October 26, 2014

Updated South Florida football playoff picture entering week 10

DISTRICT 11-8A

Monarch (6-0, 8-0): District champions.

Douglas (3-2, 6-2): Can clinch playoff berth with win vs. Coral Springs.

Coral Springs (3-2, 5-3): Can clinch playoff berth with win vs. Douglas.

ELIMINATED: Deerfield Beach (2-3, 4-4), South Plantation (2-3, 3-4), Taravella (2-3, 3-5), Piper (0-5, 2-6).

 

DISTRICT 12-8A

Flanagan (5-0, 9-0): District champions.

Miramar (4-1, 6-3): District runner-up.

ELIMINATED:CypressBay (3-2, 5-3), CooperCity (2-3, 3-5), Everglades (2-4, 4-5), Western (2-3, 2-6), McArthur (0-5, 0-8).

 

DISTRICT 13-8A

North Miami (4-0, 7-1): District champions.

NMB (3-1, 3-5): District runner-up.

ELIMINATED: Reagan (2-2, 5-3), HialeahGardens (1-3, 3-5), Dr. Krop (1-3, 2-6), Hialeah (1-3, 1-6).

 

DISTRICT 14-8A

Columbus (4-0, 8-1): District champions.

Coral Gables (3-1, 6-2): District runner-up.

ELIMINATED: Miami High (2-2, 5-3), South Miami (2-2, 3-5), Miami Beach (1-3, 3-5), CoralPark (0-4, 0-8).

 

DISTRICT 15-8A

Belen Jesuit (4-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Ferguson.

Southwest (3-1, 7-1): Can clinch playoff berth with win vs. Varela AND Ferguson loss to Belen. Needs a win vs. Varela to at least force a tiebreaker.

Ferguson (3-1, 6-2): Can clinch district title with win vs. Belen AND Southwest loss to Varela, needs a win vs. Belen to at least force tiebreaker.

Varela (2-2, 4-4): Needs win vs. Southwest AND Ferguson loss to Belen to force tiebreaker for runner-up playoff berth.

ELIMINATED: Sunset (0-4, 2-6), Braddock (0-4, 1-7).

 

DISTRICT 16-8A

Killian (3-0, 8-0): Can clinch district title with win vs. Southridge; Has clinched playoff berth.

Southridge (3-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Killian; Has clinched playoff berth.

ELIMINATED: South Dade (1-2, 5-3), Palmetto (1-3, 1-7), Coral Reef (0-3, 1-7).

 

DISTRICT 14-7A

Blanche Ely (2-0, 4-4): Can clinch district title with win vs. Northeast.

Fort Lauderdale (2-1, 3-6): Can clinch playoff berth with Ely win over Northeast; has clinched at least a berth in tiebreaker.

Northeast (1-1, 1-7): Needs win vs. Blanche Ely to force district tiebreaker.

ELIMINATED: Boyd Anderson (0-3, 0-8).

 

DISTRICT 15-7A

St. Thomas Aquinas (3-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. Plantation; Has clinched playoff berth.

Plantation (3-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Aquinas; Has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Hollywood Hills (1-2, 4-4), Nova (1-2, 3-5), South Broward (0-4, 1-7).

 

DISTRICT 16-7A

American (5-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. MaterAcademy; has clinched playoff berth.

Mater Academy (5-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. American; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Miami Springs (3-2, 6-2), HML (2-3, 3-5), Goleman (2-3, 2-6), Mourning (1-4, 1-7), WestlandHialeah (0-6, 0-9).

 

DISTRICT 15-6A

Boynton Beach (4-0, 9-0): Can clinch district title with win vs. Hallandale; has clinched playoff berth.

Hallandale (4-0, 8-0): Can clinch district title with win vs. Boynton Beach; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Coconut Creek (2-2, 4-4), Dillard (2-3, 4-4), Stranahan (1-3, 3-5), Suncoast (0-5, 0-9).

 

DISTRICT 16-6A

Central (4-0, 8-1): District champions.

Norland (2-1, 3-4): Can clinch playoff berth with win vs. Carol City.

Northwestern (1-2, 4-4): Needs win against Homestead AND Carol City win over Norland to force tiebreaker.

Carol City (1-2, 3-5): Can force tiebreaker for district runner-up with win vs. Norland; can clinch playoff berth with win vs. Norland AND Northwestern loss to Homestead.

ELIMINATED:Homestead (0-3, 3-5).

 

DISTRICT 16-5A

American Heritage (1-0, 5-3): Can clinch district title with win vs. Gibbons.

Jackson (1-1, 5-3): Clinches runner-up berth with Gibbons loss to Heritage.

Cardinal Gibbons (0-1, 6-2): Needs win vs. Heritage to force district tiebreaker.

 

DISTRICT 7-4A

Glades Central (2-0, 7-2): District champs.

Somerset (1-1, 2-6): District runner-up.

ELIMINATED:UniversitySchool (0-2, 2-6).

 

DISTRICT 8-4A

Booker T. (2-0, 9-0): Can clinch district title with win vs. Edison.

Gulliver (1-1, 4-4): Can clinch playoff berth with win vs. Pace. A win AND Booker T. loss to Edison forces tiebreaker.

Edison (1-1, 4-4): Needs win vs. Booker T. and Gulliver loss to avoid elimination.

Monsignor Pace (0-2, 2-6): Needs win vs. Gulliver and Edison loss to avoid elimination.

 

DISTRICT 8-3A

Westminster Christian (1-0, 7-1): District champs.

Chaminade-Madonna (0-1, 2-5): District runner-up.

 

DISTRICT 8-2A

Champagnat Catholic (1-0, 6-2): District champs.

Dade Christian (0-1, 5-3): District runner-up.

October 20, 2014

South Florida football playoff scenarios entering week 9

Here's a look at who still has a chance to make the playoffs, has already clinched or is eliminated with two more weeks of district games remaining. (ONLY DISTRICTS INVOLVING DADE OR BROWARD TEAMS)

DISTRICT 11-8A

Monarch (5-0, 7-0): District champions.

Douglas (3-1, 6-1): Can clinch playoff berth with win vs. Taravella AND Coral Springs loss to Piper.

Coral Springs (2-2, 4-3): Needs win vs. Piper OR Douglas loss to Taravella to avoid elimination.

South Plantation (2-2, 3-3): Needs win vs. Monarch AND Coral Springs loss to Piper AND Douglas loss to Taravella to avoid elimination.

Deerfield Beach (2-3, 4-4): Needs losses by Douglas, Coral Springs AND South Plantation to avoid elimination.

Taravella (1-3, 2-5): Needs win vs. Douglas AND Coral Springs and South Plantation losses to avoid elimination.

ELIMINATED: Piper (0-4, 2-5).

