February 06, 2015

Jon Jay, Gio Gonzalez to attend charity game at Columbus Saturday

Gio Gonzalez and Jon Jay are taking a moment before the start of the Major League Baseball season to help kids in need.

The two famous Miami-Dade County baseball alums will be coaching when Columbus High hosts a Miracle League baseball game Saturday morning at its school's baseball field in support of children with special needs.

The game will be played at 11 a.m. and will be attended by Miami-Dade Mayor Carlos Gimenez and Marc Buoniconti, President of The Buoniconti Fund to Cure Paralysis, who will each throw out the game's first pitches along with Columbus School President Brother Kevin Handibode.

Each Miracle League player will be paired up with one of the Columbus varsity players who will be their "buddy" and who will assist the player throughout the game both on and off the field.

For more information about joining a team, volunteering during games or supporting the Miracle League of Miami Dade, please visit www.mlomd.org.

January 16, 2015

Northeast football makes a coaching change

            Oakland Park Northeast football coach Christopher Hay told The Miami Herald Friday he has been dismissed from his coaching duties at the school.

            Hay, a South Broward graduate, coached the Hurricanes to a 1-9 record this past season after previous stint at Hollywood Hills as an assistant coach.

            Northeast is still in the process of hiring a replacement.

“I love my kids and I just want to thank them for the hard work they put in and same goes for all the coaches out there doing things the right way,” Hay said. “Unfortunately [Northeast] decided they wanted to go in another direction. Whoever takes over will inherit a solid, disciplined program on and off the field.”

ANDRE C. FERNANDEZ

January 08, 2015

Class 8A All-State football team

The Florida All-State Class 8A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB - De'Andre Johnson 6-1 180 Sr., JacksonvilleFirstCoast

RB - Jacques Patrick 6-2 230 Sr.., Orlando Timber Creek

RB - Johnnie Lang 5-9 185 Jr., Bradenton Manatee

WR - Nick Westbrook 6-3 190 Sr., LakeMary

WR - M.J. McGriff 5-9 175 Jr., Vero Beach

WR - Jerad Washington 5-9 165 Sr., JacksonvilleFirstCoast

OL - Martez Ivey 6-6 290 Sr., Apopka

OL - Jake Fruhmorgen 6-5 285 Sr., Tampa Plant

OL - William Sweet 6-7 295 Sr., JacksonvilleFirstCoast

OL - Stewart Reese 6-7 330 Jr., Fort Pierce Central

OL - Zach Sharp 6-7 315 Sr., LakeMary

UT - Chandler Cox 6-2 225 Sr., Apopka

K - Stephen Yaffe 6-1 180 Jr., Tampa Plant

 

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Alec Shriner 6-4 287 Sr., Oviedo

DL - Kyle Henderson 6-1 280 Sr., Tampa Plant

DL - Kwanzi Jackson 6-3 215 Jr., Bradenton Manatee

LB - Sherrod Pittman 6-2 228 Sr., JacksonvilleFirstCoast

LB - Devin Bush Jr. 6-0 215 Jr., Pembroke Pines Flanagan

LB - Adrienne Talan 6-1 210 Sr., Pembroke Pines Flanagan

LB - Jacob Douglas 5-10 215 Sr., Jacksonville Mandarin

DB - Jacquan Johnson 5-10 180 Sr., Miami Killian

DB - Ronnie Hoggins 5-9 170 Sr., Coconut Creek Monarch

DB - Sean Burgess-Becker 6-1 195 Sr., Coconut Creek Monarch

DB - Antonio Davis-Jones 6-1 190 Sr., Vero Beach

UT - Derrick Baity 6-2 185 Sr., Tampa Plant

P - Tommy Townsend 6-2 180 Sr., Orlando Boone

 

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Cannon Thompson 6-1 185 Sr., Lake Mary

RB - Travis Liburd 5-9 180 Sr., Sunrise Piper

RB - Patrick Brooks 5-11 180 Sr., Tampa Plant

WR - Ahmmon Richards 6-3 175 Jr., Wellington

WR - Adam Anderson 6-3 180 Sr., Orlando Boone

WR - Phillip Benker 6-2 190 Jr., Jacksonville Sandalwood

OL - Jake Dempsey 6-2 295 Sr., FlaglerPalmCoast

OL - Stone Forsythe 6-3 320 Jr., Winter Garden West Orange

OL - Richard Williams 6-1 280 Sr., Miramar Everglades

OL - Justus Basinger 6-5 310 Sr., Altamonte SpringsLake Brantley

OL - Calvin Ashley 6-7 280 So., Orlando Dr Phillips

UT - Jean Rene 5-11 175 Sr., Wellington

K - Nick Null 5-11 170 Jr., Bradenton Manatee

 

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Tyler Horstman 6-4 230 Sr., Vero Beach

DL - Shakur Cooper 6-0 200 Jr., Coral Gables

DL - Matt Bukovi 6-0 225 Sr., Weston Cypress Bay

LB - Tevon Coney 6-2 225 Sr., Palm BeachGardens

LB - Jack McCloud 6-2 220 Jr., Lantana Santaluces

LB - Dylan Meeks 6-2 215 So., Orlando Dr Phillips

LB - Brayce McKenzie 6-2 225 Sr., Oviedo

DB - Samuel Johnson 5-10 165 Sr., JacksonvilleFirstCoast

DB - Darrell Malone 5-11 165 Jr., Weston Cypress Bay

DB - Devin Gill 6-1 200 Jr., Pembroke Pines Flanagan

DB - Sheldrick Redwine 6-2 190 Sr., Miami Killian

UT - Jimmie Robinson 5-8 170 Sr., FlaglerPalmCoast

P - Matthew Beadle 6-4 180 Sr., Tampa Plant

 

