October 25, 2012

UPDATED at 5 pm: Dade football scheduling update

Here's what the Friday and Saturday football schedule looks like in Dade right now.

No non-district games have been rescheduled yet.

Here's the layout:

Friday, Oct. 26

FRIDAY’S SCHEDULE

Carol City vs. Homestead (Traz), 7:30

Coral Gables vs. Miami High (Curtis), 4

South Dade at Southridge, 7:30

Ferguson vs. Southwest (Tropical), 7:30

Miami Springs vs. Hialeah (Milander), 7:30

Miami Beach vs. Coral Park (Curtis), 7:30

Mater Academy at Belen, 3

North Miami Beach at Naples, 7:30

Berean Christian at Northwest Christian, 7:30

Saturday, Oct. 27

SATURDAY’S SCHEDULE

Northwestern vs. Central (Sun Life Stadium), 7:15

Coral Reef vs. Palmetto (Traz), 11 a.m.

Booker T. at Gulliver, 3

Monsignor Pace at Doral, 4

Braddock vs. Varela (Tropical), 7

Champagnat vs. Barrington Christian (Harris), 7

Coral Springs Christian at Palmer Trinity, 1

October 09, 2012

October 06, 2012

October 04, 2012

October 02, 2012

September 07, 2012

September 05, 2012

August 21, 2012

May 14, 2012

St. Thomas Aquinas hires Troy Cameron as baseball coach

 St. Thomas Aquinas announced Monday it has hired baseball alum Troy Cameron as its new baseball coach. Cameron, a graduate of St. Thomas in 1997, was a USA Today first team All-American and was drafted in the first round (29th overall) that year by the Atlanta Braves.

Cameron played 10 seasons making it as high as Triple-A with the Braves, Indians, Rockies, White Sox and Padres before retiring in 2005.

April 21, 2012

Broward County district baseball schedule

Here's a look at this week's district baseball schedule in Broward:

MONDAY

District 11-8A first round at Coral Springs: South Plantation vs. Deerfield Beach, 5

District 15-7A semifinal at Northeast: Boyd Anderson vs. Monarch, 7

District 16-7A quarterfinals at Nova: South Broward vs. Cooper City, 4; McArthur vs. Plantation, 7

District 15-6A quarterfinal at Archbishop McCarthy: Hollywood Hills vs. Stranahan, 7

District 13-4A quarterfinals at Broward College Davie: North Broward Prep vs. Somerset, 1; Cardinal Gibbons vs. Pine Crest, 4; Chaminade vs. University, 7

District 14-3A quarterfinal at Westminster Academy: Sagemont vs. Highlands Christian, 7

District 13-2A semifinal at Zion Lutheran: Posnack vs. Sheridan Hills Christian, 3:30

TUESDAY

District 11-8A quarterfinals at Coral Springs: Taravella vs. Piper, 5; South Plantation-Deerfield Beach winner vs. Douglas, 7:30

District 15-7A semifinal: Coconut Creek at Northeast, 7

District 16-7A semifinals at Nova: McArthur-Plantation winner vs. St. Thomas Aquinas, 4; South Broward-Cooper City winner vs. Nova, 7

District 15-6A semifinals at Archbishop McCarthy: Fort Lauderdale vs. Pines Charter, 4; Hollywood Hills-Stranahan winner vs. Archbishop McCarthy, 7

District 13-4A semifinals at Broward College Davie: Cardinal Gibbons-Pine Crest winner vs. Chaminade-University winner, 4; North Broward Prep-Somerset winner vs. Coral Springs Charter, 7

District 14-3A semifinals at Westminster Academy: Coral Springs Christian vs. Westminster Academy, 4; Sagemont-Highlands Christian winner vs. Calvary Christian, 7

WEDNESDAY

District 11-8A semifinals at Coral Springs: Douglas/South Plantation/Deerfield Beach vs. Coral Glades, 5; Taravella-Piper winner vs. Coral Springs, 7:30

District 12-8A semifinals at Cypress Bay: West Broward vs. Cypress Bay, 4; Flanagan vs. Everglades, 7

District 16-5A semifinal at Pompano Beach Community Park: Dillard vs. Pompano Beach, 6:30

THURSDAY

District 11-8A final at Coral Springs: 7

District 15-7A final at Northeast: 7

District 16-7A final at Nova: 7

District 15-6A final at Archbishop McCarthy: 7

District 13-4A final at Broward College Davie: 7:30

District 14-3A final at Westminster Academy: 7

District 13-2A final: Posnack-Sheridan Hills Christian at Zion Lutheran, 7

FRIDAY

District 12-8A final at Cypress Bay: 7

District 16-5A final at Pompano Beach Community Park: 6:30