« Joe Pinkos Forecast - Week 12 | Main | Cogswell, Marguriet and Tunsil on radio »

ROAD TO ORLANDO - 2011

2011 FLORIDA HIGH SCHOOL STATE PLAYOFFS

1A
REGIONAL SEMIFINALS
NORTH

Bratt Northview 67, Wewahitchka 14
Freeport 32, Vernon 18
Bonifay Holmes County 35, Liberty Bristol County 14
Chipley 34, Blountstown 33

REGIONAL FINALS
Bratt Northview 43, Freeport 13
Chipley 27, Bonifay Holmes County 6

STATE SEMIFINALS
Chipley 25, Bratt Northview 21

SOUTH
Monticello Jefferson 38, Hawthorne 0
Trenton 49, Mayo Lafayette 13
Lake Butler Union County 42, Wildwood 14
The Villages 56, Baldwin 35

REGIONAL FINALS
Monticello Jefferson 56, Trenton 19
Lake Butler Union County 17, The Villages 0

STATE SEMIFINALS
Monticello Jefferson 27, Lake Butler Union County 6

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Friday, Dec. 9, 7 p.m.

Monticello Jefferson 47, Chipley 13

2A
REGIONAL SEMIFINALS
NORTH

Tallahassee N. Florida Christian 47, Jacksonville University Christian 21
Jacksonville Eagle’s View Academy 20, Tallahassee FAMU 13
S. Daytona Beach Warner Christian 67, Lake Mary Prep 20
Ocala St. Johns Lutheran 28, Lakeland Victory Christian 26

REGIONAL FINALS
Tallahassee N. Florida Christian 40, Jacksonville Eagle’s View Academy 14
S. Daytona Warner Christian 49, Ocala St. Johns Lutheran 18

STATE SEMIFINALS
S. Daytona Warner Christian (9-3) at Tallahassee N. Florida Christian (11-0)

SOUTH
St. Petersburg Canterbury School 36, Naples St. John Neumann Catholic 8
St. Petersburg Admiral Farragut 48, Fort Myers Evangelical 24
Belle Glade Glades Day 35, Hialeah Champagnat Catholic 8
Jupiter Christian 32, Miami-Dade Christian 27

REGIONAL FINALS
St. Petersburg Admiral Farragut 38, St. Petersburg Canterbury School 24
Belle Glade Glades Day 43, Jupiter Christian 36

STATE SEMIFINALS
St. Petersburg Admiral Farragut 42, Belle Glade Glades Day 16

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Friday, Dec. 9, 1 p.m.

Tallahassee N. Florida Christian 69, St. Petersburg Admiral Farragut 0

3A
REGIONAL SEMIFINALS
NORTH

Jacksonville Trinity Christian 36, Tallahassee Florida High 13
Madison County 45, Jacksonville Episcopal 3
Fort White 21, Orlando First Academy 14
Ocala Trinity Catholic 45, Melbourne Trinity Catholic 21

REGIONAL FINALS
Madison County 42, Jacksonville Trinity Christian 0
Ocala Trinity Catholic 35, Fort White 3

STATE SEMIFINALS
Madison County 14, Ocala Trinity Catholic 7

SOUTH
Fort Meade 13, Clearwater Central Catholic 10
Tampa Berkeley Prep 41, Frostproof 6
Davie University School 37, W. Palm Beach Cardinal Newman 15
American Heritage Delray 48, Hollywood Chaminade-Madonna 7

REGIONAL FINALS
American Heritage Delray 31, Davie University School 20
Tampa Berkeley Prep 21, Fort Meade 0

STATE SEMIFINALS
American Heritage Delray 17, Tampa Berkeley Prep 9

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Saturday, Dec. 10, 1 p.m.

American Heritage Delray 30, Madison County 3


4A
REGIONAL SEMIFINALS
NORTH

Yulee 42, Perry Taylor County 41
Havana East Gadsden 33, Callahan West Nassau 21
Jacksonville Bolles 42, Bushnell South Sumter 21
Jacksonville Raines 12, Starke Bradford County 7

REGIONAL FINALS
Havana East Gadsdsen 27, Yulee 16
Jacksonville Bolles 24, Jacksonville Raines 6

STATE SEMIFINALS
Jacksonville Bolles 49, Havana East Gadsden 7

SOUTH
Fort Myers Dunbar 36, Orlando Lake Highland Prep 26
Cocoa 65, Clewiston 0
Miami Booker T. Washington 55, Riviera Beach Inlet Grove 8
Miami Gulliver Prep 18, Coconut Creek N. Broward Prep 8

REGIONAL FINALS
Cocoa 55, Fort Myers Dunbar 0
Miami Booker T. Washington 48, Miami Gulliver Prep 13

STATE SEMIFINALS
Miami Booker T. Washington 14, Cocoa 7 (OT)

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Saturday, Dec. 10, 7 p.m.