THIRD TEAM OFFENSE

QB - Ryan Stanley 6-2 190 Sr., Pembroke Pines Flanagan

RB - Kerrith Whyte 5-10 190 Sr., Loxahatchee Seminole Ridge

RB - Que'shan Byrd 5-8 165 So., FlaglerPalmCoast

WR - Austin Maloney 6-0 175 Sr., Miami Columbus

WR - Eddie McDoom 6-1 170 Jr., Winter Garden West Orange

WR - Keavon Mitchell 5-11 175 Sr., Pembroke Pines Flanagan

OL - Colby Meeks 6-4 295 Sr., Orlando Dr Phillips

OL - Jonathan Maccolister 6-3 250 So., DeLand

OL - Jason Rodriguez 5-11 240 Sr., Miami Columbus

OL - Cameron Campbell 6-2 275 Sr., Pembroke Pines Flanagan

OL - Jacob Dilliplane 6-4 260 Sr., OrangeCityUniversity

UT - Jeremy Diaz 5-11 185 Sr., OrangeCityUniversity

K - Jake Fuhrman 5-9 150 Jr., Weston Cypress Bay

 

THIRD TEAM DEFENSE

DL - Raeder Frantzen 6-2 220 Sr., Tampa Plant

DL - Alejandro Levy 6-2 240 Sr., Miami Columbus

DL - Matthew Croyle 6-2 260 Jr., Coconut Creek Monarch

LB - Joe Ryan 6-1 220 Jr., Tampa Plant

LB - Billy Caughell 6-2 230 Sr., Apopka

LB - James Bowe 6-1 205 Sr., Miami Killian

LB - Fernando Escobar 5-10 185 Sr., Miami Columbus

DB - Vernon Walker 6-1 190 Sr., Orlando Dr Phillips

DB - C.J. Lamar 6-2 215 Sr., LakeMary

DB - Antonio Henderson 6-0 200 Sr., Bradenton Manatee

DB - Scoop Bradshaw 5-11 190 Jr., Tampa Plant

UT - Jalen Young 5-11 185 Sr., Loxahatchee Seminole Ridge

P - Brett Gordon 6-3 180 Sr., Jacksonville Mandarin

 

HONORABLE MENTION

QB Michael Harris 6-1 180 Sr., Coconut Creek Monarch; QB Shannon Patrick 6-1 195 Sr., Wellington; QB Carter Stanley 6-2 190, Vero Beach; QB Hilton Joseph 5-10 165 Sr., North Miami; QB Tucker Beirne 6-2 225 Sr., Miami Columbus; QB Isaiah McIntyre 6-1 180 Jr., Valrico Bloomingdale; QB Woody Barrett 6-3 230 Jr., Winter Garden West Orange; Rex Culpepper 6-3 210 Jr., Tampa Plant; QB Deundre Pickett-White 6-0 193 Sr., Southwest Miami; QB Jake Bofshever 6-1 192 Sr., Coral Springs; RB Karon Higdon 5-10 190 Sr., Sarasota Riverview; RB Jurell Green 5-9 190 Sr. Oviedo; RB Daquan Isom 5-9 180 Sr., Orlando Dr Phillips; WR Ellex Davis 5-10 175 Sr., Coconut Creek Monarch; WR Tavaris Harrison 6-2 175 Sr., North Miami; WR DJ Matthews 6-1 165 So. Jacksonville First Coast; WR Tristan Payton 6-2 180 Sr., Jacksonville First Coast; WR Doug Sandberg 5-9 170 Sr., Valrico Bloomingdale; WR Kelvin McKnight 5-10 180 Sr., Bradenton Manatee; WR Emonee Spence 6-2 190 Sr., Pembroke Pines Flanagan; UT Marcell Williams 5-10 165 Sr., Flagler Palm Coast; UT Demetri Burch 6-0 170 So., Apopka; DL Jarrod McGahee 6-0 260 Sr., Coral Gables; DL Joe Suarez 6-2 230 Sr., Homestead South Dade; LB Johnny Robinson 6-1 250 Sr., Apopka; LB Doyle Grimes 6-2 200 Sr., Homestead South Dade; LB Kelvin Clue 5-9 190 Sr., Orlando Dr Phillips; DB Ray Ray Smith 6-0 190 Sr., Apopka; DB Ben Bascom 5-10 175 Sr., Apopka; DB Jonah Castro 6-1 208 Sr., Oviedo Hagerty.

Class 7A All-State football team

The Florida All-State Class 7A team as chosen by newspaper editors and reporters.

 

FIRST TEAM OFFENSE

QB _ Tucker Israel 6-0 190 Sr., OrlandoLake Nona

RB _ Jordan Scarlett 5-10 190 Sr.,  Fort Lauderdale St Thomas

RB _ Laderrien Wilson 6-0 215 Jr., Kissimmee Osceola

WR _ Deondre Farrier 6-2 173 Sr., OrlandoLake Nona

WR _ Nyqwan Murray 6-0 175 Sr., OrlandoOak Ridge

WR _ George Campbell 6-4 210 Sr., TarponSpringsEastLake

OL _ Parker Braun 6-3 275 Jr., Kissimmee Osceola

OL _ Sam Clausman 6-5 300 Sr.,  Fort Lauderdale St Thomas

OL _ Tarrick Thomas 6-4270 Sr., Tallahassee Lincoln

OL _ Kurt Schleicher 6-3 280 Sr., Lakeland

OL _ Grant Polk 6-6 290 Sr., Punta Gorda Charlotte

UT _ Deon Cain 6-2 190 Sr., TampaBay Tech

K  _ Daniel Lacamera 6-4 220 Sr., TarponSpringsEastLake

 

FIRST TEAM DEFENSE

DL _ Nick Bosa 6-4 270 Jr., Fort Lauderdale St Thomas

DL _ Brandon Boyce 6-1 270 Sr., Fort Lauderdale St Thomas

DL _ Wyatt Ray 6-4 230 Sr., Fort Lauderdale St Thomas

DL _ Shelton Johnson 6-5 225 Sr., Delray BeachAtlantic

LB _ Shaq Quarterman 6-1 230 Jr., OrangePark Oakleaf

LB _ Riley Nicholson 6-1 225 Sr., Kissimmee Osceola

LB _ Carson Lydon 6-3 225 Sr., TarponSpringsEastLake

LB _ Marquis Cass 6-0 220 Sr., Gonzalez Tate

DB _ Derwin James 6-2 207 Sr., HainesCity

DB _ Shamar Jackson 5-9 175 Sr., Royal Palm Beach

DB _ Stephon Brown 5-10 170 Sr., Kissimmee Osceola

UT _ Jessie Liptrot 6-0 180 Sr., Jacksonville Beach Fletcher

P  _ Zach Feddeler 6-2 180 Sr., Lakeland

 

