« December 2012 | Main | February 2013 »

13 posts from January 2013

January 30, 2013

Battle of the state champs: double-header between Booker T.-Aquinas, Central-University in the works

It's just an idea right now, nothing concrete, but University School football coach Roger Harriott said he has had informal discussions with the Dolphins and the head coaches at Miami Central, Booker T. Washington and St. Thomas Aquinas about scheduling a Battle of the State Champs to kickoff the 2013 season in August.

The event would be unprecedented and potentially a huge draw in South Florida because all four programs won state titles in December and are expected to begin the 2013 season nationally ranked.

The tentative matchups, coaches said, would pit reigning Class 4A state champion Booker T. Washington against 7A state champion St. Thomas Aquinas. The other matchup would be 6A champion Central and defending 3A champion University School. The Suns were moved up to Class 4A recently during realignment -- thus the reason it would not play Booker T.

"I think right now it's a matter of agreeing on a date and working with the Dolphins to get the field at Sun Life Stadium," said Booker T. Washington coach Tim "Ice" Harris. "It's a special opportunity for all of South Florida to see four great teams play and for the nation to see just how talented we are down here. I'm pretty sure all of us would play against each other if we could."

Harriott said his program has also been in discussions with Don Bosco Prep (N.J.) about scheduling a game for 2013. Don Bosco beat Aquinas last season here in South Florida. Central, meanwhile, rallied to beat Booker T. in the second game of the 2012 season.

"At the end of the day it's a great experience to go out of state, but when you have four teams that could be in the Top 10 in the country all so close to each other you've got to try and make it happen," Harriott said. "The community would want to see us play in person instead of play on ESPN anyway. Hopefully we can make it happen. We are all for it on our end. It would be a great experience."

Wednesday's Dade schedule

Here's a look at the schedule for Miami-Dade high schools Wednesday.

BOYS’ BASKETBALL

Varela vs. Belen Jesuit (BEL), 7:30

Brito Miami vs. Divine Savior (Divine Savior), 7:00

Hebrew Academy vs. Doctors Charter (Doctors Charter), 8:00

Doral Academy vs. Gulliver Prep (GP), 7:30

Monsignor Pace vs. International Studies Charter (International Studies Charter), 7:00

Ferguson vs. Miami Christian (MCS), 7:35

Marathon vs. Miami Country Day (MCD), 7:30

Somerset Charter (Homestead) vs. Palmer Trinity (PT), 5:00

GIRLS’ BASKETBALL

District 14-8A semifinals at Miami Beach:

Coral Gables vs. Miami Beach, 6; Miami High vs. Miami Springs, 7:30

District 15-8A semifinals at Coral Park:

Braddock-Coral Park winner vs. South Miami, 5:30; Southwest-Ferguson winner vs. Lourdes, 7

District 15-4A quarterfinal at Ransom:

Carrollton vs. Doral, 6

BOYS’ SOCCER

Region 4-5A quarterfinal at Tropical Park:

Coral Gables vs. Coral Reef, 3

Region 4-5A quarterfinal at Tropical Park:

South Dade vs. Coral Park, 5

Region 4-5A quarterfinal:

Miami High at Cypress Bay, 7

Region 4-5A quarterfinal at Milander:

West Broward vs. Miami Beach, 5

Region 4-4A quarterfinal at Milander:

Fort Lauderdale vs. Westland Hialeah, 7

Region 4-4A quarterfinal:

American at South Broward, 7

Region 4-2A quarterfinal:

Gulliver at La Salle, 7

Region 4-2A quarterfinal:

Booker T. Washington at Ransom Everglades, 7

Region 4-1A quarterfinal at North Miami Stadium:

Palmer Trinity at Hillel, 7

Region 4-1A quarterfinal at Cutler Ridge Park:

Miami Country Day at Westminster Christian, 3:30

January 25, 2013

New football districts finalized

The new district assignments were released Friday for football. These are for the 2013 and 2014 seasons.

Class 8A
DISTRICT 11
Coral Springs
Coral Glades
Deerfield Beach
Douglas
Monarch
Piper
South Plantation
Taravella

DISTRICT 12
Cooper City
Cypress Bay
Everglades
Flanagan
McArthur
Miramar
Western

REGION 4
DISTRICT 13
Dr. Krop
Hialeah
Hialeah Gardens
North Miami
North Miami Beach
Reagan

DISTRICT 14
Columbus
Coral Gables
Miami High
Miami Beach
Coral Park
South Miami

DISTRICT 15
Braddock
Ferguson
Miami Sunset
Southwest
Varela

DISTRICT 16
Coral Reef
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade

Class 7A
DISTRICT 14
Boyd Anderson
Fort Lauderdale
Northeast

DISTRICT 15
Hollywood Hills
Nova
Plantation
South Broward
St. Thomas Aquinas

DISTRICT 16
American
Mater Academy
Miami Springs
Westland Hialeah

Class 6A
DISTRICT 15
Archbishop McCarthy
Boynton Beach
Coconut Creek
Dillard
Hallandale
Pembroke Pines Charter
Stranahan
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 16
Belen Jesuit
Hialeah Miami Lakes
Homestead
Carol City
Miami Central
Norland
Northwestern

Class 5A
DISTRICT 16
Plantation American Heritage
Cardinal Gibbons
Key West
Jackson
Pompano Beach

Class 5A
DISTRICT 7
Glades Central
Inlet Grove (Riviera Beach)
North Broward Prep
Somerset Academy
University School

DISTRICT 8
Gulliver Prep
Miami Edison
Monsignor Pace
Booker T. Washington

Class 3A
DISTRICT 8
Archbishop Carroll
Chaminade
Westminster Christian

Class 2A
DISTRICT 8
Barrington Christian
Champagnat
Coral Springs Christian
Dade Christian
Highlands Christian

