February 10, 2013

Archbishop McCarthy beats Gulliver during Marlins Park Winter Warm-Up

Three-time defending state champion Archbishop McCarthy beat Gulliver Prep 3-1 on Saturday as part of the third annual Field of Dreams game at Marlins Park. It was held during the MetroPCS Miami Marlins Winter Warm Up.

Junior left-hander Brian Gonzalez, who also produced a two-run double in the first inning, earned the victory. The Raiders manufactured a run in the sixth on junior shortstop Joe Dunand's RBI line drive to right-center field following a leadoff single, balk and groundout. The Mavericks countered with an insurance run in the bottom half of the inning on junior outfielder Brandon Vicens' sacrifice fly.

CHRISTINA DE NICOLA

November 27, 2012

November 06, 2012

October 23, 2012

October 09, 2012

September 25, 2012

May 14, 2012

St. Thomas Aquinas hires Troy Cameron as baseball coach

 St. Thomas Aquinas announced Monday it has hired baseball alum Troy Cameron as its new baseball coach. Cameron, a graduate of St. Thomas in 1997, was a USA Today first team All-American and was drafted in the first round (29th overall) that year by the Atlanta Braves.

Cameron played 10 seasons making it as high as Triple-A with the Braves, Indians, Rockies, White Sox and Padres before retiring in 2005.

April 21, 2012

Broward County district baseball schedule

Here's a look at this week's district baseball schedule in Broward:

MONDAY

District 11-8A first round at Coral Springs: South Plantation vs. Deerfield Beach, 5

District 15-7A semifinal at Northeast: Boyd Anderson vs. Monarch, 7

District 16-7A quarterfinals at Nova: South Broward vs. Cooper City, 4; McArthur vs. Plantation, 7

District 15-6A quarterfinal at Archbishop McCarthy: Hollywood Hills vs. Stranahan, 7

District 13-4A quarterfinals at Broward College Davie: North Broward Prep vs. Somerset, 1; Cardinal Gibbons vs. Pine Crest, 4; Chaminade vs. University, 7

District 14-3A quarterfinal at Westminster Academy: Sagemont vs. Highlands Christian, 7

District 13-2A semifinal at Zion Lutheran: Posnack vs. Sheridan Hills Christian, 3:30

TUESDAY

District 11-8A quarterfinals at Coral Springs: Taravella vs. Piper, 5; South Plantation-Deerfield Beach winner vs. Douglas, 7:30

District 15-7A semifinal: Coconut Creek at Northeast, 7

District 16-7A semifinals at Nova: McArthur-Plantation winner vs. St. Thomas Aquinas, 4; South Broward-Cooper City winner vs. Nova, 7

District 15-6A semifinals at Archbishop McCarthy: Fort Lauderdale vs. Pines Charter, 4; Hollywood Hills-Stranahan winner vs. Archbishop McCarthy, 7

District 13-4A semifinals at Broward College Davie: Cardinal Gibbons-Pine Crest winner vs. Chaminade-University winner, 4; North Broward Prep-Somerset winner vs. Coral Springs Charter, 7

District 14-3A semifinals at Westminster Academy: Coral Springs Christian vs. Westminster Academy, 4; Sagemont-Highlands Christian winner vs. Calvary Christian, 7

WEDNESDAY

District 11-8A semifinals at Coral Springs: Douglas/South Plantation/Deerfield Beach vs. Coral Glades, 5; Taravella-Piper winner vs. Coral Springs, 7:30

District 12-8A semifinals at Cypress Bay: West Broward vs. Cypress Bay, 4; Flanagan vs. Everglades, 7

District 16-5A semifinal at Pompano Beach Community Park: Dillard vs. Pompano Beach, 6:30

THURSDAY

District 11-8A final at Coral Springs: 7

District 15-7A final at Northeast: 7

District 16-7A final at Nova: 7

District 15-6A final at Archbishop McCarthy: 7

District 13-4A final at Broward College Davie: 7:30

District 14-3A final at Westminster Academy: 7

District 13-2A final: Posnack-Sheridan Hills Christian at Zion Lutheran, 7

FRIDAY

District 12-8A final at Cypress Bay: 7

District 16-5A final at Pompano Beach Community Park: 6:30

 