SECOND TEAM OFFENSE

QB _ Daniel Parr 6-2 190 Sr., Palm BeachGardens Dwyer

RB _ Ray Ray McCloud 5-10 175 Sr., Tampa Sickles

RB-  Emmanuel Reed 6-0 190 Sr., SebastianRiver

WR _ Tre Nixon 6-1 175 Jr., Viera

WR _ Deangelo Antoine 5-10 175 Sr. Orlando Oak Ridge

WR _ John Burt 6-3 185 Sr., Tallahassee Lincoln

OL _ Julian Santos 6-2 295 Jr., TarponSpringsEastLake

OL _ Fredrick Johnson 6-7 300 Sr., Royal Palm Beach

OL _ Alex Salguero 6-2 285 Jr., BradentonBradenRiver

OL _ Marcus Norman 6-5 290 Sr., SebastianRiver

OL _ Brad Bourke 6-2 270 Sr., Jacksonville Beach Fletcher

UT _ Mehdi El-Attrach 6-0 190 Sr., OrlandoLake Nona

K  _ Gildardo Mata 5-7 170 Sr., Lakeland Kathleen

 

SECOND TEAM DEFENSE

DL _ Chris Terrell 6-3 240 Sr., Gonzalez Tate

DL _ Tanner Rowell 6-2 240 Jr., Melbourne

DL _ Brian Bembry 6-3 255 Sr., Palmetto

DL _ Justin Andrews 6-0 260 Jr., Lakeland Kathleen

LB _ Jonathan Jones 6-2 220 Jr., OrlandoOak Ridge

LB _ Chris Hart 6-3 240 Sr., Fort Lauderdale St Thomas

LB _ Jake Hanson 6-1 215 Jr., TarponSpringsEastLake

LB _ Jake Hampton 5-11 205 Jr., Tampa Sickles

DB _ Dominic Lee 6-1 190 Sr., Kissimmee Osceola

DB _ Tyson Cisrow 6-0 180 Sr., Fort Lauderdale St Thomas

DB _ Kevin Williams 5-11 185 Sr., Pompano Beach Ely

UT _ James Oliphant 5-9 170 Sr., Fort Lauderdale St Thomas

P  _ Heath Grady 6-4 210 Sr., Tampa Freedom

 

THIRD TEAM OFFENSE

QB _ Tanner Hearn 6-2 180 Sr., OrlandoEast River

RB _ Shi'Kim Coward 5-9 175 Sr., Niceville

RB _ A.J. Davis 6-1 170 So., Lakeland

WR _ James Brunson 6-0 170 Sr., Fort Myers

WR _ Jawaun Harris 5-10 175 Sr.,  Fort Lauderdale St Thomas

WR _ Reggie Payne 6-2 180 Jr., Gonzalez Tate

OL _ Colin Byrne 6-4 315 Sr.,  Fort Lauderdale St Thomas

OL _ Alex Echols 6-2 260 Sr., Niceville

OL _ Sage Kempfer 6-0 240 Sr., Melbourne

OL _ Matt Ahern 6-3 320 Jr., JacksonvilleAtlanticCoast

OL _ Ja'Vionte Nash 6-2 285 Jr., OrangePark Oakleaf

UT _ Eli Stove 6-1 175 Jr., Niceville

K _  Tre Simons 6-2 170 Jr., JacksonvilleAtlanticCoast

 

THIRD TEAM DEFENSE

DL _ Marques Ford 6-4 225 Sr., GibsontonEastBay

DL _ Trae Ferrell 6-2 240 Sr., JacksonvilleAtlanticCoast

DL _ Tashawn Manning 6-4 250 Jr., Wekiva

DL _ Brian Rattery 6-2 285 Sr., Palm BeachLakes

LB _ David Moodie 6-2 200 Sr., Winter Springs

LB _ Scott Armfield 5-10 170, Jr., Niceville

LB _ Kal-El Williams 6-0 245 Sr., Pinellas Park

LB _ Charles Perry 6-2 205 Sr, Royal Palm Beach

DB _ Javon Hammond 6-1 185 Sr., Tampa Gaither

DB _ Jo Jo Louis 6-1 185 Jr., BradentonBradenRiver

DB _ Nick Roberts 5-10 170 So., OrangePark Oakleaf

UT _ Tyler Castillo 5-10 170 Sr., OrlandoEast River

P  _ Zach Lehman 6-2 170 Jr., Clearwater

 

HONORABLE MENTION

QB Jake Hudson 5-11 190 Sr., Tarpon Springs East Lake; QB Sawyer Smith 6-2 205 Jr., Gonzalez Tate; Jake Rizzo 6-0 180 Sr.,  Fort Lauderdale St Thomas; QB Gerald Anderson 5-11 195 Sr., Miami Springs; RB Bryan Johnson 5-7 155 Jr., St Cloud; RB Marquice Flowers 5-9 175 Sr. Plantation; RB BJ Daniels Melbourne 6-1 195 So., Melbourne; WR Johnnie Coleman 5-10 180 Sr., Palm Beach Lakes; WR Marcus Johnson 6-1 180 Jr., Orange Park Oakleaf; TE Camren Knight 6-4 215 Sr., Tallahassee Lincoln; TE Chris Cunningham 6-3 225 Sr., Jacksonville Atlantic Coast; WR Trevor Laurent 5-210 2170 Jr., Punta Gorda Charlotte; UT Marquis Zimmerman 5-9 160 Jr., Lakeland Kathleen; UT Deanfernee McGriff 6-3 240 Sr. Tallahassee Leon; UT James Gardner 6-4 212 Sr., Fort Lauderdale; K Andrew Bogaenko 5-10 185 Jr., St Cloud; DL J.D. Rice 6-0 280 Sr., Orlando Lake Nona; LB Jaylon Fair 5-10 170 Jr., Wekiva; LB Dwayne Paddyfoot 6-3 225 Sr., Miami Mater Academy; LB Gerald Donald 5-10 180 Sr., Gainesville Buchholz; LB Tavon Cox 6-3 190 Sr., Haines City; DB Chase Outzen 5-11 175 Sr., Niceville; DB Damien Crumitie 5-11 180 Jr., Tallahassee Leon; DB Rashaan Watson 6-0 190 Sr., Pinellas Park; DB Justin Strnad 6-3 210 Sr., Tarpon Springs East Lake; UT Christian Angulo 6-2 180 Sr., Gibsonton East Bay; DB Antione Webster 6-0 185 Jr., Hialeah American; UT Karon Jackson 5-10 170 Sr., Hialeah American.

