January 07, 2016

AP Class 7A All-State football team

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Jake Allen 6-4 210 Jr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

RB-A.J. Davis 6-1 175 Jr. Lakeland

RB-Markenzy Pierre 6-0 205 Jr. Kissimmee Liberty

WR-Tre Nixon 6-1 175 Sr. Viera

WR-John Mitchell 6-2 180 Sr. Tallahassee Chiles

WR-Dominic Thieman 6-2 180 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

OL-Julian Santos 6-3 310 Sr. Tarpon Springs East Lake

OL-Alex Salguero 6-2 320 Sr. Bradenton Braden River

OL-Je'Vionte Nash 6-2 280 Sr. Orange Park Oakleaf

OL-Louie Berkowitz 6-2 285 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

OL-Nick Plunkett 6-4 270 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

UT-Craig Rucker 5-8 165 Sr. Orlando Edgewater

K-James McCourt 6-1 180 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Jarrod Hewitt 6-2 290 Sr. Venice

DL-Nik Bonitto 6-4 210 Jr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

DL-Colin Nace 6-2 260 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

DL-Jordon Scott 6-1 352 Jr. Pinellas Park

LB-Shaq Quarterman 6-1 230 Sr. Orange Park Oakleaf

LB-Steven Ogletree 6-0 225 Jr. Plant City

LB-Joe Ryan 6-2 220 Sr. Tampa Plant

DB-Jamyson Boyd 6-0 170 Sr. Viera

DB-Roger Cray 5-9 165 Sr. Lake City Columbia

DB-Jordan Helm 6-1 180 Sr. Fruit Cove Bartram Trail

DB-Frank Coppet 6-0 180 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

UT-K.J. Sails 5-10 170 Sr. Gibsonton East Bay

P-Khalil Clark 5-11 165 Sr. Tallahassee Lincoln

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Hayden Kingston 6-0 180 Sr. Viera

RB-Markese Hargrove 5-9 170 Sr. Plant City

RB-Jaxson Kincaide 5-10 170 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

WR-Kee Whetzel 6-1 190 Sr. Clearwater Countryside

WR-Latrell Williams 5-11 170 Sr. Lake City Columbia

WR-Dallon Washington 5-10 155 Sr. Lake City Columbia

OL-Felipe Fernandez 6-4 295 Sr. Tampa Plant

OL-Jamal Savage 6-6 320 Sr. Plant City

OL-Demetrius Harris 6-3 280 Jr. Jacksonville Lee

OL-Leroy Henry 6-3 305 Sr. St. Cloud

OL-Jake Flath 6-4 285 Sr. Lakeland

UT-Tariq Young 5-10 175 Sr. Lakeland

K-Coby Weiss 5-9 155 Jr. Gainesville Buchholz

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Gabe Beyer 6-1 265 Sr. Tallahassee Leon

DL-Bo Peek 6-2 290 Sr. Tampa Plant

DL-David Belvin 6-2 230 Sr. Palmetto

DL-Jaquwan Nelson 6-4 235 Sr. Fort Lauderdale

LB-Laquavious Paul 6-0 215 Sr. Lake City Columbia

LB-Jake Hansen 6-1 225 Sr. Tarpon Springs East Lake

LB-Blaze Alldredge 6-3 220 Jr. Celebration

DB-Tyrone Collins 5-11 175 So. Bradenton Braden River

DB-Kevin Thomas 5-11 175 Sr. Fort Lauderdale

DB-Alvin Davis 5-10 170 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

UT-David Bradley 5-10 165 Sr. Miami Springs

P-Andrew Bogaenko 6-0 165 Sr. St Cloud

THIRD TEAM OFFENSE

QB-Davin Schuck 5-10 175 Jr. Lake City Columbia

RB-Tirrek Hooten 6-0 205 Sr. Clermont East Ridge

RB-Gabe Diaz 5-10 200 Sr. Oviedo Hagerty

WR-Willie Johnson 5-11 170 Sr. South Fort Myers

WR-Alex Cabrera 6-0 175 Sr. Viera

WR-Luke Whittemore 6-1 175 Jr. Gainesville Buchholz

OL-Andrew Ferguson 6-3 240 Sr. Davie Nova

OL-Tucker Schroeder 6-4 285 Jr. St Cloud Harmony

OL-Liam Keane 6-3 305 Sr. St Petersburg High

OL-Spencer Schmidt 6-0 285 Sr. Oviedo Hagerty

OL-Ted Hessing 6-6 320 Sr. Stuart South Fork

UT-Marcus Frazier 6-0 200 Sr. West Palm Beach Forest Hill

K-Kyle Howarth 5-9 160 Sr. Tarpon Springs East Lake

THIRD TEAM DEFENSE

DL-Tanner Rowell 6-3 260 Sr. Melbourne

DL-Kaiwon Bennett 6-4 260 Jr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

DL-Justin Andrews 6-0 255 Sr. Lakeland Kathleen

DL-Cameron Miller 6-2 220 Sr. Tampa Sickles

LB-Jake Hampton 5-11 205 Sr. Tampa Sickles

LB-Tyler Williams 6-1 215 Jr. St Cloud

LB-Drew White 6-2 215 Jr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas

DB-Lukas Masterson 6-3 190 Sr. Naples Gulf Coast

DB-Da'von Brown 5-11 180 Sr. Royal Palm Beach

DB-Ryan Lesch 6-1 180 Sr. St Cloud Harmony

DB-Demetrius Lawson 6-1 170 Jr. Bradenton Braden River

UT-Ulice Gillard 6-0 185 Sr. Orlando Lake Nona

P-Stephen Yaffe 6-0 185 Sr. Tampa Plant

HONORABLE MENTION

QB Jacob Huesman 6-3 200 Sr. Bradenton Braden River; QB Jackson White 6-3 185 Sr. Gainesville Buchholz; QB Hunter Weismore 6-0 205 Sr. St Cloud; QB Bryce Carpenter 6-2 195 So. Venice; QB William Tate 5-11 170 Jr. Winter Haven; QB Mike McFarlane 6-5 230 Jr. Orlando Lake Nona; QB Stone Labanowitz 6-1 180 Jr. Stuart South Fork; QB BeSean McCoy 6-0 160 So. Clermont East Ridge; RB Shane Sanders 5-9 170 Jr. Tallahassee Chiles; RB Keylan Brown 5-7 180 Sr. Orange Park Oakleaf; RB Javier Zuniga 5-10 175 Sr. Miami Sunset; RB Blake Morgan 5-8 175 Sr. St Johns Creekside; RB Tristan Tucker 5-11 175 Sr. Oviedo Hagerty; RB Jacairi Moses 5-9 180 Jr. Palm Beach Gardens Dwyer; RB Daniel Doriscar 5-9 185 Jr. Hialeah Mater; WR Isaiah Johnson 6-3 200 Sr. Palm Beach Gardens Dwyer; WR Sam Bruce 5-8 185 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas; WR Bryndan McCoy 5-10 180 Sr. Lake Minneola; WR Kevin Stepherson 6-0 180 Sr. Jacksonville First Coast; WR Buck Watkins 5-11 170 Sr. Orlando Edgewater; WR T.J. Chase 6-1 180 Sr. Plant City; WR Walter Thomas 6-1 180 Sr. Stuart South Fork; TE/DE Julian Noriega 6-4 195 Sr. Miami Sunset; WR Daquon Green 6-2 190 Jr. Tampa Bay Tech; WR James Robinson 6-3 190 Jr. Lakeland; WR Barry Moore 5-11 160 Sr. Gainesville Buchholz; WR AJ Bolden 6-1 190 Sr. Fruit Cove Bartram Trail; DL Nick Bosa 6-4 240 Sr. Fort Lauderdale St Thomas Aquinas; LB Kalen Williams 6-0 195 Sr. Jacksonville Lee; LB Jay Wheeler 5-9 220 Jr. Gainesville Buchholz; DB Torrian Hampton 6-3 190 Sr. Lakeland; DB Scoop Bradshaw 5-11 188 Sr. Tampa Plant; DB Raekwon Archer 6-0 175 Sr.; DB Deon Edwards 6-2 190 Sr. Lake Minneola; Tallahassee Lincoln; UT Marquis Zimmerman 5-9 160 Sr. Lakeland Kathleen.

