November 10, 2014

Northwestern DB Deandre Baker is a US Army All-American

Baker_Deandre_MiamiNorthwestern_Miami_FL_RepeatHeadshot_(1280x853)
            Northwestern defensive back Deandre Baker accepted his invitation Monday to the U.S. Army All-American Bowl in San Antonio. Baker, a University of Georgia commit, is one of 12 South Florida players that are expected to participate in this season’s game which will be played Jan. 3 at the Alamodome in San Antonio.

            Baker has been a key player in Northwestern’s return to the playoffs this season.

            “It’s great to be able to represent my community and my friends on this kind of a stage,” Baker said. “It’s going to be cool to join some great names that have been in this game.”

 

October 26, 2014

Updated South Florida football playoff picture entering week 10

DISTRICT 11-8A

Monarch (6-0, 8-0): District champions.

Douglas (3-2, 6-2): Can clinch playoff berth with win vs. Coral Springs.

Coral Springs (3-2, 5-3): Can clinch playoff berth with win vs. Douglas.

ELIMINATED: Deerfield Beach (2-3, 4-4), South Plantation (2-3, 3-4), Taravella (2-3, 3-5), Piper (0-5, 2-6).

 

DISTRICT 12-8A

Flanagan (5-0, 9-0): District champions.

Miramar (4-1, 6-3): District runner-up.

ELIMINATED:CypressBay (3-2, 5-3), CooperCity (2-3, 3-5), Everglades (2-4, 4-5), Western (2-3, 2-6), McArthur (0-5, 0-8).

 

DISTRICT 13-8A

North Miami (4-0, 7-1): District champions.

NMB (3-1, 3-5): District runner-up.

ELIMINATED: Reagan (2-2, 5-3), HialeahGardens (1-3, 3-5), Dr. Krop (1-3, 2-6), Hialeah (1-3, 1-6).

 

DISTRICT 14-8A

Columbus (4-0, 8-1): District champions.

Coral Gables (3-1, 6-2): District runner-up.

ELIMINATED: Miami High (2-2, 5-3), South Miami (2-2, 3-5), Miami Beach (1-3, 3-5), CoralPark (0-4, 0-8).

 

DISTRICT 15-8A

Belen Jesuit (4-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Ferguson.

Southwest (3-1, 7-1): Can clinch playoff berth with win vs. Varela AND Ferguson loss to Belen. Needs a win vs. Varela to at least force a tiebreaker.

Ferguson (3-1, 6-2): Can clinch district title with win vs. Belen AND Southwest loss to Varela, needs a win vs. Belen to at least force tiebreaker.

Varela (2-2, 4-4): Needs win vs. Southwest AND Ferguson loss to Belen to force tiebreaker for runner-up playoff berth.

ELIMINATED: Sunset (0-4, 2-6), Braddock (0-4, 1-7).

 

DISTRICT 16-8A

Killian (3-0, 8-0): Can clinch district title with win vs. Southridge; Has clinched playoff berth.

Southridge (3-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Killian; Has clinched playoff berth.

ELIMINATED: South Dade (1-2, 5-3), Palmetto (1-3, 1-7), Coral Reef (0-3, 1-7).

 

DISTRICT 14-7A

Blanche Ely (2-0, 4-4): Can clinch district title with win vs. Northeast.

Fort Lauderdale (2-1, 3-6): Can clinch playoff berth with Ely win over Northeast; has clinched at least a berth in tiebreaker.

Northeast (1-1, 1-7): Needs win vs. Blanche Ely to force district tiebreaker.

ELIMINATED: Boyd Anderson (0-3, 0-8).

 

DISTRICT 15-7A

St. Thomas Aquinas (3-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. Plantation; Has clinched playoff berth.

Plantation (3-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Aquinas; Has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Hollywood Hills (1-2, 4-4), Nova (1-2, 3-5), South Broward (0-4, 1-7).

 

DISTRICT 16-7A

American (5-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. MaterAcademy; has clinched playoff berth.

Mater Academy (5-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. American; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Miami Springs (3-2, 6-2), HML (2-3, 3-5), Goleman (2-3, 2-6), Mourning (1-4, 1-7), WestlandHialeah (0-6, 0-9).

 

DISTRICT 15-6A

Boynton Beach (4-0, 9-0): Can clinch district title with win vs. Hallandale; has clinched playoff berth.

Hallandale (4-0, 8-0): Can clinch district title with win vs. Boynton Beach; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Coconut Creek (2-2, 4-4), Dillard (2-3, 4-4), Stranahan (1-3, 3-5), Suncoast (0-5, 0-9).