January 07, 2015

AP Class 5A All-State football team

The Florida All-State Class 5A team as chosen by newspaper editors and reporters.

NOTE: South Florida players names bolded. 

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Torrance Gibson 6-4 210 Sr., Plantation American Heritage

RB - Taeler Porter 5-9 190 Sr., Immokalee

RB - James Allen 5-11 185 Sr., Citra North Marion

WR - Charles Wade 6-0 195 Sr., Jacksonville Bishop Kenny

WR - Keith Gavin 6-4 225 Jr., Crawfordville Wakulla

WR - Daniel Davis 5-10 175 Sr., Tarpon Springs

OL - Luke Hiers 6-4 290 Sr., LakeWales

OL - Brett Heggie 6-4 285 Jr., MountDora

OL - Tyler Jordan 6-4 290 Sr., Jacksonville Bishop Kenny

OL - Michael Howard 6-6 250 Sr., Green Cove Springs Clay

OL - James Daniels 6-4 275 Sr., Bushnell South Sumter

UT - Ryan Davis 5-11 180 Sr., St PetersburgLakewood

K  - Trevor Ross 5-11 180 Sr., Live Oak Suwannee

 

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Cedric Wood 6-3 300 Jr., Tallahassee Godby

DL - Montel Presley 5-11 300 Jr., Bushnell South Sumter

DL - Devin Papenheim 6-6 225 Sr., Bushnell South Sumter

DL - Deionte Turner 6-2 290 Sr., Arcadia DeSoto

LB - Raekwon Jones 6-1 205 Sr., Lynn Haven Mosley

LB - Jim Jones 6-2 225 Sr., Tallahassee Godby

LB - Anthony Flory 6-2 225 Sr., Plantation American Heritage

DB - Tarvarus McFadden 6-3 200 Sr., Plantation American Heritage

DB - Taderrius Patrick 6-1 185 Sr., Tavares

DB - Tucker Bennett 6-1 180 Sr., Merritt Island

DB - Marcus Holton 6-0 180 Sr., Tallahassee Godby

UT - Dakota Milstead 5-9 160 Sr., PensacolaWest Florida

P - Zach Gleaton 5-10 160 Sr., Zephyrhills

 

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Feleipe Franks 6-6 218 Jr., Crawfordville Wakulla

RB - Denzel Washington 5-7 170 Sr., Live Oak Suwannee

RB - Chris Schwarz 5-10 180 Jr., New Port Richey River Ridge

WR - Quan Moorer 6-5 205 Sr., Pensacola Catholic

WR  Freddie Swain 6-2 180 Jr., Citra North Marion

WR - Jacob Kubik 6-0 180 Sr., Gulf Breeze

OL - Zach Baker 6-4 290 Sr., Green Cove Springs Clay

OL - Parker Boudreaux 6-4 290 Jr., Orlando Bishop Moore

OL - Christian Pellage 6-7 297 Sr., BrooksvilleNatureCoast

OL - Brandon Loftus 6-7 305 Sr., Tallahassee Godby

OL - C.J. Allen 6-4 310 Sr., Palm Bay

UT - J.T. Turner 5-9 185 Sr., Green Cove Springs Clay

K  - Jake McIntyre 6-1 170 Jr., Orlando Bishop Moore

 

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Richard McIntosh 6-2 235 Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

DL - Daryl Wilson 6-1 290 Jr., Panama CityBay

DL - Zander Zimmer 6-2 225 Jr., Orlando Bishop Moore

DL - Brian Burns 6-6 210 Jr., Plantation American Heritage

LB - Malcolm Penny 6-1 220 Sr., Tallahassee Rickards

LB - Alex Williams 5-11 230 Sr., Citra North Marion

LB - Anthony Foster 6-2 230 Sr., St PetersburgLakewood

DB - Marc McCoy 6-2 185 Sr., Riverview Spoto

DB - Marcus Walker 6-1 185 Sr., LakeWales

DB - Ryan Pulley 6-0 190 Sr., Cape CoralIslandCoast

DB - Von Davis 5-10 175 Sr., MountDora

UT - Aaron McCallister 5-11 195 Jr., Live Oak Suwannee

P  - Dylan Barnas 5-8 165 Sr., Merritt Island

 

THIRD TEAM OFFENSE

QB - Z'Khari Blocker 6-1 180 So., Pensacola Catholic

RB - P.J. Simmons 5-10 190 Sr., Tallahassee Godby

RB - Colin Wilson 6-0 210 So., Green Cove Springs Clay

WR - Raiqwan Hayes 5-11 165 Sr., New PortRicheyGulf

WR - Rasheen Bailey 5-7 160 Sr., Cape Coral

WR - Dredrick Snelson 5-11 185 Jr., Plantation American Heritage

OL - Colton Rausch 6-1 225 Sr., Auburndale

OL - Marcus Brown 6-4 340 Sr., Naples Lely

OL - Devin Gibson 6-0 300 Sr., PensacolaWest Florida

OL - Clark Bulliet 6-3 265 Sr., Tampa Jesuit

OL - Carl Blaylock 6-2 250 Jr., Live Oak Suwannee

UT - Jaylen Pickett 6-0 200 Sr., Zephyrhills

K  - Austin Peffers 5-11 160 Sr., Panama City Arnold

 

