January 07, 2015

AP Class 6A All-State football team

The Florida All-State Class 6A team as chosen by newspaper editors and reporters.

NOTE: South Florida players bolded

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Dwayne Lawson 6-5 215 Sr., Tampa Hillsborough

RB - Quaide Weirmerskirch 6-0 200 Sr., Pace

RB - Gerold Bright 5-11 180 Sr., PensacolaEscambia

RB - Anthony Jones 6-0 170 Sr., Miami Central

WR - Diontae Johnson 6-0 175 Sr., Ruskin Lennard

WR - Brandon McLaughlin 6-1 215 Sr., Orlando Edgewater

OL - Tyler Gauthier 6-3 315 Sr., Venice

OL - Mike Arnold 6-5 290 Sr., Winter Haven

OL - T.J. McCoy 6-2 290 Sr., GrovelandSouthLake

OL - Jason Jean 6-3 290 Sr., Miami Central

OL — Jordan Johnson 6-4 270 Jr., Jacksonville White

UT - Lamar Jackson 6-3 180 Sr., Boynton Beach

K - Sterling Hofrichter 5-9 170 Sr., Seffner Armwood

 

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Byron Cowart 6-4 265 Sr., Seffner Armwood

DL - Kevin McCrary 6-1 260 Jr., Daytona Beach Mainland

DL - Reuben Jones 6-3 230 Sr., LakelandLake Gibson

DL - Keir Thomas 6-3 245 Jr., Miami Central

LB - Jordan Griffin 6-0 225 Sr., Seffner Armwood

LB - Logan Petty 5-10 180 Sr., St Augustine

LB - Marcus Brunson 6-0 220 Sr., Daytona Beach Mainland

LB - Blake Lucky 6-2 215 Sr., Stuart South Fork

DB - Javarius Davis 5-11 185 Sr. Jacksonville White

DB - Olin Cushion 5-10 175 Sr. Miami Central

DB - Carlton Davis 6-2 185 Sr., Miami Norland

UT - Richie Cooper 5-10 170 Sr., Hallandale

P - Michael Howell 5-11 175 Sr., Naples Palmetto Ridge

 

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Tyler Huntley 6-1 185 Jr., Hallandale

RB - Cedric Miller 5-11 190 Sr., Miami Central

RB - Lonnie Underwood 5-11 195 Sr., LakeCityColumbia

RB - Taylor Thomas 5-10 185 Sr., Jacksonville White

WR - Adrian Falconer 6-1 190 Sr., Leesburg

WR - Binjimen Victor 6-4 170 Jr., Coconut Creek

OL - Johnny Footman 6-2 290 Sr., Winter Haven

OL - Daveon Johnson 6-4 290 Jr., LakelandLake Gibson

OL - Shannon Davis 6-5 250, Jr., Palm Bay Heritage

OL - Curtis Rainey 6-2 280 Sr., Jacksonville Lee

OL - Chris Clark 6-2 275 Sr., Pace

UT - Michael Walker 6-0 185 Sr., Naples

K - Emelio Maldonado 6-0 180 Jr., PensacolaEscambia

 

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Shavar Manuel 6-2 280 Jr., Tampa Blake

DL - Keivonnis Davis 6-3 235 Sr., Miami Central

DL - Jachai Polite 6-4 245 Jr., Daytona Beach Mainland

DL - Jarrod Hewitt 6-1 290 Jr., Venice

LB - Zedrick Woods 6-2 200 Sr., LakeCityColumbia

LB - Shamar Kilby-Lane 6-2 220 Sr., Hallandale

LB - Donovan Thompson 6-0 210 Jr., Miami Central

LB - Kyle Oliver 6-0 220 Sr., Daytona Beach Mainland

DB - A.J. Westbrook 6-2 200 Sr., Daytona Beach Mainland

DB - Jamel Cook 6-3 185 Jr., Miami Central

DB - Aaron Covington 5-11 185 Sr., Seffner Armwood

UT - Antwan Dixon 5-8 175 Sr., South Fort Myers

P - Chris Wilkinson 6-2 170 Sr., Land O Lakes Sunlake

 

THIRD TEAM OFFENSE

QB - Jhakari Harrison 6-1 180 Jr., Coconut Creek

RB - Daeshawn Mills 6-0 185 Jr., Palm Bay Heritage

RB - Corey Bennett 5-9 175 Sr., Tampa Blake

RB - Thomas Boles 5-9 165 Sr., LakelandLake Gibson

WR - Da'Vante Phillips 6-0 200 Sr., Miami Central

WR - Rudy Dawson 5-7 175 Sr., Tampa Hillsborough

OL - Kevin Richardson 6-3 300 Jr., Seffner Armwood

OL - Austin Whisman 5-11 230 Sr., Fort Walton BeachChoctawhatchee

OL - George Dailey 6-3 320 Sr., Leesburg

OL - Perry Bedell 6-1 265 Sr., Naples

OL - Robzel Sylvester 6-3 315 Sr., Miami Central

UT - Craig Rucker 5-9 160 Jr., Orlando Edgewater

K - Daniel Justino 5-10 165 Jr., Middleburg

 

THIRD TEAM DEFENSE

DL - Keyshon Camp 6-4 265 Jr., LakelandLake Gibson

DL - Jeremy Ware 6-2 220 Sr., Seffner Armwood

DL - Chris Favoroso 6-3 230 Sr., JensenBeach

DL - Kirk Livingstone 6-3 230 Sr., Fort Lauderdale Stranahan

LB - Austin Yeloushan 6-2220 Sr., Land O Lakes Sunlake

LB - Nico Sawtelle 6-2 225 Sr., JensenBeach

LB - Azeez Al-Shaeir 6-0 195 Sr., Tampa Hillsborough

LB - Marquis Couch 6-2 225 Sr., Miami Central

DB - Chris Pickett 6-0 175 Jr., Fort Walton BeachChoctawhatchee

DB - Roger Cray 5-9 170 Jr., LakeCityColumbia

DB - Rashad Fenton 5-11 170 Sr., Carol City

UT - Richie Grant 6-1 170 Jr., Fort Walton BeachChoctawhatchee

P - Morgan Sefcik 5-8 170 Sr., St Augustine

 