January 06, 2016

AP Class 6A All-State football team

The Florida All-State Class 6A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB-N'Kosi Perry 6-3 180 Jr. Ocala Vanguard

RB-Carlin Fils-Aime 5-11 185 Sr. Naples

RB-Jabir Frye 5-9 165 Sr. Pensacola Escambia

RB-Deonte' Sheffield 5-10 195 Jr. Niceville

WR-Eli Stove 6-0 180 Sr. Niceville

WR-Kavaughn Dingle 6-0 200 Jr. Carol City

OL-Jordan Johnson 6-4 290 Sr. Jacksonville White

OL-Marcus Tatum 6-4 275 Sr. Daytona Beach Mainland

OL-Myron Hagins 6-6 270 Sr. Ocala Vanguard

OL-Alex Leatherwood 6-5 290 Jr. Pensacola Washington

OL-Navaughn Donaldson 6-5 320 Jr. Miami Central

UT-Daeshawn Mills 6-1 185 Sr. Palm Bay Heritage

K-Emelio Maldonado 6-0 180 Sr. Pensacola Escambia

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Keir Thomas 6-2 245 Sr. Miami Central

DL-Kevin McCrary 6-1 280 Sr. Daytona Beach Mainland

DL-Jachai Polite 6-4 245 Sr. Daytona Beach Mainland

DL-Devon'te Jest 6-1 285 Sr. Ocala Forest

LB-Donavan Thompson 5-11 215 Sr. Miami Central

LB-Vosean Joseph 6-3 210 Sr. Miami Norland

LB-Dallas Ditto 6-1 220 Sr. Gonzalez Tate

DB-Jamel Cook 6-3 190 Sr. Miami Central

DB-Tyler Byrd 6-0 180 Sr. Naples

DB-Michael Sandle 5-11 180 Sr. Navarre

DB-Cyrus Fagan 6-2 190 Jr. Daytona Beach Mainland

UT-Rasheed Golden 5-10 160 Sr. Cape Coral Ida Baker

P-Tyler Gilley 5-9 160 Jr. Niceville

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Darrian McNeal 5-10 180 Jr. Seffner Armwood

RB-Jahquise Russell 6-0 215 Jr. St Augustine

RB-Anthony Johnson 5-9 180 Jr. Pace

RB-Elijah Mack 6-0 217 Sr. Punta Gorda Charlotte

WR-Pro Wells 6-5 210 Sr. St Petersburg Dixie Hollins

WR-Stantley Thomas 6-2 185 Sr. Punta Gorda Charlotte

OL-Kaya Aydogmus 6-3 275 Sr. Cape Coral Ida Baker

OL-Cory Capania 6-1 270 Sr. Navarre

OL-Michael Wiggs 6-3 275 Sr. Lakeland Lake Gibson

OL-Nick Brahms 6-4 275 Jr. Navarre

OL-Chris Tremblay 6-0 270 Sr. Naples

UT-Xavier Saulsberry 6-1 215 Jr. Pensacola Pine Forest

K-T.J. Brubaker 5-11 170 Sr. Gulf Breeze

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Ja'rez Parks 6-4 250 Jr. Sebastian River