Miami-Dade County district baseball schedule

Here's a look at this week's district baseball schedule for Dade teams:

MONDAY

District 14-8A semifinals at St. Thomas University: Goleman vs. Miami Springs, 4; Reagan vs. Coral Gables, 7

District 15-4A semifinals at La Ley Sports Complex: Ransom Everglades vs. La Salle, 4; TERRA vs. Doral, 4

District 16-3A quarterfinal at Westminster Christian: Palmer Trinity vs. Somerset, 4

District 14-2A semifinal at Moore Park: Horeb Christian vs. Champagnat Catholic, 4

TUESDAY

District 13-8A semifinals at Alex Fernandez Field: Hialeah Gardens vs. American, 4; Krop vs. Hialeah, 7

District 15-8A quarterfinals: Braddock at Sunset, 3:30; South Miami at Southwest, 7

District 16-8A semifinals at Killian: Palmetto vs. Southridge, 1; Killian vs. South Dade, 4

District 16-6A semifinals at Westland Gardens Park: Belen vs. Westland Hialeah, 4; Hialeah-Miami Lakes vs. Mater Academy, 7

District 14-4A semifinal at Monsignor Pace: Jackson vs. Archbishop Carroll, 7

District 16-4A semifinals at Tavernier Coral Shores: Gulliver vs. Key West, 4; Coral Shores vs. St. Brendan, 7

District 15-3A semifinal: Dade Christian at Miami Country Day, 4

District 16-3A semifinals at Westminster Christian: Florida Christian vs Marathon, 1; Westminster Christian vs. Palmer Trinity-Somerset Charter winner, 4

District 15-2A semifinals at Miami Christian: Princeton Christian vs. Westwood Christian, noon; Brito vs. Miami Christian, 3

District 16-2A semifinal at Colonial Christian: Redland Christian vs. Island Christian, 4

WEDNESDAY

District 15-8A semifinals: South Miami-Southwest winner at Ferguson, 3:30; Braddock-Sunset winner at Columbus, 6:30

District 16-6A final at Westland Gardens Park: Belen-Westland Hialeah winner vs. Hialeah-Miami Lakes-Mater Academy winner, 7

District 15-4A final at La Ley Sports Complex: Ransom Everglades-La Salle winner vs. TERRA-Doral winner, 7

District 14-2A final at Moore Park: Horeb Christian-Champagnat Catholic winner vs. Mater East, 7

THURSDAY

District 13-8A final at Alex Fernandez Field: American-Hialeah Gardens winner vs. Hialeah-Krop winner, 7

District 14-8A final at St. Thomas University: Goleman-Miami Springs winner vs. Coral Gables-Reagan winner, 7

District 16-8A final at Killian: Southridge-Palmetto winner vs. Killian-South Dade winner, 4

District 14-4A final: Jackson-Archbishop Carroll winner at Monsignor Pace, 7

District 15-3A final at Miami Country Day: Mater Lakes-Curley winner vs. Dade Christian-Miami Country Day winner, 7

District 16-3A final at Westminster Christian: 4

District 15-2A final at Miami Christian: Princeton Christian-Westwood Christian winner vs. Brito-Miami Christian winner, 3:30

FRIDAY

District 15-8A final at Braddock: 3:30

District 16-2A final: Redland Christian-Island Christian winner at Colonial Christian, 4

February 24, 2011

Gulliver baseball ranked No. 2 nationally by ESPN, 3 others in top 50

With the baseball season in its second week, Gulliver's baseball team is earning top spots in the national polls.

The Raiders are ranked No. 2 by ESPN Rise's Top 50 poll. Gulliver, the defending Class 3A state runner-up, is also expected to be in the top two when Perfect Game releases its top 50 Friday.

Also cracking the ESPN top 50 were Flanagan at No. 15. The Falcons are the defending Class 6A state champions.

Westminster Christian, the two-time defending Class 2A state champions, came in at No. 43.

And Archbishop McCarthy, the defending Class 4A state champions, debuted at No. 46.