HONORABLE MENTION

QB Denzel Houston 5-11 170 So., Daytona Beach Mainland; QB Matthew Webb 6-2 175 Sr., Navarre; QB Tyree Adams 6-1 170 Sr., St Petersburg Dixie Hollins; QB Noah Johnson 6-0 180 Sr., Seffner Armwood; QB Quint Gornto 6-2 190 Sr., Fort Walton Beach Choctawhatchee; RB Michael Carter 5-9 185 So., Navarre; RB Adrian Killins 5-11 175 Jr., Daytona Beach Mainland; Josh Gaines 5-9 175 Jr., Palm Bay Heritage; WR Buck Watkins 5-11 170 Jr., Orlando Edgewater; WR Wilfred Taylor 5-9 190 Sr., Daytona Beach Mainland; WR Quentin Randolph 6-2 175 Sr., Navarre; WR Jamari Bozeman 6-2 175 Sr., Riviera Beach Suncoast; WR Trent Soto 6-0 185 Sr., Hudson Fivay; UT Jabir Frye 5-7 170 Jr., Pensacola Escambia; UT Langston Provitt 6-0 180 Sr., Venice; UT Ahmad Ivey 5-8 175 Sr., Gainesville High; K Sam Hayworth 5-10 170 Sr., Daytona Beach Seabreeze; LB Waymon Steed 6-0 200 So., Miami Central; LB Cole Dunagan 5-11 180 Sr., Daytona Beach Seabreeze; LB John Bronson 5-1 195 Sr., Inverness Citrus; LB Quinton Wilcher 6-0 225 Sr., Boynton Beach; DB Travon Mullen 6-2 175 Jr., Coconut Creek; DB Calvin Brewton 6-0 175 Sr., Miami Central; DB Khalid McGee 5-11 190 Sr., Miami Northwestern; DB Andre Polk 6-2 185 Jr., South Fort Myers; DB Delvin Austin 6-0 165 Jr., Tampa King; UT Donte Sylencieux 6-2 170 Sr., Boynton Beach; UT Malik Young 5-9 175 Jr., Coconut Creek.

AP Class 5A All-State football team

The Florida All-State Class 5A team as chosen by newspaper editors and reporters.

NOTE: South Florida players names bolded. 

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Torrance Gibson 6-4 210 Sr., Plantation American Heritage

RB - Taeler Porter 5-9 190 Sr., Immokalee

RB - James Allen 5-11 185 Sr., Citra North Marion

WR - Charles Wade 6-0 195 Sr., Jacksonville Bishop Kenny

WR - Keith Gavin 6-4 225 Jr., Crawfordville Wakulla

WR - Daniel Davis 5-10 175 Sr., Tarpon Springs

OL - Luke Hiers 6-4 290 Sr., LakeWales

OL - Brett Heggie 6-4 285 Jr., MountDora

OL - Tyler Jordan 6-4 290 Sr., Jacksonville Bishop Kenny

OL - Michael Howard 6-6 250 Sr., Green Cove Springs Clay

OL - James Daniels 6-4 275 Sr., Bushnell South Sumter

UT - Ryan Davis 5-11 180 Sr., St PetersburgLakewood

K  - Trevor Ross 5-11 180 Sr., Live Oak Suwannee

 

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Cedric Wood 6-3 300 Jr., Tallahassee Godby

DL - Montel Presley 5-11 300 Jr., Bushnell South Sumter

DL - Devin Papenheim 6-6 225 Sr., Bushnell South Sumter

DL - Deionte Turner 6-2 290 Sr., Arcadia DeSoto

LB - Raekwon Jones 6-1 205 Sr., Lynn Haven Mosley

LB - Jim Jones 6-2 225 Sr., Tallahassee Godby

LB - Anthony Flory 6-2 225 Sr., Plantation American Heritage

DB - Tarvarus McFadden 6-3 200 Sr., Plantation American Heritage

DB - Taderrius Patrick 6-1 185 Sr., Tavares

DB - Tucker Bennett 6-1 180 Sr., Merritt Island

DB - Marcus Holton 6-0 180 Sr., Tallahassee Godby

UT - Dakota Milstead 5-9 160 Sr., PensacolaWest Florida

P - Zach Gleaton 5-10 160 Sr., Zephyrhills

 

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Feleipe Franks 6-6 218 Jr., Crawfordville Wakulla

RB - Denzel Washington 5-7 170 Sr., Live Oak Suwannee

RB - Chris Schwarz 5-10 180 Jr., New Port Richey River Ridge

WR - Quan Moorer 6-5 205 Sr., Pensacola Catholic

WR  Freddie Swain 6-2 180 Jr., Citra North Marion

WR - Jacob Kubik 6-0 180 Sr., Gulf Breeze

OL - Zach Baker 6-4 290 Sr., Green Cove Springs Clay

OL - Parker Boudreaux 6-4 290 Jr., Orlando Bishop Moore

OL - Christian Pellage 6-7 297 Sr., BrooksvilleNatureCoast

OL - Brandon Loftus 6-7 305 Sr., Tallahassee Godby

OL - C.J. Allen 6-4 310 Sr., Palm Bay

UT - J.T. Turner 5-9 185 Sr., Green Cove Springs Clay

K  - Jake McIntyre 6-1 170 Jr., Orlando Bishop Moore

 

