January 03, 2013

AP Florida Class 4A All-State football team

The Associated Press Florida Class 4A All-State Team as chosen by newspaper editors and reporters.

CLASS 4A

FIRST TEAM OFFENSE

QB-Treon Harris 6-0 185, Jr., Miami Washington

RB-Derrick Henry, 6-3 240, Sr., Yulee

RB-Tarean Folston, 5-10 195, Sr., Cocoa

RB-Bo Ellis, 5-8 185, Sr. Miami Gulliver Prep

WR-Janorris Cunningham, 5-10 170, Sr., Havana East Gadsden

WR-Tyrian Taylor, 5-10 170,  Sr., Orlando Jones

OL-Denver Kirkland, 6-5 330, Sr., Miami  Washington

OL-Chance Edwards, 6-5 340, Sr., Bushnell South Sumter

OL-Nick Ortiz, 6-3 280, Sr., Yulee

OL-Jordi Dalmau, 6-3 280, Sr., Miami Gulliver Prep

OL-Treyvon Johnson, 5-11 245, Sr., Cocoa

UT-Kermit Whitfield, 5-9 170, Sr., Orlando Jones 

K-Alejandro Cardenas, 5-9 170, Jr., Miami LaSalle

 

FIRST TEAM DEFENSE

DL-Gregory Smith, 6-2 225, Sr., Havana East Gadsden

DL-Darien Williston, 6-3 240, Sr., Bushnell South Sumter

DL-Michael Cassidy, 6-2 265, Jr., Jacksonville Bolles

DL-Chad Thomas, 6-4 230, Jr., Miami Washington

LB-Matthew Thomas, 6-3 220, Sr., Miami Washington

LB-Kyle Deiner, 6-0 215, Sr., Fort Lauderdale Pine Crest

LB-Anthony Walker, 6-1 210, Sr., Miami Monsignor Pace

LB-Anthony Gordon, 6-2 225, Sr., Fort Myers Dunbar

DB-Darren Parker, 6-1 175, Sr., Miami Washington

DB-Tajze Battle, 5-11 165, Jr., Fort Myers Dunbar

DB-Keanu Neal, 6-0 205, Sr., Bushnell South Sumter

UT-Shawun Lurry, 5-10 180, Jr., Riviera Beach Inlet Grove 

P-Dalton Murph, 5-11 185, Jr., Callahan West Nassau

 

SECOND TEAM OFFENSE

QB-David Dessent, 6-4 245, Sr., Cocoa Beach

RB-Antwan Lee, 5-10 180, Sr. Cocoa

RB-Arterrious Mitchell, 6-1 185, Sr., Jacksonville Bolles

RB-Virthavious Robinson, 5-9 180, Sr., Clewiston

WR-Nicholas Norris, 5-10 170, Sr., Miami Washington

WR-Boone Lewis, 6-2 200, Sr., Cocoa Beach

OL-Ander Botkin, 6-6 280, Sr., Marianna

OL-Jack Dobrie, 5-10 280, Sr., Yulee

OL-Derrick Kelly, 6-5 265, Jr., Havana East Gadsden

OL-Miguel Perera, 6-1 290, Sr., Clewiston

OL-Freddie Booth-Lloyd, 6-4 295, Jr., Cocoa

UT-Franklin Labady, 5-8 160, Jr., Miami Edison 

K-Harris Stolzenberg, 5-7 148, Sr., Fort Lauderdale Pine Crest

 

SECOND TEAM DEFENSE

DL-Deonte Barnett, 6-3 215, Sr., Cocoa

DL-Eric Mayes, 6-5 265, Sr., Sarasota Booker

DL-Michael Miller, 6-4 240, Sr., Orlando  Jones

DL-Landon Stokes, 6-4 245, Sr., Orlando Lake Highland Prep

LB-Kyle Tanner, 6-0 195, Jr., Marianna

LB-Demerious Sweeting, 6-0  175, Sr., Cocoa

LB-Luke Kellschmidt, 6-2 190, Jr., Perry Taylor County

LB-Brycen Gagnon, 6-0 215, Jr., Yulee

DB-Michael Johnson, 6-0 175, Sr., Miami Washington

DB-Nigel Patten, 5-9 170, Jr., Miami Washington

DB-Kyle Francis, 5-8 155, Sr., Havana East Gadsden

UT-B.J. Simpson, 6-0 190, Sr. Orlando Lake Highland Prep 

P-Gianluca Heatherly, 6-0 210, Sr., Jacksonville Bolles

 