 

DISTRICT 12-8A

Flanagan (5-0, 8-0): District champions.

Cypress Bay (3-1, 5-2): Can clinch playoff berth with win vs. Miramar.

Miramar (3-1, 5-3): Can clinch playoff berth with win vs. CypressBay.

ELIMINATED: Everglades (2-3, 4-4), CooperCity (1-3, 2-5), Western (1-3, 1-6), McArthur (0-4, 0-7).

 

DISTRICT 13-8A

North Miami (3-0, 6-1): Can clinch district title with win vs. Reagan.

NMB (2-1, 2-5): Can clinch playoff berth with win vs. HialeahGardens AND Reagan loss to North Miami.

Reagan (2-1, 5-2): Needs win vs. North Miami OR NMB loss to HialeahGardens to avoid elimination.

Hialeah (1-2, 1-5): Needs win vs. Krop AND NMB loss to HialeahGardens AND Reagan loss to North Miami to avoid elimination.

Hialeah Gardens (1-2, 3-4): Needs win vs. NMB AND Reagan loss to North Miami to avoid elimination.

ELIMINATED: Dr. Krop (0-3, 1-6).

 

DISTRICT 14-8A

Columbus (3-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. Miami High.

Coral Gables (2-1, 5-2): Can clinch playoff berth with win vs. CoralPark AND Miami High loss to Columbus.

Miami High (2-1, 5-2): Needs win vs. Columbus to avoid elimination.

Miami Beach (1-2, 3-4): Needs win vs. South Miami AND Coral Gables loss to Coral Park AND Miami High loss to Columbus to avoid elimination.

South Miami (1-2, 2-5): Needs win vs. Miami Beach to avoid elimination AND Coral Gables loss to CoralPark AND Miami High loss to Columbus to avoid elimination.

ELIMINATED:CoralPark (0-3, 0-7).

 

DISTRICT 15-8A

Ferguson (3-0, 6-1): Can clinch playoff berth with win vs. Southwest.

Belen Jesuit (3-0, 5-2): Can clinch playoff berth with win vs. Sunset AND Southwest loss to Ferguson.

Southwest (2-1, 6-1): Needs win vs. Ferguson OR Belen loss to Sunset to avoid elimination.

Varela (1-2, 3-4): Needs win vs. Braddock AND Southwest loss to Ferguson AND Belen loss to Sunset to avoid elimination.

ELIMINATED: Sunset (0-3, 2-5), Braddock (0-3, 1-6).

 

DISTRICT 16-8A

Killian (2-0, 7-0): Can clinch playoff berth with win vs. South Dade.

Southridge (2-0, 5-2): Can clinch playoff berth with win vs. Palmetto AND South Dade loss to Killian.

South Dade (1-1, 5-2): Needs win vs. Killian to avoid elimination.

Palmetto (1-2, 1-6): Needs win vs. Southridge to avoid elimination.

ELIMINATED: Coral Reef (0-3, 1-7).

 

DISTRICT 14-7A

Blanche Ely (2-0, 3-4): Can clinch district title with win vs. Northeast next week.

Fort Lauderdale (1-1, 2-6): Can clinch at least a berth in a district tiebreaker with win vs. Boyd Anderson.

Northeast (1-1, 1-6): Needs win vs. Blanche Ely next week to avoid elimination.

Boyd Anderson (0-2, 0-7): Needs win vs. Fort Lauderdale to avoid elimination.

 

DISTRICT 15-7A

Plantation (3-0, 5-2): Can clinch playoff berth with Hollywood Hills loss to Aquinas.

St. Thomas Aquinas (2-0, 6-1): Can clinch playoff berth with win vs. Hollywood Hills.

Hollywood Hills (1-1, 4-3): Needs win vs. Aquinas to avoid elimination.

ELIMINATED: Nova (0-2, 2-5), South Broward (0-3, 1-6).

 

DISTRICT 16-7A

American (4-0, 6-1): Can clinch playoff berth with win vs. Mourning AND Miami Springs loss to Mater.

Mater Academy (4-0, 5-2): Can clinch playoff berth with win vs. Miami Springs.

Miami Springs (3-1, 6-1): Needs win vs. Mater to avoid elimination.

ELIMINATED: Goleman (2-3, 2-6), HML (1-3, 2-5), Mourning (1-3, 1-6), WestlandHialeah (0-5, 0-8).

 

DISTRICT 15-6A

Boynton Beach (3-0, 8-0): Can clinch playoff berth with win vs. Coconut Creek.

Hallandale (3-0, 7-0): Can clinch playoff berth with win vs. Stranahan AND Coconut Creek loss to Boynton Beach.

Coconut Creek (2-1, 4-3): Needs win vs. Boynton Beach to avoid elimination.

Stranahan (1-2, 3-4): Needs win vs. Hallandale to avoid elimination.

ELIMINATED: Dillard (1-3, 3-4), Suncoast (0-4, 0-8).

 

DISTRICT 16-6A

Central (3-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. Carol City.

Norland (2-1, 3-2): Can clinch district runner-up berth with win vs. Carol City next week.

Carol City (1-1, 3-4): Needs win against either Central this week or Norland next week to avoid elimination.

Northwestern (1-2, 4-3): Needs win against Homestead next week to avoid elimination.

ELIMINATED:Homestead (0-3, 2-5).

 

DISTRICT 16-5A

American Heritage (1-0, 5-2): Can clinch district title with win next week vs. Gibbons.

Jackson (1-1, 3-3): Clinches runner-up berth with Gibbons loss next week.

Cardinal Gibbons (0-1, 6-1): Needs to beat Heritage next week to force tiebreaker for district’s two playoff berths.

 

DISTRICT 7-4A

Glades Central (2-0, 6-2): District champs.

Somerset (1-1, 1-6): District runner-up.

ELIMINATED:UniversitySchool (0-2, 1-6).

 

DISTRICT 8-4A

Booker T. (2-0, 8-0): Can clinch district title with win vs. Edison next week.

Gulliver (1-1, 4-4): Can clinch runner-up berth with win vs. Pace next week.

Edison (1-1, 4-3): Needs win vs. Booker T. next week and Gulliver loss to avoid elimination.

Monsignor Pace (0-2, 2-5): Needs win vs. Gulliver next week and Edison loss to avoid elimination.

 

DISTRICT 8-3A

Westminster Christian (1-0, 7-1): District champs.

Chaminade-Madonna (0-1, 2-5): District runner-up.

 

DISTRICT 8-2A

Champagnat Catholic (1-0, 5-2): District champs.

Dade Christian (0-1, 4-3): District runner-up.