DL-David Hood 6-1 265 Sr. Carol City

DL-Jordan Giberti 6-3 235 Sr. Gainesville High

DL-Eric Mitchell 6-3 225 Sr. Miami Central

LB-Dedarallo Blue 5-10 195 Sr. Seffner Armwood

LB-Paul Dawson 6-3 205 Sr. Sebastian River

LB-Tyric Reid 5-10 220 Sr. Ponte Vedra Nease

DB-Richie Grant 6-1 175 Sr. Fort Walton Beach Choctawhatchee

DB-Mekhi Lapointe 6-1 175 Jr. Seffner Armwood

DB-Jamal Hudson 6-0 180 Sr. Miami Central

DB-Chris Pickett 5-9 185 Sr. Fort Walton Beach Choctawhatchee

UT-Jake Henry 6-2 175 Jr. Gonzalez Tate

P-Michael Leisle 5-10 165 Jr. Ponte Vedra Nease

THIRD TEAM OFFENSE

QB-Sawyer Smith 6-2 200 Sr. Gonzalez Tate

RB-Brian Snead 6-0 190 So. Seffner Armwood

RB-Mekhi Sargent 5-9 225 Sr. Key West

RB-Darrian Felix 5-9 183 Jr. Fort Myers

WR-Darnell Salomon 6-2 190 Sr. Miami Central

WR-Darryn Lake 6-1 180 Sr. Ocala Vanguard

OL-David Jackson 6-1 280 Sr. Niceville

OL-Ian Segui 6-3 270 Jr. St Augustine

OL-Joe Russum 6-0 285 Sr. Land O Lakes Sunlake

OL-Rasheed Simon 6-3 270 So. Palm Bay Heritage

OL-Kevin Richardson 6-3 270 Sr. Seffner Armwood

UT-Denzel Houston 6-0 180 Jr. Daytona Beach Mainland

K-Jerry Nunez 5-10 180 Sr. Naples

THIRD TEAM DEFENSE

DL-Keyshon Camp 6-3 275 Sr. Lakeland Lake Gibson

DL-Adrian Hope 6-2 195 Jr. Ocala Vanguard

DL-James Miller 6-1 230 Jr. Brandon

DL-Zach Carter 6-4 240 Jr. Tampa Hillsborough

LB-Emmett Rice 6-3 190 Sr. Miami Norland

LB-Keevin Gillard 6-1 220 Sr. Daytona Beach Mainland

LB-Deandre Wilder 6-2 215 Jr. Carol City

DB-Romeo Finley 6-2 190 Sr. Niceville

DB-Brandon Drayton 6-2 200 Sr. Largo

DB-Chris Riley 6-3 180 Sr. Naples

DB-Michael Hampton 6-0 180 Sr. Tampa Hillsborough

UT-Duran Randolph Sr. 5-11 180 Sr. Sebring

P-Bradley Meeks 5-11 170 Sr. St Augustine

HONORABLE MENTION

QB Steven Calvert 6-2 176 Sr. Carol City; QB Caelan Christian 6-1 200 Sr. Gainesville High; QB Shabazz Telfort 6-4 215 Jr. Lauderdale Lakes Boyd Anderson; QB Justin Hall 6-3 200 Jr. Land O Lakes Sunlake; QB Brennan Simms 6-2 190 Sr. Punta Gorda Charlotte; RB Jaheem Washington 5-10 185 Sr. Naples Palmetto Ridge; RB Anthony Rey 5-8 170 Sr. Southwest Ranches Archbishop McCarthy; RB Alondo Thompkins 5-10 200 Sr. Gonzalez Tate; RB Travell Jones 5-10 165 So. Lakeland Lake Gibson; RB Brennan Norus 5-7 185 Sr. Port Charlotte; RB Mychael Hamilton 6-0 170 So. New Port Richey Mitchell; RB Darrynton Evans 5-10 175 Sr. New Smyrna Beach; RB James Cook 5-10 175 Fr. Miami Central; WR Matt Heuerman 6-5 215 Sr. Naples Barron Collier; WR Randy Baker 5-10 170 Sr. Daytona Beach Mainland; WR Kobi Floyd 5-10 185 Sr. Milton; WR Jacquez Jones 5-9 175 Jr. Clearwater; WR Dock Luckie 6-0 170 Sr. Gainesville High; OL Christopher Tubbs 6-1 270 Jr. Pensacola Pine Forest; DL Nick Kubiet 6-3 220 Jr. Palm Coast Matanzas; DL Anthony Miller 6-1 255 Sr. Navarre; DL Evan Hinson 6-6 220 Sr. Deltona; DL Tre Reid 6-0 135 Sr. Palm Bay Heritage; DL Colton Strickland 6-1 280 Sr. Naples; UT Maleek Williams 5-11 205 Jr. Punta Gorda Charlotte; DL Aaron Thompson 6-2 260 Sr. Fort Lauderdale Dillard; LB Kenneth Ruff 6-1 240 Sr. Fort Lauderdale Dillard; LB Patrick Banks 5-11 185 Sr. Miami Northwestern; LB Connor Evans 6-1 210 Sr. St Augustine; LB Scott Armfield 5-10 190 Sr. Niceville; LB Khyri Loveless 6-0 215 Sr. Pensacola Escambia; LB Kyheim Campbell 5-11 200 Sr. Seffner Armwood; LB Justin Manning 6-0 210 Sr. Seffner Armwood; UT Ryan Sass 5-11 180 Sr. Brandon.

AP Class 5A All-State football team

The Florida All-State Class 5A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Tyler Huntley 6-0 180 Sr. Hallandale

RB-Deshawn Smith 5-8 185 Sr. Brooksville Nature Coast

RB-Bilal Ally 5-9 180 Sr. Green Cove Springs Clay

RB-Chris Schwarz 5-10 205 Sr. New Port Richey River Ridge

WR-Josh Hammond 6-0 180 Sr. Hallandale

WR-Keith Gavin 6-4 228 Sr. Crawfordville Wakulla

OL-Parker Boudreaux 6-4 280 Sr. Orlando Bishop Moore

OL-Trysten Hill 6-3 300 Sr. Live Oak Suwannee

OL-Jake Howell 6-3 295 Sr. Palm Bay

OL-Tyler Keegan 6-4 280 Sr. Crawfordville Wakulla

OL-Bailey Herring 6-1 280 Sr. Merritt Island

UT-Cameron Mackey 5-9 185 Sr. Citra North Marion

K-Jake McIntyre 6-0 170 Sr. Orlando Bishop Moore

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Darryl Wilson 5-10 265 Sr. Panama City Bay

DL-Brian Burns 6-5 225 Sr. Plantation American Heritage

DL-Cedric Wood 6-4 290 Sr. Tallahassee Godby

DL-Jordan Woods 6-3 265 Sr. Citra North Marion

LB-Zach Lachman 6-0 220 Sr. Fort Myers Dunbar

LB-Monterrious Loggins 6-1 230 Sr. Crawfordville Wakulla

LB-Elijah Vuckovich 6-0 225 Sr. Citra North Marion

DB-Trayvon Mullen 6-2 175 Sr. Coconut Creek

DB-Alex Kostagiannis 6-2 180 Jr. New Port Richey River Ridge

DB-Ezra Gray 5-9 170 Sr. Lynn Haven Mosley

DB-Patrick Surtain 6-2 170 So. Plantation American Heritage

UT-Rayshad Lewis 5-8 165 Sr. Orlando Bishop Moore

P-Jacob Finn 6-3 180 Sr. Jacksonville Paxon

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Feleipe Franks 6-6 222 Sr. Crawfordville Wakulla

RB-Ryan Langford-Johnson 6-0 180 Sr. Palm Bay

RB-Malik Davis 5-10 185 Jr. Tampa Jesuit

RB-Desean McNair 5-10 185 Sr. Jacksonville Ribault

WR-Binjimen Victor 6-4 180 Sr. Coconut Creek

WR-Kalen Riles 6-1 180 Sr. Tallahassee Rickards

OL-Christian Gainer 6-3 300 Sr. Panama City Bay

OL-T.J. Slaton 6-5 305 Jr. Plantation American Heritage

OL-Kyle Weaver 6-3 320 Sr. Crawfordville Wakulla

OL-John Mays 6-7 305 Sr. Jacksonville Ribault

OL-Cari Blaylock 6-3 265 Sr. Live Oak Suwannee

UT-Marcus Riley 5-10 170 So. Tallahassee Rickards

K-Oren Milstein 5-8 165 Sr. Plantation American Heritage

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Zander Zimmer 6-4 230 Sr. Orlando Bishop Moore