January 17, 2013

2012 5A Florida All-State Teams

LASS 5A

FIRST TEAM OFFENSE
QB-John Wolford, 6-1 200, Jr., Jacksonville Bishop Kenny
RB-Sony Michel, 6-0 210, Jr., Plantation American Heritage
RB-Courtney Allen, 5-7 180, Jr., Bradenton Southeast
RB-Falon Lee, 5-10 190, Sr., Glen St Mary Baker County
WR-Lawrence Lee, 5-11 170, Jr., Pensacola West Florida
WR-Ryan Sousa, 6-0 180, Jr., Orlando Lake Nona
OL-Chris Griffin, 6-6 275, Sr., Crawfordville Wakulla
OL-Lucas Crowley, 6-3 280, Sr., Ponte Vedra Nease
OL-Ben Lyda, 6-2 260, Jr., Tallahassee Godby
OL-Cameron Ruff, 6-4 280, Sr., Tampa Jesuit
OL-Isaiah Wynn, 6-4 275, Jr., St Petersburg Lakewood
UT-Janarion Grant, 5-11 170, Sr., Dade City Pasco
K-Luke Jackson, 5-11 170, Sr., Pensacola West Florida

FIRST TEAM DEFENSE
DL-Deadrin Senat, 6-1 300, Sr., Immokalee
DL-CeCe Jefferson, 6-4 250, So., Glen St Mary Baker County
DL-Vernel Trent, 6-4 255, Sr., Jacksonville Forrest
DL-Bruce Hector, 6-3 265, Sr., Tampa Robinson
LB-Mackenro Alexander, 6-0 185, Sr., Immokalee
LB-Jacob Pugh, 6-4 215, Jr., Tallahassee Godby
LB-Kevin James, 6-0 240, Sr., Crawfordville Wakulla
DB-Mackensie Alexander, 5-11 175, Sr., Immokalee
DB-Will Likely, 5-7 170, Sr., Glades Central
DB-Lester Thomas, 5-11 170, Sr., Tallahassee Godby
DB-Shaquill Griffin, 6-0, 200, Sr., St Petersburg Lakewood
UT-Sir Jackson, 6-0 185, Sr., Gainesville Eastside
P-Tommy Openshaw, 6-2 175, Sr., St. Johns Creekside

SECOND TEAM OFFENSE
QB-Joey Baker 6-3 200, Jr., Pensacola West Florida
RB-Khalid Thomas, 5-11 175, Sr., Tallahassee Godby
RB-Ulysses Bryant, 5-7 175, Sr., Ponte Vedra Nease
RB-Cole Mazza, 6-1 220, Sr., Ponte Vedra
WR-Maronkie Tapper, 5-10 185, Sr., Jacksonville Bishop Kenny
WR-J.C. Jackson, 5-10 180, Jr., Immokalee
OL-Kyle Jones, 6-4 290, Sr., Mulberry
OL-Connor Rafferty, 6-4 275, Sr., Tampa Robinson
OL-Austin Droogsma, 6-4 305, Sr., Gulf Breeze
OL-Blake Mills, 6-0 260, Sr., Glen St. Mary Baker County
OL-Rick Johnson, 6-3 300, Sr., Gainesville Eastside
UT-Ahmad Fulwood, 6-4 200, Sr., Jacksonville Bishop Kenny
K-Tate Mathewson, 6-1 190, Sr., Lake Wales

SECOND TEAM DEFENSE
DL-Bobby Leath, 6-4 290, Sr., Lake Wales
DL-Nate Crawford, 6-4 270, Sr., Pensacola West Florida
DL-Paul James, 6-3 250, Sr., Miami Norland
DL-Joey Ivie, 6-4 270, Sr., Dade City Pasco
LB-Luke Helms, 6-2 230, Sr., Tallahassee Godby
LB-J.J. Johnson, 6-2 180, Jr., Tampa Robinson
LB-Michael Deeb, 6-3 235, Sr., Plantation American Heritage
DB-Carlos Duclos, 5-10 170, Sr., Tampa Robinson
DB-Shaquem Griffin, 6-0 200, Sr., St. Petersburg Lakewood
DB-Demetrius Smith, 6-0 180, Sr., Pensacola West Florida
DB-Deion Singleton, 6-2 185, Jr., Tallahassee Godby
UT-Isaiah McKenzie, 5-9 170, Jr., Plantation American Heritage
P-Shane Laychur, 5-11 165, Sr., Jensen Beach

THIRD TEAM OFFENSE
QB-Winky Flowers, 6-1 200, Jr., Miami Jackson
RB-Eric McFadden, 5-10 180, Sr., Estero
RB-Martin Ruiz, 6-0 190, Sr., Tampa Robinson
RB-David Emmanuel, 5-11 185, Sr., Dade City Pasco
WR-Jacob Sannon, 6-0 175, Sr., Bradenton Southeast
WR-Travon Lee, 6-1 175, Jr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
OL-Hector Torres, 6-0 245, Sr., Orlando Bishop Moore
OL-Luke Hiers, 6-4 265, So., Lake Wales
OL-Alex Pagonis, 6-3 336, Sr., Gulf Breeze
OL-Caleb Brown, 6-1 260, Sr., Crawfordville Wakulla
OL-Michael Scott, 6-0 255, Sr., Ponte Vedra
UT-DreSean Nelson, 5-7 165, Sr., Fort Lauderdale Dillard
K-Noe Guillen, 5-11 175, Jr., Mulberry

THIRD TEAM DEFENSE
DL-Lucien Minard, 6-0 330, Sr., Auburndale
DL-Robby Garcia, 6-4 255, Sr., Tampa Jesuit
DL-Justin Madison, 6-4 215, Sr., Tampa Robinson
DL-Brian Denmark, 6-3 210, Sr., Tallahassee Rickards
LB-Devontae Tyler, 6-2 220., Sr., Arcadia DeSoto
LB-Treyvon Williams, 6-2 220, Sr., Miami Norland
LB-Dylan Bates, 6-3 235, Jr., Ponte Vedra
DB-Devondre Powell, 5-9 180, Sr., Miami Jackson
DB-Johnny Batch, 5-11 170, Jr., Merritt Island
DB-Kendall Sawyer, 6-2 180, Jr., East Lee County
DB-Reggie Wilkerson, 5-11 165, Sr., Citra North Marion
UT-Mikel Cromartie, 5-9 170, Sr., Crawfordville Wakulla
UT-Xavier Richardson, 6-3 190, Sr., Immokalee
No punter chosen for third team.