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Richard McIntosh 6-2 235 Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

DL - Daryl Wilson 6-1 290 Jr., Panama CityBay

DL - Zander Zimmer 6-2 225 Jr., Orlando Bishop Moore

DL - Brian Burns 6-6 210 Jr., Plantation American Heritage

LB - Malcolm Penny 6-1 220 Sr., Tallahassee Rickards

LB - Alex Williams 5-11 230 Sr., Citra North Marion

LB - Anthony Foster 6-2 230 Sr., St PetersburgLakewood

DB - Marc McCoy 6-2 185 Sr., Riverview Spoto

DB - Marcus Walker 6-1 185 Sr., LakeWales

DB - Ryan Pulley 6-0 190 Sr., Cape CoralIslandCoast

DB - Von Davis 5-10 175 Sr., MountDora

UT - Aaron McCallister 5-11 195 Jr., Live Oak Suwannee

P  - Dylan Barnas 5-8 165 Sr., Merritt Island

 

THIRD TEAM OFFENSE

QB - Z'Khari Blocker 6-1 180 So., Pensacola Catholic

RB - P.J. Simmons 5-10 190 Sr., Tallahassee Godby

RB - Colin Wilson 6-0 210 So., Green Cove Springs Clay

WR - Raiqwan Hayes 5-11 165 Sr., New PortRicheyGulf

WR - Rasheen Bailey 5-7 160 Sr., Cape Coral

WR - Dredrick Snelson 5-11 185 Jr., Plantation American Heritage

OL - Colton Rausch 6-1 225 Sr., Auburndale

OL - Marcus Brown 6-4 340 Sr., Naples Lely

OL - Devin Gibson 6-0 300 Sr., PensacolaWest Florida

OL - Clark Bulliet 6-3 265 Sr., Tampa Jesuit

OL - Carl Blaylock 6-2 250 Jr., Live Oak Suwannee

UT - Jaylen Pickett 6-0 200 Sr., Zephyrhills

K  - Austin Peffers 5-11 160 Sr., Panama City Arnold

 

THIRD TEAM DEFENSE

DL - Sean Grayer 6-2 230 Sr., Green Cove Springs Clay

DL - Antoine Barker 6-4 235 Sr., Pensacola Catholic

DL - Danny Thomas 6-2 230 Sr., Tallahassee Godby

DL - Keyonte Holley 5-11 235 Sr., WauchulaHardeeCounty

LB - Kendall Duckworth 6-0 190 Sr., Naples Lely

LB - Brice Hatcher 6-2 235 Sr., Bushnell South Sumter

LB - Bradley Clement 6-0 220 Jr., Plantation American Heritage

DB - Rayshad Lewis 5-9 165 Jr., Orlando Bishop Moore

DB - Deonta Fair 6-0 180 Sr., Plantation American Heritage

DB - Jaymon Thomas 6-2 180 Sr., Immokalee

DB - Trevor Duke 5-10 185 Sr., New Port Richey River Ridge

UT - Jonte Boston 5-10 175 Sr., Jacksonville Ribault

P  - Louis Zervos 5-9 150 Sr., Tarpon Springs

 

HONORABLE MENTION

QB Cody Saunders 6-2 192 Jr., Panama City Arnold; QB Adarius Purifoy 6-1 180 Jr., Pensacola West Florida; QB Jackson Bradley 6-2 190 Sr., Jacksonville Bishop Kenny; RB Raekwon Webb 5-9 175 Jr., Panama City Bay; RB Malik Davis 5-11 180 So., Tampa Jesuit; RB Willie Brown 5-10 180 Sr., Mount Dora; RB Marcus Williams 5-9 175 Sr., Orlando Bishop Moore; RB Todd Sims 6-0 180 Sr., Riverview Spoto; RB Artavis Pierce 5-10 200 Jr., Auburndale; RB Ezekiel Thomas 6-0 190 Sr.,  Tavares; WR Leroy Henley 6-1 185 So., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons; WR Antwain Adams 6-2 170 Sr., Pensacola Catholic; TE Archibald Bowman 6-4 230 Sr. Dade City Pasco; OL Kekoa Haina-Scott 6-2 260 Sr., Panama City Bay; OL Kyle Weaver 6-3 330 Jr., Crawfordville Wakulla; OL C.J. Riddell 6-2 285 Sr., Orlando Bishop Moore; OL Bailey Herring 6-3 270 Jr., Merritt Island; UT Jack Reed 5-9 175 Sr., Citra North Marion; QB Keshaun Peters 6-1 205 Sr., New Port Richey Gulf; UT Amari DuBose 5-9 155 Jr. Jacksonville Westside; UT Mitch Wilcox 6-5 230 Sr., Tarpon Springs; LB Chris Sakomoto 6-0 215 Sr., Green Cove Springs Clay; LB Nick Mosco 5-10 210 So., Tampa Jesuit; LB Wilbur Cooper 5-11 215 Sr., Auburndale; LB Zac Lackman 6-1 210 Jr., Cape Coral Island Coast.