 

DISTRICT 16-6A

Central (4-0, 8-1): District champions.

Norland (2-1, 3-4): Can clinch playoff berth with win vs. Carol City.

Northwestern (1-2, 4-4): Needs win against Homestead AND Carol City win over Norland to force tiebreaker.

Carol City (1-2, 3-5): Can force tiebreaker for district runner-up with win vs. Norland; can clinch playoff berth with win vs. Norland AND Northwestern loss to Homestead.

ELIMINATED:Homestead (0-3, 3-5).

 

DISTRICT 16-5A

American Heritage (1-0, 5-3): Can clinch district title with win vs. Gibbons.

Jackson (1-1, 5-3): Clinches runner-up berth with Gibbons loss to Heritage.

Cardinal Gibbons (0-1, 6-2): Needs win vs. Heritage to force district tiebreaker.

 

DISTRICT 7-4A

Glades Central (2-0, 7-2): District champs.

Somerset (1-1, 2-6): District runner-up.

ELIMINATED:UniversitySchool (0-2, 2-6).

 

DISTRICT 8-4A

Booker T. (2-0, 9-0): Can clinch district title with win vs. Edison.

Gulliver (1-1, 4-4): Can clinch playoff berth with win vs. Pace. A win AND Booker T. loss to Edison forces tiebreaker.

Edison (1-1, 4-4): Needs win vs. Booker T. and Gulliver loss to avoid elimination.

Monsignor Pace (0-2, 2-6): Needs win vs. Gulliver and Edison loss to avoid elimination.

 

DISTRICT 8-3A

Westminster Christian (1-0, 7-1): District champs.

Chaminade-Madonna (0-1, 2-5): District runner-up.

 

DISTRICT 8-2A

Champagnat Catholic (1-0, 6-2): District champs.

Dade Christian (0-1, 5-3): District runner-up.

October 03, 2014

South Florida football makeup games schedule Monday

Here's a look at the games that will be made up or completed on Monday in Dade and Broward. Games suspended are listed below with the point at which they were halted.

DADE

Norland vs. Northwestern (Traz), 6 - Game is tied 10-10 with 5:59 left in 3rd quarter

Ferguson vs. Varela (Tropical), 4 Ferguson leads 20-12 with 10:20 left in 4th quarter

Belen at Braddock, 3 - Braddock leads 13-7 start of 3rd quarter

Edison at Gulliver, 4 - Gulliver leads 7-6 start of 3rd quarter

Miami Beach at Columbus, 4:30

BROWARD

Boyd Anderson at Northeast, 6

September 15, 2014

Norland-Jackson football game considered non-result after being suspended

Just posting here in case you hadn't seen mine or anyone else's tweets about it yesterday.

The Norland-Jackson game, which Jackson led 19-14 after three quarters Saturday at North Miami Stadium has been ruled a suspended game by the GMAC.

The game was stopped due to lightning at the start of the fourth and never resumed after heavy rain caused the field conditions to deteriorate severely.

"A football game, unlike soccer, baseball or softball does not have a weather clause to end after so many innings or the start of the second half," GMAC executive secretary Cheryl Golden said in a statement to both schools Monday. "In football, if a game does not come to its normal conclusion it is SUSPENDED. That means if the game is to be resumed it would pick up from the exact point of suspension. Same score, quarter, time on clock, time outs left etc. With that said, since it is a non-district game it does not need to be completed."

The game will likely not be completed since it is not a district game.

Both Norland and Jackson remain 1-0 so far this season heading into this week's games. Jackson plays Booker T. at Traz Powell Friday at 7:30 p.m. Norland plays Homestead at 7:30 p.m. Friday at North Miami Stadium.

August 30, 2014

2014 Florida High School Football Scoreboard - Week 1

SATURDAY NIGHT’S SCORES
Clewiston 42, Blanche Ely 14
Kissimmee Gateway 34, Poinciana 0
Legacy Charter 61, Faith Christian 49
Miami Booker T. Washington 19, Tucker (Ga.) 7
Miami Central 21, Stephenson (Ga.) 20
Miami Jackson 32, North Miami Beach 0
Miami Killian 20, Carol City 16
Miami Norland 30, Martin Luther King Jr. (Ga.) 0
Naples Golden Gate 29, Goleman 28
Pensacola Escambia 35, Vidor 6
South Daytona Beach Warner Christian 35, Orangewood Christian 0
Sparr North Marion 27, Ocala Forest 10
Tallahassee FAMU 14, West Gadsden 7
West Orange 27, Boone 24

