A) Edgewater
Columbus 20 over South Miami
Coral Reef 28 over Miami Palmetto
Coral Springs 15 over Deerfield Beach
Cypress Bay 18 over Everglades
DeLand 39 over Mandarin
East River 8 over Boone
Flanagan 42 over West Broward
Fletcher 21 over Spruce Creek
Freedom-Orlando 4 over (4A) Jones
Hialeah 60 over (7A) Miami Springs
Jupiter 1 over (7A) Santaluces
Lake Brantley 13 over Lake Mary
Miami High 5 over Coral Gables
Miramar 27 over Western
Olympia 5 over Wekiva
Park Vista 1 over Palm Beach Gardens
Sandalwood 22 over Flagler Palm Coast
Sanford Seminole 1 over Hagerty
Sarasota Riverview 13 over (7A) Sarasota
Seminole Ridge 15 over Boca Raton
South Plantation 34 over Douglas
Southridge 10 over South Dade
Southwest Miami 2 over Ferguson
Taravella 35 over Piper
Timber Creek 19 over University-Orlando
University-Orange City 1 over Lyman
Varela 11 over Braddock
Vero Beach 29 over Wellington
West Orange 20 over Ocoee
Wharton 14 over (5A) Blake
Winter Park 24 over Colonial

Class 7A
American 16 over (8A) North Miami
Charlotte 12 over (6A) South Fort Myers
Cooper City 5 over McArthur
Countryside 15 over Pinellas Park
Durant 7 over East Bay
East Ridge 41 over Lake Minneola
Ed White 19 over (4A) Ribault
Ely 4 over Boyd Anderson
Evans 4 over (8A) Dr. Phillips
First Coast 9 over (4A) Raines
Fleming Island 40 over (6A) New Smyrna Beach
Fort Pierce Central 15 over (8A) Centennial
Gaither 26 over Chamberlain
Gateway 6 over Harmony
Kissimmee Osceola 24 over Liberty
Lake Howell 7 over Winter Springs
Lake Region 3 over Haines City
Leesburg 12 over South Lake
Manatee 24 over (5A) Palmetto
Miami Beach 23 over (8A) Coral Park
Monarch 26 over Coconut Creek
Newsome 29 over Riverview
Northeast-Oakland Park 39 over Coral Glades
Northeast-St. Pete 4 over Seminole
Nova 12 over (Ind.) Coral Springs Charter
Ocala Forest 28 over Buchholz
Oviedo 8 over Oak Ridge
Plant City 13 over Brandon
Port St Lucie 49 over (3A) John Carroll
Ridge Community 10 over George Jenkins
Royal Palm Beach 4 over Atlantic-Delray Beach
South Broward 15 over (6A) Hollywood Hills
St. Cloud 69 over Celebration
St. Petersburg 16 over Clearwater
St. Thomas Aquinas 52 over Plantation
Steinbrenner 34 over Wiregrass Ranch
Tampa Bay Tech 20 over Freedom-Tampa
Viera 6 over (3A) Melbourne Central Catholic
West Boca Raton 33 over Spanish River
West Port 6 over Chiles
William T. Dwyer 21 over Lake Worth

Class 6A
Archbishop McCarthy 6 over Fort Lauderdale
Armwood 2 over (8A) Plant
Atlantic Coast 16 over Wolfson
Auburn AL 14 over Niceville
Belen Jesuit 68 over (Ind.) Mater Academy
Boca Ciega 1 over Tarpon Springs
Choctawhatchee 5 over (5A) Gulf Breeze
Citrus 4 over Lake Weir
Columbia 12 over Orange Park
Crestview 1 over Mosley
Dixie Hollins 1 over Seminole Osceola
Fort Myers 17 over Ida Baker
Hernando 22 over Nature Coast
Hillsborough 13 over King
Homestead 7 over Carol City
Island Coast 19 over Riverdale
Jefferson 56 over Leto
Lake Gibson 12 over Kathleen
Land O’ Lakes 56 over Central-Brooksville
Largo 17 over Lakewood Ranch
Mainland 51 over Deltona
Melbourne 25 over Heritage
Miami Central 11 over Northwestern
Middleburg 14 over Oakleaf
Mitchell 14 over Springstead
Naples 35 over (8A) North Miami Beach
Navarre 12 over Fort Walton Beach
North Fort Myers 2 over Bishop Verot
Okeechobee 4 over Palm Beach Lakes
Pace 10 over Milton
Palm Bay 6 over Bayside
Pembroke Pines Charter 1 over Stranahan
Pensacola 34 over Pensacola Washington
Pine Forest 32 over Escambia
Ridgeview 6 over Leon
Seabreeze 17 over Pine Ridge
Sebastian River 52 over Forest Hill
Sebring 3 over Bartow
Sickles 39 over Strawberry Crest
South Fork 28 over Olympic Heights
St. Augustine 30 over Robert E. Lee
Stanton Prep 8 over Englewood
Sunlake 23 over River Ridge
Vanguard 58 over Lecanto
Winter Haven 1 over (5A) Lake Wales