HONORABLE MENTION
QB Tyler Cogswell, 6-3 210, Sr., Plantation American Heritage; QB Tucker Israel, 6-1 190, So., Orlando Lake Nona; QB Tshumbi Johnson, 5-11 175, Sr., Immokalee; QB Zain Gilmore, 6-0 180, Sr., Tampa Robinson; QB Jake Lutzen, 6-2 200, Sr., Boynton Beach; RB Tim Longmire, 5-10 200, Sr., Tallahassee Godby; RB D’Ernest Johnson, 5-11 190, Jr., Immokalee; RB Dallas Baldner, 5-11 175, Sr., Crystal River; WR Shaq Harris, 6-2 205, Sr., Palmetto; WR Andrew Meyer, 5-10 175, Sr., Hudson Fivay; OL Hal Weaver, 6-3 260, Sr., Live Oak Suwannee; OL Nathan Kirschmeier, 6-4 295, Jr., Plantation American Heritage; OL Tristan Cotton, 6-2 300, Sr., Ponte Vedra Nease; UT Derwin James, 6-2 200 So., Auburndale; DL Morgan Flournory, 6-2 225, Sr., Dade City Pasco; DL Jeremy Faulk, 6-2 265, Sr., Palatka; DL Ke’Tyrus Marks, 6-2 280, Sr., Suncoast; DL Wilshonn Jefferson, 6-0 215, Sr., Auburndale; LB Myles Stewart, 6-2 210, Sr., Citra North Marion; LB Grady Cable, 6-2 200, Sr., Satellite Beach Satellite; LB Jordan Guyton, 5-11 185, Jr., Tampa Robinson; UT Tra’von Holmes, 5-9 160, Sr., Tallahassee Rickards; UT Trey Anderson, 5-9 170, Sr., Orlando Bishop Moore

2012 6A Florida All-State Teams

CLASS 6A

FIRST TEAM OFFENSE
QB-Juwan Brown, 6-1 190, Sr., Largo
RB-Ralph Webb, 5-10 195, Sr., Gainesville High
RB-Joseph Yearby, 5-10 195, Jr., Miami Central
RB-Manny Morgan, 5-9 185, Sr., Naples
WR-James Clark, 5-11 175, Sr., New Smyrna Beach
WR-Ermon Lane, 6-3 190, Jr. Homestead
OL-Laremy Tunsil, 6-6 310, Sr., Lake City Columbia
OL-Ramsey Myers, 6-4 285, Sr., Orange Park Ridgeview
OL-Dan Gallman, 6-1 295, Sr., Naples
OL-Tyler Reagan, 6-5 285, Sr., Fruit Cove Bartram Trail
OL-Keonte Cash, 6-0 300, Sr., Miami Belen
UT-Josh Moore, 5-11 200, Sr., Orange Park Ridgeview
K-Ryan Santoso, 6-5 260, Sr., Pace

FIRST TEAM DEFENSE
DL-Denzel Ware, 6-2 220, Jr., Crestview
DL-Kennard Swanson, 6-0 250, Sr., Lakeland Lake Gibson
DL-Jontey Byrd, 5-11 260, Sr., Daytona Beach Mainland
LB-Keith Kelsey, 6-2 215, Sr., Gainesville High
LB-Nigel Harris, 6-1 200, Sr., Tampa Hillsborough
LB-Freddie Stevenson, 6-2 230, Sr., Bartow
LB-Quinton Powell, 6-5 215, Sr., Daytona Beach Mainland
DB-Leon McQuay III, 6-2 190, Sr., Seffner Armwood
DB-Vontarius West, 6-0 180, Sr., Bartow
DB-Tre Marshall, 6-0 185, Jr., Lake City Columbia
DB-Ahmad Thomas, 6-0 205, Sr., Miami Central
UT-Dalvin Cook, 6-0 190, Jr., Miami Central
P-Emilio Nadelman, 5-9 185, Sr., Miami Central

SECOND TEAM OFFENSE
QB-Kilton Anderson, 6-1 190, Jr., Naples
RB-Darius Tice, 6-0 210, Sr., Miami Northwestern
RB-Richard Montgomery, 5-7 180, Sr., Jacksonville Atlantic Coast
RB-Jay Warren, 6-1 190, Sr., Navarre
WR-Eric Carter, 6-1 190, Sr., Lakeland Lake Gibson
WR-Bobby Mitchell, 6-2 180, Sr., St. Augustine
OL-Trevor Darling, 6-5 310, Jr., Miami Central
OL-Travis Bennett, 6-3 270, Sr., Jacksonville Atlantic Coast
OL-Gerald Wright, 6-2 310, Sr., Miami Northwestern
OL-Nick Haynes, 6-3 300, Sr., Niceville
OL-Matt Bennett, 6-4 260, Sr., New Smyrna Beach
UT-T.J. Douglas, 6-1 185, Sr., Fort Myers
K-Jordan Patsch, 6-3 170, Sr., Daytona Beach Seabreeze

SECOND TEAM DEFENSE
DL-Marquese Blanchard, 6-3 225, Sr., Miami Northwestern
DL-Mike Heuermann, 6-4 220, Sr., Naples Barron Collier
DL-Reggie Meant, 6-4 262, Sr., Cape Coral Baker
LB-Alex Gonzales, 5-10 185, Sr., Gainesville High
LB-Brian Donnelly, 5-10 218, Sr., Naples
LB-DeMichael McQueen, 5-10 205, Sr., Milton
LB-Kyle Sandner, 5-9 185, Sr., Ocala Vanguard
DB-Nick Benton, 5-10 170, Sr., Navarre
DB-Artie Burns, 6-2 190, Sr., Miami Northwestern
DB-Reggie Warren, 6-0 180, Sr., Pensacola High
DB-Kendall Gant, 6-3 185, Jr., Lakeland Lake Gibson
UT-Jayron Kearse, 6-4 200, Sr., South Fort Myers
P-Zach Theriault, 6-2 185, Sr., Fort Walton Beach Choctawhatchee