AP Class 4A All-State football team

The Florida All-State Class 4A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Maurice Alexander 6-0 170 Sr., Miami Washington

RB - Mark Walton 5-11 195 Sr., Miami Washington

RB - Azende Rey 6-0 190 Jr., DeFuniakSpringsWaltonCounty

RB - Eric Bright 5-9 210 Sr., MadisonCounty

WR - Antonio Callaway 6-0 180 Sr., Miami Washington

WR - Jamel Dean 6-2 200 Sr., Cocoa

OL - Joe Hernandez 5-10 280 Sr., Clewiston

OL - Tammarick Collier 6-6 270 Sr., TallahasseeFlorida High

OL - Cody Temple 6-2 285 Sr., Callahan West Nassau

OL - Jawaan Taylor 6-6 360 Jr., Cocoa

OL - Ben Tirolia 6-4 280 Sr., Miami Washington

UT - Ronnie Harrison 6-2 210 Sr. Tallahassee Florida High

K - Isaac Mercado 5-10 165 Sr., Fort Lauderdale Pine Crest

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Steven Leggett 6-1 255 Sr., Belle Glade Glades Central

DL - John Matson 6-2 225 Jr., FortWhite

DL - Devonaire Clarington 6-6 230 Sr., Miami Washington

LB - Kyle Johnson 6-0 210 Jr., Jacksonville Bolles

LB - Sage Lewis 6-1 212 Sr, Miami Monsignor Pace

LB - Michael Pinckney 6-1 225 Jr., Jacksonville Raines

LB - Withney Simon 6-0 210 Sr., Orlando Jones

DB - Chauncey Gardner 5-11 190 Jr., Cocoa

DB - DaVante Davis 6-2 190 Sr., Miami Washington

DB — Ocie Rose 6-2 180 Sr., Miami Washington

DB - Jacari Footman 5-11 175 Sr., TallahasseeFlorida High

UT - Caleb Robinson 6-1 180 Jr., Umatilla

P - Austin Bentley 6-0 170 Sr., TallahasseeFlorida High

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Bruce Judson 5-11 170 So., Cocoa

RB - Davion Dubose 6-1 195 Jr. Callahan West Nassau

RB - Justin Weaver 5-10 180 Sr., Cocoa

RB - Jabari Jiles 5-9 190 So. Villages

WR - Tyrell Moorer 6-0 180 Sr., Jacksonville Bolles

WR - Ronald Patterson 6-2 180 Jr., Jacksonville Raines

OL - Zach Sprenkle 5-9 245 Sr., MadisonCounty

OL - Mike Ruess 6-1 235 Sr., Coconut Creek North Broward Prep

OL - Deonte Seal 6-3 370 So., Clewiston

OL - Jah'Shaun Seider 6-5 265 Sr., Belle Glade Glades Central

OL - Seth Standland 6-2 230 Sr., DeFuniakSpringsWaltonCounty

UT - Akevious Williams 6-2 190 Sr., MadisonCounty

K - Sander Bloshinsky 5-10 150 Jr., Coral Springs Charter

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Joseph Jackson 6-5 235 Jr., Miami Gulliver Prep

DL - Christian Helsel 6-4 280 Sr., FortWhite

DL - Nik Bonitto 6-5 220 Fr., Davie University

LB - James King 6-2 210 Sr., Miami Washington

LB - Michael Dudzinski 5-11 180 Sr., Callahan West Nassau

LB - Noah Justinger 6-2 220 Sr., The Villages

LB - Dominic Sheppard 6-2 210 Sr., Miami Gulliver Prep

DB - Trenton McGahee 6-2 205 Sr., Jacksonville Bolles

DB - AsanteGriffin 5-9 185 Sr., Cocoa

DB - Terry Jefferson 5-8 175 Sr., Miami Washington

DB - Bump Robinson 6-0 175 Sr., MadisonCounty

UT - Lenorris Gaines 5-9 175 Sr., Clewiston

P - Alex Rutledge 5-8 183 Jr., Jacksonville Raines

HONORABLE MENTION

QB Akex Cavender 6-2 180 Sr., Port St John Space Coast; QB Justin Lewis 6-1 180 Sr., Umatilla; QB David Witt 6-2 200 Jr., Clewiston; QB David Vozzola 5-11 170 Jr., Coral Springs Charter; RB Dominique Spain 5-7 175 Sr., Clewiston; RB George Jacobson 5-11 190 Sr., Tavernier Coral Shores; RB Mekhi Sargent 5-10 217 Jr., Key West; UT Calvin Jackson 5-9 160 Jr., Coral Springs Charter; WR C.J. Riley 6-4 180 Jr., Coconut Creek North Broward Prep; WR Jason Browning 6-4 185 So., Port St John Space Coast; TE Kevin Ackerman 6-5 230 Sr., Jacksonville Bolles; OL Jeremiah Theus 6-6 270 Sr., Jacksonville Bolles; UT Dexter Carter Jr. 5-11 170 Sr., Jacksonville Bolles.

AP Class 3A All-State football team

The Florida All-State Class 3A team as chosen by newspaper editors and reporters.