Class 5A
American Heritage-Plantation 4 over Cardinal Gibbons
Atlantic-Port Orange 18 over Poinciana
Baker County 48 over Forrest
Bishop Kenny 58 over Terry Parker
Bishop Moore 26 over Lake Nona
Boynton Beach 20 over (4A) Inlet Grove
Clay 32 over Paxon
Cypress Lake 4 over East Lee County
DeSoto 5 over Bayshore
Dunedin 10 over Middleton
Dunnellon 3 over Crystal River
Estero 27 over Mariner
Eustis 15 over Tavares
Glades Central 41 over Jensen Beach
Godby 47 over (6A) Tate
Golden Gate 25 over (7A) Gulf Coast
Gulf 11 over Hudson
Hallandale 34 over Pompano Beach
Hardee 2 over Southeast
Immokalee 54 over (2A) Moore Haven
Jesuit 33 over Gibbs
Lehigh 15 over Cape Coral
Lely 5 over (6A) Palmetto Ridge
Merritt Island 24 over Space Coast
Miami Jackson 3 over (8A) Killian
Nease 4 over Matanzas
North Marion 12 over Eastside
Palatka 17 overMenendez
Pasco 80 over Ridgewood
Ponte Vedra 12 over Creekside
Robinson 7 over Lakewood
Rockledge 1 over Astronaut
Rutherford 10 over Bay
Santa Fe 34 over Belleview
Satellite 13 over Titusville
Spoto 32 over Lennard
Wakulla 21 over (2A) Trinity Christian-Deltona
Wesley Chapel 5 over Anclote
West Florida Tech 16 over Arnold
Westwood 2 over Suncoast
Zephyrhills 13 over Fivay

Class 4A
Booker 51 over Gateway Charter
Booker T. Washington 20 over Gulliver Prep
Bradford 37 over Interlachen
Cocoa 3 over West Monroe LA
Cocoa Beach 1 over (6A) Eau Gallie
Dunbar 15 over Avon Park
East Gadsden 12 over (3A) Florida High
LaBelle 5 over Lake Placid
LaSalle 1 over Edison
Lake Highland Prep 9 over North Broward Prep
Monsignor Pace 16 over Doral Academy
Mount Dora 19 over Umatilla
Somerset Academy 3 over (Ind.) Westminster Academy
South Sumter 10 over Keystone Heights
Taylor County 27 over (5A) Suwannee

Class 3A
American Heritage-Delray 19 over Cardinal Newman
Archbishop Carroll 24 over Marathon
Berkeley Prep 8 over The First Academy
Bishop Snyder 15 over (1A) Branford
Calvary-Fort Lauderdale 16 over Benjamin
Clearwater Central Catholic 34 over (7A) Lemon Bay
Fort Meade 6 over (5A) Auburndale
Fort White 17 over (5A) Rickards
Frostproof 11 over (5A) Tenoroc
King’s Academy 28 over (4A) Pine Crest
Lakeland Christian 41 over (Ind.) Shorecrest Prep
Madison County 20 over (6A) Gainesville
Miami Country Day 20 over (Ind.) Hillel Community Day
Orangewood Christian 7 over (1A) Taylor-Pierson
Pope John Paul II 4 over Pahokee
Providence 1 over (4A) West Nassau
Tampa Catholic 3 over (8A) Alonso
Trinity Christian-Jacksonville 12 over (4A) Yulee
Trinity Prep 59 over (Ind.) Cornerstone
University School 8 over Chaminade
Westminster Christian 41 over Archbishop Curley