DL-Josh Keeler 6-3 300 Sr. Orlando Bishop Moore

DL-Sherman James 6-3 210 Sr. Citra North Marion

DL-Chris Roberts 6-1 250 Sr. Yulee

LB-Eron Carter 6-3 225 Sr. Palatka

LB-Jeremy Beaulieu 6-2 230 Sr. Green Cove Springs Clay

LB-Bradley Clement 5-10 235 Sr. Plantation American Heritage

DB-Jermaine Ivey 5-9 165 Jr. St Petersburg Gibbs

DB-Malek Young 5-9 180 Sr. Coconut Creek

DB-Tino Espinosa 6-1 175 Sr. Pensacola West Florida

DB-Ben DeLuca 6-0 180 Sr. Orlando Bishop Moore

UT-Travell Harris 5-9 170 Jr. Tampa Jesuit

P-Mason Deneburg 6-3 175 So. Merritt Island

THIRD TEAM OFFENSE

QB-Collin Hartmann 6-0 180 Sr. Orlando Bishop Moore

RB-Raekwon Webb 5-8 180 Sr. Panama City Bay

RB-Trilion Coles 5-11 180 So. Orlando Bishop Moore

RB-Antwione Sims 6-0 200 Jr. Zephyrhills

WR-Freddie Swain 6-1 175 Sr. Citra North Marion

WR-Trace McEwen 6-2 190 Sr. Groveland South Lake

OL-Corey Samedi 6-2 270 Sr. Groveland South Lake

OL-Connor Robbins 6-8 315 Jr. St Augustine Menendez

OL-Sean White 6-3 280 Sr. New Port Richey River Ridge

OL-Maddox Corish 6-3 280 Jr. Tampa Jesuit

OL-Eric Seidelman 6-2 260 So. Orlando Bishop Moore

UT-Aaron McAllister 5-11 200 Sr. Live Oak Suwannee

K-Cameron Bauman 5-10 215 Jr. Tampa Jesuit

THIRD TEAM DEFENSE

DL-Shemar Smith 6-2 215 Sr. Miami Jackson

DL-Peter DeMorat 6-2 215 Sr. Merritt Island

DL-Jackie Moore 6-7 200 Sr. Tampa Jefferson

DL-Zach Quilty 6-3 215 Sr. Tampa Jesuit

LB-Leon Huey 5-11 240 Jr. Jacksonville Ribault

LB-Jennings Jackson 5-11 205 Sr. Orange Park Ridgeview

LB-Kalia Davis 6-2 235 Jr. Pensacola West Florida

DB-Chris Beverly 6-0 180 So. Crawfordville Wakulla

DB-Kavan Pressley 6-1 185 Sr. Palatka

DB-Robert Cheathem 5-11 170 Sr. Orlando Bishop Moore

DB-Romello Webster 5-11 170 Sr. Hallandale

UT-Jared Morris 6-2 200 Sr. Palm Bay

P-Brad Orth 6-2 200 Sr, Holiday Anclote

HONORABLE MENTION

QB Cody Saunders 6-2 197 Sr. Panama City Arnold; QB J'hkari Harrison 6-0 190 Sr. Coconut Creek; QB Nick Tronti 6-2 185 Jr. Ponte Vedra; QB Darius Bradwell 6-1 215 Sr. Tallahassee Godby; QB Matt Dame 6-1 185 Sr. Riviera Beach Suncoast; QB D.J. Johnson 5-8 170 Sr. St Petersburg Gibbs; QB Desmond Phillips 6-2 175 Sr. Miami Jackson; QB Jimmy Batch 6-1 170 Jr. Merritt Island; RB Justin Watkins 5-11 170 So. Citra North Marion; RB Demarcus Lindsey 5-11 185 Jr. Crawfordville Wakulla; RB Da'vonte Smith 5-11 185 Jr. Brooksville Central; RB Glass Wilson 5-9 190 Sr. New Port Richey Ridgewood; TE Nick Eubanks 6-5 215 Sr. Plantation American Heritage; WR Chris Cotto 5-11 170 Sr. Hallandale; OL Hunter Rhineberger 6-2 290 Sr. Brooksville Nature Coast; OL Ian McLean 6-6 265 Sr. St Augustine Menendez; OL Mike Olak 6-5 290 Sr. Jacksonville Westside; OL Jacob Conrad 6-4 285 Sr. Green Cove Springs Clay; OL Mike Davis 6-4 310 Sr. Bradenton Southeast; UT Amari DuBose 5-9 170 Sr. Jacksonville Westside; LB Parker Looney 6-0 225 Sr. Tampa Jesuit; DB Elijah Daniels 5-10 165 Sr. Ft Lauderdale Cardinal Gibbons; DB Elisha Daniels 5-10 180 Sr. Ft Lauderdale Cardinal Gibbons; LS Matt Beardall 6-1 220 Sr. Merritt Island.

January 05, 2016

FABC/Source Hoops Girls' Basketball Florida rankings

2015-16 FABC/Source Hoops Girls state ratings 1/5/16

8A

1. Palm Coast 17-0

2 Boca Raton 14-3

3 Colonial 14-3

4 Flanagan 14-3

5 Lourdes 18-3

6 Vero Beach 15-1

7 West Port 14-3

8 Miami Sr. 11-3

9 Ferguson 10-5

10 Sanford – Seminole 16-3

Honorable Mention: Haines City 15-1, Boone 14-4, Wellington 10-3 , Lake Worth 10-4, Palm Beach Gardens 13-4, Winter Park 9-3; South Dade 9-1, Deerfield Beach 14-4, Wekiva 14-4, Cypress Bay 13-5, North Miami 13-3.

7A

1 Winter Haven 10-2

2 Lakewood Ranch 14-4

3 South Broward 12-4

4 Oakleaf 15-3

5 Sarasota 15-3

6 Ely 11-3

7 Strawberry Crest 16-0

8 Palm Beach Lakes 10-2

9 Melbourne 14-2

10 Fleming Island 12-5

Honorable Mention: Plant 14-3, Jacksonville Lee 13-4, St. Cloud 13-2, Nova 9-6, Wiregrass Ranch 17-2, Palm Harbor University 12-2, Bartram Trail 12-5.

6A

1 Dillard 12-2

2 Edgewater 11-4

3 Northeast-Oakland Park 10-5

4 Ft. Myers 12-5

5 Norland 9-5

6 Nease 12-4

7 FWB – Choctaw 15-4

8 New Smyrna Beach 16-3

9 Clearwater 14-2

10 Lehigh 13-2

Honorable Mention: St. Augustine 10-2, Barron Collier 10-5, Cape Coral 14-3, Charlotte 8-1, Golden Gate 14-2, Fort Walton Beach 11-3, Doral Academy 11-3, Gainesville 9-4.

5A

1 Ribault 16-0

2 Dunbar 13-3

3 American Heritage Plantation 11-3

4 Lakewood 9-4

5 Bishop Moore 11-3

6 Jacksonville Paxon 11-4

7 Tallahassee Rickards 12-4

8 Southeast 4-3

9 Archbishop McCarthy 11-6

10 Leesburg 10-7,

Honorable mention: Parker 8-4, Titusville 12-2, Rockledge 15-5, Mosley 11-4, Suncoast 6-3.

4A

1 Lake Highland Prep 15-2

2 Cardinal Newman 17-1

3 Orlando Jones 9-6

4 St. Andrews 9-1

5 Gulliver Prep 14-2

6 Brooks DeBartolo 11-3

7 Father Lopez 11-2

8 Oxbridge Academy 11-5

9 Lincoln Park Academy 13-2

10 Holy Names 10-6

Honorable Mention: Keys Gate 17-1, McKeel Academy 18-2, Raines 13-4, Cardinal Gibbons 11-2, East Gadsden 10-1, Tampa Catholic 12-7, Monsignor Pace 6-2, Pine Crest 9-3, Florida High 6-5.