THIRD TEAM DEFENSE

DL - Sean Grayer 6-2 230 Sr., Green Cove Springs Clay

DL - Antoine Barker 6-4 235 Sr., Pensacola Catholic

DL - Danny Thomas 6-2 230 Sr., Tallahassee Godby

DL - Keyonte Holley 5-11 235 Sr., WauchulaHardeeCounty

LB - Kendall Duckworth 6-0 190 Sr., Naples Lely

LB - Brice Hatcher 6-2 235 Sr., Bushnell South Sumter

LB - Bradley Clement 6-0 220 Jr., Plantation American Heritage

DB - Rayshad Lewis 5-9 165 Jr., Orlando Bishop Moore

DB - Deonta Fair 6-0 180 Sr., Plantation American Heritage

DB - Jaymon Thomas 6-2 180 Sr., Immokalee

DB - Trevor Duke 5-10 185 Sr., New Port Richey River Ridge

UT - Jonte Boston 5-10 175 Sr., Jacksonville Ribault

P  - Louis Zervos 5-9 150 Sr., Tarpon Springs

 

HONORABLE MENTION

QB Cody Saunders 6-2 192 Jr., Panama City Arnold; QB Adarius Purifoy 6-1 180 Jr., Pensacola West Florida; QB Jackson Bradley 6-2 190 Sr., Jacksonville Bishop Kenny; RB Raekwon Webb 5-9 175 Jr., Panama City Bay; RB Malik Davis 5-11 180 So., Tampa Jesuit; RB Willie Brown 5-10 180 Sr., Mount Dora; RB Marcus Williams 5-9 175 Sr., Orlando Bishop Moore; RB Todd Sims 6-0 180 Sr., Riverview Spoto; RB Artavis Pierce 5-10 200 Jr., Auburndale; RB Ezekiel Thomas 6-0 190 Sr.,  Tavares; WR Leroy Henley 6-1 185 So., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons; WR Antwain Adams 6-2 170 Sr., Pensacola Catholic; TE Archibald Bowman 6-4 230 Sr. Dade City Pasco; OL Kekoa Haina-Scott 6-2 260 Sr., Panama City Bay; OL Kyle Weaver 6-3 330 Jr., Crawfordville Wakulla; OL C.J. Riddell 6-2 285 Sr., Orlando Bishop Moore; OL Bailey Herring 6-3 270 Jr., Merritt Island; UT Jack Reed 5-9 175 Sr., Citra North Marion; QB Keshaun Peters 6-1 205 Sr., New Port Richey Gulf; UT Amari DuBose 5-9 155 Jr. Jacksonville Westside; UT Mitch Wilcox 6-5 230 Sr., Tarpon Springs; LB Chris Sakomoto 6-0 215 Sr., Green Cove Springs Clay; LB Nick Mosco 5-10 210 So., Tampa Jesuit; LB Wilbur Cooper 5-11 215 Sr., Auburndale; LB Zac Lackman 6-1 210 Jr., Cape Coral Island Coast.

AP Class 4A All-State football team

The Florida All-State Class 4A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Maurice Alexander 6-0 170 Sr., Miami Washington

RB - Mark Walton 5-11 195 Sr., Miami Washington

RB - Azende Rey 6-0 190 Jr., DeFuniakSpringsWaltonCounty

RB - Eric Bright 5-9 210 Sr., MadisonCounty

WR - Antonio Callaway 6-0 180 Sr., Miami Washington

WR - Jamel Dean 6-2 200 Sr., Cocoa

OL - Joe Hernandez 5-10 280 Sr., Clewiston

OL - Tammarick Collier 6-6 270 Sr., TallahasseeFlorida High

OL - Cody Temple 6-2 285 Sr., Callahan West Nassau

OL - Jawaan Taylor 6-6 360 Jr., Cocoa

OL - Ben Tirolia 6-4 280 Sr., Miami Washington

UT - Ronnie Harrison 6-2 210 Sr. Tallahassee Florida High

K - Isaac Mercado 5-10 165 Sr., Fort Lauderdale Pine Crest

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Steven Leggett 6-1 255 Sr., Belle Glade Glades Central

DL - John Matson 6-2 225 Jr., FortWhite

DL - Devonaire Clarington 6-6 230 Sr., Miami Washington

LB - Kyle Johnson 6-0 210 Jr., Jacksonville Bolles

LB - Sage Lewis 6-1 212 Sr, Miami Monsignor Pace

LB - Michael Pinckney 6-1 225 Jr., Jacksonville Raines

LB - Withney Simon 6-0 210 Sr., Orlando Jones

DB - Chauncey Gardner 5-11 190 Jr., Cocoa

DB - DaVante Davis 6-2 190 Sr., Miami Washington

DB — Ocie Rose 6-2 180 Sr., Miami Washington

DB - Jacari Footman 5-11 175 Sr., TallahasseeFlorida High

UT - Caleb Robinson 6-1 180 Jr., Umatilla

P - Austin Bentley 6-0 170 Sr., TallahasseeFlorida High

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Bruce Judson 5-11 170 So., Cocoa

RB - Davion Dubose 6-1 195 Jr. Callahan West Nassau

RB - Justin Weaver 5-10 180 Sr., Cocoa

RB - Jabari Jiles 5-9 190 So. Villages

WR - Tyrell Moorer 6-0 180 Sr., Jacksonville Bolles

WR - Ronald Patterson 6-2 180 Jr., Jacksonville Raines

OL - Zach Sprenkle 5-9 245 Sr., MadisonCounty

OL - Mike Ruess 6-1 235 Sr., Coconut Creek North Broward Prep

OL - Deonte Seal 6-3 370 So., Clewiston

OL - Jah'Shaun Seider 6-5 265 Sr., Belle Glade Glades Central

OL - Seth Standland 6-2 230 Sr., DeFuniakSpringsWaltonCounty

UT - Akevious Williams 6-2 190 Sr., MadisonCounty

K - Sander Bloshinsky 5-10 150 Jr., Coral Springs Charter

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Joseph Jackson 6-5 235 Jr., Miami Gulliver Prep

