« 2013 FLORIDA STATE PREVIEW: All-Region Teams, Part 1 | Main | 2013 FLORIDA STATE PREVIEW: 2014 PRE SEASON ALL-STATE »

2013 FLORIDA STATE PREVIEW: All-Region Teams, Part 2

Remember, after reading these All-Region teams as well as ALL the information in this FREE electronic preview, that we welcome the addition of more prospects. These interactive pre-season previews are only designed to have all of you send us feedback. That is the purpose of setting the table in a state that we have promoted to colleges and universities for decades, making many friends along the way.

In the five decades we have promoted and have covered high school football in this state, every corner of Florida realizes and understands that our only objective is to get players out there. Our year-round compilation of watching film, attending games, camps, practices, 7-on-7 events and camps have only enhanced the number of players we push each year.

These previews, while stir emotions at first, are only dedicated to making sure that our hard work – and the hard work the players put in – do not go to waste.

While we do spotlight some of the elite and upper D1 players in these previews, it’s the off season – where we list ALL football prospects on our Class list – that shows our overall dedication to recruiting this state. It’s that dedication that we strive for every year. It’s dedication that certainly makes us totally different than anyone else. This is about promotion and not a competition that some fan websites have turned this recruiting into.

We hope that you enjoy these previews – and please understand that we welcome feedback (Floridakids1@aol.com) so we can add prospects to the various lists.

Today, we finish up with ALL-ORLANDO, ALL-NORTH ATLANTIC, ALL-FIRST COAST, ALL-NORTH FLORIDA and ALL-PANHANDLE ..

ALL ORLANDO
  TOP 5 TEAMS

1. Apopka Blue Darters
2. Oviedo Lions
3. Orlando Dr. Phillips Panthers
4. Kissimmee Osceola Kowboys
5. Altamonte Springs Lake Brantley Patriots

  OFFENSE
QB: Zack Darlington, 6-1, 205, Apopka
RB: Javonte Seabury, 5-9, 160, Orlando Timber Creek
RB: Jacques Patrick, 6-1, 215, Orlando Timber Creek
WR: Chris Davis, 6-0, 180, Oviedo
  WR: Ryan Sousa, 6-0, 185, Orlando Lake Nona
WR: Roderick Proctor, 6-0, 170, Orlando Dr. Phillips
TE: Brandon Pylar, 6-3, 230, Orlando University
OL: Benjamin Knox, 6-5, 260, Deland
OL: Breht Joly, 6-3, 315, Oviedo Hagerty
OL: Brock Merritt, 6-6, 305, Longwood Lyman
OL: Chris Miller, 6-4, 305, Orlando First Academy
OL: Martez Ivey, 6-5, 270, Apopka
UT: Jason Driskell, 6-2, 200, Oviedo Hagerty
UT: Garrett Johnson, 5-9, 162, Winter Garden West Orange

  DEFENSE
DL: Trent Harris, 6-2, 230, Winter Park
  DL: Tyree Owens, 6-4, 235, Oviedo
DL: Anthony Ellis, 6-2, 240, Apopka
DL: Adam Torres, 6-5, 265, Lake Mary
LB: Terrell Lewis, 6-2, 217, Ocoee
LB: Nico Firios, 6-2, 220, Longwood Lyman
LB: Greg Gooch, 6-2, 240, Longwood Lyman
DB: Deionte Gaines, 5-8, 160, Orlando Dr. Phillips
DB: Terrell Lewis, 6-2, 215, Ocoee
DB: Cornelius Jennings, Jr., 5-10, 175, Orlando Jones
DB: Davin Pierce, 6-2, 175, Orlando Dr. Phillips
UT: Isaiah Buehler, 6-3, 230, Apopka
UT: Tyler Havenner, 6-3, 225, Deland

ALL NORTH ATLANTIC
  Also:
Volusia, St. Johns, Flagler
TOP 5 TEAMS
1. New Smyrna Beach Barracudas
2. Ponta Vedra Sharks
3. Daytona Beach Mainland Bucs
4. Fleming Island Golden Eagles
5. Flagler Palm Coast

 