3A

1 Miami Country Day 12-5

2 Community School Naples 14-1

3 Calvary Christian (Clearwater) 11-3

4 Seffner Christian 13-2

5 Providence 11-3

6 University Christian 10-3

7 WPB Benjamin 14-2

8 Indian Rocks Christian 13-6

9 PK Yonge 10-4

10 Westminster Academy 8-3

Honorable Mention: First Academy 13-5, Oak Hall 10-2, St. Joseph Academy 10-5.

2A

1 FAMU 12-2

2 Academy at the Lakes 13-2

3 Covenant Christian 12-3

4 Calvary Christian (Ormond) 10-5

5 Orlando Christian Prep 12-3

6 Miami Christian 9-3

7 Seacoast Christian 13-1

8 Geneva 7-4

9 International Community 9-6

10 Aucilla Christian 7-3

Honorable Mention: Harvest Community 7-2, Hollywood Christian 7-3.

1A

1 Trenton 17-0

2 South Walton 16-2

3 Madison County 13-4

4 Wildwood 11-7

5 Holmes County 14-3

6 Paxton 12-3

7 Ponce de Leon 11-3

8 Chiefland 8-1

9 Pahokee 10-6

10 Fort Meade 8-3

Honorable Mention: Port St Joe 6-4, Bronson 10-5, Williston 9-4.

AP Class 1A All-State football team

Florida All-State Class 1A Football Team

By The Associated Press

The Florida All-State Class 1A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Tyrus Cook 6-2 210 Jr. Lake Butler Union County

RB-Tyler King 5-10 180 Sr. Fort Meade

RB-McArthur Burnett 6-0 180 Sr. Pahokee

RB-Javontai Hall 5-8 160 Jr. Cottondale

WR-Tyran Arnett 6-0 180 Jr. Pahokee

WR-Austin Garafalo 5-10 170 Jr. Santa Rosa Beach South Walton

OL-Mike Smith 6-3 275 Sr. Frostproof

OL-Marcus Fleming 6-3 250 Sr. Madison County

OL-Christian Dana 6-0 275 Sr. Trenton

OL-Marlon Stephens 5-10 240 Sr. Vernon

OL-(TE) Will Ramsey 6-2 240 Sr. Port St Joe

UT-Hamp Cheevers 5-10 165 Sr. Trenton

K-Derek Eberly 5-11 160 Sr. Blountstown

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Steven Matthews 6-2 285 Sr. Blountstown

DL-Kade Rogers 6-0 205 Sr. Trenton

DL-Jon Mattson 6-2 230 Sr. Fort White

DL-Cory Durden 6-4 280 Jr. Newberry

LB-Montae Barto 6-1 219 Sr. Baker

LB-Darrius Peterson 6-2 220 Sr. Vernon

LB-Marcell Johnson 5-11 205 Sr. Port St Joe

DB-Jerrod Beckwith 6-1 180 Sr. Bristol Liberty County

DB-Brooks Martin 5-11 155 Sr. Trenton

DB-Kenny McQuay 5-10175 Sr. Madison County

DB-Tyrone Ivey 5-10 165 Sr. Monticello Jefferson County

UT-Jordan Chaney 5-11 170 Sr. Bristol Liberty County

P-Dillon Bates 6-2 190 Sr. Santa Rosa Beach South Walton

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Jon Beck 6-4 185 Sr. Baker

RB-Antwan Durn 5-9 180 Sr. Sneads

RB-Dadrian Ellis 5-10 190 Sr. Crescent City

RB-Armani Scott 6-1 220 Jr. Hilliard

WR-Zak Lee 6-5 185 Sr. Lake Butler Union County

WR-Aaron Thomas 6-2 180 Sr. Cross City Dixie County

OL-Codie Habarek 6-2 250 Sr. Freeport

OL-Rocky Bray 6-2 260 Sr. Trenton

OL-Jaron Queen 5-11 265 Sr. Fort White

OL-Dakota Blackburn 6-2 265 Sr. Baker

OL-Michael Police 6-3 280 So. Pahokee

UT-Joe Ledo-Massey 6-0 200 Sr. Santa Rosa Beach South Walton

K-Ezekial Hernandez 5-11 170 So. Pahokee

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Joseph Merriex 6-2 280 Sr. Lake Butler Union County

DL-Josh Smith 6-0 275 Sr. Trenton

DL-Umstead Sanders 6-1 215 Sr. Port St Joe

DL-Tay Williams 5-9 230 Sr. Madison County

LB-A.J. Davis 6-3 230 Sr. Graceville LB-Da'Michael Paulk 6-1 215 Sr. Cottondale

LB-T.J. Pitts 6-1 240 Jr. Williston

DB-Ladarius Clark 5-11 175 Jr. Fort Meade

DB-T.J. Williams 5-11 170 Sr. Port St Joe

DB-Randy Fuller 6-0 175 So. Trenton

DB-Demetric Jackson Jr. 6-1 185 Jr. Fort White

UT-Aaron Paul 6-1 180 Jr. Port St Joe

P-Peter Setterich 6-1 165 Sr. Wewahitchka

HONORABLE MENTION

QB Preston Nichols 6-0 190 Sr. Graceville; QB Kentwan Daniels 6-2 190 Sr. Madison County; UT Michael Smith 5-11 170 Jr. Trenton; RB Patrick Brown 6-1 188 Sr. Madison County; RB Montrez Jackson 5-10 170 Jr. Trenton; RB Chris Decker 5-11 195 Jr. Freeport; RB Tre Sanders 5-9 170 Fr. Port St Joe; WR Zack McLawhorn 6-3 165 Sr. Southport Bozeman; WR Isaiah Johnson 5-11 185 Sr. Lake Butler Union County; WR Latravious Mann 5-10 170 Jr. Hawthorne; UT Victor Mishoe 6-0 165 Sr. Jay; OL Orient Livingston 5-11 255 Sr. Madison County; OL Cade Diamond 6-5 320 Jr. Jay; DL Tylan Tolbert 6-2 190 Jr. Vernon; DL Alvin Dempsey 6-1 260 So. Port St Joe; LB Trevon Matthews 6-1 170 Jr. Blountstown; LB Desmond Lawrence 5-9 175 Sr. Hawthorne; LB Malik Neal 6-4 200 Sr. Newberry; DB Dantavious Kelly 6-0 175 Sr. Crescent City; K Marcus Mannerstedt 6-1 170 Sr. Trenton

AP Class 2A All-State football team

The Florida All-State Class 2A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Ivory Durham 5-6 145 So. Jacksonville Cedar Creek Christian