DL - Christian Helsel 6-4 280 Sr., FortWhite

DL - Nik Bonitto 6-5 220 Fr., Davie University

LB - James King 6-2 210 Sr., Miami Washington

LB - Michael Dudzinski 5-11 180 Sr., Callahan West Nassau

LB - Noah Justinger 6-2 220 Sr., The Villages

LB - Dominic Sheppard 6-2 210 Sr., Miami Gulliver Prep

DB - Trenton McGahee 6-2 205 Sr., Jacksonville Bolles

DB - AsanteGriffin 5-9 185 Sr., Cocoa

DB - Terry Jefferson 5-8 175 Sr., Miami Washington

DB - Bump Robinson 6-0 175 Sr., MadisonCounty

UT - Lenorris Gaines 5-9 175 Sr., Clewiston

P - Alex Rutledge 5-8 183 Jr., Jacksonville Raines

HONORABLE MENTION

QB Akex Cavender 6-2 180 Sr., Port St John Space Coast; QB Justin Lewis 6-1 180 Sr., Umatilla; QB David Witt 6-2 200 Jr., Clewiston; QB David Vozzola 5-11 170 Jr., Coral Springs Charter; RB Dominique Spain 5-7 175 Sr., Clewiston; RB George Jacobson 5-11 190 Sr., Tavernier Coral Shores; RB Mekhi Sargent 5-10 217 Jr., Key West; UT Calvin Jackson 5-9 160 Jr., Coral Springs Charter; WR C.J. Riley 6-4 180 Jr., Coconut Creek North Broward Prep; WR Jason Browning 6-4 185 So., Port St John Space Coast; TE Kevin Ackerman 6-5 230 Sr., Jacksonville Bolles; OL Jeremiah Theus 6-6 270 Sr., Jacksonville Bolles; UT Dexter Carter Jr. 5-11 170 Sr., Jacksonville Bolles.

AP Class 3A All-State football team

The Florida All-State Class 3A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Brandon Ziarno 6-1 190 Sr., Melbourne Central Catholic

RB - Jamauri Wakefield 5-11 210 Jr., JacksonvilleProvidence

RB - Garrett Williams 6-4 220 Sr., OrlandoFirstAcademy

RB - Jordan Cronkite 5-10 200 Sr., Miami Westminster

WR - Max Erdman 5-9 175 Sr., Melbourne Central Catholic

WR - Jacob Mathis 6-5 220 Jr., TampaBerkeley Prep

OL - Abdul Bello 6-3 302 Sr., MontverdeAcademy

OL - Andrew Boselli 6-4 310 Jr., JacksonvilleProvidence

OL - Billy Atterbury 6-4 275 Sr., Clearwater Central Catholic

OL - Kendrick Norton 6-2 275 Sr., Jacksonville Trinity

OL - Geron Christian 6-6 305 Sr., Ocala Trinity

UT - Jeff Smith 6-1 175 Sr., Clearwater Central Catholic

K - Matt Sweeney 5-9 160 Sr., Tallahassee Maclay

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Bo Peek 6-2 300 Jr., TampaBerkeley Prep

DL - Malik Barrow 6-4 275 Jr., Tampa Catholic

DL - J'von Butler 6-2 200 Sr., Melbourne Holy Trinity

LB - Victor Alexander 5-10 235 Sr., Jacksonville Trinity

LB - Jeffery Holland 6-2 220 Sr., Jacksonville Trinity

LB - Ulysses Gilbert 6-1 230 Sr., Ocala Trinity

LB - Josh Ward 6-3 215 Sr., Delray Beach American Heritage

DB - Kevin Toliver 6-2 195 Sr., Jacksonville Trinity

DB - Desmond Cain 5-11 183 Sr., Delray Beach American Heritage

DB - Tyreke Johnson 6-2 190 Fr., Jacksonville Trinity

DB - Ben Edwards 5-11 200 Sr., Jacksonville Trinity

UT - Stephon Williams 6-2 230 Sr., ClearwaterCalvary Christian

P - Nick Rabinowitz 6-1 228 Jr., Delray Beach American Heritage

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Christian Alexander 6-3 210 Sr., Lakeland Christian

RB - Devin Singletary 5-10 190 Jr., Delray Beach American Heritage

RB - C.J. Cotman 5-11 170 So., Clearwater Central Catholic

RB - Mason Plante 6-0 175 Sr., OrlandoFirstAcademy

TE - Andrew Owers 6-2 235 Sr., West Palm Beach Cardinal Newman

WR - Rb Marlow 5-9 170 Jr., Lakeland Christian

OL - Richie Kallay 6-4 285 Sr., Clearwater Central Catholic

OL - Nick Vallano 6-3 275 Sr., Delray Beach American Heritage

OL - Donovan Welch 6-5 290 Sr., MontverdeAcademy

OL - Aiden O'Carroll 6-6 280 Sr., TampaBerkeley Prep

OL - Jaylen Miller 6-4 285 Jr., JacksonvilleProvidence

UT - Warren Robinson 5-9 185 Sr., Delray Beach American Heritage

K - Austin Lafzewski 6-3 180 Jr., Hollywood Chaminade

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Joe Schiano 6-1 215 Sr., TampaBerkeley Prep