HONORABLE MENTION

QB Treveze Robinson, 6-2 180, Sr., Havana East Gadsden; QB Jacquez Young-Battle, 6-1 160, Sr., Orlando Jones; QB Bobby LaRocca, 5-10 175, Sr., Mount Dora; QB Marvin Zanders, 6-1 175, Jr., Jacksonville Raines; UT Daniel Cobb, 5-10 165, So., Fort Myers Dunbar; QB Colby Peters, 6-0 205, Sr., Jacksonville Bolles; RB Alex Gonzales, 5-9 175, Sr., Keystone Heights; FB Jason Ray, 5-8 200, Sr., Yulee; RB Krondis Larry, 5-9 170, Jr., Miami Washington; RB D'Von Ballard, 5-9 180, Sr., Miami Washington; RB Marlon Mack, 5-9 175, Jr., Sarasota Booker; WR Lamar Parker, 5-10 175 Jr., Miami Washington; WR Kenny Dinkins, 6-0 175, Jr., Starke Bradford; WR Moral Stephens, 6-3 205, Jr., Perry Taylor County; UT Jerrell Reynolds, 5-9 180, Sr., Havana East Gadsden; RB Dexter Carter Jr., 6-0 170, So., Jacksonville Bolles; DL Brandon Curtis, 6-3 220, Sr., Bushnell South Sumter; LB Zane Cruze, 6-0 200, Jr., Yulee; DB Nigel Tribune, 5-11 170, Sr., Jacksonville Raines; DB Kenneth Maxwell, 6-0 180, Sr., Bushnell South Sumter; DL Calvin McLeod, 6-2 215, Sr., Miami LaSalle; UT Kalvin Cline, 6-4 220, Sr., Fort Lauderdale Pine Crest; DB Jamual Vickers, 6-2 180, Sr. Havana East Gadsden.

December 21, 2012

The FHSAA's tentative football realignment as it affects South Florida

Here's how the new football districts that include South Florida teams would look like if they stay the same. Schools can appeal the FHSAA to move until January 18th of course so expect these to change a bit.

DISTRICT 11-8A: Coral Springs; Coral Glades; Deerfield Beach; Parkland Douglas; Coconut Creek Monarch; Sunrise Piper; South Plantation; Coral Springs Taravella.

DISTRICT 12-8A: Cooper City; Weston Cypress Bay; Miramar Everglades; Pembroke Pines Flanagan; Hollywood McArthur; Miramar; Davie Western.

DISTRICT 13-8A: Miami Dr. Krop; Hialeah; Hialeah Gardens; Miami Beach; North Miami.

DISTRICT 14-8A: Miami Columbus; Coral Gables; Miami High; Miami Coral Park.

DISTRICT 15-8A: Miami Braddock; Miami Ferguson; Southwest Miami; Miami Varela.

DISTRICT 16-8A: Coral Reef; Miami Killian; Miami Palmetto; South Dade.

DISTRICT 14-7A: Pompano Beach Blanche Ely; Lauderdale Lakes Boyd Anderson; Fort Lauderdale; Oakland Park Northeast.

DISTRICT 15-7A: Hollywood Hills; Davie Nova; Plantation; South Broward; Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas.

DISTRICT 16-7A: Hialeah American; Homestead; Miami Springs; Miami Central; Miami Sunset; Miami Southridge; North Miami Beach; Reagan-Doral; South Miami; Westland Hialeah.

DISTRICT 15-6A: Boynton Beach; Coconut Creek; Fort Lauderdale Dillard; Pembroke Pines Charter; Fort Lauderdale Stranahan.

DISTRICT 16-6A: Miami Belen Jesuit; Miami Goleman; Hialeah Miami Lakes; Miami Carol City; Miami Norland; Miami Northwestern.

DISTRICT 16-5A: Plantation American Heritage; Southwest Ranches Archbishop McCarthy; Fort Lauderdale Cardinal Gibbons; Hallandale; Key West; Miami Jackson; Pompano Beach; Riviera Beach Suncoast.

DISTRICT 7-4A: Belle Glade Glades Central; Riviera Beach Inlet Grove; Coconut Creek North Broward Prep; Fort Lauderdale Pine Crest; Pembroke Pines Somerset Academy; Fort Lauderdale University School.

DISTRICT 8-4A: Pinecrest Gulliver Prep; Homestead Keys Gate Charter; Miami Monsignor Pace; Miami Booker T. Washington.

DISTRICT 8-3A: Miami Archbishop Carroll; Fort Lauderdale Calvary Christian; Hollywood Chaminade-Madonna; Miami Westminster Christian.

DISTRICT 7-2A: Boca Raton Christian; Coral Springs Christian; Belle Glade Glades Day; Pompano Beach Highlands Christian; Jupiter Christian; West Palm Beach Summit Christian; Delray Beach Village Academy.

DISTRICT 8-2A: Florida City Barrington Christian; Hialeah Champagnat Catholic; Miami Dade Christian.

INDEPENDENTS: Miami Archbishop Curley; Tavernier Coral Shores; Coral Springs Charter; Miami Doral Academy; Miami Florida Christian; North Miami Beach Hillel; Miami Immaculata-La Salle; Marathon; Hialeah Gardens Mater Academy; Miami Country Day; North Miami Mourning; Miami Northwest Christian; Palmetto Bay Palmer Trinity; Princeton Christian; Miami Ransom Everglades; Fort Lauderdale South Florida HEAT; Pembroke Pines West Broward; Fort Lauderdale Westminster Academy; Deerfield Beach Zion Lutheran.

November 27, 2012

November 13, 2012

November 06, 2012

October 30, 2012

October 23, 2012

October 09, 2012

October 02, 2012

September 25, 2012