FIRST TEAM OFFENSE

QB - Brandon Ziarno 6-1 190 Sr., Melbourne Central Catholic

RB - Jamauri Wakefield 5-11 210 Jr., JacksonvilleProvidence

RB - Garrett Williams 6-4 220 Sr., OrlandoFirstAcademy

RB - Jordan Cronkite 5-10 200 Sr., Miami Westminster

WR - Max Erdman 5-9 175 Sr., Melbourne Central Catholic

WR - Jacob Mathis 6-5 220 Jr., TampaBerkeley Prep

OL - Abdul Bello 6-3 302 Sr., MontverdeAcademy

OL - Andrew Boselli 6-4 310 Jr., JacksonvilleProvidence

OL - Billy Atterbury 6-4 275 Sr., Clearwater Central Catholic

OL - Kendrick Norton 6-2 275 Sr., Jacksonville Trinity

OL - Geron Christian 6-6 305 Sr., Ocala Trinity

UT - Jeff Smith 6-1 175 Sr., Clearwater Central Catholic

K - Matt Sweeney 5-9 160 Sr., Tallahassee Maclay

FIRST TEAM DEFENSE

DL - Bo Peek 6-2 300 Jr., TampaBerkeley Prep

DL - Malik Barrow 6-4 275 Jr., Tampa Catholic

DL - J'von Butler 6-2 200 Sr., Melbourne Holy Trinity

LB - Victor Alexander 5-10 235 Sr., Jacksonville Trinity

LB - Jeffery Holland 6-2 220 Sr., Jacksonville Trinity

LB - Ulysses Gilbert 6-1 230 Sr., Ocala Trinity

LB - Josh Ward 6-3 215 Sr., Delray Beach American Heritage

DB - Kevin Toliver 6-2 195 Sr., Jacksonville Trinity

DB - Desmond Cain 5-11 183 Sr., Delray Beach American Heritage

DB - Tyreke Johnson 6-2 190 Fr., Jacksonville Trinity

DB - Ben Edwards 5-11 200 Sr., Jacksonville Trinity

UT - Stephon Williams 6-2 230 Sr., ClearwaterCalvary Christian

P - Nick Rabinowitz 6-1 228 Jr., Delray Beach American Heritage

SECOND TEAM OFFENSE

QB - Christian Alexander 6-3 210 Sr., Lakeland Christian

RB - Devin Singletary 5-10 190 Jr., Delray Beach American Heritage

RB - C.J. Cotman 5-11 170 So., Clearwater Central Catholic

RB - Mason Plante 6-0 175 Sr., OrlandoFirstAcademy

TE - Andrew Owers 6-2 235 Sr., West Palm Beach Cardinal Newman

WR - Rb Marlow 5-9 170 Jr., Lakeland Christian

OL - Richie Kallay 6-4 285 Sr., Clearwater Central Catholic

OL - Nick Vallano 6-3 275 Sr., Delray Beach American Heritage

OL - Donovan Welch 6-5 290 Sr., MontverdeAcademy

OL - Aiden O'Carroll 6-6 280 Sr., TampaBerkeley Prep

OL - Jaylen Miller 6-4 285 Jr., JacksonvilleProvidence

UT - Warren Robinson 5-9 185 Sr., Delray Beach American Heritage

K - Austin Lafzewski 6-3 180 Jr., Hollywood Chaminade

SECOND TEAM DEFENSE

DL - Joe Schiano 6-1 215 Sr., TampaBerkeley Prep

DL - Brock Miller 6-4 200 Jr., Fort Pierce John Carroll

DL - Jordan Woods 6-3 240 Jr., Ocala Trinity

LB - Marquis Hendrix 6-1 230 Sr., Ocala Trinity

LB - Sam Leonard 6-2 210 Sr., Sarasota Cardinal Mooney

LB - Matt Deal 5-11 210 Sr., Tallahassee Maclay

LB - James Sutton 6-0 210 Jr., Miami Westminster

DB - Kenneth Coleman 6-0 175 Ar., JacksonvilleProvidence

DB - Kaleel Gaines 6-0 170 Sr. Frostproof

DB - Demetri Royer 6-0 195 Sr., Clearwater Central Catholic

DB - Deantai Williams 6-0 175 Sr., Jacksonville Trinity

UT - Jimmy Martin 6-0 210 Sr., Maitland Orangewood Christian

P - Robby Howard 5-11 175 Sr., Sarasota Cardinal Mooney

HONORABLE MENTION

QB Jordan Watkins 6-1 185 Sr., Fort Pierce John Carroll; QB Brad Mayes 6-2 205 Sr., Tampa Berkeley Prep; QB Reese Vita 6-1 200 Sr., Sarasota Cardinal Mooney; RB Daniel Fisher 5-6 160 Sr., Jacksonville Episcopal; RB Kenneth Williams 5-11 180 Sr., Orlando First Academy; RB Ryan Fulse 5-9 185 Sr. Fort Meade; RB William Scott 5-10 175 Fr., Fort Myers Bishop Verot; RB Travis Homer 5-10 190 Jr., West Palm Beach Oxbridge Academy; WR Mason Wilfong 6-2 180 Sr., Fort Pierce John Carroll; WR Parker Collins 5-11 165 Sr., Fort Lauderdale Calvary Christian; WR Larenz Deshazor 6-0 190 So., Lakeland Christian; TE Jake Bargas 6-3 225 Sr., Boca Raton St Andrew's; WR Chris Barr 5-10 175 Sr., Jacksonville Trinity; UT Timothy Irvin 5-9 185 Sr., Miami Westminster; UT Richie Denicola 6-1 183 Sr., Ocala Trinity; UT London Gaskin 5-9 172 Sr., Ocala Trinity; LB Eric Gallon 6-2 218 Sr., Lakeland Christian; LB Tristan Payton 6-0 200 Sr., Fort Lauderdale Calvary Christian; UT George Schmelzle 6-3 195 Jr., Community School of Naples; UT Will Erdman 5-11 185 Jr., Melbourne Central Catholic.

December 22, 2014

Broward County defeats Utah to become the 8th Grade champs

Nayquan_Wright

NAPLES - Broward County-FL defeated Utah, 35-24 in the 8th Grade Football University National Championship (FBUNC) Game at Naples High School in Naples, Florida. With the win, Broward County-FL earns the title of 2014 8th grade FBU National Champions.