FRIDAY NIGHT’S SCORES
Armwood (Seffner) 37, Durant 14
Barron Collier (Naples) 41, Braddock 0
Berkeley Prep (Tampa) 44, Middleton 6
Bishop Kenny (Jacksonville) 23, Bartram Trail 20, OT
Bishop Moore (Orlando) 35, First Academy21
Bloomingdale (Valrico) 16, Strawberry Crest 7
Boca Raton Community 25, Seminole Ridge 21
Bolles School (Jacksonville) 44, Hernando 0
Boynton Beach 69, Olympic Heights 0
Bradenton Christian 13, Out-of-Door Academy 7
Brandon 21, Blake 20
Branford 26, Aucilla Christian 19
Brookwood School, Ga. 28, Bell 14
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 29, Western 7
Cardinal Mooney (Sarasota) 20, LaBelle 0
Central Florida Christian 44, Ocala Christian Academy 3
Champagnat Catholic (Hialeah) 25 University School 7
Chiefland 42, Bronson 14
Citrus (Inverness) 6, Springstead 0
Clearwater Central Catholic 38, Lely 6
Coral Gables 19, Miami Southridge 7
Coral Shores (Tavernier) 33, Coral Springs Charter 28
Coral Springs 34, Cooper City 14
Crystal River 26, Nature Coast Tech 21
Cypress Bay (Weston) 27, Atlantic Community 7
Deerfield Beach 43, Oakland Park Northeast 6
Dickinson, Texas 26, Bay 0
Dillard (Fort Lauderdale) 20, Plantation 15
Dixie County (Cross City) 46, Taylor County 6
Doral Academy Charter 7, Somerset Academy-Pembroke Pines 6
Douglas (Parkland) 48, West Broward 5
Duval Charter (Jacksonville) 30, Bishop Snyder 9
East Lake (Tarpon Springs) 40, Palm Harbor University 10
Eau Gallie 9, Pine Ridge 0
Edgewater (Orlando) 41, Evans 6
Episcopal (Jacksonville) 49, Eagle's View 32
Everglades (Miramar) 21, South Broward 7
First Academy (Leesburg) 38, Cornerstone Charter 6
First Baptist (Naples) 28, St. Edward's 0
First Coast (Jacksonville) 41, Ribault 6
Flagler Palm Coast 48, Matanzas 8
Flanagan (Pembroke Pines) 36, Stranahan 0
Forest Hill (W. Plam Beach) 54, Inlet Grove 24
Fort Lauderdale Calvary Christian 56, Archbishop Curley 6
Fort Myers 51, Bishop Verot 3
Fort Pierce Central 51, Fort Pierce Westwood 0
Gaither (Tampa) 35, Chamberlain 6
Glades Central (Belle Glade) 12, Dwyer 7
Glades Day (Belle Glade) 6, Okeechobee 0
Gulf (New Port Richey) 35, Wiregrass Ranch 20
Gulf Coast (Naples) 63, Pembroke Pines 6
Gulliver Prep (Miami) 47, Archbishop McCarthy 14
Hagerty (Oviedo) 20, Lyman 7
Hallandale 56, McArthur 6
Hialeah Gardens 26, Westland Hialeah 0
Hollywood Hills 21, Piper 14
Homestead 6, Boyd Anderson 0
Immaculata-La Salle (Miami) 20, Benjamin 14
Immokalee 21, Park Vista Community 13
Jefferson (Tampa) 28, Alonso 12
Jesuit (Tampa) 31, Hardee 17
King's Academy (W. Palm Beach) 42, Florida Christian 0
Lake Mary 38, Winter Springs 14
Lake Minneola 42, Lake Weir 13
Lake Worth 33, Jensen Beach 21
Lakeland Christian 41, Foundation Academy 0
Lakeland 41, Treasure Coast 7
Lakewood Ranch (Bradenton) 37, Southeast 14
Lennard 28, East Bay 7
Liberty (Kissimmee) 14, Tenoroc 0
Liberty County (Bristol) 42, Maclay 0
Lincoln (Tallahassee) 31, Pensacola 27
Mainland (Daytona Beach) 41, DeLand 0
Mandarin (Jacksonville) 57, Terry Parker 7
Marco Island 49, Highlands Christian 6
Merritt Island 35, New Smyrna Beach 28
Miami-Dade Christian 37, Moore Haven 0
Miami Edison 53, Miami Krop 14
Miami Northwestern 42, Mater Academy 20
Miami Ransom Everglades 28, Palmer Trinity 0
Middleburg 28, Menendez 16
Milton 28, Crestview 14
Miramar 14, Delray American Heritage 7
Mitchell (New Port Richey) 36, Anclote 7
Mount Dora 41, Astronaut 6
Naples 47, Dunbar 6
Northview (Bratt) 47, Bozeman 0
Nova (Davie) 27, Fort Lauderdale 6
Orlando Christian 64, Merritt Island Christian 0
Oviedo 28, Lake Brantley 6
Oviedo Master's Academy 53, International Community 7
Pahokee 35, Suncoast 0
Palm Beach Gardens 21, John I. Leonard 0
Palm Beach Lakes 25, Jupiter 0
Paxon (Jacksonville) 15, Englewood 12
Ponte Vedra 21, Nease 20
Providence (Jacksonville) 27, Port Orange Atlantic 6
Raines (Jacksonville) 13, Ed White 7
Rickards (Tallahassee) 44, Chiles 7
Ridgeview (Orange Park) 42, Orange Park 21
River Ridge (New Port Richey) 21, Land O'Lakes 14
Royal Palm Beach 21, Palm Beach Central 6
Sandalwood (Jacksonville) 42, Creekside 14
Sanford Seminole 20, Lake Howell 3
Seffner Christian 42, Lake Mary Prep 0
Sickles (Tampa) 33, Robinson 7
South Fork (Stuart) 27, Martin County 6
South Sumter (Bushnell) 63, Wildwood 0
South Walton (Santa Rosa Beach) 49, Christ's Church 0
Southwest Miami 69, Miami Coral Park 0
Spoto 35, Wharton 2
St. Augustine 20, Baker County 6
St. John's, D.C. 35, Bradenton IMG Academy 2
St. Stephen's Episcopal (Bradenton) 42, Bishop McLaughlin 0
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) 38, Plantation American Heritage 7
Sunlake 17, Pasco 13
Suwannee (Live Oak) 38, Bradford 0
Tampa Bay Tech 25, Newsome 17
Tampa Freedom 9, King 6
Tate (Cantonment) 19, West Florida 7
Trenton 17, Lafayette 14
Trinity Christian-Deltona 34, Lake Highland 17 Umatilla 49, Lecanto 42
Union County (Lake Butler) 60, Potter's House Christian 6
University (Orange City) 48, Deltona 0
Venice 46, Palmetto 44
Village Academy (Delray Beach) 22, Chaminade-Madonna College Prep 9
Ware County, Ga. 23, Manatee 7
Weeki Wachee 42, Interlachen 6
Wekiva 40, Jones 2
Wellington 26, Santaluces 6
West Boca Raton Community 47, Spanish River 6
West Nassau County (Callahan) 35, Keystone Heights 14
Westminster Academy (Fort Lauderdale) 26, Pine Crest 10
Zephyrhills 45, Wesley Chapel 9