January 06, 2014

AP Class 2A All-State football teams (Dade/Broward players in bold type)

Class 2A First Team Offense

QB _ Drew Eckels, 6-4 190, Sr.; South Daytona Warner Christian

RB _ Jonathan Vickers, 6-0 205, Sr.; TallahasseeNorth Florida Christian

RB _ Demaris Tillmon, 5-11 185, Jr.; South Daytona Warner Christian

WR _ Chris Philpott, 6-4 195, Jr.; TallahasseeNorth Florida Christian

WR _ Michael Smith, 5-11 175, Jr.; Tampa Carrollwood

WR _ Nekari Jones, 6-0 185, Sr.; Lakeland Victory Christian

OL _ Josh Allen, 6-3 290, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

OL _ Alex Harrison, 6-2 265, Jr.; TallahasseeNorth Florida Christian

OL _ Austin Harold, 6-1 270, Sr.; South Daytona Warner Christian

OL _ Seth Penner, 6-2 305, Jr.; Naples First Baptist

OL _ Dillon McGahee, 6-1 230, Sr.; Belle Glade Glades Day

K _ Jordan Bennett, 6-1 170, Jr.; TallahasseeNorth Florida Christian

UT _ Theo Anderson, 6-0 180 So., Largo Indian Rocks Christian

 

First Team Defense

DL _ Dennis Williams, 6-1 270, Sr.; South Daytona Warner Christian

DL _ Antonio Simmons, 6-3 215, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

DL _ Kevin Bronson, 6-2 300, Sr.; Delray BeachVillageAcademy

DL _ Kedrick Labady, 6-0 215, Jr.; Hialeah Champagnat

LB _ Zach Williams, 5-10 190, Jr.; Naples First Baptist

LB _ Kevin Coy, 6-0 220, Sr.; Lakeland Victory Christian

LB _ Trey Paytas, 5-10 190, Sr.; South Daytona Warner Christian

DB _ Malik Jackson, 5-11 185, Jr.; Hialeah Champagnat

DB _ Jake Stoshak, 6-0 180, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

DB _ Gerald Robinson, 5-11 175, Jr.; Hialeah Champagnat

DB _ Josh Preston, 6-4 170, Jr.; Destin Rocky Bayou

P _ Trevor Smith, 6-2 170, Jr.; TampaCambridge

UT _ Damien King, 5-10 165, Jr.; Largo Indian Rocks Christian

 

Second Team Offense

QB _ Kato Nelson, 5-11 170, So., Hialeah Champagnat

RB _ Hussein Howe, 6-0 170, So., JacksonvilleUniversity Christian

RB _ Christian Rodriguez, 5-8 175, Jr.; Naples First Baptist

WR _ Riley Escalle, 6-3 185, Sr.; Fort Myers Evangelical Christian

WR _ Tyrone Walker, 5-9 180, Sr.; South Daytona Warner Christian

WR _ Darnell Salomon, 6-0 185, So.; Hialeah Champagnat

OL _ Josh Nicholls, 5-11 270, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

OL _ Jad Shaloub, 5-11 235, Sr.; Vero Beach St Edward's

OL _ Jordan Heldreth, 6-5 260, Sr.; South Daytona Warner Christian

OL _ Jacob McBryde, 6-3 265, Sr.; Largo Indian Rocks Christian

OL _ Jonathan Perez, 6-0 240, Sr.; Dade Christian

K _ Preston Clark, 6-0 160, Sr.; JacksonvilleUniversity Christian

UT _ Elias Early, 5-7 167, Jr.; Tampa Carrollwood

 

Second Team Defense

DL _ Lonnie Marts III, 6-2 220, Sr.; Jacksonville Harvest Community

DL _ Will Mercer, 6-0 300, Jr.; Belle Glade Glades Day

DL _ Travonte Valentine, 6-4 320, Sr.; Hialeah Champagnat

DL _ Chris Nelson, 6-3 295, Sr.; Lakeland Victory Christian

LB _ Myles Edwards, 6-1 190, Sr.; Quincy Munroe

LB _ Jim Jones, 6-0 220, Jr.; Tallahassee FAMU

LB _ Dominic Cuono, 6-2 220, Sr.; Tampa Carrollwood

DB _ Denzel Irvin, 6-0 190, Sr.; WinterGardenFoundationAcademy

DB _ Max Frankel, 6-0 205, Jr.; Tampa Carrollwood

DB _ Kevon Spence, 5-11 180, Jr.; Belle Glade Glades Day

DB _ Antione Webster, 5-11 175, So.; Hialeah Champagnat

P _ Stephen Yaffe, 6-0 170, So.; Tampa Carrollwood

UT _ Jesus Jimenez, 5-7 140, Sr.; St AugustineFlorida Deaf

 

Honorable Mention

QB Caleb Lewis, 6-4 200, Jr.; Lakeland Victory Christian; QB Justin Moore, 6-0 205, Sr.; Tallahassee North Florida Christian; QB Taylor King, 6-4 220, Sr.; Tampa Carrollwood; QB Caleb Chapman, 6-3 205, Sr.; Fort Myers Evangelical Christian; QB Garrett Young, 6-1 170, Jr.; Tampa Cambridge; RB Levi Derry, 5-8 175, Sr.; Destin Rocky Bayou; RB Zeke McGaughy, 5-8 150, So.; Largo Indian Rocks Christian; RB Byron Masoline, 5-8 170, Sr. Leesburg First Academy; RB Tamarious Bowes, 6-1 235, Sr.; Jacksonville University Christian; WR Jordan Player, 6-0 200, Sr.; Jupiter Christian; WR Steven Claude, 6-2 185, Jr.; Hialeah Champagnat; UT Franklin Labady, 5-7 165, Sr.; Hialeah Champaganat; UT Darrion Cohens, 5-7 165, Sr.; Moore Haven; DL Malcolm Hills, 6-3 260, Sr.; Jacksonville University Christian; DL R.J. Harris, 6-3 260, Jr.; Tallahassee North Florida Christian; LB Darius Irvin, 6-2 200, Jr.; Winter Garden Foundation Academy; LB TreDez Jones, 6-1 210, Soph.; Tallahassee North Florida Christian; DB Brice Ford, 5-10 170, Jr.; Lakeland Victory Christian; DB Donte Fields, 6-1 165, Sr.; Tallahassee FAMU.