James_Cook

The 8th Grade Football University National Championship game, televised by NBC Sports Network, proved worthy of the national audience. The high-energy event started with a turnover when Utah QB Cooper Legas (Provo, UT) fumbled near his own 40-yard line on the first play from scrimmage, and Broward County took over. The hometown squad immediately moved down the field and QB Nik Scalzo (Parkland, FL) hit WR Christopher Benestad (Coconut Creek, FL) with a 15-yard touchdown pass, putting the team ahead 7-0 after K Billy McConnell’s (Plantation, FL) successful field goal attempt. Utah bounced back quickly with a 47-yard pass, setting up WR Dane Christiansen to snare a 20-yard TD pass from Legas, followed by a two-point conversion run by DB Chuck Alatini (West Valley, UT). Broward responded when RB James Cook (Coconut Creek, FL) sprinted 43 yards off a short pass by Legas, giving the Florida team the lead 15-8 after a two-point conversion. Entering the second quarter, Utah drove to the one-yard line but Broward got the ball back on downs. Utah regained possession, drove back down the field and RB Jacob Shaver (Riverton, UT) bolted up the middle for a ten-yard touchdown, taking the lead 16-15 with a two-point conversion at the half. Broward’s Cook raced 17 yards for a touchdown to start the third quarter, putting them back on top 21-16. A resilient Utah team marched right back down the field to take the lead on a two-yard quarterback plunge by Legas, and after a two-point conversion, Utah led 24-21 at the end of the third quarter. RB Nayquan Wright (Coconut Creek, FL) bolted 74 yards down the right sideline in the fourth quarter and after another successful McConnell kick, Broward was back on top 28-24. Wright sealed the deal with an 11-yard TD run and a 35-24 lead, earning him the Most Valuable Player Award.

Nik_Scalzo

AWARDS Naples Marco Island Everglades MVP: Running Back Nayquan Wright (Coconut Creek, FL) *Ran for 94 yards with seven carries and two touchdowns.

Broward_County_8th_QB

The FBU National Championship (FBUNC) weekend kicked off Friday December 19th at Fleischmann Park in Naples, Florida. During the first two weekends of December, 192-region-based teams (64-teams in each age bracket—6th, 7th and 8th grade) each comprised of the top 30 all-star athletes from their area, played in four rounds of intense football games across the nation. Of those 192 teams, the final four teams in each age bracket earned the trip to Naples to compete for the 2014 FBU National Championship. The structure of the Football University (FBU) National Championship is a combination of the Little League World Series and the NCAA March Madness. This year’s tournament marks the fourth year of the biggest youth football event to date, with 192 teams nationwide, including more than 250 games, 6,000 athletes, and 1,200 coaches. The tournament showcased 250 games through a three-week period, resulting in more than 1,000 hours of play.

Broward_County_8th

Official National Brackets, Scores, & In-Studio Video News Updates: Please visit www.fbunc.com for updated tournament brackets and news updates. For game photos and additional tournament updates, also visit https://twitter.com/FBU_NC and https://www.facebook.com/NationalChampionship.

All American Games, LLC: Rockaway, N.J.-based All American Games owns and produces elite youth/prep national sporting events and properties including the U.S. Army All-American Bowl, Football University, FBU National Championship, and Eastbay Youth All-American Bowl. National sponsors of the FBU National Championship include, Naples, Marco Island, Everglades Convention & Visitors Bureau, Paradise Coast Florida, Gatorade, Xenith, NCSA, Battle Sports Science, EvoShield, 23 Blast Movie and Youth Football Coaches Association.

December 18, 2014

TOC visits Holtz Children's Hospital, spreading holiday cheer

TOC6

MIAMI - It was all about spreading holiday cheer and spending time with those who battle to survive every day.

On Wednesday, the Tournament of Champions and the Miami-Dade All-Star Game, made an appearance at Holtz Children's Hospital, hosted by UHealth Sports Medicine.

TOC3

Along with TOC Founder Wesley Frater and many of his staff members, the event was highlighted by the appearance of Warren Henry Miami-Dade Player of the Year, Hilton Joseph, who will quarterback the North squad in Saturday night's (7:00) annual event at Curtis Park in Miami.

Joseph, who set records in his two seasons as a starter at North Miami, leading the Pioneers to a pair of district championships and an 18-4 record, talked with youngsters, nurses and administrators and was the perfect ambassador for the game, community and for high school athletes in general.

TOC4

"The smile on their faces when they saw Hilton was tremendous," said Frater. "He is certainly one of those young men who was the perfect representative for this game and for what we are trying to convey to all of south Florida."

Joseph's visit gave him the opportunity to see exactly what these youngsters had to live with every day - and to understand how the nurses and administrators continue to save lives and boost spirits.

TOC12

TOC5

TOC1

TOC2

TOC7

TOC8

TOC9

TOC10

TOC11

December 17, 2014

Warren Henry Auto Group Honors North Miami QB Hilton Joseph As Player of the Year

City_Of_Miami_Gardens_Mayor_Oliver_Gilbert,_Ed_Williams,_North_Miami_Football_Coach;_Hilton_Joseph;_and_Warren_Henry_Zinn,_CEO,_Warren_Henry_Auto_Group2

(L to R): City Of Miami Gardens Mayor Oliver Gilbert, Ed Williams, North Miami Football Coach; Hilton Joseph; and Warren Henry Zinn, CEO, Warren Henry Auto Group.

MIAMI - Warren Henry Auto Group, South Florida’s premier luxury Auto Group, and Tournament of Champions, Inc., awarded Hilton Joseph, Quarterback for North Miami Senior High School, the Miami-Dade County “Warren Henry Player of the Year” award on December 15.

Also named in the final five for the award were Rashad Fenton (Miami Carol City), Maurice Alexander (Miami Booker T. Washington), Donavan Thompson (Miami Central) and Shakur Cooper (Coral Gables).

Warren Henry Auto Group and Tournament of Champions, Inc. are also the official sponsor of the 17th Annual Miami Dade North vs. South All-Star football game at Curtis Park Sports Complex taking place on Dec. 20. The game has produced such NFL players as Brandon Harris, Roscoe Parrish, Asante Samuels, Geno Smith and numerous other NFL and NCAA athletes. South Florida is known as the top community for scholastic football, producing more NFL athletes than any other area in the country. Warren Henry Auto Group now adds prestige and honor to the selection of the Player of the Year award as this is considered the local Heisman Trophy award.