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Blanche Ely (Pompano Beach) vs. Clewiston, ppd. to Aug 30.
Buchholz (Gainesville) vs. Eastside, ppd. to Aug 30.
Eustis vs. Heritage, ccd.
Father Lopez Catholic (Daytona Beach) vs. Holy Trinity Episcopal, ccd.
Gateway (Kissimmee) vs. Poinciana, ppd. to Aug 30.
Legacy Charter vs. Faith Baptist, ppd. to Aug 30.
Montverde Academy vs. Ocala Trinity Catholic, ccd.
Mount Dora Bible vs. Windermere Prep, ccd.
Ocala Forest vs. North Marion, ppd.
Palatka vs. Ocala Vanguard, ccd.
Space Coast vs. Harmony, ppd. to Sep 1.
West Orange (Winter Garden) vs. Boone, ppd. to Aug 30.
Williston vs. P.K. Yonge, ccd.

THURSDAY NIGHT
Boca Raton Pope John Paul II 38, Saint Andrews 21
Coconut Creek North Broward Prep 29, Pompano Beach 6
Doral Ronald Reagan 16, Monsignor Pace 13
Fort Pierce John Carroll 45, Coral Glades 3
Groveland South Lake 61, East Ridge 3
Hialeah American 45, North Miami 12
Lake City Columbia 44, Gainesville 43
Lynn Haven Mosley 27, Tallahassee Leon 21 2 OT
Melbourne Central Catholic 40, Columbine, Co. 35
Miami Beach 33, Mourning 0
Miami Christopher Columbus 45, Homestead South Dade 34
Miami Coral Reef 24, Varela 7
Miami Ferguson 41, Palmetto 7
Miami Senior 35, Hialeah Miami Lakes 0
Miami Springs 21, Hialeah 14
Port Orange Spruce Creek 19, Daytona Beach Seabreeze 12
St. Cloud 69, Centennial, Eaglecrest, Col. 56
North Miami Beach Hillel 24, Miami Country Day 12
St. Augustine School For The Deaf 33, Gainesville Oak Hall 0