THIRD TEAM OFFENSE
QB-Kurt Benkert, 6-3 202, Sr., Cape Coral Island Coast
RB-Ronald Timmons, 5-9 185, Sr., Lake City Columbia
RB-Jarvis Stewart, 5-9 170, Jr., Largo RB-Adam Lane, 5-9 210, Sr., Winter Haven
WR-Jordan Leggett, 6-5 230, Sr., Navarre
WR-Jonathan Moore, 6-0 170, Sr., Tampa Jefferson
OL-Raul Diaz, 6-2 270, Jr., Miami Central
OL-Laquandre Kinsler, 6-6 360, Sr., Ocala Vanguard
OL-Shamar Johnson, 6-5 285, Sr., Pensacola Pine Forest
OL-Jalyn Wesley, 5-9 215, Sr., Gainesville High
OL-Diante Crumitie, 6-3 270, Jr., Lake City Columbia
UT-Alvin Bailey, 5-11 170, Sr., Seffner Armwood
K-Andrew Mitchell, 6-5 220, Sr., Niceville

THIRD TEAM DEFENSE
DL-Mike Smith, 6-3 230, Jr., Miami Northwestern
DL-Eric Brelia, 6-2 205, Sr., Fort Walton Beach Choctawhatchee
DL-Robert Hill Bronson, 5-11 200, Sr., Brooksville Hernando
LB-Shane Jones, 6-2 190, Sr., Palm Bay Heritage
LB-Luke McLeod, 6-2 210, Sr., Springhill Springstead
LB-Kailik Williams, 5-11 190, Jr., Daytona Beach Seabreeze
LB-James Clark, 6-2 215, Sr., Sebastian River
DB-Rujerry McClisse, 6-2 185, Sr., Palm Bay Bayside
DB-Diamante Mitchell, 5-9 180, Sr., New Smyrna Beach
DB-Kendrick Holland, 6-3 180, Jr., Winter Haven
DB-Mike Harris, 5-10 195, Sr., South Fork
UT-Ja’von Harrison, 6-2 185, Jr., Lakeland Kathleen
P-Todd Ryals, 5-8 145, Sr., Gonzalez Tate

HONORABLE MENTION
QB Akeem Jones, 6-3 200, Sr. Carol City; QB Trey Congdon, 6-3 200, Jr., Lakeland Lake Gibson; QB Mark Cato, 6-2 200, Sr., Gainesville High; QB Austin Chipoletti, 6-0 180, Sr., Orange Park Oakleaf; QB Blake James, 6-1 170, Sr., Fort Walton Beach; QB Cody Labanowitz, 6-2 200, Sr., South Fork; QB Marcus Johnson, 6-1 190, Jr., New Smyrna Beach; QB Sandon Mims, 6-2 185, Sr., St. Augustine; RB Micah Reed, 5-11 185, Sr., Crestview; RB Tyler Brown, 5-11 185, Sr., Lakeland Lake Gibson; RB Trebian Suggs, 5-8 175, Sr., Pensacola Pine Forest; RB Leroy Berry, 5-8 178, Sr., Palm Bay; RB Matt Brieda, 5-10 175, Sr., Brooksville Nature Coast; WR Karel Hamilton, 6-3 185, Sr., Plant City Strawberry Crest; WR Case Harrison, 6-0 180 Sr., Gainesville High; UT Cameron Hadley, 5-11 180, Sr., Daytona Beach Mainland; UT Austin Lawrence, 5-11 172, Sr., Seminole Osceola; UT Andre Flakes, 5-10 175, Jr., Milton; UT Derrick Doss, 5-9 200, Sr., Largo; LB Jake Berman, 6-1 235, Sr., Naples Barron Collier; LB AK Olusanya, 6-0 200, Sr., Tampa Sickles; LB Jordan Griffin, 6-0 200, So., Seffner Armwood; LB Griffin Goins, 6-1 235, Sr., Hollywood Hills; DB D.A. Williams, 5-10 175, Sr., St. Augustine; DB Da’wan Hunte, 5-10 190, Sr., Miami Central; DB Da’cota Dixon, 5-10 190, Jr., New Smyrna Beach; DB Jules Dornevil, 6-0 170, Sr., Naples; DB Jeremiah Green, 5-8 165, Sr., Tampa Hillsboough; DB Nat Dixon, 6-3 170, Jr., Lynn Haven Mosley; DB Tyrus Wooten, 6-1 175, Sr., Palm Bay Heritage; DB Lamont Simmons, 6-2 180, Jr., Jacksonville Lee; UT Tyrail Hawkins, 5-11 190, Sr., Brooksville Hernando; UT Charles Nelson, 5-10 175, Jr., Daytona Beach Seabreeze.

2012 7A Florida All-State Teams

CLASS 7A

FIRST TEAM OFFENSE 
QB-John O’Korn, 6-3 205, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas
RB-Kenny Scott, 5-8 180, Sr., Gainesville Buchholz
RB-Stafon McCray, 6-0 205, Sr., Kissimmee Osceola
RB-Jamarlon Hamilton, 5-10 215, Sr., Plant City Durant
WR-Taj Williams, 6-4 185, Sr., Tallahassee Lincoln
WR-Eddie Jackson, 5-11 180, Sr., Lauderdale Lakes Boyd Anderson
OL-Kent Meredith, 6-4 280, Sr., Oviedo
OL-Austin Bland, 6-3 277, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas
OL-Kyle Schafenacker, 6-4 288, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas
OL-James Looney, 6-3 275, Sr., Lake Worth 
OL-Josh Phelps, 6-3 280, Sr., Kissimmee Osceola
UT-Will Worth, 6-2 210, Sr., Lithia Newsome
K-Austin Taylor, 5-10 170, Sr., Punta Gorda Charlotte