OFFENSE
QB: Marcus Johnson, 6-1, 195, New Smyrna Beach
RB: Trey Rodriguez, 5-9, 180, Daytona Beach Mainland
RB: C.J. Jones, 5-10, 180, Port Orange Atlantic
WR: Stanley Dye, 5-9, 165, Orange Park Ridgeview
WR: Karl Harris, 6-4, 190, Fruit Cove Bartram Trail
OL: Jesse Burkett, 6-5, 270, Fruit Cove Bartram Trail
OL: John Biscardi, 6-3, 270, Orange Park Fleming Island
OL: Connor  Mitchner, 6-3, 255, Daytona Beach Seabreeze
OL: Jalen Merrick, 6-5, 270, New Smyrna Beach
OL: David May, 6-4, 300, Orange Park Fleming Island
UT: Trevon Bryant, 5-8, 170, St. Augustine Menendez
UT: Justin Johnson, 6-3, 185, Ponta Vedra Beach Nease
UT: Charles Nelson, 5-9, 175, Daytona Beach Seabreeze

  DEFENSE
DL: Kevin McCrary, 6-0, 245, Daytona Beach Mainland
DL: Daniel Chambers, 5-11, 235, St. Augustine Menendez
DL: Matt Thomas, 6-1, 340, New Smyrna Beach
LB: Dillon Bates, 6-3, 200, Ponte Vedra
LB: Darrion Owens, 6-3, 230, Orange Park Oak Leaf
LB: Joe Carter, 6-2, 210, Ponta Vedra
LB: Willie Harvey, 6-1, 225, St. Augustine Menendez
DB: D.J. Copeland, 6-1, 190, Daytona Beach Mainland
DB: Da'Cota Dixon, 5-11, 190, New Smyrna Beach
DB: Anthony Dozier, 6-1, 185, Orange City University
DB: Marcell Williams, 5-10, 160, Flagler Palm Coast
UT: Justin Todd, 6-1, 220, Orange Park Oak Leaf

  ALL FIRST COAST
Also:
Duval, Callahan, Baker.

TOP 5 TEAMS
1. Jacksonville First Coast Buccaneers
2. Jacksonville Sandalwood Saints
3. Neptune Beach Fletcher Senators
4. Jacksonville Bolles Bulldogs
5. Jacksonville University Christian Fighting Christians

  OFFENSE
QB: D.J. Gillins, 6-3, 190, Jacksonville Ribault
RB: Alex Gardner, 5-9, 185, Jacksonville Raines
RB: Jeffrey Holland, 6-2, 230, Jacksonville Trinity Christian 
WR: Isaiah Ford, 6-1, 170, Jacksonville Trinity
WR: SeSean Blair, 6-4, 185, Jacksonville Sandalwood
OL: David Sharpe, 6-6, 290, Jacksonville Providence
OL: Kavaris Harkless, 6-5, 275, Jacksonville Trinity
OL: Josh Allen, 6-3, 288, Jacksonville University Christian 
OL: Travaris Dorsey, 6-4, 280, Jacksonville Raines
OL: Brandon Bowens, 6-1, 285, Jacksonville Ribault
UT: Dexter Carter, Jr, 5-9, 165, Jacksonville Bolles
UT: Jacob Kraut, 6-0, 235, Neptune Beach Fletcher
UT: John Wolford, 6-2, 207, Jacksonville Bishop Kenny

  DEFENSE
DL: Spencer Williams, 6-4, 230, Jacksonville First Coast
DL: Brandon Burke, 6-3, 295, Jacksonville Ed White
DL: Spencer Williams, 6-4, 230, Jacksonville First Coast
DL: CeCe Jefferson, 6-2, 250, Glen St. Mary Baker County
DL: Raashed Kennion, 6-6, 230, Jacksonville First Coast
LB: Kain Daub, 6-3, 245, Jacksonville Sandalwood
LB: Boadie Matts, 6-1, 240, Jacksonville Sandalwood
DB: Kevin Tolver II, 6-2, 180, Jacksonville Trinity Christian
DB: Steph Durham, 5-11, 185, Jacksonville Atlantic Coast
DB: Michael Boone, 5-10, 190, Glen St. Mary Baker County
DB: Kam Lott, 5-10, 180, Jacksonville First Coast
DB: Lamont Simmons, 6-2, 180, Jacksonville Ribault
UT: Lonnie Marts, 6-2, 210, Jacksonville Harvest
UT: Christian Bermudez, 6-0, 185, Jacksonville Bolles

ALL NORTH FLORIDA
Also:
Alachua, Bradford, Marion, Hernando, Citrus, Dixie, Union, Suwannee, Taylor, Lafayette.