WEDNESDAY NIGHT
Miami Sunset 7, South Miami 6

May 06, 2014

The Miami Herald's Miami-Dade Class of 2016 football recruits

List compiled by Larry Blustein

MIAMI-DADE FALL TOP 25

1. Mark Walton, RB, 5-11, 185, Booker T. Washington

2. Dionte Mullins, WR/DB, 6-0 170, Miami Gulliver Prep

3. Darnell Salomon, WR, 6-3, 185, Hialeah Champagnat Catholic

4. Cedric Wright, S, 5-10, 185, Miami Gulliver Prep

5. Chidi Valentine Okeke, OL, 6-6, 305, Hialeah Champagnat Catholic

6. Freddie Pender, WR, 6-4, 190, Miami Southridge

7. Donavan Thompson, LB, 6-0, 195, Miami Central

8. Kato Nelson, QB, 6-0, 180, Hialeah Champagnat Catholic

9. Elbre Gaiter, WR/DB, 5-8, 160, Miami Westminster Christian

10. James Sutton, LB, 5-11, 205, Miami Westminster Christian

11. Stephen Calvert, QB, 6-2, 175, Miami Carol City

12. Joseph Jackson, DE, 6-6, 240, Miami Gulliver Prep

13. Keldrick Caesar, OL, 6-3, 290, Miami Edison

14. Keino Mike, RB, 5-8, 175, Coral Gables

15. Shakur Cooper, LB, 6-2, 195, Coral Gables

16. Jotavius Barrett, Athlete, 5-10, 175, Hialeah Champagnat Catholic

17. Jamel Cook, S, 6-3, 185, Miami Central

18. Rashad Smith, S, 6-0, 185, Homestead

19. Gee Stanley, LB, 6-2, 190, Coral Gables

20. Jerron Rollins, WR, 6-3, 180, Miami Christopher Columbus

21. Kier Thomas, DE, 6-2, 220, Miami Central

22. Hosea McMullin, LB, 5-11, 195, Miami Booker T. Washington

23. Dicaprio Bootle, DB, 5-9, 170, Miami Killian

24. Dontye Carriere-Williams, DB, 5-10, 175, Miami Booker T. Washington

25. Steven Newbold, WR, 5-11, 165, Miami Carol City

March 06, 2014

St. Thomas Aquinas vs. American Heritage to open 2014 football season at Sun Life Stadium

            Two of the nation's best and most-tradition rich programs in Broward County will clash this August to kick off the 2014 football season.

            Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, a seven-time state champion and two-time national champion, will take on defending Class 5A state champion Plantation American Heritage in each team’s regular season opener at Sun Life Stadium.

            According to St. Thomas athletic director George Smith, the game is tentatively scheduled for August 29 at a time to be announced later.

            “It depends on scheduling with the Dolphins, but it should be that Friday,” Smith said.

            American Heritage won its first state football championship this past season going 13-1 and winning its final 13 games. The Patriots return several starters from last year’s team and are expected to be among the nation’s best next season.

            Aquinas reached the regional finals last season a year after winning its seventh state championship and is also expected to be tabbed among the top teams in the country and a favorite to win the Class 7A state championship.

 

GEORGIA TRIPLEHEADER

 

The game adds to an already jam-packed weekend involving South Florida’s top high school football teams.

 

On August 30, Miami Norland, Miami Central and defending national champion Miami Booker T. Washington will play a tripleheader against three of Georgia’s top teams.

 

The event will be played at Hallford Stadium (15,000-seat capacity) in Clarkston, roughly 18 miles from Atlanta.

 

Norland, which is trying to turn around from a 3-7 season, will open the event against MLK High.

 

Central, the back-to-back defending Class 6A state champions, will take on Stephenson in the middle game.

 

Booker T., which will enter next season on a 26-game winning streak, will cap the event playing Tucker, a Class 5A state runner-up in Georgia last year.

 

At least part of the event is expected to be televised nationally by the ESPN networks.

 

            Booker T. began its national championship run with a 55-0 victory over Norcross (Ga.) last season on ESPN.

 

            Georgia teams have not been kind in recent years to Central, which lost to CamdenCounty in 2010 and Grayson in 2012, but won on the road last season against Don Bosco Prep (NJ).

 

            Norland lost to Stephenson in its opener last season at Hallford Stadium. The Vikings’ opponent this season, MLK, defeated Pompano Beach Blanche Ely the same day.

 

Central and Booker T. are each also working on booking a second road game early next season.