FIRST TEAM DEFENSE 
DL-Marquis Dawsey, 5-11 224, Sr., Bradenton Manatee
DL-Mark Kelly, 6-1 235, Jr., Dwyer 
DL-Jerandious Works, 5-10 265, Sr., Fort Pierce Central 
DL-Joey Bosa, 6-5 265, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas
LB-T.J. Simmons, 6-0 220, Sr., Lakeland
LB-Daniel McMillian, 6-2 220, Sr., Jacksonville First Coast
LB-Stacy Noble, 5-11 230, Sr., Fort Pierce Central 
DB-Brisly Estime, 5-9 185, Sr., Atlantic 
DB-Joe Figueroa, 6-0 190, Sr., Fort Pierce Central 
DB-Stacy Coley, 6-2 175, Sr., Oakland Park Northeast
DB-Jamerson Blount, 6-1 175, Sr., Tallahassee Lincoln
UT-Shykeem Pitts, 5-11 175, Sr., Davenport Ridge
P-Chandler Jones, 6-2 215, Sr., Lakeland Jenkins

SECOND TEAM OFFENSE 
QB-Cord Sandberg, 6-2 200, Sr., Bradenton Manatee
RB-Jurrell Green, 5-9 170, So., Oviedo
RB-Clyde Newton, 6-1 210, Sr., Punta Gorda Charlotte
RB-Fred Coppet, 5-9 170, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas
WR-Johnnie Dixon, 5-11 185, Jr., Dwyer 
WR-Tony Stevens, 6-2 185, Sr., Orlando Evans
OL-Zach Provin, 6-3 265, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas
OL-Alex Wood, 6-0 250, Sr., Plant City Durant
OL-Ryan Crozier, 6-3 270, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas
OL-Thor Miller, 6-2 285, Sr., Bradenton Manatee
OL-Eric Hampson, 6-5 300, Sr., Pinellas Park
UT-D.J. Juste, 6-1 170, Sr., Port St Lucie 
K-Danny Krysalka, 6-1 175, Sr., Ocala Forest

SECOND TEAM DEFENSE 
DL-Blake Keller, 6-2 215, Sr., Bradenton Manatee
DL-Seyvon Lowry, 6-2 225, Sr., Jacksonville First Coast
DL-Jalen Stevenson, 6-1 205, Sr., Lakeland
DL-Malik Brown, 6-3 230, Sr., Dwyer 
LB-Terry McCray, 6-2 225, Jr., Pompano Beach Ely
LB-Ervin Alston, 6-1 218, Sr., Fleming Island
LB-Jalen Kindle, 6-1 210, Sr., Fleming Island
DB-A.J. Coney, 5-7 175, Sr., Oviedo
DB-Tyrell Lyons, 6-2 220, Sr., Jacksonville First Coast
DB-Justin McDonald, 6-2 188, Sr., Lauderdale Lakes Boyd Anderson
DB-Hassan Childs, 6-2 175, Sr., Kissimmee Osceola
UT-Quaheem Kapinski, 6-1 195, Sr., Venice
P-Mike Destephens, 5-10 170, Sr., Gainesville Buchholz

THIRD TEAM OFFENSE 
QB-Greg Hankerson, 6-0 180, Sr. Lauderdale Lakes Boyd Anderson
RB-Ben Robinson, 5-8 185, Sr., Tallahassee Lincoln
RB-Darius Hoggins, 5-9 178, Sr., Coral Springs Monarch
RB-Trevon Walters, 5-11 180, Jr., Bradenton Manatee
WR-Shawn Bane, 6-1 180, So., Sarasota
WR-Rashad Land, 6-2 180, Sr., Coconut Creek
OL-Jacques Braggs, 6-2 215, Sr., Lithia Newsome
OL-Nick Linder, 6-3 265, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas
OL-Kevin Jacques, 6-1 275, Sr., Hollywood South Broward
OL-(TE) A.J. Sattinger, 6-2 230, Sr., Clearwater Countryside
OL-Chole Sims, 6-3 270, Sr., Tallahassee Lincoln
UT-Kale Youtzy, 5-11 185, Sr., Venice
K-Sean Covington, 6-1 175, Sr., St Petersburg High

THIRD TEAM DEFENSE 
DL-Ernest Suttles, 6-5 230, Sr., Tampa Gaither
DL-Keith Bryant, 6-2 300, Sr., Atlantic 
DL-Derrick Calloway, 6-3 310, Sr., Bradenton Manatee
DL-Monty Nelson, 6-2 280, Sr., Plantation
LB-Ro’Derrick Hoskins, 6-2 220, Sr., Orlando Evans
LB-Donel Elam, 6-2 215, Sr., Fleming Island
LB-Scott Northcutt, 6-0 200, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas
DB-Zachary Hill, 5-11 175, Sr., Lauderdale Lakes Boyd Anderson
DB-Nate Godwin, 5-11 190, Sr., Tampa Freedom
DB-Jimmy Moreland, 5-11 175, Jr., Royal Palm Beach 
DB-James Crawford, 6-2 190, Sr., Fort Lauderdale St Thomas
UT-Tyler Serpo, 5-11 180, Sr., Clearwater Countryside
P-Marshall Stapp, 6-0 165, Sr., Oviedo