RB-Hussein Howe 6-0 190 Sr. Jacksonville University Christian

RB-De'Angelo Ware 5-8 180 Sr. Moore Haven

RB-Karmi Mackey 6-0 205 Jr. Seffner Christian

WR-Chris Jackson 5-10 165 Sr. Tallahassee FAMU

WR-Matthew Landers 6-5 200 Jr. St Petersburg Admiral Farragut

OL-Alex Clark 6-0 265 Sr. Tallahassee North Florida Christian

OL-Dillan Gibbons 6-5 290 Jr. St Petersburg Northside Christian

OL-Richard Gouraige 6-5 250 So. Tampa Cambridge

OL-Preston Ott 6-2 270 Sr. Naples Community School

OL-Donovan Hovey-Franklin 6-6 300 Jr. South Daytona Warner Christian

UT-Korey Charles 5-11 175 Sr. Tallahassee North Florida Christian

K-Steven Walters 5-10 185 Jr. Tampa Carrollwood

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Luis Rivera 6-3 225 So. Winter Garden Foundation Academy

DL-Ryan Brooks 6-2 215 Sr. Jacksonville University Christian

DL-Brian Bureau 6-0 275 So. Delray Beach Village Academy

DL-Jayod Sanders 6-4 215 Jr. Tallahassee North Florida Christian

LB-Deondre Pride 6-2 220 Sr. Lakeland Victory Christian

LB-Joe Sparacio 5-11 200 So. Naples First Baptist

LB-Jay Harrison 6-0 215 Jr. Tallahassee North Florida Christian

DB-Demetrius Jackson 5-10 170 Jr. St Petersburg Northside Christian

DB-Armunz Matthews 5-11 180 Sr. Tallahassee North Florida Christian

DB-Craig Watts 5-11 180 Sr. St Petersburg Admiral Farragut

DB-Lyn Strange 6-2 185 Jr. Tallahassee North Florida Christian

UT-Konrie Brown 6-2 190 So. Winter Garden Foundation Academy

P-Christian Ellison 5-9 175 Jr. Belle Glade Glades Day

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Austyn Causey 5-11 160 Jr. St Petersburg Admiral Farragut

RB-Andrew Cunningham 6-0 190 So. Tampa Cambridge

RB-Dylan Cibelli 5-9 180 Jr. Naples First Baptist

RB-Otis Anderson 5-10 180 Jr. Jacksonville University Christian

WR-Dewayne Terry 6-0 180 Jr. Dade Christian

WR-Tron McCarter 6-0 170 Sr. Jacksonville Cedar Creek Christian

OL-L'dre Barnes 6-2 290 Sr. St Petersburg Admiral Farragut

OL-Alex Wilcox 6-0 265 Jr. Jacksonville University Christian

OL-Andrew Wilcox 6-0 265 Jr. Jacksonville University Christian

OL-Cory Shanley 6-1 285 Sr. Tampa Carrollwood

OL-Omar Calderon 6-1 300 Sr. South Daytona Warner Christian

UT-George Schmelzle 6-3 200 Sr. Naples Community School

K-Carlos Rodriguez 5-7 155 So. Largo Indian Rocks Christian

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Jose Valdivia 5-10 210 Jr. Dade Christian

DL-Gerald Poleon 6-2 220 Sr. Lakeland Victory Christian

DL-Devon Connors 6-3 220 Jr. Tampa Carrollwood

DL-Michael Scott 6-2 220 Jr. Tallahassee North Florida Christian

LB-Rachaun Mitchell 5-11 190 Sr. Jacksonville University Christian

LB-Scott Alter 6-0 180 So. Tampa Cambridge

LB-Tre'Dez Jones 6-0 220 Sr. Tallahassee North Florida Chrisitan

DB-J'Kobi Reddick 5-10 170 Jr. Tampa Cambridge

DB-Suan Paul Nobles 5-10 160 Sr. Jacksonville University Christian

DB-Markeis Colvin 6-0 180 So. Tampa Carrollwood

DB-Eddie Burnham 6-0 180 Sr. Naples First Baptist

UT-Donnie Crum 5-11 180 Jr. St Petersburg Admiral Farragut

P-Jack Brady 6-0 170 Fr. Tallahassee Maclay

HONORABLE MENTION

QB Avery Thomas 6-1 200 So. Tallahassee North Florida Christian; QB Griffin Alstott 6-2 195 Jr. St Petersburg Northside Christian; QB Chris Mauck 6-2 185 Sr. West Palm Beach Beach Berean Christian; RB Zeke McGaughy 5-9 210 Sr. Largo Indian Rocks Christian; RB Gabe Walker 5-10 205 Sr. Winter Garden Foundation; RB Marvin Scott 5-8 150 8th South Daytona Warner Christian; UT Amorie Archibald 6-3 185 Jr. Deltona Trinity Christian; UT D.J. Stubbs 5-11 180 Jr. Jacksonville University Christian; OL Sydel Barton 6-2 315 Jr. Winter Garden Foundation; OL Jose Garcia 5-11 265 Sr. Moore Haven; OL Jake Maxfield 6-3 275 Jr. Naples First Baptist; LB Brett Gerber 6-3 200 So. Bradenton Christian; LB Aaron Pierre 6-0 190 Jr. Tampa Cambridge; DB Thomas Neal 5-11 200 Sr. Delray Beach Village Academy; UT Terrell Powell 5-9 180 Jr. Tallahassee North Florida Christian.

AP Class 3A All-State football team

The Florida All-State Class 3A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Billy Cobb III 5-11 180 Sr. Jacksonville Trinity Christian

RB-Jamauri Wakefield 6-1 210 Sr. Jacksonville Providence

RB-Devin Singletary 5-7 193 Sr. Delray Beach American Heritage

RB-Travis Homer 5-9 190 Sr. West Palm Beach Oxbridge Academy

WR-D.J. Matthews 6-2 175 Jr. Jacksonville Trinity Christian

WR-Nate Craig-Myers 6-0 190 Sr. Tampa Catholic

OL-Andrew Boselli 6-5 295 Sr. Jacksonville Episcopal

OL-Jaylen Miller 6-4 320 Sr. Jacksonville Providence

OL-Adam Samee 6-7 280 Sr. Clearwater Central Catholic

OL-Greg Begnoche 6-4 275 Sr. Delray Beach American Heritage

OL-Nick Petit-Frere 6-4 260 So. Tampa Berkeley Prep

UT-C.J. Cotman 5-11 180 Jr. Clearwater Central Catholic

K-Billy Harris 5-11 160 Jr. Pensacola Catholic

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Anthony Mitchell 6-0 250 Sr. Jacksonville Trinity Christian

DL-Uriah Gilbert 6-0 330 Jr. Ocala Trinity

DL-Lamont McDougle 6-1 285 Jr. Delray Beach American Heritage

DL-Victor Alvarez 6-1 235 Sr. West Palm Beach Oxbridge Academy

LB-Dominique Ross 6-3 210 Sr. Jacksonville Trinity

LB-Eriq Gilyard 6-1 240 So. Jacksonville Trinity

LB-Brock Miller 6-3 225 Sr. Fort Pierce John Carroll

DB-Shaun Wade 6-2 180 Jr. Jacksonville Trinity

DB-Tyreke Johnson 6-2 170 So. Jacksonville Trinity

DB-Jervon Newton 6-0 180 Jr. Clearwater Central Catholic

DB-Simeon Smiley 6-0 180 Sr. Pensacola Catholic

UT-Elbre Gaiter 5-9 170 Sr. Miami Westminster Christian

P-Billy Mitchell 5-11 170 Jr. Delray Beach American Heritage

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Jared Herron 5-11 223 Sr. Winter Park Trinity Prep