DL - Brock Miller 6-4 200 Jr., Fort Pierce John Carroll

DL - Jordan Woods 6-3 240 Jr., Ocala Trinity

LB - Marquis Hendrix 6-1 230 Sr., Ocala Trinity

LB - Sam Leonard 6-2 210 Sr., Sarasota Cardinal Mooney

LB - Matt Deal 5-11 210 Sr., Tallahassee Maclay

LB - James Sutton 6-0 210 Jr., Miami Westminster

DB - Kenneth Coleman 6-0 175 Ar., JacksonvilleProvidence

DB - Kaleel Gaines 6-0 170 Sr. Frostproof

DB - Demetri Royer 6-0 195 Sr., Clearwater Central Catholic

DB - Deantai Williams 6-0 175 Sr., Jacksonville Trinity

UT - Jimmy Martin 6-0 210 Sr., Maitland Orangewood Christian

P - Robby Howard 5-11 175 Sr., Sarasota Cardinal Mooney

HONORABLE MENTION

QB Jordan Watkins 6-1 185 Sr., Fort Pierce John Carroll; QB Brad Mayes 6-2 205 Sr., Tampa Berkeley Prep; QB Reese Vita 6-1 200 Sr., Sarasota Cardinal Mooney; RB Daniel Fisher 5-6 160 Sr., Jacksonville Episcopal; RB Kenneth Williams 5-11 180 Sr., Orlando First Academy; RB Ryan Fulse 5-9 185 Sr. Fort Meade; RB William Scott 5-10 175 Fr., Fort Myers Bishop Verot; RB Travis Homer 5-10 190 Jr., West Palm Beach Oxbridge Academy; WR Mason Wilfong 6-2 180 Sr., Fort Pierce John Carroll; WR Parker Collins 5-11 165 Sr., Fort Lauderdale Calvary Christian; WR Larenz Deshazor 6-0 190 So., Lakeland Christian; TE Jake Bargas 6-3 225 Sr., Boca Raton St Andrew's; WR Chris Barr 5-10 175 Sr., Jacksonville Trinity; UT Timothy Irvin 5-9 185 Sr., Miami Westminster; UT Richie Denicola 6-1 183 Sr., Ocala Trinity; UT London Gaskin 5-9 172 Sr., Ocala Trinity; LB Eric Gallon 6-2 218 Sr., Lakeland Christian; LB Tristan Payton 6-0 200 Sr., Fort Lauderdale Calvary Christian; UT George Schmelzle 6-3 195 Jr., Community School of Naples; UT Will Erdman 5-11 185 Jr., Melbourne Central Catholic.

January 05, 2015

AP Class 1A All-State football team

The Florida All-State Class 1A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Brycen Lee 6-5 180 Sr., Mayo Lafayette

RB - Jarkiece Davis 5-9 190 Sr., Port St Joe

RB - Julian Robinson 5-11 190 Jr., CrossCityDixieCounty

RB - Keandre Lett 5-9 170 Sr., Bratt Northview

WR - Alex Smith 5-10 170 Sr., Santa RosaBeach South Walton

WR - Kayne Hurst 6-1 185 Jr., Mayo Lafayette

OL - Teyler Sexton 6-2 270 Sr., Baker

OL - Marlon Stephens 6-0 235 Jr., Vernon

OL - Larry Blue 6-2 300 Sr., CrescentCity

OL - Chance Jowers 6-2 255 Sr., Graceville

OL - Tyler Corbin 6-2 250 Sr., CrossCityDixieCounty

UT - Hamp Cheevers 5-11 155 Jr., Trenton

K - Israel Grande 6-0 190 Sr., West Gadsden

 

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Trey Simmons 5-11 250 Sr., CrossCityDixieCounty

DL - Alden McClellan 5-11 180 Sr., LakeButlerUnionCounty

DL - Kade Rogers 6-0 200 Jr., Trenton

DL - Steven Matthews 6-0 275 Jr., Blountstown

LB - Montae Barto 6-1 220 Jr., Baker

LB - Darrius Peterson 6-1 220 Jr., Vernon

LB - Cole Cryderman 6-0 205 Sr., Port St Joe

LB - Marcel Johnson 6-0 215 Jr., Port St Joe

DB - Austin Brown 6-4 200 Sr., Vernon

DB - Tim Fleming 6-1 170 Sr., Mayo Lafayette

DB - Brooks Martin 5-11 175 Jr., Trenton

UT - La'Marcus Webb 5-9 175 Sr., JasperHamiltonCounty

P - Dillon Bates 6-2 190 Jr., Freeport

 

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Jonathan Ortner 6-1 185 Sr., Santa RosaBeach South Walton

RB - Dadrian Ellis 5-11 190 Jr., CrescentCity

RB - Braden Cross 5-10 170 Jr., Jay

RB - Lee Jones 5-10 225 Sr., Mayo Lafayette

WR - Gunner Chaires 5-8 155 Sr., Hilliard

WR - Franklin Williams 6-2 175 So., LakeButlerUnionCounty

OL - Will Ramsey 6-2 215 Jr., Port St Joe

OL - Riley Burke 6-0 300 Sr., Port St Joe

OL - Hunter Hill 6-0 245 Sr., JasperHamiltonCounty

OL - Codie Habarek 6-2 240 Jr., Freeport

OL - Tucker Harrington 6-2 280 Sr., Jay

UT - Kentwan Daniels 6-1 190 Jr., JasperHamiltonCounty

K - Freddy Galvan 5-9 145 Sr., Pierson Taylor

 

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Joseph Merriex 6-2 265 Jr., LakeButlerUnionCounty

DL - Tre McCleese 6-1 215 Jr., Trenton

DL - Corey Durden 6-4 250 Jr., Newberry

DL - Josh Smith 5-10 270 Jr., LakeButlerUnionCounty

LB - Myles Byrd 5-10 185 Sr., Mayo Lafayette

LB - James Horsley 6-1 175 Sr., CrossCityDixieCounty

LB - Deangelo Robinson 5-8 205 Sr., JasperHamiltonCounty

LB - William Hayes 5-4 145 Sr., BristolLibertyCounty

DB - Joe Ledo-Massey 6-0 195 Sr., Santa RosaBeach South Walton

DB - Isaiah Johnson 6-1 175 Jr., LakeButlerUnionCounty

DB - Jak Riley 5-10 175 Sr., Port St Joe

UT- Jarrod Beckwith 6-1 175 Jr., BristolLibertyCounty

P — Bryce Jenkins 6-4 190 Jr., Hilliard

 

HONORABLE MENTION

QB Quantrezz Knight 6-1 180 Jr., West Gadsen; QB Caleb Cox 6-2 175 Sr., Lake Butler Union County; QB Jon Beck 6-3 180 Jr., Baker; RB Ja'Vontai Hall 5-8 160 So., Cottondale; RB Antwan Durn 5-10 185 Jr., Lake Butler Union County; RB Rashard Ranie 6-1 170 Sr., Wewahitchka; OL Hunter Harrison 6-4 290 Sr., Bristol Liberty County; UT James Bowers 5-10 225 Sr., Cross City Dixie County; K Marcus Mannerstedt 6-1 175Jr., Trenton; DL Ja'lin Parks 6-3 265 So., Newberry; DL Marquez Johnson 6-2 215 Sr., Port St Joe; LB Tyler Sistrunk 6-1 202 Sr., Bronson; LB Brandon Land 6-2 180 Sr., Cross City Dixie County; LB AJ Davis 6-3 230 Jr., Graceville; LB Anthony Wyrick 5-11 175 Sr., Blountstown; UT Aaron Paul 6-2 180 So., Port St Joe ; UT D'Vonta O'Neal 6-1 185 Sr., Vernon.