AP Class 3A All-State football teams (Dade/Broward players in bold type)

Class 3A First Team Offense

QB _ Brandon Ziarno, 6-2 195, Jr.; Melbourne Central Catholic

RB _ T.J. Simmons, 5-11 190, Jr.; Lakeland Christian

RB _ Jordan Cronkrite, 6-0 200, Jr.; Miami Westminster

WR _ Travis Rudolph, 6-1 188, Sr.; West Palm Beach Cardinal Newman

WR _ Isaiah Ford, 6-2 180, Sr.; Jacksonville Trinity Christian

WR _ Edwin Thomas, 5-9 170, Sr.; Fort Pierce John Carroll

OL _ Reilly Gibbons, 6-6 300, Sr.; St Petersburg Catholic

OL _ Corey Martinez, 6-5 305, Sr.; Tampa Catholic

OL _ Kaveris Harkless, 6-4 280, Sr. Jacksonville Trinity Christian

OL _ Wyatt Knopske, 6-4 280, Jr.; Sarasota Cardinal Mooney

OL _ Garrett Donaldson, 6-5 265, Sr.; North Palm Beach Benjamin

K _ Michael Conroy, 5-11 175, Jr.; NaplesCommunitySchool

UT _ Timothy Irvin, 5-11 195, Jr.; Miami Westminster

 

First Team Defense

DL _ Cecil Cherry, 6-2 225, Jr.; Frostproof

DL _ Justus Reed, 6-4 225, Sr.; Clearwater Central Catholic

DL _ Jvon Butler, 6-3 185, Jr.; Melbourne Holy Trinity

LB _ Jeffrey Holland, 6-2 232, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

LB _ T.J. Harrell, 6-0 205, Sr.; Tampa Catholic

LB _ Canaan Brown, 6-3 235, Sr.; Clearwater Central Catholic

LB _ Victor Alexander, 5-9 220, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Kevin Toliver, 6-2 187, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Javiel Hart, 5-10 165, Sr.; Frostproof

DB _ Deontai Williams, 6-0 175, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Alexander Thomas, 6-1 175, Sr.; Hollywood Chaminade

P _ Bryan Kirshe, 5-11 175, Sr.; Sarasota Out-of-Door Academy

UT _ Kaleel Gaines, 6-1 170, Jr.; Frostproof

 

Second Team Offense

QB _ Jordan Watkins, 6-1 180, Jr.; Fort Pierce John Carroll

RB _ Jalin Buie, 5-8 182, So.; Jacksonville Trinity Christian

RB _ Demardre Patterson, 5-10 190, Sr.; Sarasota Cardinal Mooney

TE _ Max Linder, 6-4 227, Sr.; Ocala Trinity Catholic

WR _ Justin Motlow, 5-11 190, Sr.; Tampa Catholic

WR _ Tobias Culpepper, 5-10 165, Sr.; FortMeade

OL _ Jared Shimberg, 6-4 245, Sr.; TampaBerkeley Prep

OL _ Ronnie Smith, 6-2 265, Sr.; Delray Beach American Heritage

OL _ Nick Certain, 6-4 295, Sr.; Ocala Trinity Catholic

OL _ Andrew Boselli, 6-4 280, So.; JacksonvilleProvidence

OL _ Ethan Self, 6-2 255, Sr.; Melbourne Central Catholic

K _ Paul Schumacher, 5-11 195, Sr.; West Palm Beach King's Academy

UT _ Napoleon Maxwell, 5-10 190, Sr.; St Petersburg Admiral Farragut

 

Second Team Defense

DL _ Elivisi Halapio, 6-3 245, Sr.; St Petersburg Catholic

DL _ Anton Paige, 6-3 195, Sr.; Pahokee

DL _ Bo Peek, 6-2 270, So.; TampaBerkeley Prep

LB _ Ethan Thompson, 5-10 210, Sr.; Clearwater Central Catholic

LB _ Ulysses Gilbert, 6-2 226, Jr.; Ocala Trinity Catholic

LB _ Tre Watson, 6-2 215, Sr.; Tampa Catholic

LB _ Rashod Broadway, 5-9 205, Jr.; Miami Westminster

DB _ Ben Edwards, 6-1 205, Jr.; Jacksonville Trinity Christian

DB _ Javonta Swinton, 6-1 180, Sr.; Boca Raton Pope John Paul

DB _ Waynedriko Smith, 6-0 178, Sr.; Maitland Orangewood Christian

DB _ Dontrell Johnson, 5-11 165, Sr.; Pahokee

P _ Nick Rabinowitz, 6-2 215, So.; Delray Beach American Heritage

UT _ Austin Leach, 6-1 200, Sr.; Sarasota Cardinal Mooney

 

Honorable Mention

QB Hunter Boyette, 6-0 190, Sr.; Miami Westminster; QB Christian Alexander, 6-3 210, Jr.; Lakeland Christian; QB Drew Tomaini, 5-11 200, Sr.; Naples Community School; QB Xavier Gaines, 6-3 215, So.; Frostproof; QB Joe Boden, 6-0 190, Sr.; Daytona Beach Father Lopez; RB Devin Singletary, 5-10 185, So.; Delray Beach American Heritage; RB Marcus Watson, 5-11 210, Sr.; Montverde Academy; RB Jacquan Fuller, 5-8 180, Jr.; St Petersburg Catholic; RB Tony Jones, 6-2 190, So.; St Petersburg Catholic; RB DaQuan McGriff, 5-10 175, Sr.; Boca Raton Pope John Paul; RB Mason Plante, 5-10 175, Jr.; Orlando First Academy; TE Devonaire Clarington, 6-6 235, Jr.; Miami Westminster; WR Tristyn Bennett, 6-2 180, Sr.; Jacksonville Providence; TE Jake Bargas, 6-4 230, Jr.; Boca Raton St Andrew's; WR Max Erdman, 5-8 160, Jr.; Melbourne Central Catholic; WR Andrew James, 5-10 170, Jr.; Fort Lauderdale Westminster Academy; OL Michael McFarlane 6-3 270, Sr.; Frostproof; OL Josh Peters, 6-2 295, Sr.; Orlando First Academy; UT Rashaun Croney, 6-0 175, Sr.; Pahokee; DL Michael Taylor, 6-3 210, Sr.; Orlando First Academy; LB Cortavious Givens, 5-11 235, Sr.; St Petersburg Admiral Farragut; LB Bobby Martin, 6-2 220, Jr.; Maitland Orangewood Christian; LB Connor Dorris, 6-2 235, Sr.; Clearwater Central Catholic; DB Willie Conley, 5-9 155, Sr.; Tampa Catholic; P Austin Iglehart, 5-9 165, Sr.; Tampa Berkeley Prep; UT Brad Peace, 6-1 170, Sr.; Lakeland Christian.