“The South Florida High School football players lead a healthy lifestyle, work hard and have true passion and love for the game, mirroring the values of Warren Henry Auto Group and making this a natural partnership,” said Warren Henry Zinn, President and CEO of Warren Henry Auto Group. "We are excited to team up with the 17th Annual Miami Dade North vs. South All-Star football game and support this first class event for the cities of Miami and Miramar, and couldn't be more proud to support Tournament of Champions, Inc. in their efforts to honor these incredible football players.”

Larry_Zinn,_Warren_Henry_Zinn,_Hilton_Joseph,_and_Larry_Blustein

(L to R): Larry Zinn, Warren Henry Zinn, Hilton Joseph, and Larry Blustein, South Florida High School Sports, WQAM Radio and The Miami Herald.

About Warren Henry Auto Group Celebrating their 38th anniversary, Warren Henry Auto Group is headquartered in Miami, Florida with seven North and South Florida franchises including Audi Gainesville, Warren Henry Infiniti, Warren Henry Jaguar, Fisker Miami, Land Rover North Dade, Land Rover South Dade and Lamborghini Palm Beach. Warren Henry Auto Group’s corporate office is located at 20860 NW 2nd Avenue (Hwy. 441) in Miami. For more information, call 888-856-3113 or visit www.warrenhenryauto.com.

Dolphins Honor Youth, High School Player, Coach of the Week During Ravens Game

All season, the Miami Dolphins have continued to step up by recognizing top youth football players, coaches and teams - as well as area high school players, coaches and football programs. On Dec. 7, when they hosted the Baltimore Ravens, more were added as they were introduced to a huge crowd at Sun Life Stadium.

Seabring_Bluestreaks_10u

The Seabring Bluestreaks 10u from the Mid Florida Football and Cheerleading Conference were honored on the field by the Miami Dolphins as Coach Philbin’s Youth Team of the Week presented by Walgreens during the Dolphins home game against the Ravens at Sun Life Stadium on Sunday, Dec. 7. The Seabring Bluestreaks 10u coach is Jay Williams.  

(L-R)_Youth_Player_of_the_Week_Marcus_Barthell_HS_Player_of_the_Week_James_Oliphant_HS_Coach_of_the_Week_Chris_Merritt_and_Miami_Dolphins_Youth_Programs_Manager_Troy_Drayton

Among those that were honored by Troy Drayton and the Dolphins, presented by Under Armour, were running back Marcus Barthell of the Miami Youth Hurricanes Midgets 14u in the Greater Miami Pop Warner League, cornerback James Oliphant of St. Thomas Aquinas High School was honored as the High School Player of the Week, and Chris Merritt of Christopher Columbus High School, who was honored as the High School Coach of the Week.

Marcus Barthell is coached by Coach Brown and James Oliphant is coached by Rocco Casullo.

Photos Courtesy of the Miami Dolphins.

December 16, 2014

December 10, 2014

17th Annual Miami-Dade North vs. South All-Star Game (UPDATED ROSTERS)

Nike-Miami-Dade-All-Star-2015 copy

MIAMI - It's simply an event like no other held in the country.

The most prestigious areas in the country, the hotbed for high school football talent, will once again shine in the spotlight as the 17th edition of the Tournament of Champions Miami-Dade All-Star Football Game will take place on Saturday, Dec. 20th at Curtis Park (1901 NW 24th Avenue) in Miami.

The game, which had long featured the best of Miami-Dade and Broward - and most recently - other athletes from southeast and southwest Florida - has returned to its roots this year with a showdown between the best of 305 - when the lines are drawn and the county is split into North and South.

"This is high school football at its very finest," said game founder and organizer Wesley Frater. "Look on any NFL roster or watch a collegiate game on Saturdays and you will find that Miami-Dade County, the 305 area code is well represented."

The kickoff is slated for 7 p.m. and tickets are $10. For information, call 305-281-9461 or visit Bleechr.com.

The head coach for the South is David Cooney from Coral Gables and the North head coach is Aubrey Hill from Carol City.

ELITE UNDERCLASS COMBINE TO BE HELD EARLIER IN THE DAY In addition the North vs. South All-Star event, the day will start off with a prestigious underclassmen combine that will feature some of the best up-and-coming football prospects the entire south Florida region has to offer.

The combine will be the first forum of the off season to get rising seniors, juniors and sophomores into the spotlight. Every player that attends will be listed and promoted along with player evaluations and videos that they have had from this past year.

This is a chance for many underclassmen in Miami-Dade, Broward, Monroe, Collier and Palm Beach to come down and get on the map. Players attending this event will get out there for all to see and start the ball rolling for the upcoming season.

The combine is just $45 - which is a small price to pay to get on the map and learn some football techniques from coaches who know what it takes to get to that next level.

For information, call 305-281-9461. http://www.bleechr.com/305.