 

January 31, 2014

Booker T. officially presented MaxPreps national championship trophy

At a ceremony Friday morning at the school's auditorium that was even attended by a couple of college coaches including Auburn coach Gus Malzahn, MaxPreps presented Booker T. Washington with its official national championship trophy.

The Tornadoes won their second consecutive Class 4A state title this season going 14-0 with two road victories over nationally-ranked opponents and a home win against then No. 2-ranked Miami Central.

Booker T. was voted the consensus No. 1 and will have another national championship presentation Feb. 12 when USA Today plans to come by the school.

Here's an interview with coach Tim "Ice" Harris.

January 06, 2014

AP Class 2A All-State football teams (Dade/Broward players in bold type)

Class 2A First Team Offense

QB _ Drew Eckels, 6-4 190, Sr.; South Daytona Warner Christian

RB _ Jonathan Vickers, 6-0 205, Sr.; TallahasseeNorth Florida Christian

RB _ Demaris Tillmon, 5-11 185, Jr.; South Daytona Warner Christian

WR _ Chris Philpott, 6-4 195, Jr.; TallahasseeNorth Florida Christian

WR _ Michael Smith, 5-11 175, Jr.; Tampa Carrollwood

WR _ Nekari Jones, 6-0 185, Sr.; Lakeland Victory Christian

OL _ Josh Allen, 6-3 290, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

OL _ Alex Harrison, 6-2 265, Jr.; TallahasseeNorth Florida Christian

OL _ Austin Harold, 6-1 270, Sr.; South Daytona Warner Christian

OL _ Seth Penner, 6-2 305, Jr.; Naples First Baptist

OL _ Dillon McGahee, 6-1 230, Sr.; Belle Glade Glades Day

K _ Jordan Bennett, 6-1 170, Jr.; TallahasseeNorth Florida Christian

UT _ Theo Anderson, 6-0 180 So., Largo Indian Rocks Christian

 

First Team Defense

DL _ Dennis Williams, 6-1 270, Sr.; South Daytona Warner Christian

DL _ Antonio Simmons, 6-3 215, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

DL _ Kevin Bronson, 6-2 300, Sr.; Delray BeachVillageAcademy

DL _ Kedrick Labady, 6-0 215, Jr.; Hialeah Champagnat

LB _ Zach Williams, 5-10 190, Jr.; Naples First Baptist

LB _ Kevin Coy, 6-0 220, Sr.; Lakeland Victory Christian

LB _ Trey Paytas, 5-10 190, Sr.; South Daytona Warner Christian

DB _ Malik Jackson, 5-11 185, Jr.; Hialeah Champagnat

DB _ Jake Stoshak, 6-0 180, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

DB _ Gerald Robinson, 5-11 175, Jr.; Hialeah Champagnat

DB _ Josh Preston, 6-4 170, Jr.; Destin Rocky Bayou

P _ Trevor Smith, 6-2 170, Jr.; TampaCambridge

UT _ Damien King, 5-10 165, Jr.; Largo Indian Rocks Christian

 

Second Team Offense

QB _ Kato Nelson, 5-11 170, So., Hialeah Champagnat

RB _ Hussein Howe, 6-0 170, So., JacksonvilleUniversity Christian

RB _ Christian Rodriguez, 5-8 175, Jr.; Naples First Baptist

WR _ Riley Escalle, 6-3 185, Sr.; Fort Myers Evangelical Christian

WR _ Tyrone Walker, 5-9 180, Sr.; South Daytona Warner Christian

WR _ Darnell Salomon, 6-0 185, So.; Hialeah Champagnat

OL _ Josh Nicholls, 5-11 270, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

OL _ Jad Shaloub, 5-11 235, Sr.; Vero Beach St Edward's

OL _ Jordan Heldreth, 6-5 260, Sr.; South Daytona Warner Christian

OL _ Jacob McBryde, 6-3 265, Sr.; Largo Indian Rocks Christian

OL _ Jonathan Perez, 6-0 240, Sr.; Dade Christian

K _ Preston Clark, 6-0 160, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

UT _ Elias Early, 5-7 167, Jr.; Tampa Carrollwood

 