Jacksonville Bolles 33, Miami Booker T. Washington 25

5A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINALS

Tallahassee Godby 58, Pensacola West Florida 17
Crawfordville Wakulla 33, Gulf Breeze 14
St. Johns Creekside 30, Jacksonville Bishop Kenny 27
Ponta Vedra 24, Green Cove Springs Clay 21
Citra North Marion 28, Hudson Fivay 0
Dade City Pasco 21, Alachua Santa Fe 14
Tampa Robinson 30, Orlando Bishop Moore 10
Tampa Jesuit 42, Port Orange Atlantic 14

REGIONAL SEMIFINALS
Crawfordville Wakulla 20, Tallahassee Godby 14
Ponta Vedra 21, St. Johns Creekside 7
Dade City Pasco 31, Citra North Marion 28
Tampa Jesuit 35, Tampa Robinson 20

REGIONAL FINALS
Crawfordville Wakulla 20, Ponta Vedra 6
Dade City Pasco 31, Tampa Jesuit 7

STATE SEMFINALS
Crawfordville Wakulla 41, Dade City Pasco 28 (3 OT)

SOUTH
Wauchula Hardee County 18, Lake Wales 13
Palmetto 49, Auburndale 0
Cape Coral 28, Naples Golden Gate 27 (OT)
Immokalee 19, Lehigh 16
Merritt Island 34, Boynton Beach 13
Belle Glade Glades Central 33, Titusville Astronaut 0
Miami Jackson 36, Plantation American Heritage 18
Miami Norland 55, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons 0

REGIONAL SEMINFALS
Palmetto 27, Wauchula Hardee County 9
Immokalee 54, Cape Coral 7
Belle Glade Glades Central 35, Merritt Island 0
Miami Norland 59, Miami Jackson 40

REGIONAL FINALS
Palmetto 42, Immokalee 21
Miami Norland 29, Belle Glade Glades Central 13

STATE SEMIFINALS
Miami Norland 35, Palmetto 27

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Friday, Dec. 16, 1 p.m.

Miami Norland 38, Crawfordville Wakulla 0

6A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINALS

Pensacola 27, Fort Walton Beach Choctawhatchee 22
Pace 42, Niceville 41
St. Johns Bartram Trail 62, Orange Park Ridgeview 10
Lake City Columbia 24, St. Augustine 9
Land O’Lakes Sunlake 22, Ocala Vanguard 21
Gainesville 20, Brooksville Hernando 14
Tampa Hillsborough 29, Largo 23
Seffner Armwood 35, Bradenton Lakewood Ranch 31

REGIONAL SEMIFINALS
Pace 20, Pensacola 10
St. Johns Bartram Trail 27, Lake City Columbia 24
Gainesville 21, Land O’Lakes Sunlake 14
Seffner Armwood 23, Tampa Hillsborough 0

REGIONAL FINALS
St. Johns Bartram Trail 34, Pace 24
Seffner Armwood 17, Gainesville 14

STATE SEMIFINALS
St. Johns Bartram Trail (11-1) at Seffner Armwood (13-0)

SOUTH
Daytona Beach Mainland 34, Lakeland Lake Gibson 14
Winter Haven 37, Daytona Beach Seabreeze 15
Fort Myers 29, Naples Barron Collier 7
Naples 49, South Fort Myers 13
Melbourne Palm Bay 41, Sebastian River 20
Melbourne 35, Stuart South Fork 0
Miami Belen Jesuit 38, Fort Lauderdale Stranahan 21
Miami Central 71, Pembroke Pines Charter 0

REGIONAL SEMIFINALS
Daytona Beach Mainland 23, Winter Haven 20
Naples 41, Naples 0
Melbourne Palm Bay 32, Melbourne 24
Miami Central 42, Miami Belen Jesuit 19

REGIONAL FINALS
Daytona Beach Mainland 27, Naples 16
Miami Central 17, Palm Bay 7

STATE SEMIFINALS
Miami Central 17, Daytopna Beach Mainland 7

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Saturday, Dec. 17, 1 p.m.