RB-Devan Barrett 6-0 190 Jr. Tampa Catholic

RB-Jashaun Corbin 6-0 185 So. Melbourne Holy Trinity

RB-Rasheed Martin 5-10 175 Jr. Jacksonville Trinity

WR-(TE) Jacob Mathis 6-4 225 Sr. Tampa Berkeley Prep

WR-Rb Marlow 5-11 170 Sr. Lakeland Christian

OL-Kendall Brown 6-4 260 Sr. Jacksonville Trinity

OL-Austin Gifford 6-1 250 Sr. Jacksonville Trinity

OL-Alex Feliz 6-3 280 Sr. Hollywood Chaminade

OL-Trey West 6-1 265 Sr. Orlando First Academy

OL-James Rauhofer 6-3 270 Sr. Melbourne Holy Trinity

UT-Dom Digioia 5-11 170 Sr. Daytona Beach Father Lopez

K-Austin Laczewski 6-4 180 Sr. Hollywood Chaminade

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Dylan Charlton 5-9 240 Sr. Miami Westminster

DL-Brian Carter 6-3 240 Sr. Vero Beach St Edwards

DL-Logan Miller 6-2 235 Sr. Clearwater Central Catholic

LB-Logan Wakefield 5-11 230 Sr. Delray Beach American Heritage

LB-James Sutton 6-0 215 Sr. Miami Westminster

LB-Jesse Howanitz 6-3 215 Sr. Ocala Trinity

LB-Logan Mason 6-0 195 So. Lakeland Christian

DB-Alec Sinkfield 6-0 180 Jr. Delray Beach American Heritage

DB-Traivon Leonard 6-0 180 Jr. West Palm Beach Oxbridge

DB-Justin Thomas 6-2 190 Sr. Hollywood Chaminade

DB-Cameron Thompson 5-10 185 Jr. Ocala Trinity

UT-Xavier Williams 6-2 190 So. Hollywood Chaminade

P-Jeff Guttentag 6-0 165 Jr. Tampa Berkeley Prep

HONORABLE MENTION

QB Austin Sessums 6-0 190 Jr. Tampa Catholic; QB Jakob Parks 6-2 190 Jr. Clearwater Central Catholic; QB Joshua Spencer 6-0 170 Jr. Daytona Beach Father Lopez; RB Daquan Newkirk 6-3 240 Sr. Orlando First Academy; RB B.J. Sirmons 5-7 155 Sr. Lakeland Christian; RB Shaun Shivers 5-8 180 So. Hollywood Chaminade; RB Robert Rivers 5-11 180 Jr. Ocala Trinity; WR Chris Reaves 5-10 175 So. Perry Taylor County; WR Damien McGhee 6-1 190 Sr. Jacksonville Trinity; WR Mason Wilfong 6-2 190 Sr. Fort Pierce John Carroll; TE Adam Boselli 6-4 200 Jr. Jacksonville Episcopal; WR Gabe Thomas 6-1 170 Sr. Winter Park Trinity Prep; UT Isaiah Hill 6-0 190 Sr. Tallahassee Florida High; UT D.J. Davis 5-9 170 Sr. Delray Beach American Heritage; UT Will Erdman 6-0 190 Sr. Melbourne Central Catholic; LB Lawrence Graham 5-11 235 Sr. Delray Beach American Heritage; LB Emmanuel Yisrael 5-11 200 Jr. West Palm Beach Oxbridge Academy; DB Derrick Smith 6-3 200 Jr. Jacksonville Trinity; DB Jordan Hylton 5-10 180 Sr. Orlando First Academy; UT Max Kligman 5-11 215 Sr. Clearwater Central Catholic.

AP Class 4A All-State football team

By The Associated Press

The Florida All-State Class 4A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Bruce Judson 5-11 175 Jr. Cocoa

RB-Azende Rey 5-11 195 Sr. DeFuniak Springs Walton County

RB-Ja'Kevious Vickers 5-10 195 Sr. Belle Glade Glades Central

RB-Timmy Pratt 5-9 175 Jr. Cocoa

WR-Raymond Flanders 6-0 180 Sr. Miami Washington

WR-Ronald Patterson 6-2 180 Sr. Jacksonville Raines

OL-Jovante Johnson 6-3 330 Sr. Dunnellon

OL-Cody Mercer 6-2 260 Jr. Jacksonville Bolles

OL-Jawaan Taylor 6-4 330 Sr. Cocoa

OL-Brett Heggie 6-3 290 Sr. Mount Dora

OL-Keldrick Cesar 6-3 305 Sr. Miami Edison

UT-Calvin Jackson 5-9 165 Sr. Coral Springs Charter

K-Jose Borregales 5-10 170 Sr. Miami Washington

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Montel Presley 5-11 288 Sr. Bushnell South Sumter

DL-JaQuan Bailey 6-3 240 Sr. Jackonville Raines

DL-Jaquan Beaver 6-0 190 So. Miami Washington

DL-Carson Wells 6-3 245 Jr. Bushnell South Sumter

LB-Michael Pinckney 6-0 220 Sr. Jacksonville Raines

LB-Kyle Johnson 6-1 220 Sr. Jacksonville Bolles

LB-Caysaun Wakely 5-11 230 Sr. Alachua Santa Fe

DB-Chauncey Gardner 5-11 190 Sr. Cocoa

DB-Cedric Wright 5-10 185 Sr. Miami Gulliver Prep

DB-Juanyeh Thomas 6-1 180 So. DeFuniak Springs Walton County

DB-Ke'Shan Pennamon 6-0 180 Sr. Callahan West Nassau

UT-Willie Wright 5-8 155 Jr. Jacksonville Raines

P-Tristan Schultyes 6-3 180 Sr. Titusville Astronaut

SECOND TEAM OFFENSE

QB-Henry Columbi 6-3 175 Jr. Davie University School

RB-William Scott 5-11 180 So. Fort Myers Bishop Verot

RB-Davion Dubose 6-0 205 Sr. Callahan West Nassau

RB-Alex Rutledge 5-8 180 Sr. Jacksonville Raines

WR-(TE) Zac Crosby 6-4 220 Sr. Jacksonville Bolles

WR-C.J. Riley 6-4 190 Sr. Coconut Creek North Broward Prep

OL-Matthew Stacy 6-3 290 Sr. DeFuniak Springs Walton County

OL-Jamari Markham 6-1 250 Sr. Alachua Santa Fe

OL-Joshua Bailey 6-2 235 Sr. Jacksonville Raines

OL-Jake Hall 6-3 275 Jr. Callahan West Nassau

OL-Solomon Kindley 6-5 345 Sr. Jacksonville Raines

UT-Caleb Robinson 6-1 180 Sr. Umatilla

K-Sandor Bloshinsky 6-0 165 Sr. Coral Springs Charter

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Stacy Kirby 6-3 210 So. Orlando Jones