Second Team Defense

DL _ Lonnie Marts III, 6-2 220, Sr.; Jacksonville Harvest Community

DL _ Will Mercer, 6-0 300, Jr.; Belle Glade Glades Day

DL _ Travonte Valentine, 6-4 320, Sr.; Hialeah Champagnat

DL _ Chris Nelson, 6-3 295, Sr.; Lakeland Victory Christian

LB _ Myles Edwards, 6-1 190, Sr.; Quincy Munroe

LB _ Jim Jones, 6-0 220, Jr.; Tallahassee FAMU

LB _ Dominic Cuono, 6-2 220, Sr.; Tampa Carrollwood

DB _ Denzel Irvin, 6-0 190, Sr.; WinterGardenFoundationAcademy

DB _ Max Frankel, 6-0 205, Jr.; Tampa Carrollwood

DB _ Kevon Spence, 5-11 180, Jr.; Belle Glade Glades Day

DB _ Antione Webster, 5-11 175, So.; Hialeah Champagnat

P _ Stephen Yaffe, 6-0 170, So.; Tampa Carrollwood

UT _ Jesus Jimenez, 5-7 140, Sr.; St AugustineFlorida Deaf

 

Honorable Mention

QB Caleb Lewis, 6-4 200, Jr.; Lakeland Victory Christian; QB Justin Moore, 6-0 205, Sr.; Tallahassee North Florida Christian; QB Taylor King, 6-4 220, Sr.; Tampa Carrollwood; QB Caleb Chapman, 6-3 205, Sr.; Fort Myers Evangelical Christian; QB Garrett Young, 6-1 170, Jr.; Tampa Cambridge; RB Levi Derry, 5-8 175, Sr.; Destin Rocky Bayou; RB Zeke McGaughy, 5-8 150, So.; Largo Indian Rocks Christian; RB Byron Masoline, 5-8 170, Sr. Leesburg First Academy; RB Tamarious Bowes, 6-1 235, Sr.; Jacksonville University Christian; WR Jordan Player, 6-0 200, Sr.; Jupiter Christian; WR Steven Claude, 6-2 185, Jr.; Hialeah Champagnat; UT Franklin Labady, 5-7 165, Sr.; Hialeah Champaganat; UT Darrion Cohens, 5-7 165, Sr.; Moore Haven; DL Malcolm Hills, 6-3 260, Sr.; Jacksonville University Christian; DL R.J. Harris, 6-3 260, Jr.; Tallahassee North Florida Christian; LB Darius Irvin, 6-2 200, Jr.; Winter Garden Foundation Academy; LB TreDez Jones, 6-1 210, Soph.; Tallahassee North Florida Christian; DB Brice Ford, 5-10 170, Jr.; Lakeland Victory Christian; DB Donte Fields, 6-1 165, Sr.; Tallahassee FAMU.

AP Class 3A All-State football teams (Dade/Broward players in bold type)

Class 3A First Team Offense

QB _ Brandon Ziarno, 6-2 195, Jr.; Melbourne Central Catholic

RB _ T.J. Simmons, 5-11 190, Jr.; Lakeland Christian

RB _ Jordan Cronkrite, 6-0 200, Jr.; Miami Westminster

WR _ Travis Rudolph, 6-1 188, Sr.; West Palm Beach Cardinal Newman

WR _ Isaiah Ford, 6-2 180, Sr.; Jacksonville Trinity Christian

WR _ Edwin Thomas, 5-9 170, Sr.; Fort Pierce John Carroll

OL _ Reilly Gibbons, 6-6 300, Sr.; St Petersburg Catholic

OL _ Corey Martinez, 6-5 305, Sr.; Tampa Catholic

OL _ Kaveris Harkless, 6-4 280, Sr. Jacksonville Trinity Christian

OL _ Wyatt Knopske, 6-4 280, Jr.; Sarasota Cardinal Mooney

OL _ Garrett Donaldson, 6-5 265, Sr.; North Palm Beach Benjamin

K _ Michael Conroy, 5-11 175, Jr.; NaplesCommunitySchool

UT _ Timothy Irvin, 5-11 195, Jr.; Miami Westminster

 

First Team Defense

DL _ Cecil Cherry, 6-2 225, Jr.; Frostproof

DL _ Justus Reed, 6-4 225, Sr.; Clearwater Central Catholic

DL _ Jvon Butler, 6-3 185, Jr.; Melbourne Holy Trinity

LB _ Jeffrey Holland, 6-2 232, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

LB _ T.J. Harrell, 6-0 205, Sr.; Tampa Catholic

LB _ Canaan Brown, 6-3 235, Sr.; Clearwater Central Catholic

LB _ Victor Alexander, 5-9 220, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Kevin Toliver, 6-2 187, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Javiel Hart, 5-10 165, Sr.; Frostproof

DB _ Deontai Williams, 6-0 175, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Alexander Thomas, 6-1 175, Sr.; Hollywood Chaminade