Class 2A
Admiral Farragut 53 over Northside Christian
Bradenton Christian 10 over Calvary-Clearwater
Calvary-Ormond Beach 13 over Father Lopez
Cambridge 5 over (Ind.) Seffner Christian
Canterbury 14 over Keswick Christian
Carrollwood Day 6 over Indian Rocks Christian
Champagnat Catholic 6 over (Ind.) Barrington Christian
Community School 38 over St. Stephen’s
Dade Christian 76 over Sheridan Hills Christian
Eagle’s View Academy 38 over St. Francis
Evangelical Christian 18 over (3A) St. Pete Catholic
Florida Air Academy 3 over St. Edward’s
Glades Day 31 over Summit Christian
Highlands Christian 37 over Zion Lutheran
Jupiter Christian 14 over Village Academy
North Florida Christian 55 over (4A) Walton
Oak Hall 67 over St. Johns Country Day
Orlando Christian Prep 1 over Mount Dora Bible
Out-of-Door Academy 7 over First Baptist
Santa Fe Catholic 47 over Central Florida Christian
St. John Lutheran 15 over Warner Christian
St. John Neumann 14 over Southwest Florida Christian
University Christian 31 over St. Joseph
Victory Christian 23 over Foundation Academy

Class 1A
Baldwin 8 over Newberry
Blountstown 32 over Franklin County
Bozeman 7 over Wewahitchka
Chipley 12 over Freeport
Dixie County 25 over Chiefland
Graceville 3 over Jay
Hawthorne 43 over Bronson
Holmes County 40 over Cottondale
Lafayette 22 over (Ind.) P.K. Yonge
Liberty County 24 over South Walton
Northview 24 over Vernon
The Villages 5 over Hamilton County
Trenton 25 over Hilliard
Union County 22 over (Ind.) Williston
West Gadsden 7 over Port St. Joe

Independent
Agape Christian 4 over (2A) Lake Mary Prep
Bishop McLaughlin 30 over All Saints’ Academy
Boca Raton Christian 9 over Life Christian
Coral Shores 8 over (2A) Coral Springs Christian
Harvest Community 45 over Seacoast Christian
Hialeah-Miami Lakes 54 over Hialeah Gardens
Landmark Christian 12 over Christ’s Church Academy
Maclay 21 over Munroe Day
Master’s Academy-Oviedo 9 over First Academy-Leesburg
Merritt Island Christian 27 over Vanguard School
Ocala Christian 22 over Peniel Baptist
Palmer Trinity 7 over Northwest Christian
Ransom Everglades 5 over Florida Christian
Reagan 46 over Mourning
Rocky Bayou Christian 11 over John Paul II Catholic
Seven Rivers Christian 8 over (1A) Bell
St. Andrew’s 38 over (2A) South Florida HEAT
Temple Christian Academy 8 over Cedar Creek Christian

FORECAST DERBY
Season Records

Pinkos 1,574-384, 80.4%
Freeman Ratings (Maxpreps/Calpreps) 1,321-365, 78.4%
Laz Index 1,476-414, 78.1%
Massey Ratings 1,439-434, 76.8%

Season to-date, when picks differed, our selections have beat the Massey Ratings 141 of 217 times; we’ve topped the Laz Index 130 of 215 times for contests where forecasts differed; and bested the Freeman Ratings in 111 of 186 games.

Last Week
Pinkos 216-39, 84.7%
Laz Index 216-38, 85.0%
Massey Ratings 206-40, 83.7%
Freeman Ratings (Maxpreps/Calpreps) 192-38, 83.5%

Joe Pinkos Power Rating - Week 9

(Based on games through Saturday, October 22, 2011)

Rankings, based on Joe Pinkos’ Power Ratings, of Florida’s top high school football teams overall and by classification.

FLORIDA’S POWER 25 listings show rank, team, record and classification in parentheses, and power rating. Rankings for each classification show rank, team, record in parentheses, and power rating.

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. To determine the forecasted margin of victory between any two teams, simply figure the difference in the respective power ratings.