AP Class 5A All-State football teams (Dade/Broward players in bold type)

Class 5A First Team Offense

QB _ John Wolford, 6-0 210. Sr.; Jacksonville Bishop Kenny

RB _ Sony Michel, 6-0 210, Sr.; Plantation American Heritage

RB _ Marlon Mack, 6-0 195, Sr.; Sarasota Booker

WR _ J.C. Jackson, 6-0 170, Sr.; Immokalee

WR _ Charles Wade, 6-0 180, Jr.; Jacksonville Bishop Kenny

OL _ Isaiah Wynn, 6-3 285, Sr.; St PetersburgLakewood

OL _ Luke Palmer, 6-4 280, Sr.; WauchulaHardeeCounty

OL _ Nathan Kirchmeier, 6-4 295, Sr.; Plantation American Heritage

OL _ Tyler Grimsley, 6-3 265, Sr.; Green Cove Springs Clay

OL _ Ben Lyda, 6-3 258, Sr.; Tallahassee Godby

K _ Rhett Waldron, 5-8 160, Sr.; Tampa Jesuit

UT _ Charlie Kelly, 5-9 180, Sr.; Tallahassee Rickards

UT _ Isaiah McKenzie, 5-9 170, Sr.; Plantation American Heritage

 

First Team Defense

DL _ CeCe Jefferson, 6-4 260, Jr.; BakerCounty

DL _ Edgar Cerenord, 6-3 295, Sr.; Plantation American Heritage

DL _ Santonio Wiggins, 6-2 220, Sr.; Tallahassee Godby

DL _ Keyon Brown, 6-3 245, Sr.; WauchulaHardeeCounty

LB _ Jacob Pugh, 6-4 230, Sr.; Tallahassee Godby

LB _ Willie Harvey, 6-0 215, Sr.; St Augustine Menendez

LB _ Delvin Purifoy, 6-2 225, Sr.; Pensacola Catholic

LB _ Dillon Bates, 6-3 230, Sr.; Ponte Vedra

DB _ D'Erick Culver, 6-1 190, Sr.; Tallahassee Godby

DB _ Juwan Dowels, 5-9 155, Sr.; Plantation American Heritage

DB _ Carter Jacobs, 6-1 190, Sr.; Plantation American Heritage

P _ Tristan Parsley, 5-9 180, Sr.; PensacolaWest Florida

UT _ Maurice Hall, 6-1 205, Sr.; St Petersburg Gibbs

 

Second Team Offense

QB _ Cody Henry, 6-2 220, Sr.; Pensacola Catholic

RB _ Trevon Bryant, 5-8 170, Sr.; St Augustine Menendez

RB _ Justin Henderson, 5-11 217, Jr.; LakeWales

WR _ Nat Dixon, 6-4 180, Sr.; Lynn Haven Mosley

WR _ Lawrence Lee, 5-11 175, Sr.; PensacolaWest Florida

WR _ Jordan Franks, 6-4 210, Sr.; Crawfordville Wakulla

OL _ Jeff Hall, 6-3 290, Sr.; Lynn Haven Mosley

OL _ Bernandino Salas, 6-3 280, Sr.; Immokalee

OL _ James Daniels, 6-3 260, Jr.; Bushnell South Sumter

OL _ Tyler Jordan, 6-4 275, Jr.; Jacksonville Bishop Kenny

OL _ Kadeem Smith, 6-3 285, Sr.; Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

K _ Dylan Barnas, 5-10 150, Jr. Merritt Island

UT _ Mike Boone, 5-11 200, Sr.; BakerCounty

 

Second Team Defense

DL _ Sean Grayer, 6-2 270, Jr.; Green Cove Springs Clay

DL _ Devin Papenheim, 6-5 220, Jr.; Bushnell South Sumter

DL _ Rocel McWilliams, 6-3 240, Sr.; PensacolaWest Florida

DL _ Nelson Hale, 6-0 270, Sr.; Pensacola Catholic

LB _ Jakob Johnson, 6-4 235, Sr.; Jacksonville Ribault

LB _ Ty Schwab, 6-1 210, Sr.; Merritt Island

LB _ De'amontae Jackson, 6-0 245, Jr.; Citra North Marion

LB _ Jeremiah Jackson, 6-0 210, Sr.; Brooksville Hernando

DB _ Zay Story, 5-9 165, Sr.; Bushnell South Sumter

DB _ Rhaseed Jiles, 6-0 170, Jr.; Cape Coral

DB _ Devin Brockington, 5-10 170, Sr.; Zephyrhills

P _ Tim Dean, 6-1 190, Sr.; Alachua Santa Fe

UT _ Stanley Dye, 5-9 165, Sr.; OrangePark Ridgeview

 

Third Team Offense

QB _ Joey Baker, 6-3 215, Sr.; PensacolaWest Florida

RB _ Ryan Rogers, 5-9 170, Sr.; Lynn Haven Mosley

RB _ Kenny Young, 5-9 180, Sr.; Tallahassee Godby

WR _ Stephen Denmark, 6-4 200, Sr.; Tallahassee Rickards

WR _ Travon Lee, 6-0 175, Sr.; Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

WR _ George Rushing, 6-1 180, Sr.; Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

OL _ C.J. Allen, 6-4 330, Jr.; Palm Bay

OL _ Nick George, 6-1 250, Sr.; Green Cove Springs Clay

OL _ R.J. Scaife, 6-6 260, Sr.; DadeCityPasco

OL _ Erik Lenzen, 6-6 270, Sr.; Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

OL _ Adam Valletutti, 6-3 235, Sr.; Merritt Island

K _ Louis Zervos, 5-10 160, Jr.; Tarpon Springs

UT _ Malik Johns, 5-11 175, Sr.; DadeCityPasco

 

Third Team Defense

DL _ James Green, 6-1 248, Sr.; WauchulaHardeeCounty

DL _ Keith McNeil, 6-3 230, Sr.; Panama CityBay

DL _ Markel Winters, 6-4 240, Sr.; Tallahassee Rickards

DL _ Keiwan Brown, 6-2 260, Sr.; Dunnellon

LB _ Keyonte Holley, 6-0 240, Jr.; WauchulaHardeeCounty

LB _ Jimmy Bayes, 6-3 210, Sr.; Immokalee

LB _ Willie Barrett, 5-10 210, Sr.; Holiday Anclote

LB _ Brice Hatcher, 6-2 225, Jr.; Bushnell South Sumter

DB _ Lakahlon Holland, 5-11 180, Sr.; Jacksonville Ribault

DB _ Brujoun Bonner, 6-3 185, Sr.; St PetersburgLakewood

DB _ Jefferson Vea, 5-10 175, Sr.; MountDora

P _ Jonathan Smith, 6-0 180, Sr.; LakeWales

UT _ Johnny Batch, 5-11 170, Sr.; Merritt Island

 