DL-Jarod Hamm 5-10 170 Jr. Dunnellon

DL-Ron Fairley 6-1 250 Sr. Alachua Santa Fe

DL-Joseph Jackson 6-6 240 Sr. Miami Gulliver Prep

LB-Clifton Askew 6-1 220 Sr. Orlando Lake Highland Prep

LB-Zahid Hujarat 6-0 220 Sr. Dunnellon

LB-Dedrick Mackey 5-11 170 Jr. Miami Washington

DB-Ahman Ross 6-0 180 Jr. Jacksonville Bolles

DB-Devin Thompkins 5-7 150 So. Fort Myers Bishop Verot

DB-Richard Dames 5-11 165 Jr. Miami Washington

DB-Marquis Decius 5-10 170 Jr. Miami Washington

UT-Shawn Aaron 6-3 185 Sr. Starke Bradford

P-Jonathan Morales 5-9 180 Jr. LaBelle

HONORABLE MENTION

QB Augie DeBiase 6-0 215 Sr. Jacksonville Raines; QB Daniel Richardson 6-0 170 Fr. Miami Washington; QB Mac Jones 6-2 175 Jr. Jacksonville Bolles; QB James Blackman 6-4 165 Jr. Belle Glade Glades Central; QB Jace Fielder 6-3 190 Sr. DeFuniak Springs Walton County; RB Raymond Trimble 5-11 175 Sr. Keystone Heights; RB Jaylan Hawkins 5-9 155 So. Titusville Astronaut; RB Kenny McIntosh 6-0 200 Fr. Davie University; RB Devyn Castor 5-7 165 So. Orlando Lake Highland Prep; WR Darrius Scott 5-11 170 Sr. Miami Washington; WR Josh Ali 5-11 178 Jr. Davie University; TE Zach Armour 6-4 210 Sr. Cocoa; UT Moses Satine 5-9 160 Jr. Avon Park; DL Jordan Jackson 6-4 245 Sr. Jacksonville Bolles; DL Chris Judge 6-3 225 Sr. Coral Springs Charter; LB Maurice Murphy 6-0 200 Sr. Clewiston; DB Rian Prieto 6-0 180 Jr. Keystone Heights; DB Joe King 6-0 180 Sr.Jacksonville Bolles; UT Jarvis Roberts 6-3 185 Sr. Gainesville PK Yonge; UT Austin Perry 5-10 175 Jr. Orlando Jones; K Erika Clark 5-5 157 Sr. Jacksonville Bolles.

January 04, 2016

Jawon Hamilton decommits from UM; UCF, FAU now at top

Jawon
Jawon Hamilton. Photo by David Furones//FOR THE MIAMI HERALD


On the same day, the Miami Hurricanes announced the departure of former South Dade wide receiver Tyre Brady from the program, another Buccaneer has disconnected from UM.

South Dade running back Jawon Hamilton, a three-star prospect, announced a decommitment from the Hurricanes on Monday, posting a note written from his phone on Twitter.

"At this moment I would like to announce that I'm decommitting from the University of Miami from here on out," Hamilton said in his tweet. "I'm going to open back up my recruiting and move forward with the process and make the decision that's best for me. Thanks for giving me the opportunity."

After originally committing to the Hurricanes on Nov. 22, Hamilton (5-9, 185 pounds) grew increasingly concerned that he hadn't heard from new Hurricanes coach Mark Richt.

When asked why he decommitted Monday by the Miami Herald, Hamilton said, "Better opportunities somewhere else" in a message.

UCF and FAU now top his list, he says.

He's already visited FAU and will take a trip to Orlando to check out UCF on Jan. 15 at the culmination of the recruiting dead period.

Hamilton says he may decide between the Knights and Owls after the UCF visit.

"I think I'm going to decide between those two after the trip," he said. "I'll see how that goes and go from there.

According to his 247 Sports timeline, Hamilton previously had visits scheduled to UM on Jan. 22 and Kansas on Jan. 29, but he says currently doesn't have plans beyond UCF.

Louisville also offered Hamilton in December.

Hamilton was named South Florida Player of the Year this season by Warren Henry Auto Group and Tournament of Champions, Inc.

The Canes still have a commitment from four-star back Travis Homer of West Palm Beach Oxbridge Academy, who is solid to UM.

American Heritage searching for new football coach following Rumph's departure to UM

As anyone with internet and an interest in University of Miami football and South Florida high school football probably already knows, Hurricanes' alum Mike Rumph is going back to his alma mater to join recently-hired Mark Richt's staff.

American Heritage AD Karen Stearns said her phone was already ringing as coaches have begun inquiring about the Patriots' football vacancy.

"Mike was my first hire when I took over as athletic director," Stearns said. "Our staff has been close-knit. We always put our kids first. Mike took that vision and developed it. That’s the difficult part of losing him. He's part of the family, but we're losing him to something great."

Stearns said it was an emotional meeting between Rumph and his players.

She said whoever the new coach would be has to be someone that follows the same "student-athletes first" philosophy that Rumph had during his time at Heritage.

"We’re going to look for the best fit for our kids and our school," Stearns said. "We'll look at it the same way we did when we hired Mike. We're sad to lose him, but we're thrilled for him."

 

Here's the article on Rumph's hiring:

Mike Rumph was part of the last national championship team at the University of Miami.

Rumph is headed back to his alma mater to try and help them win another one.

Rumph, who spent the past three years as the head football coach at Plantation American Heritage School, is set to join the coaching staff at UM under new coach Mark Richt.

CanesInSight.com first reported that Rumph has been hired as the Hurricanes’ cornerbacks coach, a position he played at UM and in the NFL.

American Heritage athletic director Karen Stearns confirmed that Rumph met with his team Monday morning to let them know he would be leaving. Rumph did not immediately return phone calls Monday morning to The Miami Herald.

"Mike called me last night and let me know he was leaving," Stearns said. "It was an emotional meeting with the kids and obviously we’re sad to lose him, but we’re thrilled for him. It’s very exciting for him, for UM, and for all of us. It’s a great move."

Rumph starred at UM where he had six career interceptions and finished his college career on UM’s star-studded 2001 national championship team.

Rumph, 36, played six seasons in the NFL and had stints with the 49ers, who drafted him in the first round in 2002 and later the Redskins and Rams.

Not long after retiring following the 2007 season, Rumph went into coaching.

Rumph became an assistant coach at Miramar Everglades in 2010 and later at American Heritage in Plantation.

In 2013, Rumph replaced former Miami Dolphin Jeff Dellenbach as the school’s head coach and guided the Patriots to back-to-back state championships and a regional semifinals appearance this past season. During that time, American Heritage went 35-6.

Rumph replaces UM defensive backs coach Paul Williams, who has reportedly been hired at the University of Illinois. Williams spent the past five seasons coaching at UM originally under former coach Al Golden.

Stearns said American Heritage has begun its search for a new coach.