FLORIDA’S POWER 25
1. Manatee (5-2, 7A) 214.6
2. Madison County (7-1, 3A) 202.0
3. Miramar (7-0, 8A) 200.6
4. St. Thomas Aquinas (6-1, 7A) 200.0
5. Armwood (8-0, 6A) 197.3
6. Miami Central (6-0, 6A) 196.7
7. Cocoa (4-3, 4A) 195.7
8. Plant (7-0, 8A) 195.6
9. Norland (7-0, 5A) 193.9
10. First Coast (6-0, 7A) 193.4
11. Palmetto (7-0, 5A) 191.0
12. Booker T. Washington (6-1, 4A) 188.5
13. Lincoln (7-1, 7A) 188.4
14. Columbus (5-2, 8A) 188.3
15. Glades Central (7-0, 5A) 188.1
16. Fort Pierce Central (5-1, 7A) 188.0
17. Venice (6-1, 7A) 187.9
18. Pensacola (6-1, 6A) 187.8
19. Belen Jesuit (6-1, 6A) 187.7
20. William T. Dwyer (6-1, 7A) 187.5
21. Charlotte (6-1, 7A) 187.2
22. Bolles (7-1, 4A) 186.8
23. Winter Haven (7-0, 6A) 186.4
24. Godby (7-0, 5A) 186.3
25. Fleming Island (6-2, 7A) 186.2

CLASS 8A POWER 10
1. Miramar (7-0) 200.6
2. Plant (7-0) 195.6
3. Columbus (5-2) 188.3
4. Lake Brantley (8-0) 186.1
5. Cypress Bay (4-3) 186.0
6. DeLand (6-1) 185.7
7. Coral Reef (6-1) 183.7
8. Park Vista (7-0) 178.9
9. Vero Beach (6-1) 178.4
10. Seminole Ridge (5-2) 178.3

CLASS 7A POWER 10
1. Manatee (5-2) 214.6
2. St. Thomas Aquinas (6-1) 200.0
3. First Coast (6-0) 193.4
4. Lincoln (7-1) 188.4
5. Fort Pierce Central (5-1) 188.0
6. Venice (6-1) 187.9
7. William T. Dwyer (6-1) 187.5
8. Charlotte (6-1) 187.2
9. Fleming Island (6-2) 186.2
10. Cooper City (7-0) 183.4

CLASS 6A POWER 10
1. Armwood (8-0) 197.3
2. Miami Central (6-0) 196.7
3. Pensacola (6-1) 187.8
4. Belen Jesuit (6-1) 187.7
5. Winter Haven (7-0) 186.4
6. Northwestern (5-2) 185.5
7. Mainland (6-1) 185.0
8. Vanguard (5-2) 184.2
9. St. Augustine (6-1) 183.1
10. Bartram Trail (7-1) 182.5

CLASS 5A POWER 10
1. Norland (7-0) 193.9
2. Palmetto (7-0) 191.0
3. Glades Central (7-0) 188.1
4. Godby (7-0) 186.3
5. Jesuit (7-1) 185.9
6. Lake Wales (7-0) 185.1
7. Immokalee (7-1) 184.5
8. Pasco (8-0) 184.4
9. Hardee (6-1) 184.3
10. Baker County (5-2) 184.1

CLASS 4A POWER 5
1. Cocoa (4-3) 195.7
2. Booker T. Washington (6-1) 188.5
3. Bolles (7-1) 186.8
4. Raines (6-1) 184.0
5. Yulee (4-3) 170.8

CLASS 3A POWER 5
1. Madison County (7-1) 202.0
2. American Heritage-Delray (5-1) 184.7
3. University School (8-0) 183.0
4. Trinity Christian-Jacksonville (5-2) 182.6
5. Berkeley Prep (7-0) 180.8

CLASS 2A POWER 5
1. North Florida Christian (6-0) 185.6
2. St. John Lutheran (7-0) 165.4
3. FAMU DRS (8-0) 155.1
4. Dade Christian (6-1) 155.0
5. Evangelical Christian (8-0) 153.5

CLASS 1A POWER 5
1. Union County (7-0) 172.0
2. Jefferson County (4-4) 157.7
3. Chipley (6-1) 155.2
4. Northview (4-2) 154.6
5. Holmes County (7-0) 152.5