Honorable Mention

QB Peyton Bender, 6-1 175, Sr.; Fort Lauderdale Cardinal Gibbons; QB Dallas Davis, 6-2 215, Sr.; Springfield Rutherford; QB D.J. Gillins, 6-3 190, Sr.; Jacksonville Ribault; QB J.T. Bradwell, 6-2 180, Sr.; Tallahassee Godby; QB Torrance Gibson, 6-4 190, Jr.; Plantation American Heritage; QB Ryan Davis, 5-11 175, Jr.; St Petersburg Lakewood; QB Nick Smith, 6-4 220, Sr.; Merritt Island; QB Wes Weeks, 6-0 170, Sr.; Green Cove Springs Clay; RB Courtney Allen, 5-9 170, Sr.; Bradenton Southeast; RB Sekai Lindsey, 5-11 180, Jr.; Palm Bay; RB Anderson Faulk, 5-9 170, Jr.; Bushnell South Sumter; RB Michael Ford, 5-10 205 Jr.; Tarpon Springs; WR Shug Rhynes, 6-0 200, Sr.; Tampa Middleton; WR Emmanuel Little, 6-2 170, Sr.; Springfield Rutherford; OL Luke Hiers, 6-4 290, Jr.; Lake Wales; OL Dansel Chambers, 5-10 225, Sr.; St Augustine Menendez; UT Emon Smith, 5-10 170, Sr.; Pensacola Catholic; UT Tray Presley, 5-8 165, Sr.; Alachua Santa Fe; UT Joshua Lopez, 6-0 180, Sr.; Kissimmee Poinciana; DL Barry Johnson, 6-3 275, Sr.; Gainesville Eastside; DL Marlon Gonzalez, 6-4 255, Jr.; Cape Coral Island Coast; DL Christian Banasiak, 6-3 235, Sr.; Cape Coral Island Coast; LB Cory Williams, 5-10 220, Sr.; Sarasota Booker; LB Juwan Purifoy, 5-10 180, Jr.; Pensacola Catholic; LB Zane Cruze, 6-1 210, Sr.; Yulee; DB DaQuan Young, 6-1 175, Sr.; Pensacola West Florida; UT Karbiel Dirogene, 6-0 210, Sr.; Naples Lely.

AP Class 8A Florida All-State football team (Dade/Broward players in bold type)

The Florida All-State Teams as chosen by newspaper editors and reporters.

Class 8A First Team Offense

QB _ DeAndre Johnson, 6-3 185, Jr.; JacksonvilleFirstCoast

RB _ Jacques Patrick, 6-2 220, Jr.; Orlando Timber Creek

RB _ Brandon Powell, 5-9 175, Sr.; Deerfield Beach

WR _ Stevie Ismael, 6-2 180, Sr.; North Miami Beach

WR _ C.J. Worton, 6-0 170, Sr.; Homestead South Dade

WR _ Garrett Johnson, 5-10 165, Sr.; Winter Garden West Orange

OL _ Martez Ivey, 6-6 285, Jr.; Apopka

OL _ K.c. McDermott, 6-6 300, Sr.; Palm Beach Central

OL _ Siffo Pierre, 6-4 320, Sr.; Coral Springs Taravella

OL _ Jake Fruhmorgen, 6-5 280, Sr.; Tampa Plant

OL _ Tommy Boynton, 6-5 280, Sr.; Jacksonville Mandarin

K _ Jagger Lieb, 5-9 175, Sr.; Port Orange Spruce Creek

UT _ Chandler Cox, 6-2 220, Jr.; Apopka

 

First Team Defense

DL _ Demarcus Christmas, 6-4 285, Sr.; Bradenton Manatee

DL _ Blake McClain, 6-4 260, Sr.; Jacksonville Sandalwood

DL _ Trent Harris, 6-3 235, Sr.; Winter Park

LB _ Sherrod Pittman, 6-1 230, Jr.; JacksonvilleFirstCoast

LB _ Ryan Samuels, 5-11 220, Sr.; Miramar

LB _ Rashawn Shaw, 6-3 225, Sr.; Fort Pierce Central

LB _ Andrew Beck, 6-3 235, Sr.; Tampa Plant

DB _ Shawn Burgess-Becker, 6-2 190, Jr.; Coconut Creek Monarch

DB _ Gabe McClary, 6-3 185, Sr.; Winter Park

DB _ Tyrek Cole, 6-0 175, Jr.; Miramar

DB _ Trumaine Washington, 5-9 185, Sr.; Miami Killian

P _ Jason Rivas, 6-0 170, Sr.; Vero Beach

UT _ Jacquan Johnson, 6-1 188, Jr.; Miami Killian

 

Second Team Offense

QB _ Kahlil Render, 6-1 190, Sr.; Homestead South Dade

RB _ Trevon Walters, 5-11 195, Sr.; Bradenton Manatee

RB _ Robert Thomas, 5-10 175, Sr.; Apopka

WR _ Calvin Ridley, 6-1 175, Jr.; Coconut Creek Monarch

WR _ Roderick Proctor, 6-1 180, Sr.; Orlando Dr Phillips

WR _ DeSean Blair, 6-4 185, Sr.; Jacksonville Sandalwood

OL _ Gary Brown, 6-2 295, Sr.; Tampa Alonso

OL _ Mike Galati, 6-2 280, Sr.; Bradenton Manatee

OL _ Richard Bush, 6-2 270, Sr.; Tampa Plant

OL _ Chris Gaynor, 6-5 280, Sr.; Parkland Douglas

OL _ Justin Rae, 5-11 245, Sr.; Weston Cypress Bay

K _ Jorge Powell, 5-10 165, Sr.; Miami Belen

UT _ Alexander ``Buda'' Jackson, 5-9 180, Sr.; Tampa Plant

 

Second Team Defense

DL _ Spencer Williams, 6-5 290, Sr.; JacksonvilleFirstCoast

DL _ Danny Thomas, 6-2 220, Jr.; Weston Cypress Bay

DL _ Noah Oliver, 6-4 260, Sr.; Altamonte SpringsLake Brantley

LB _ Cayman Battle, 6-1 215, Sr.; Homestead South Dade

LB _ Ia Wolfgramm, 6-0 220, Sr.; Orlando Dr Phillips

LB _ Sean Bowens, 6-2 220, Sr.; Port StLucieTreasureCoast

LB _ Te'von Coney, 6-3 215, Jr.; Palm BeachGardens

DB _ Marvin Brown, 5-9 178, Sr.; Orlando Dr Phillips

DB _ Mike Perceval, 5-9 175, Sr.; Fort Pierce Central

DB _ Marques Gayot, 6-2 208, Sr.; Lake WorthParkVista

DB _ Mark Wynn, 5-10 170, Sr.; Coral Gables

P _ Matthew Beadle, 6-5 185, Jr.; TampaPlant

UT _ Jimmy Robinson, 5-8 165, Jr.; FlaglerPalmCoast

 