TOP 5 TEAMS
1. Gainesville Hurricanes
2. Bushnell South Sumter Raiders
3. Lake City Columbia Tigers 
4. Union County Tigers
5. Cross City Dixie County Bears

OFFENSE
QB: Brycen Lee, 6-5, 170, Lafayette Mayo
RB: Tony James, 5-9, 175, Gainesville
RB: Austin Ritchey, 6-1, 205, Bell
WR: Moral Stephens, 6-2, 210, Perry Taylor County
WR: Kenric Young, 6-2, 175, Gainesville
TE: Seth Brown, 6-3, 245, Gainesville Eastside
OL: Marcus Applefield, 6-6, 275, Weeki Wachee
OL: Delroy Baker, 6-6, 275, Ocala West Port
OL: Deontae Crumitie, 6-3, 270, Lake City Columbia
OL: Ben Jones, 6-6, 250, Belleview
UT: Max Linder, 6-4, 235, Ocala West Port
UT: Craig Riche, 5-7, 155, Belleview

  DEFENSE
DL: Rohan Blackwood, 6-5, 220, Brooksville Nature Coast Tech
DL:  Keiwan Jones, 6-2, 270, Dunnellon
DL: Steven Knowles, 6-1, 230, Inverness Citrus
LB: Matt Solt, 6-2, 210, Gainesville
LB: Quin King, 5-11, 205, Gainesville Eastside
LB: Kellen Snider, 6-2, 212, Fort White
LB:  Jeremiah Jackson, 5-11, 210, Brooksville Hernando
DB: Duke Dawson, 5-11, 195, Cross City Dixie County
DB: Dominique Brown, 5-10, 190, Ocala Trinity Catholic
DB: Trey Marshall, 6-0, 195, Lake City Columbia 
DB: Rakeem Battle, 5-9, 170, Lake City Columbia
UT: Deandre Devore, 6-2, 195, Live Oak Suwannee

ADDITIONAL POSPECTS TO WATCH:
Terry Calloway, LB, Lake City Columbia
Kenny Dinkins, WR, Starke Bradford County
Juan Jenkins, SS, Gainesville
Barry Johnson, DL, Gainesville Eastside
Stephen Smith, QB, Trenton

ALL PANHANDLE
  TOP 5 TEAMS

1. Tallahassee Godby Cougars
2. Madison County Cowboys
3. Tallahassee Lincoln
4. Crawfordville Wakulla War Eagles
5. Navarre Raiders

  OFFENSE
QB: J.T. Bradwell, 6-2, 200, Tallahassee Godby
RB: Jonathan Vickers, 6-0, 205, Tallahassee North Florida Christian
RB: La’Vontia Aaumel, 5-11, 180, Pensacola Pine Forest
WR: Tyre McCants, 5-11, 200, Niceville
WR: Lawrence Lee, 5-11, 170, Pensacola West Florida
WR: John Burt, 6-3, 1780, Tallahassee Lincoln
TE: Jacob Wilson, 6-4, 230, Chipley
OL: Andrew Harrell, 6-4, 285, Tallahassee Florida High
OL: Derrick Kelly, 6-5, 265, Havana East Gadsden
OL: Brian Slesser, 6-6, 280, Cottondale
OL: Nick Dugger, 6-5, 305, Gulf Breeze
OL: Jeff Hall, 6-4, 290, Lynn Haven Mosley
OL: Tarrick Thomas, 6-4, 270, Tallahassee Lincoln
UT: Vosean Crumbie, 6-2, 190, Tallahassee Rickards
UT: Deonshay Wells, 5-8, 180, Madison County
UT: Cody Henry, 6-1, 200, Pensacola Catholic

  DEFENSE
DL: Rocel McWilliams, 6-3, 240, Pensacola West Florida
DL: Markel Winters, 6-3, 230, Tallahassee Rickards
DL:  Ethan Brown, 6-3, 220, Panama City Bay
DL:  Nathan Hale, 6-0, 270, Pensacola Catholic
LB: Jacob Pugh, 6-4, 230, Tallahassee Godby
LB: Kris Harris, 6-0, 230, Tallahassee Godby
LB: Jeff Williams, 6-1, 205, Tallahassee Lincoln
LB: Delvin Purifoy, 6-2, 235, Pensacola Catholic
DB: De'Eric Culver, 6-1, 180, Tallahassee Godby
DB: Kendall Randolph, 5-11, 180, Tallahassee Lincoln
DB: Deion Singleton, 6-2, 175, Tallahassee Godby
UT: Tucker Batte, 5-11, 225, Gulf Breeze

NEXT:2013 ALL-STATE TEAMS.

MORE LINKS TO FOLLOW:

Top 25 Teams Plus
Class of 2014 Top 100 Plus
Class of 2014 Top Offensive Players
Class of 2014 Top Defensive Players
ALL- REGION TEAMS, PART 1
Class of 2014 List
Class of 2015 List
Class of 2016 List
Class of 2017 List

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

The comments to this entry are closed.