P _ Bryan Kirshe, 5-11 175, Sr.; Sarasota Out-of-Door Academy

UT _ Kaleel Gaines, 6-1 170, Jr.; Frostproof

 

Second Team Offense

QB _ Jordan Watkins, 6-1 180, Jr.; Fort Pierce John Carroll

RB _ Jalin Buie, 5-8 182, So.; Jacksonville Trinity Christian

RB _ Demardre Patterson, 5-10 190, Sr.; Sarasota Cardinal Mooney

TE _ Max Linder, 6-4 227, Sr.; Ocala Trinity Catholic

WR _ Justin Motlow, 5-11 190, Sr.; Tampa Catholic

WR _ Tobias Culpepper, 5-10 165, Sr.; FortMeade

OL _ Jared Shimberg, 6-4 245, Sr.; TampaBerkeley Prep

OL _ Ronnie Smith, 6-2 265, Sr.; Delray Beach American Heritage

OL _ Nick Certain, 6-4 295, Sr.; Ocala Trinity Catholic

OL _ Andrew Boselli, 6-4 280, So.; JacksonvilleProvidence

OL _ Ethan Self, 6-2 255, Sr.; Melbourne Central Catholic

K _ Paul Schumacher, 5-11 195, Sr.; West Palm Beach King's Academy

UT _ Napoleon Maxwell, 5-10 190, Sr.; St Petersburg Admiral Farragut

 

Second Team Defense

DL _ Elivisi Halapio, 6-3 245, Sr.; St Petersburg Catholic

DL _ Anton Paige, 6-3 195, Sr.; Pahokee

DL _ Bo Peek, 6-2 270, So.; TampaBerkeley Prep

LB _ Ethan Thompson, 5-10 210, Sr.; Clearwater Central Catholic

LB _ Ulysses Gilbert, 6-2 226, Jr.; Ocala Trinity Catholic

LB _ Tre Watson, 6-2 215, Sr.; Tampa Catholic

LB _ Rashod Broadway, 5-9 205, Jr.; Miami Westminster

DB _ Ben Edwards, 6-1 205, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Javonta Swinton, 6-1 180, Sr.; Boca Raton Pope John Paul

DB _ Waynedriko Smith, 6-0 178, Sr.; Maitland Orangewood Christian

DB _ Dontrell Johnson, 5-11 165, Sr.; Pahokee

P _ Nick Rabinowitz, 6-2 215, So.; Delray Beach American Heritage

UT _ Austin Leach, 6-1 200, Sr.; Sarasota Cardinal Mooney

 

Honorable Mention

QB Hunter Boyette, 6-0 190, Sr.; Miami Westminster; QB Christian Alexander, 6-3 210, Jr.; Lakeland Christian; QB Drew Tomaini, 5-11 200, Sr.; Naples Community School; QB Xavier Gaines, 6-3 215, So.; Frostproof; QB Joe Boden, 6-0 190, Sr.; Daytona Beach Father Lopez; RB Devin Singletary, 5-10 185, So.; Delray Beach American Heritage; RB Marcus Watson, 5-11 210, Sr.; Montverde Academy; RB Jacquan Fuller, 5-8 180, Jr.; St Petersburg Catholic; RB Tony Jones, 6-2 190, So.; St Petersburg Catholic; RB DaQuan McGriff, 5-10 175, Sr.; Boca Raton Pope John Paul; RB Mason Plante, 5-10 175, Jr.; Orlando First Academy; TE Devonaire Clarington, 6-6 235, Jr.; Miami Westminster; WR Tristyn Bennett, 6-2 180, Sr.; Jacksonville Providence; TE Jake Bargas, 6-4 230, Jr.; Boca Raton St Andrew's; WR Max Erdman, 5-8 160, Jr.; Melbourne Central Catholic; WR Andrew James, 5-10 170, Jr.; Fort Lauderdale Westminster Academy; OL Michael McFarlane 6-3 270, Sr.; Frostproof; OL Josh Peters, 6-2 295, Sr.; Orlando First Academy; UT Rashaun Croney, 6-0 175, Sr.; Pahokee; DL Michael Taylor, 6-3 210, Sr.; Orlando First Academy; LB Cortavious Givens, 5-11 235, Sr.; St Petersburg Admiral Farragut; LB Bobby Martin, 6-2 220, Jr.; Maitland Orangewood Christian; LB Connor Dorris, 6-2 235, Sr.; Clearwater Central Catholic; DB Willie Conley, 5-9 155, Sr.; Tampa Catholic; P Austin Iglehart, 5-9 165, Sr.; Tampa Berkeley Prep; UT Brad Peace, 6-1 170, Sr.; Lakeland Christian.