Third Team Offense

QB _ Sam Vaughn, 6-4 185, Sr.; Fort Pierce Central

RB _ Jemarcus Federick. 5-10, 210, Sr.; Winter Garden West Orange

RB _ Gregory Howell, 6-0 205, Sr.; Coral Gables

WR _ Khurazze Williams, 5-11 170, Sr.; Lantana Santaluces

WR _ Nick Westbrook, 6-3 185, Jr.; LakeMary

WR _ Alquawn Vickers, 5-9 180, Sr.; Fort Pierce Central

OL _ Jack Flood, 6-5 280, Sr.; Miami Belen

OL _ Jan Jose, 6-1 270, Sr.; OrlandoUniversity

OL _ Darius Smalls, 6-2 340, Jr.; Jacksonville Sandalwood

OL _ Kyle Mauk, 6-2 245, Sr.; Bradenton Manatee

OL _ A'lique Terry, 6-2 270, Sr.; Hialeah

K _ Alex Pacelko, 5-9 175, Sr.; Coral Springs Taravella

UT _ Deionte Gaines, 5-9 170, Sr.; Orlando Dr Phillips

 

Third Team Defense

DL _ Anthony Ellis, 6-2 240, Sr.; Apopka

DL _ Tyler Horstman, 6-4 220, Jr.; Vero Beach

DL _ Auggie Amone, 6-2 235, Sr.; Orlando Dr Phillips

LB _ Chris Delarosa, 6-1 215, Sr.; Altamonte SpringsLake Brantley

LB _ Tyree Horton, 6-2 210, Sr.; Homestead South Dade

LB _ Devin Bush, 5-11 202, So.; Pembroke Pines Flanagan

LB _ Boadie Matts, 6-0 230, Sr.; Jacksonville Sandalwood

DB _ Andre Godfrey, 5-10 185, Sr.; Miramar

DB _ Kobie Grace, 5-9 180, Sr.; Winter Garden West Orange

DB _ Davin Pierce, 6-2 180, Sr.; Orlando Dr Phillips

DB _ Antwan Cordy, 5-9 170, Sr.; Homestead South Dade

P _ Tyler Crenshaw, 5-10 165, Sr.; LakeMary

UT _ Markel Anderson, 5-9 180, Jr.; Miami Beach

Honorable Mention

QB Hayden Griffitts, 6-2 215, Sr.; Winter Garden West Orange; QB Deundre Pickett-White, 6-1 192, Jr.; Southwest Miami; QB Colby Brown, 6-2 190, Sr.; Tampa Plant; QB Stephen Ulmer, 6-1 180, Sr.; Orlando University; QB D.J. Davis, 5-9 180, Sr.; Jacksonville Sandalwood; QB Alin Edouard, 6-2 190, Sr.; Hialeah; QB Michael Harris, 6-0 170, Jr.; Coconut Creek Monarch; RB Henry Bussey, 5-9 180, Sr.; Hialeah; RB Tommy McDonald, 5-10 190, Sr.; Palm Beach Central; RB Travis Liburd, 5-9 175, Jr.; Sunrise Piper; RB Rafael Lopes, 5-9 180, Sr.; Winter Park; RB Aeron McNeal, 5-11 180, Sr.; Deerfield Beach; RB Jason Pierre, 5-7 180, Sr.; Vero Beach; WR Tristan Payton, 6-2 180, Jr.; Jacksonville First Coast; WR Sasha Kelsey, 6-0 180, Sr.; Miami Columbus; TE/LB Kyle Griffitts, 6-2 235, Sr.; Winter Garden West Orange; WR Auden Tate, 6-3 195, Jr.; Tampa Wharton; OL Deion Cineus, 6-5 315, Sr.; Miami Beach; OL Sam Janetzke, 6-2 270, Sr.; Apopka; OL Richard Williams, 6-3 260, Jr.; Miramar Everglades; UT Will Dawkins, 5-11 190, Sr.; Vero Beach; UT Richie James, 5-10 170, Sr.; Sarasota Riverview; UT Jeff Keil, 5-9 170, Sr.; Tampa Wharton; UT Calvin Smith, 5-11 170, Sr.; Orlando Boone; DL Isaiah Buehler, 6-2 230, Sr.; Apopka; DL Alec Schriner, 6-5 270, Jr.; Oviedo; LB William Daceus, 5-9 185, Sr.; Fort Pierce Central; LB Greg Gooch, 6-2 245, Sr.; Longwood Lyman; LB Trenton Lowery, 6-0 185, Sr.; Lake Mary; LB Greg Reaves, 6-2 175, Sr. Bradenton Manatee; LB Bernard Rogers, 5-11 175, Sr.; Tampa Plant; DB Mark Bruno, 5-9 170, Sr.; Pembroke Pines Flanagan; DB Marques Dudley-Gordon, 6-1 185, Sr.; Weston Cypress Bay.

September 29, 2013

Miami Hurricanes land oral commitment from Booker T. Washington sophomore Mark Walton

Miami Booker T. Washington running back Mark Walton orally committed to play for the University of Miami on Sunday. 

Walton — only a sophomore — becomes the second Class of 2016 recruit for the UM coaching staff, joining Cocoa cornerback Chauncey Gardner (5-11, 170 pounds).

Walton said he called linebackers coach Micheal Barrow while the UM coaches were in a meeting and head coach Al Golden was ecstatic about receiving Walton’s pledge.

“I told Coach [Golden] ‘I’m ready to join the family,’ ” said Walton, who also had brief conversations with wide receivers coach and recruiting coordinator Brennan Carroll, offensive coordinator James Coley and running backs coach Hurlie Brown during the call.

Walton grew up a Hurricanes fan, and picked up a scholarship offer from the coaching staff during the summer. He knew he wanted to announce his pledge Sunday and consulted fellow Booker T. Washington teammates and UM commitments Nigel Bethel II (cornerback) and Chad Thomas (defensive end) before calling the Hurricanes coaches.

“It’s a family thing going to the University of Miami,” said Walton, whose defensive end teammate Demetrius Jackson is also a UM commitment. “I always said if I had the opportunity to go there, that’s where I wanted to be.”

Although Walton has more than 2 years to sign his National Letter of Intent, he said he’s not worried about how his commitment is perceived in the meantime.

“If you know where you want to be, then why not [commit]?” he said. “I haven’t thought about it in a negative way.”

For now, Walton is just trying to enjoy his moment.

“I’m very excited,” Walton said. “Right now, I’m speechless.”

August 08, 2013

UPDATE: Central, Booker T. each ranked nation's best in separate polls

It's no secret Miami Central and Miami Booker T. Washington each have some of the nation’s best talent.

On Thursday, the debate began as to which was better.