HONORABLE MENTION 
QB Mike Scarnecchia, 6-4 195, Jr., Fleming Island; QB DeAndre Johnson, 6-3 190, So., Jacksonville First Coast; QB Sam Vaughn, 6-3 185, Jr., Fort Pierce Central; QB Levar Robinson, 6-0 180, Sr., Orlando Evans; RB Terry Polk, 5-9 165, Jr., Venice; RB Zach Smith, 6-0 185, Sr., Kissimmee Gateway; RB Marcus Levy, 5-9 185, Sr., Fort Pierce Central; RB Javarius Davis, 6-0 185, So., Jacksonville White; WR Mark Barr, 6-2 180, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas; WR Marquel Hines, 5-8 170, Jr., Bradenton Manatee; TE Brian Griggs, 6-2 230, Sr., Oviedo; WR Reggie Davis, 5-10 170, Sr., Tallahassee Lincoln; UT Richard Benjamin, 6-0 190, Sr., Tampa Bay Tech; UT Michael Flood, 6-0 165, Sr., Davie Nova; K Brian Crews, 5-11 170, Jr., Tallahassee Lincoln; OL Jevon Fripp, 6-3 280, Sr., Tampa Bay Tech; DL Tanner Reeves, 6-4 230, Sr., Lakeland Jenkins; DL Anthony Moten, 6-4 270, Jr,. Fort Lauderdale St. Thomas; DL Mike Love, 6-3 210, Sr., Clearwater Countryside; DL Peter Bailey, 6-3 215, Sr., Kissimmee Osceola; DL Rashawn Shaw, 6-2 225, Jr., Fort Pierce Central; DL Jordan Tucker, 6-2 215, Sr., Leesburg; LB Mikeice Adams, 6-0 195, Jr., Kissimmee Osceola; LB Derrell Young, 6-0 205, Sr., Lauderdale Lakes Boyd Anderson; LB Auggie Sanchez, 6-2 225, Sr., St Petersburg Northeast; LB Jarred Brown, 5-11 205, Sr., Dwyer; DB Ronnie Scott, 5-10 170, Sr., Tampa Chamberlain; DB Jonathan Moxey, 5-11 180, Sr., Dwyer; DB Willie Smith, 6-0 180 Sr., Bradenton Manatee; DB Rashard Robinson, 6-2 175, Sr., Pompano Beach Ely.

2012 8A Florida All-State Teams

CLASS 8A

FIRST TEAM OFFENSE 
QB-Pete DiNovo, 6-2 200, Sr., Tarpon Springs East Lake
RB-JoJo Kemp, 5-11 190, Sr., DeLand
RB-Jacques Patrick, 6-2 210, So., Orlando Timber Creek
RB-Matt Dayes, 5-9 195, Sr., Weston Cypress Bay
WR-Jesus Wilson, 5-10 175, Sr., Miami Columbus
WR-Alex Montgomery, 6-3 200, Sr., Weston Cypress Bay
OL-Kc McDermott, 6-6 295, Jr., Palm Beach Central 
OL-Jason Rae, 6-0 300, Sr., Weston Cypress Bay
OL-Dazzie Morris, 6-3 288, Sr., Apopka
OL-Mason Cole, 6-5 270, Jr., Tarpon Springs East Lake
OL-Shawn Curtis, 6-5 265, Sr., Orlando Olympia
UT-Ronnie Moore, 5-9 160, Sr., Sanford Seminole
K-William Few, 5-8 165, Sr., Tampa Plant

FIRST TEAM DEFENSE 
DL-Kyle Shortridge, 6-3 280, Sr., Seminole Ridge 
DL-Kenderson Obas, 6-3 270, Sr., Orlando Dr. Phillips
DL-Kevin Maurice, 6-2 280, Sr., Orlando Freedom
LB-Jermaine Grace, 6-1 210, Sr., Miramar
LB-Kain Daub, 6-4 240, Jr., Jacksonville Sandalwood
LB-Nico Marley, 5-8 195, Sr., Weston Cypress Bay
LB-Dominic Zanca-McDonald, 6-2 245 Sr., Altamonte Springs Lake Brantley
DB-Vernon Hargreaves III, 6-1 180, Sr., Tampa Wharton
DB-Matt Milano, 6-1 205, Sr., Orlando Dr. Phillips
DB-Omar Pierre-Louis, 6-0 180, Sr., Seminole Ridge 
DB-Marques Gayot, 6-3 205, Jr., Park Vista 
UT-Jacquan Johnson, 5-11 175, So., Miami Killian
P-Johnny Townsend, 6-2 195 Sr., Orlando Boone

SECOND TEAM OFFENSE 
QB-Zack Darlington, 6-2 190, Jr., Apopka
RB-Jamari Smith, 5-11 205, Sr., Jacksonville Beach Fletcher
RB-A.J. Turman, 6-1 210, Sr., Orlando Boone
RB-Brandon Powell, 5-9 175, Jr., Deerfield Beach
WR-Jeff Badet, 6-0 170, Sr., Orlando Freedom
WR-Artavis Scott, 5-10 175, Jr., Tarpon Springs East Lake
OL-Mike Miranda, 6-1 315 Sr., Miramar
OL-Nikedel Pierre, 6-3 315, Sr., Palm Beach Central 
OL-Martez Ivey, 6-5 270, So., Apopka
OL-James Cruise, 6-5 275, Sr., Palm Beach Gardens 
OL-Gage Bostwick, 6-3 285, Jr. Altamonte Springs Lake Brantley
UT-John Armstrong, 5-9 165, Sr., Orlando Olympia
K-Codan Breckinridge, 5-10 185, Jr., Jacksonville Beach Fletcher

SECOND TEAM DEFENSE 
DL-Demarcus Walker, 6-4 270, Sr., Jacksonville Sandalwood
DL-Chadwick Williams, 6-2 220, Sr., Orlando Dr. Phillips
DL-Jason Shepherd, 6-2 260, Sr., Seminole Ridge 
LB-Ryne Rankin, 6-1 233, Sr., Orlando East River
LB-Mitchell Wright, 6-2 220, Sr., Tampa Plant
LB-Rocky Enos, 6-0 185, Sr., Tampa Wharton
LB-Jerod Fernandez, 6-2 215, Sr., Lake Mary
DB-Chris Board, 6-1 205, Sr., Orlando Timber Creek
DB-Paris Bostick, 6-0 200, Sr., Tampa Plant
DB-Dravious Wright, 5-10 195, Sr., Vero Beach
DB-Marquese Dudley-Gordon, 6-0 180, Jr., Weston Cypress Bay
UT-George Williams, 6-0 220, Sr., Hialeah
P-Luke Medlock, 6-1 185, Jr., Jacksonville Beach Fletcher