Seffner Armwood (14-0) vs. Miami Central (13-0)

7A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINALS

Orange Park Fleming Island 39, Tallahassee Lincoln 29
Jacksonville First Coast 40, Ocala Forest 20
Clermont East Ridge 21, Oviedo 18
Orlando Evans 22, Orlando Edgewater 15
Lakeland 26, St. Cloud 21
Kissimmee Osceola 13, Haines City Ridge Community 7 (OT)
Tampa Bay Tech 37, Brandon 0
Tampa Gaither 38, Plant City Durant 30

REGIONAL SEMIFINALS
Jacksonville First Coast 31, Orange Park Fleming Island 24 (OT)
Clermont East Ridge 34, Orlando Evans 26
Lakeland 20, Kissimmee Osceola 7
Tampa Gaither 17, Tampa Bay Tech 14

REGIONAL FINALS
Jacksonville First Coast 28, Clermont East Ridge 21
Lakeland 42, Tampa Gaither 14

STATE SEMIFINALS
Jacksonville First Coast 27, Lakeland 17

SOUTH
Venice 28, Clearwater Countryside 27
Bradenton Manatee 55, Pinellas Park 2
Stuart Martin County 14, Punta Gorda Charlotte 10
Fort Pierce Central 56, Port Charlotte 7
Palm Beach Gardens Dwyer 28, Pompano Beach Blanche Ely 0
Oakland Park Northeast 14, Royal Palm Beach 13
Cooper City 28, Miami Beach 8
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 58, Hialeah American 14

REGIONAL SEMIFINALS
Bradenton Manatee 34, Venice 21
Fort Pierce Central 31, Stuart Martin County 7
Palm Beach Gardens Dwyer 45, Oakland Park Northeast 14
Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 27, Cooper City 10

REGIONAL FINALS
Bradenton Manatee 13, Fort Pierce Central 10
Palm Beach Gardens 6, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 3

STATE SEMIFINALS
Bradenton Manatee 19, Palm Beach Gardens Dwyer 14

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Friday, Dec. 16, 7 p.m.

Bradenton Manatee 40, Jacksonville First Coast 0

8A
NORTH
REGIONAL QUARTERFINALS

Deland 21, Lake Mary 17
Neptune Beach Fletcher 28, Altamonte Springs Lake Brantley 14
Orlando Timber Creek 20, Apopka 0
Orlando Olympia 27, Winter Park 14
Orlando Dr. Phillips 35, Tampa Wharton 14
Tampa Plant 54, Orlando Boone 21
Tarpon Springs East Lake 41, Vero Beach 22
Palm Harbor University 20, St. Lucie West Centennial 17

REGIONAL SEMIFINALS
Neptune Beach Fletcher 24, Deland 7
Orlando Timber Creek 17, Orlando Olympia 6
Tampa Plant 49, Orlando Dr. Phillips 13
Tarpon Springs East Lake 33, Palm Harbor University 26

REGIONAL FINALS
Neptune Beach Fletcher 31, Orlando Timber Creek 27
Tampa Plant 28, Tarpon Springs East Lake 21

STATE SEMIFINALS
Tampa Plant 26,Neptune Beach Fletcher 7

SOUTH
Loxahatchee Seminole Ridge 17, Palm Beach Central 7
Palm Beach Gardens 35, Lake Worth Park Vista 21
Weston Cypress Bay 33, Coral Springs Taravella 3
Miramar 38, South Plantation 0
South Miami 37, Miami Dr. Krop 21
Miami Columbus 55, Hialeah 0
Miami Coral Reef 35, Miami Braddock 0
Miami Southridge 41, Southwest Miami 14

REGIONAL SEMIFINALS
Palm Beach Gardens 14, Loxahatchee Seminole Ridge 6
Miramar 23, Weston Cypress Bay 7
Miami Southridge 21, Miami Coral Reef 3
Miami Christopher Columbus 22, South Miami 7

REGIONAL FINALS
Miramar 35 Palm Beach Gardens 7
Miami Christopher Columbus 28, Miami Southridge 7

STATE SEMIFINALS
Miramar 14, Miami Christopher Columbus 6

STATE CHAMPIONSHIP - ORLANDO
Saturday, Dec. 17, 7 p.m.

Miramar (13-0) vs. Tampa Plant (13-1)

Comments