TOC 305 SOUTH ALL STAR ROSTER (50)
QUARTERBACKS (3)

P.J. Coats, 6-2, 220, South Dade
Jowan Watson, 6-0, 195, Gulliver Prep
Deundre Pickett-White, 6-0, 190, Southwest Miami

RUNNING BACKS (3)
Wade Collier, 5-8, 180, Homestead
Johnnie Hankins, 5-10, 195, South Dade
Hans Supre, 5-8, 170, Coral Gables

RECEIVERS (6)
Frank Battle, 6-4, 200, Belen Jesuit
Raymond Gage, 5-10, 170, Keys Gate Charter
Chris Linares, 6-0, 175, Braddock
Austin Maloney, 5-11, 175, Christopher Columbus
Anthony Olivencia, 6-2, 190, Killian
Shaquery Wilson, 6-3, 190, Coral Gables

TIGHT END (1)
Andres Saldivar, 6-2, 210, Coral Gables

OFFENSIVE LINEMEN (7)
Jose Garcia, 6-2, 280, Killian
Alex Helms, 6-5, 310, Westminster Christian
DeAndre McCrae, 6-4, 280, Southridge
Andy Moreira, 6-1, 270, Coral Gables
Gabriel Necuze, 6-2, 240, Christopher Columbus
Jake Perez, 5-11, 210, Southwest Miami
Jason Rodriguez, 6-1, 265, Christopher Columbus

DEFENSIVE LINEMEN (8)
DE - Shawn Curtis, 6-3, 240, Reagan
Dhany Dye, 6-3, 345, Coral Gables
DE - Kenneth Herring, 6-2, 220, Coral Gables
DE - Damien Horton, 6-3, 215, Killian
Jarred McGhee, 6-0, 265, Coral Gables
DE - Eric Santil, 6-2, 190, Homestead
Joe Suarez, 6-3, 230, South Dade
Marcus Stevenson, Southridge

LINEBACKERS (7)
James Bowe, 6-2, 190, Killian
Rashad Broadway, 5-10, 200, Westminster Christian
Bruce Davis, 6-1, 195, Killian
Emilio Gibbs, 5-1, 230, Coral Gables
Doyle Grimes, 6-2, 200, South Dade
Dominic Sheppard, 6-2, 225, Gulliver Prep
Jontavis Testa, 6-0, 205, Coral Gables

DEFENSIVE BACKS (9)
Wendell Ashley, 5-11, 185, Coral Gables
Jaheart Buford, 5-8, 170, Southridge
Tarvandus Donaldson, 6-0, 175, Southridge
S - Terill Hanks, 6-2, 200, LaSalle
Tobias Moss, 5-10, 170, Westminster Christian
Sheldrick Redwine, 6-1, 190, Killian
S - Elijah Reed, 6-4, 195, South Miami
S - Anthony Sotolongo, 6-1, 195, Gulliver Prep
S - Tadarius Wilson, 5-10, 170, South Dade

ATHLETES (3)
Jimmy Armstrong, 5-9, 170, Westminster Christian
Jonte Barrett, 5-8, 160, Homestead
Trevon Sands, 5-10, 180, Southwest Miami

SPECIALIST (1)
Uriel Hernandez, 5-6, 180, Homestead

TOC 305 NORTH ALL STAR ROSTER
QUARTERBACKS (2)

Gerald Anderson, 5-11, 200, Miami Springs
Hilton Joseph, 5-11, 165, North Miami

RUNNING BACKS (4)
Markel Anderson, 5-9, 180, Miami Beach
Ronneldon Ellington, 5-10, 180, Carol City
Michael Frederick, 5-10, 185, Champagnat
Jeremiah Pierce Johnson, 5-9, 195, American

RECEIVERS (5)
Steven Claude, 6-2, 190, Champagnat
Tavaris Harrison, 6-3, 190, North Miami
Johnny Rembert, 5-10, 175, Miami Springs
Terrance Rutherford, 5-11, 190, Jackson
Victor Sam, 6-0, 185, North Miami

OFFENSIVE LINEMEN (9)
Marquise Barnes, 6-5, 300, Hialeah Miami Lakes
Darell Cherubin, 6-3, 310, American
Samuel Dervil, 6-4, 275, Northwestern
William Gordon, 6-3, 300, Norland
Chris Mainer, 5-10, 255, Jackson
Christopher Menendez, 6-3, 285, Westland Hialeah
Malik Rogers, 6-1, 335, Jackson
Michael Sawyer, 6-1, 280, Carol City
Dwayne Thomas, 6-1, 330, Northwestern

DEFENSIVE LINEMEN (9)
Andy Jean-Baptiste, 6-4, 250, Edison
DE - Rodrick Golden, 5-11, 215, Mater Academy
Armani Kerr, 6-0, 225, Jackson
Jabari Lawrence, 6-2, 250, Hialeah Miami Lakes
Jessie Lemonier, 6-2, 220 Hialeah
DE - Irick McDonald, 6-5, 215, Miami Springs
Jay Ortiz, 6-3, 255, Mater Academy
DE - Dwayne Paddyfoot, 6-3, 215, Mater Academy
DE - Darius Rolle, 5-11, 215, American

LINEBACKERS (6)
Jean Bazile, 6-0, 190, Hialeah
James Bell, 5-9, 190, North Miami
Rayshad Jackson, 6-1, 215, Norland
Ryan Jackson, 6-0, 195, Dr. Krop
Duanne Jones, 5-11, 190, North Miami Beach
Quinten Moore, 5-9, 200, Carol City

DEFENSIVE BACKS (11)
S - Xavier Bailey, 5-11, 175, Northwestern
Wesley Charles, 6-0, 165, North Miami
Rashad Fenton, 6-1, 190, Carol City
Karon Jackson, 5-9, 170, American
S - Robert Knowles, 6-0, 180, Edison

Emmanuel Lubin, 6-1, 175, North Miami Beach
Tovias Parker, 5-11, 170, Jackson
S – Edward Rolle, 5-11, 185, Carol City
John Toussaint, 5-11, 178, Northwestern
Bobby Washington, 5-7, 165, Northwestern
Marcus Williams, 5-11, 165, Northwestern

SPECIALIST (1)

Baymar Piraquvie, 6-0, 175, Central

ATHLETES (3)
Leon Brown, 5-9, 170, Carol City
Robert Henderson, 5-10, 170, Dr. Krop Cedric Wiggins, 6-1, 190, North Miami Beach