THIRD TEAM OFFENSE 
QB-Keon Roman, 5-11 170, Sr., Miami Dr. Krop
RB-Wesley Bullock, 5-7 180, Sr., Tampa Plant
RB-Daryl Chestnut, 5-11 180, Sr., Miami Columbus
RB-Silas Spearman, 5-9 195, Sr., Seminole Ridge 
WR-Kalib Woods, 6-3 185, Sr., Jacksonville Beach Fletcher
WR-DeSean Blair, 6-4 185, Jr., Jacksonville Sandalwood
OL-Siffo Pierre, 6-4 330, Jr., Coral Springs Taravella
OL-Raysean Ray, 6-3 245, Sr., Jacksonville Beach Fletcher
OL-King Belin, 6-3 260, Jr., Orlando University
OL-Connor Moore, 6-2 260, Sr., Vero Beach
OL-Jordan Reyes, 6-7 315, Sr., Miami Dr. Krop
UT-Stevie Ishmael, 6-2 180, Jr., North Miami Beach
K-Brett Wilson, 5-8 150, Sr., Apopka

THIRD TEAM DEFENSE 
DL-Jay-nard Bostwick, 6-3 305, Sr., Port St. Lucie Centennial
DL-Tyran Quarterman, 5-11 245, Sr., Jacksonville Beach Fletcher
DL-Jauquan Smith, 6-2 260, Sr., Miramar
LB-Quentin Cumings, 6-1 210, Sr., Palm Harbor University
LB-Jordan Gibbs, 6-0 215, Sr., Miami Killian
LB-Mikey Ferro, 5-8 180, Sr., Miami Columbus
LB-Lincoln Stewart, 5-10 210, Sr., DeLand
DB-Boaz Joseph, 6-1 190, Sr., Weston Cypress Bay
DB-Colton Caslow, 6-0 200, Sr., Altamonte Springs Lake Brantley
DB-Devin Abraham, 5-9 175, Jr., Tarpon Springs East Lake
DB-Jamal Carter, 6-2 212, Sr., Miami Southridge
UT-Miguel Andrillon, 5-8 170, Sr., Miami Killian
P-Steven Tuaty, 5-10 180, Sr., Weston Cypress Bay

HONORABLE MENTION 
QB Adam Johnson, 5-10 175, Sr., John I. Leonard; QB Chase Litton, 6-6 180, Jr., Tampa Wharton; QB Dalton Stokes, 6-2 185, Jr., Vero Beach; UT Damon Haecker, 5-11 165, Sr., Altamonte Springs Lake Brantley; RB Jevric Blocker, 5-5 142, Sr., Apopka; RB Zach Krider, 6-1 225, Sr., Altamonte Springs Lake Brantley; RB Jermaine Carn, 5-11 210, Sr., Palm Beach Gardens; RB Alex Collins, 6-0 190, Sr., South Plantation; RB Lloyd Howard, 5-7 150, Sr., Palm Beach Central; RB Eric Harrell, 5-9 188, Sr., Orlando Dr. Phillips; RB Lorenzo Woodley, 6-0 215, Sr., Miami Columbus; WR Roderick Proctor, 6-2 175, Jr., Orlando Dr. Phillips; WR K.J. Hopkins, 6-0 170, Sr., Tampa Wharton; WR Frank Brown, 6-0 180, Sr., Palm Beach Gardens; WR Willie Gardner, 6-3 190, Sr., Flagler Palm Coast; WR Dantwaun O’Neal, 6-3 180, Sr., DeLand; TE Trey Hendrickson, 6-2 220, Sr., Apopka; WR Will Dawkins, 6-0 185, Jr., Vero Beach; WR C.J. Worton, 6-1 185, Jr., Homestead South Dade; DL Adam Torres, 6-4 265, Jr., Lake Mary; DL Matthew DeLaVega, 6-2 220, Sr., South Miami; LB Tremaine Brock, 6-0 235, Sr., Homestead South Dade; LB Garrett Spek, 6-1 180, Sr., Apopka; LB Wendell Dunn, 6-1 200, Sr., Miami Palmetto; UT Antwan Cordy, 5-9 175, Jr., Homestead South Dade; DB Juwan Dowels, 5-9 165, Sr., Davie Western; DB Robert Miller, 6-2 190, Sr., Coral Springs Taravella.

January 15, 2013

Guandolo decides to stay at Cypress Bay, passes on offer to take Edgewater job

Mark Guandolo is staying put at Cypress Bay.

The 54-year old football coach, who began his coaching career in South Florida in the early 1980s and led three different programs --Hollywood Chaminade, Miami Southridge and most recently Cypress Bay -- to a state finals appearance, turned down an offer to coach at Orlando Edgewater High Tuesday after deliberating over the decision for a few days.

Guandolo interviewed at Edgewater on Friday.

"Since Friday it's pretty much been a whirlwind," said Guandolo, who has 240 wins, 71 losses and two state titles.

"I've gotten like a 1,000 phone calls. It wasn't easy to say no. But I've been here 30 years, all my coaches and ex-players live down here. I'm a beach guy. This is my home."

Edgewater athletic director Valerie Miyares, who coached softball and worked as an assistant athletic director at Chaminade-Madonna under Guandolo before he left for Cypress Bay, had pushed for Guandolo to take over the Eagles' program.

Guandolo said he had "received plenty of other offers before to take over other programs, but this was the closest I've ever come to leaving."

"The administration at Cypress Bay has always been nothing but very supportive," Guandolo continued. "I've got a great staff and a great group of kids who wanted to see me back. There's a lot of plusses here and I'm excited about continuing to build the program."

Cypress Bay reached the Class 8A state championship game last month and lost a controversial heartbreaker to Apopka 53-50. The Lightning had more than 30 seniors on the roster.

"In the end, South Florida is just where my roots are," Guandolo said. "It's hard to pull them from the ground."

January 13, 2013

GMAC boys' soccer starts Monday

The GMAC boys’ soccer tournament will be played Monday, Tuesday and Thursday this week.

The tournament starts Monday with all four quarterfinals being played simultaneously at Kendall Soccer Park at 3:30 p.m.

Quarterfinals - North Miami vs. American; Reagan vs. Sunset; Varela vs. Columbus; Ferguson vs. Mourning.

The semifinals will be played Tuesday at Milander Park in Hialeah – Varela-Columbus winner vs. Ferguson-Mourning winner, 5; North Miami-American winner vs. Sunset-Reagan winner, 7 p.m.

The final is Thursday at 7 p.m. at Milander Park.

Ferguson won last year’s championship in a shootout against Reagan.