December 22, 2014

Broward County defeats Utah to become the 8th Grade champs

Nayquan_Wright

NAPLES - Broward County-FL defeated Utah, 35-24 in the 8th Grade Football University National Championship (FBUNC) Game at Naples High School in Naples, Florida. With the win, Broward County-FL earns the title of 2014 8th grade FBU National Champions.

James_Cook

The 8th Grade Football University National Championship game, televised by NBC Sports Network, proved worthy of the national audience. The high-energy event started with a turnover when Utah QB Cooper Legas (Provo, UT) fumbled near his own 40-yard line on the first play from scrimmage, and Broward County took over. The hometown squad immediately moved down the field and QB Nik Scalzo (Parkland, FL) hit WR Christopher Benestad (Coconut Creek, FL) with a 15-yard touchdown pass, putting the team ahead 7-0 after K Billy McConnell’s (Plantation, FL) successful field goal attempt. Utah bounced back quickly with a 47-yard pass, setting up WR Dane Christiansen to snare a 20-yard TD pass from Legas, followed by a two-point conversion run by DB Chuck Alatini (West Valley, UT). Broward responded when RB James Cook (Coconut Creek, FL) sprinted 43 yards off a short pass by Legas, giving the Florida team the lead 15-8 after a two-point conversion. Entering the second quarter, Utah drove to the one-yard line but Broward got the ball back on downs. Utah regained possession, drove back down the field and RB Jacob Shaver (Riverton, UT) bolted up the middle for a ten-yard touchdown, taking the lead 16-15 with a two-point conversion at the half. Broward’s Cook raced 17 yards for a touchdown to start the third quarter, putting them back on top 21-16. A resilient Utah team marched right back down the field to take the lead on a two-yard quarterback plunge by Legas, and after a two-point conversion, Utah led 24-21 at the end of the third quarter. RB Nayquan Wright (Coconut Creek, FL) bolted 74 yards down the right sideline in the fourth quarter and after another successful McConnell kick, Broward was back on top 28-24. Wright sealed the deal with an 11-yard TD run and a 35-24 lead, earning him the Most Valuable Player Award.

Nik_Scalzo

AWARDS Naples Marco Island Everglades MVP: Running Back Nayquan Wright (Coconut Creek, FL) *Ran for 94 yards with seven carries and two touchdowns.

Broward_County_8th_QB

The FBU National Championship (FBUNC) weekend kicked off Friday December 19th at Fleischmann Park in Naples, Florida. During the first two weekends of December, 192-region-based teams (64-teams in each age bracket—6th, 7th and 8th grade) each comprised of the top 30 all-star athletes from their area, played in four rounds of intense football games across the nation. Of those 192 teams, the final four teams in each age bracket earned the trip to Naples to compete for the 2014 FBU National Championship. The structure of the Football University (FBU) National Championship is a combination of the Little League World Series and the NCAA March Madness. This year’s tournament marks the fourth year of the biggest youth football event to date, with 192 teams nationwide, including more than 250 games, 6,000 athletes, and 1,200 coaches. The tournament showcased 250 games through a three-week period, resulting in more than 1,000 hours of play.

Broward_County_8th

Official National Brackets, Scores, & In-Studio Video News Updates: Please visit www.fbunc.com for updated tournament brackets and news updates. For game photos and additional tournament updates, also visit https://twitter.com/FBU_NC and https://www.facebook.com/NationalChampionship.

All American Games, LLC: Rockaway, N.J.-based All American Games owns and produces elite youth/prep national sporting events and properties including the U.S. Army All-American Bowl, Football University, FBU National Championship, and Eastbay Youth All-American Bowl. National sponsors of the FBU National Championship include, Naples, Marco Island, Everglades Convention & Visitors Bureau, Paradise Coast Florida, Gatorade, Xenith, NCSA, Battle Sports Science, EvoShield, 23 Blast Movie and Youth Football Coaches Association.

December 19, 2014

Northwestern hires Max Edwards as new football coach

            Miami Northwestern is hoping a familiar face from its coaching past can get its football program back to an elite level.

            The Bulls hired former assistant Max Edwards as its new head coach Friday three weeks after opening the position for hiring.

            Edwards coached at Northwestern from 1998 to 2004 under Billy Rolle and later Roland Smith, whom he now coached with the past five seasons at Central.

Edwards, 48, has been Central’s defensive coordinator during that time and a pivotal part of the Rockets becoming the first Miami-Dade County team to win four state titles in a five-year span and the first to go to state five consecutive seasons. The Rockets, ranked No. 6 nationally by USA Today, also earned an invite to the inaugural State Champions Bowl Series Dec. 27 in Boca Raton.

Edwards’ defense posted 83 sacks and was one of the most ferocious in the nation this season. He has been a part of six state championship teams during his 22 years coaching in Dade.

            During his first stint at Northwestern, Edwards was a part of the 1998 state championship team and later coached at Booker T. Washington from 2006-2009 under Tim “Ice” Harris, helping the Tornadoes win a state title in 2007. Edwards also briefly coached at Miami Jackson, his alma mater.

            Edwards replaces Eddie “Rabbit” Brown, who coached the Bulls this past season, leading            them to a 5-6 record and to the playoffs after a one-year absence. Brown was suspended for Northwestern’s first-round playoff loss to Hallandale. The position was opened for hiring in late November.

            Edwards becomes Northwestern’s third head coach since 2011. The Bulls have made the playoffs twice in the past four seasons after a county-record run of 19 consecutive appearances from 1992-2010.