Central found out early in the day that it will open the season ranked No. 1 nationally by Rivals.com, which released its Top 100 preseason poll. But later in the day, Booker T. found itself in the No. 1 spot in USA Today’s Super 25 presesason rankings.

The teams will play each other Sept. 6.

In the Rivals poll, Central is joined in the top 10 by Booker T. (No. 4) and Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (No. 9).

Central is also ranked No. 2 nationally by MaxPreps.com. The Rockets have won two state titles in the past three seasons and advanced to at least the state semifinals four consecutive seasons.

USA Today, however, has Central ranked No. 7 and St. Thomas ranked No. 11.

Fort Lauderdale University School is also ranked at No. 38 completing South Florida's defending state champion quartet in the Rivals rankings.

Central is entering its first season under coach Roland Smith, who guided rival Miami Northwestern to a state title in 2006 - the last season he coached high school football prior to being hired this summer.

The Rockets return 10 starters on offense including their whole offensive line and star running backs Dalvin Cook and Joe Yearby. They also have six starters back on defense.

Central opens the regular season Aug. 30 at Plantation American Heritage, which is considered a top contender in Class 5A. The Rockets then take on Booker T. in a huge showdown Sept. 6.

Central also travels to play Don Bosco Prep (NJ), ranked No. 83 by Rivals, on Sept. 21. The Rockets also have tough district matchups against Northwestern, Carol City, Norland and Homestead and finish the season with a showdown against University School the weekend of Nov. 8.

Booker T. opens the season Aug. 24 at Norcross (Ga.), a team ranked No. 5 in the poll. The Tornadoes follow that with Central and a game Oct. 4 at No. 18 Las Vegas Bishop Gorman.

St. Thomas Aquinas opens with Northwestern Aug. 31 at Sun Life Stadium and two weeks later plays consensus defending national champion John Curtis Christian (La.) Sept. 13 at the Mercedes-Benz Superdome in New Orleans.

In addition to their season-finale against Central, University School's schedule begins with a nationally-televised preseason game Aug. 25 against Homestead. The Suns later face Miami Norland, defending Class 8A state runner-up Weston Cypress Bay, Lauderdale Lakes Boyd Anderson and have an Oct. 25 road date at Rivals No. 48 Bradenton Manatee.

August 04, 2013

Miami Herald Preseason: Broward Class of 2014 Top 25 football prospects

List compiled by Miami Herald recruiting analyst Larry Blustein:

2014 BROWARD TOP 25

1. Sony Michel, RB, 5-11, 210, Plantation American Heritage

2. Anthony Moten, DL, 6-3, 280, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

3. Khairi Clark, DL, 6-2, 325, Chaminade-Madonna

4. Brandon Powell, RB, 5-8, 175, Deerfield Beach

5. Sean White, QB, 6-2, 200, Fort Lauderdale University School

6. Corey Holmes, WR, 6-2, 180, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

7. Chris Lammons, CB, 5-9, 185, Plantation

8. Quincy Wilson, DB, 6-2, 200, Fort Lauderdale University School

9. Trevon Lee, WR, 6-1, 175, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

10. Richard Yeargin, III, OLB, 6-4, 225, Fort Lauderdale University School

11. Peyton Bender, QB, 6-2, 185, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

12. Mardre London, RB, 6-1, 200, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

13. Al Harris, DB, 5-11, 176, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

14. Jaboree Williams, OLB, 6-1, 215, Fort Lauderdale

15. Nick Linder, OL, 6-3, 280, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

16. Marquise Dudley-Gordon, S/RB, 5-11, 180, Weston Cypress Bay

17. Isaiah McKenzie, Athlete, 5-8, 165, Plantation American Heritage

18. Ravian Pierce, TE, 6-4, 215, Plantation

19. John Battle IV, S, 6-1, 180, Hallandale

20. Chris Taylor, WR, 6-1, 180, Fort Lauderdale University School

21. Terry McCray, OLB, 6-2, 220, Pompano Beach Blanche Ely

22. Derrick Tindal, DB, 5-11, 170, Lauderdale Lakes Boyd Anderson

23. Dennis Turner, WR, 5-10, 165 Fort Lauderdale Dillard

24. Randy Ramsey, S, 6-3, 210, Fort Lauderdale Dillard

25. Carter Jacobs, S, 6-1, 200, Plantation American Heritage

June 03, 2013

Central, Booker T., Aquinas, University nationally ranked by MaxPreps

South Florida's four defending state champions will each open the season ranked nationally by CBS Max Preps, which released its preseason Top 25 poll Monday morning.

Central, last year's Class 6A champs and winners of two of the past three state crowns in that classification, will debut at No. 2 behind top-ranked De La Salle (Ca.).

Booker T. Washington, the defending Class 4A champs, are ranked No. 9.

St. Thomas Aquinas, which won its seventh state title last year winning Class 7A, is ranked No. 16.

University School, a first-time state champ in Class 3A last year, is ranked No. 24.

The only other Florida team ranked was defending Class 8A champ Apopka, which beat Cypress Bay in a memorable 53-50 thriller last year.

-Central will be under the tutelage of new coach and former Northwestern coach Roland Smith, who was hired last month to replace Telly Lockette following his departure to coach running backs at the University of South Florida.

Central's schedule includes an opening date with Plantation American Heritage, a Week 2 showdown with Booker T. Washington, a Sept. 21 road date at Don Bosco Prep (NJ), and a regular-season finale against University School in addition to a tough district slate that includes Northwestern, Norland, Carol City and Homestead.

-Booker T. already showed last weekend how strong it still is by walloping St. Pete Lakewood 62-14. The Tornadoes face a brutal opening stretch that begins with an Aug. 24 road game at Norcross High, Georgia's defending large school state champ, which is ranked No. 3 by MaxPreps. Booker T. then faces Central, Carol City, and later on Northwestern and a road date at MaxPreps No. 25 Bishop Gorman in Las Vegas (Oct. 4). Adding to the tough task of repeating is the fact that University moved up to Class 4A creating a potential huge second-round playoff clash between the two defending state champs.

-St. Thomas has reloaded despite losing a few key players on the offensive side of the ball and should still have one of the strongest defenses and offensive lines in the nation. The Raiders open with a highly-anticipated showdown with Northwestern Aug. 31 at Sun Life Stadium and will take on perennial Louisiana state champion and defending consensus national champion John Curtis Christian, ranked No. 8 by MaxPreps, on Sept. 13 at the Superdome.

-University School returns numerous key players on both sides of the ball and faces its most daunting schedule to date. The Suns take on Homestead (preseason), Miami Central, Norland, Belle Glade Glades Central, Bradenton Manatee, Cypress Bay and Boyd Anderson, and could potentially square off with Booker T. in the regional final round of Class 4A.