January 03, 2013

AP Florida Class 3A All-State football team

The Associated Press Florida Class 3A All-State Team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Sean White, 6-3 200, Jr., Hollywood Chaminade

RB-Greg Bryant, 5-11 205, Sr. Delray Beach American Heritage

RB-Jordan Scarlett, 6-0 195, So., Davie University

RB-Lloyd Hylton, 5-10 185, Sr., Orlando First Academy

WR-Jordan Cunningham, 6-3 175, Sr., Davie University

WR-Jordan White, 5-9 170, Sr., Lakeland Christian

OL-Ira Denson, 6-4 320, Sr., Madison County

OL-Cory Martinez, 6-4 305, Jr., Tampa Catholic

OL-Josh Peters, 6-3 305, Jr. Orlando First Academy

OL-Jace Banfell, 6-3 290, Sr., Pensacola Catholic

OL-Tristan Brown, 6-4 285, Sr., Ocala Trinity

UT-Marcus Davis, 5-11 190, Sr., Delray Beach American Heritage 

K-Greg Joseph, 6-1 195, Sr., Delray Beach American Heritage

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Nick Internicola, 6-4 225, Sr., Davie University

DL-Jordan Adderley, 6-1 245, Sr., Clearwater Central Catholic

DL-Kyle Lay, 6-2 230., Sr., Pensacola Catholic

DL-Brandon Crawford, 6-2 235, Sr., Madison County

LB-Skai Moore, 6-2 215, Sr., Davie University

LB-Delvin Purifoy, 6-2 230, Jr., Pensacola Catholic

LB-Jake Giordano, 6-1 230, Sr., Delray Beach American Heritage

LB-Colton Plante, 6-1 220, Sr., Orlando First Academy

DB-Nick Washington, 6-1 190, Sr., Jacksonville Trinity

DB-Mike Stevenson, 6-1 190, Sr., Clearwater Central Catholic

DB-Devin McCalebb, 5-9 170, Sr., Fort Meade

UT-Sheddrick Williams, 6-0 180, Sr., Madison County

P-Jason Coste, 5-11 175, Sr., Tallahassee Florida High

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Mike White, 6-3 195, Sr., Davie University

RB-Keon Bruton, 5-9 190, Sr., Madison County

RB-Khari Lewis, 5-11 185, Sr. Tallahassee Florida High

RB-Ben Deluzio, 6-2 185, Sr., Orlando First Academy

WR-Isaiah Ford, 6-2 175, Jr., Jacksonville Trinity

WR-Dionte Taylor, 6-0 175, Sr., Davie University

OL-Roderick Johnson, 6-6 318, Sr., Delray Beach American Heritage

OL-Kabarris Harkless, 6-5 260, Jr. Jacksonville Trinity

OL-Jordan Budwig, 6-5 320, Sr., Davie University

OL-Danny Munoz, 6-4 310, Sr., Hollywood Chaminade

OL-Maquedius Bain, 6-5 300, Sr., Davie University

UT-Travis Rudolph, 6-1 182, Jr., West Palm Beach Cardinal Newman 

K-Peter Gilligan, 6-1 180, Sr. Jacksonville Providence

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Ryan Collins, 6-3 245, Sr., Melbourne Holy Trinity

DL-Brandon Boyce, 6-0 240, So., Davie University

DL-Giancarlo Bennardo, 5-11 245, Sr., Delray Beach American Heritage

DL-Elivisi Halapio, 6-3 238, Jr., St Petersburg Catholic

LB-Cecil Cherry, 6-3 245, So., Frostproof

LB-Tevin Floyd, 6-1 230, Sr., Tallahasee Florida High

LB-T.J. Harrell, 6-0 205, Jr., Tampa Catholic

LB-Kellen Snyder, 6-2 212, Jr., Fort White

DB-Xavier Swinton, 6-1 200, Sr. Delray Beach American Heritage

DB-Wesley Smith, 5-11 180, Sr., Davie University

DB-Jamonte Jones, 5-11 180, Sr., Ocala Trinity

UT-Trey Larry, 5-11 175, Sr., Clearwater Central Catholic 

P-Paul Schumacher, 5-9 170, Jr., West Palm Beach King's Academy

HONORABLE MENTION

QB Cody Henry, 6-2 190, Jr. Pensacola Catholic; QB Christian Alexander, 6-3 205, So., Lakeland Christian; QB David Heinkle, 6-2 175, Sr. Williston; QB D.J. McKnight, 6-0 180, Sr., Madison County; RB Matt Henderson, 5-9 170, So., Jacksonville Episcopal; RB Devonte Clark, 5-9 180, Sr., Fort Meade; RB McKenna Johnson, 5-11 190, Jr., North Palm Beach Benjamin; WR Jaleel Green, 6-1 190, Sr., Jacksonville Providence; WR Damien Strange, 6-0 175 Sr., Williston; TE Matt Burke, 6-6 215, Sr., West Palm Beach Cardinal Newman; TE Jonathan Pavlov, 6-5 230, Sr. North Palm Beach Benjamin; UT Will Jeanlys, 6-2 180, Jr., Boca Raton Pope John Paul; UT Timothy Irvin, 5-9 175, So., Miami Westminster; UT Justin Motlow, 5-9 180, Jr., Tampa Catholic; UT Deonshay Wells, 5-9 170, Jr., Madison County; DT Gage Smith, 5-11 205, Sr., Ocala Trinity; LB Evan Harvey, 6-2 223, Sr., Delray Beach American Heritage; LB Tre Watson 6-3 210 Jr., Tampa Catholic; LB Ethan Thompson, 5-11 185, Jr., Clearwater Central Catholic; LB Bobby Martin, 6-1 200, So., Maitland Orangewood Christian; LB Cody Schooley, 6-0 230, Sr., Davie University; UT Edwin Thomas, 5-9 170, Jr., Fort Pierce John Carroll; UT Michael Mulberry, 6-0 170, Sr., Fort White; UT Demardre Patterson, 5-11 190, Jr., Sarasota Cardinal Mooney; DB Jalen Battle, 6-3 175, Sr., Davie University.